Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
τα μίλια έχουν κατέβει σε 22000 και τα μισά για εξωτερικό για roundtrip ή oneway, εκτός από το χ10 στις συνεργαζόμενες επιχ. ισχύει και το 5000 μίλια κάθε 200?, καλό κυνήγι;)
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Έχω κι εγώ την Aegean Bonus Visa και τη χρησιμοποιώ συνεχώς! Το αποτέλεσμα είναι να μαζεύω μίλια και να έχω εξαργυρώσει ήδη ένα ταξίδι εσωτερικού. Κάθε φορά όμως που κάνω μία συναλλαγή, κρατάω τα μετρητά στη άκρη σαν να τα πλήρωσα και πληρώνω όλο το υπόλοιπο στον επόμενο λογαριασμό. Απλά, αν σε ενδιαφέρει, σημείωσε ότι τα μίλια που συγκεντρώνεις είναι μόνο προς εξαργύρωση και δεν προσαυξάνουν το υπόλοιπό σου όσον αφορά τα Status Miles δηλαδή τα μίλια που απαιτούνται για να γίνει Blue και Gold member.

Γενικά, αν ταξιδεύεις συχνά αεροπορικώς με Aegean η Lufthansa, θα στη σύστηνα. Έχε μόνο στο μυαλό σου ότι τα μίλια λήγουν ένα χρόνο μετά την καταχωρισή τους!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Απλά, αν σε ενδιαφέρει, σημείωσε ότι τα μίλια που συγκεντρώνεις είναι μόνο προς εξαργύρωση και δεν προσαυξάνουν το υπόλοιπό σου όσον αφορά τα Status Miles δηλαδή τα μίλια που απαιτούνται για να γίνει Blue και Gold member.
Αυτό δεν το ήξερα. Κι εγώ μόνο γι' αυτό θα την έβγαζα. Γιατί μου έλειπαν μερικά μίλια και επειδή έχει περάσει ένας χρόνος σβήνονταν. Αλλά τώρα δε θα βγάλω.
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Απ'αυτά που έχω καταλάβει (γιατί οι "Όροι και Προϋποθέσεις" είναι όλο ψιλά γράμματα που δεν εννοείται τίποτα σαφώς), μετά από 1 χρόνο σβήνεται το δικαίωμά σου προς εξαργύρωση και όχι από τα Status Miles σου. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια ... αλλά επειδή με ενδιαφέρει πολύ το θέμα θα το ψάξω εκτενέστερα και θα επανέλθω!


Αυτό δεν το ήξερα. Κι εγώ μόνο γι' αυτό θα την έβγαζα. Γιατί μου έλειπαν μερικά μίλια και επειδή έχει περάσει ένας χρόνος σβήνονταν. Αλλά τώρα δε θα βγάλω.
 

froufrouditsa

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Νομίζω ότι είναι μόνο για τις συνεργαζόμενες εταιρείες, Βασιλόπουλος, BP, Fokas κλπ.
Είναι καλή φάση γιατί έτσι κιαλλίως θα ψωνίσουμε δώρα οπότε θα πάνε οι πόντοι *10.
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Λοιπόν,

Καταρχήν είμαι σίγουρη όσον αφορά την προηγούμενη κουβέντα, δηλαδή ότι τα μίλια που συγκεντρώνεις από την Aegean Bonus Visa είναι μόνο προς εξαργύρωση και δεν προσαυξάνουν τα Status Miles. Το βλέπω από την ανάλυση του δικού μου λογαριασμού στην Aegean όπου έχει δύο στήλες, μία Status Miles και μία Εξαργυρώσιμα μίλια και όποια μίλια μπαίνουν μία φορά το μήνα συνολικά από τις κινήσεις της κάρτας καταχωρούνται μόνο στη δεύτερη στήλη και καθόλου στην πρώτη. Μόνο τα μίλια που είναι από πτήσεις καταχωρούνται και στις δύο στήλες.

Επιπλέον, από το site της Aegean, σχετικά με τους όρους του Miles & Bonus:

"1. Τα προσωρινά Μέλη που έχουν συγκεντρώσει τουλάχιστον 4.000 Μίλια μέσα σε δώδεκα (12) μήνες από την ημερομηνία της πρώτης χρονικά καταχωρημένης για Μίλια πτήσης (έγκυρα Μίλια), θα λαμβάνουν την Κάρτα BLUE. Σε μπλε μέλη αναβαθμίζονται αυτόματα, μόνο οι κάτοχοι της κάρτας συναλλαγών Aegean Bonus Visa


2.
Τα μίλια που συγκεντρώθηκαν από μετατροπή πόντων της κάρτας συναλλαγών Aegean Bonus Visa, προσμετρούνται σαν εξαργυρώσιμα και δεν λήγουν ποτέ. Ωστόσο, δεν προσμετρούνται ως status μίλια, που αφορούν την αναβάθμιση του μέλους."

Αυτά! Ελπίζω να μη δημιούργησα παραπάνω απορίες! :rolleyes::roll:
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Τελικά πολύ καλή η συζήτηση !!!!!!!
Τα μέλη μας αποδεικνύονται, για μια ακόμη φορά, αστείρευτη πηγή καλών πληροφοριών. :clap:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι...στις παροχές η aegean bonus visa λεει οτι προσφέρει και πρόγραμμα ταξιδιωτικής ασφάλισης..γνωρίζεται κατι για αυτό..τι ακριβως περιεχει..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Κάθε φορά όμως που κάνω μία συναλλαγή, κρατάω τα μετρητά στη άκρη σαν να τα πλήρωσα και πληρώνω όλο το υπόλοιπο στον επόμενο λογαριασμό.

το ίδιο κάνω και εγώ με την alpha bank bonus visa...εχω ενα κουτάκι και βαζω τα χρηματα καθε συναλλαγής ...ετσι μαζευω πόντους και τους εξαργυρώνω κατα βάση στο esprit στον φωκά...εχω γίνει η καλυτερη πελατισά τους...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
η προσφορά που τρέχει για 5000μίλια για κάθε 200? έχει μία σημαντική λεπτομέρεια, αν κάνετε μία αγορα σε συνεργαζόμενη επιχείρηση π.χ. 400? τότε σας συμφέρει να την χτυπήσετε 2φορές από 200? αλλιώς θα πάρετε μόνο μία φορά το μπόνους των 5000μιλίων.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
η προσφορά που τρέχει για 5000μίλια για κάθε 200? έχει μία σημαντική λεπτομέρεια, αν κάνετε μία αγορα σε συνεργαζόμενη επιχείρηση π.χ. 400? τότε σας συμφέρει να την χτυπήσετε 2φορές από 200? αλλιώς θα πάρετε μόνο μία φορά το μπόνους των 5000μιλίων.
σωστός ο λευτέρης....το ιδιο ισχυει και για τους 5000 ποντους που δινουν οι αλλες καρτες της alpha bank bonus μεχρι 15/12/2009.
 

thomaslk7

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα! έχω μια απορία σχετικά με το θέμα! είμαι μπλε μέλος στην aegean και χρειάζομαι άλλα 5000 μίλια προκειμένου να αναβαθμιστώ σε gold. αν κάνω αίτηση για την aegean bonus visa, τα 5000 μίλια που θα μου δωθούν θα με αναβαθμίσουν σε gold member?
Γενικά αυτό που πιστεύω είναι ότι πρέπει, γιατί κάποιος που δεν ειναι μελος αν παρει τη πιστωτική θα γίνει απευθείας μπλε μέλος! Απλα θέλω να σιγουρευτώ για να μην την βγάλω αδίκως!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.097
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom