Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

jimkGR

Member
Μηνύματα
63
Likes
312
πάντως, αν αυτό που προβληματίζει όσους δεν αλλάζουν την παλιά visa με την καινούρια είναι λόγω συνδρομής, αν κάνεις κάποιο σεβαστό ποσό συναλλαγών μέσα στο χρόνο μπορείς να τους στείλεις ευγενικά να σου επιστρέψουν τη συνδρομή, το έχω κάνει προσωπικά με την platinum της άλφα και μου την επιστρέψαν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
πάντως, αν αυτό που προβληματίζει όσους δεν αλλάζουν την παλιά visa με την καινούρια είναι λόγω συνδρομής, αν κάνεις κάποιο σεβαστό ποσό συναλλαγών μέσα στο χρόνο μπορείς να τους στείλεις ευγενικά να σου επιστρέψουν τη συνδρομή, το έχω κάνει προσωπικά με την platinum της άλφα και μου την επιστρέψαν.
Εχοντας παλιο συμβολαιο, προφανως θα εχουμε καποιους λογους που τα υπερασπιζομαστε, που δεν ειναι μονο η δια βιου εξαιρεση συνδρομης, και δεν θελουμε να λυσουμε τη συμβαση οικειοθελως.
Αν η τραπεζα τη λυσει με πρωτοβουλια της, δεν θα με πειραζε να πληρωνω συνδρομη και αποκλειεται να εστελνα μειλ καθε χρονο.
 
D

Delmem38110

Guest
η τράπεζα θα σου στείλει την παλιά με το ίδιο σχέδιο. μόνο το cvv θα αλλάξει. πωσ το ξέρω; την πήραμε εμείς τέλη Οκτώβρη. στο web banking όμως θα εμφανίζετε η καινούρια απλή πιστωτική.
το παλιό συμβόλαιο πλην την διά βιου εξαίρεση της συνδρομής δεν έχει κάτι άλλο. και το επιτόκιο είναι στα ίδια. (χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί δεν τα κοιτώ αυτά.)
ίσα ίσα, σε λίγο θα είναι ασύμφορη να την κρατάς. όταν βλέπεις να φεύγει το 25% από τους πόντους του βασιλόπουλου και του κωτσου.
στο κάτω κάτω είναι ένας καφές στην πλατεία του Άγιου Μάρκου.
μπορείς όμως να ελπίζεις ότι θα στην στείλουν δωρεάν......... και να περιμένεις.
η την κόβεις και ξανακάνεις καινούρια και τσιμπάς 8000 πόντους ανανέωσης και αναβάθμισης.
γίνεσαι ασημένια με καμιά πτήση ακόμα της αιγαίου και τσιμπάς και δυο αναβαθμίσεις σε μπίζνες...
που μπορείς και να τις χαρίσεις δωρίσεις.... ακόμα και να τις πουλήσεις στη μαύρη αγορά (δεν είναι δεμένα τα κουπόνια με σένα αποκλειστικά).... για να βγάλεις τα 80 ευρώ με το παραπάνω...
σου βρήκα και λύση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
Ακριβως. Σκεφτομουν απο την αρχη αιτηση με σοβαρο "τυρακι".
@ToTheMoonAndBack να κοιτας παντα τι συμβολαια εχεις υπογραψει με οργανισμους και μετα να συμβουλευεις για αγνωστα σου συμβολαια. Αξιοθαυμαστο πως το καταφερνεις, βεβαια να διαβαζεις βουλωμενα γραμματα.
 
D

Delmem38110

Guest
Ακριβως. Σκεφτομουν απο την αρχη αιτηση με σοβαρο "τυρακι".
@ToTheMoonAndBack να κοιτας παντα τι συμβολαια εχεις υπογραψει με οργανισμους και μετα να συμβουλευεις για αγνωστα σου συμβολαια. Αξιοθαυμαστο πως το καταφερνεις, βεβαια να διαβαζεις βουλωμενα γραμματα.
την αίτηση την υπογράψαμε πριν πάρα πολλά χρόνια στο ελ Βενιζέλος που τρέχαμε να προλάβουμε την πτήση μας.. ήταν οι εποχές που δεν κοιτούσες τι υπέγραφες (αχχχχ ΠΑΣΟΚ ) αλλά όλα αυτά τα χρόνια δεν τους αφήσαμε ούτε μια δεκαρίτσα τόκο, όλες τις κάρτες μας τις δουλεύουμε σαν να είναι χρεωστικές. αγοράζουμε και μεταφέρουμε άμεσα το ποσό.
... όσο για τ βουλωμένα γράμματα θα μπορούσα να γράψω διθυράμβους αλλά το αφήνω στο ντούκο.
με τις υγείες μας πάνω από όλα να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
την αίτηση την υπογράψαμε πριν πάρα πολλά χρόνια στο ελ Βενιζέλος που τρέχαμε να προλάβουμε την πτήση μας.. ήταν οι εποχές που δεν κοιτούσες τι υπέγραφες (αχχχχ ΠΑΣΟΚ ) αλλά όλα αυτά τα χρόνια δεν τους αφήσαμε ούτε μια δεκαρίτσα τόκο, όλες τις κάρτες μας τις δουλεύουμε σαν να είναι χρεωστικές. αγοράζουμε και μεταφέρουμε άμεσα το ποσό.
... όσο για τ βουλωμένα γράμματα θα μπορούσα να γράψω διθυράμβους αλλά το αφήνω στο ντούκο.
με τις υγείες μας πάνω από όλα να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε.
Το ιδιο κανουμε ολοι, σαν χρεωστικη. Γι αυτο και τα επιτοκια ειναι αδιαφορα.
Παρολα αυτα, αντιλαμβανεσαι οτι μπορει καποιος να εχει ευνοικο συμβολαιο που δεν θελει να χασει γιατι του δινει ανετοτατη πιστωτικη επεκταση (αχχχ Πασοκ) χωρις κοστος ενω μπορει να χρησιμοποιει ταυτοχρονα εξτρα εργαλεια για μιλια με θεμιτο κοστος?
Τελος παντων, δεν ειναι μονο η αναβαθμιση η μοναδικη δυνατοτητα, αναλογα με την τρελα που κουβαλαει ο καθεις.
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Καλημέρα σε όλες και όλους! Μιας και είδα και εγώ το σχετικό μήνυμα για αναβάθμιση θα ήθελα την άποψή σας, ως πιο έμπειροι στο θέμα. Έχω δύο πιστωτικές: Alphabank bonus mastercard και Aegean bonus visa. Γενικά η χρήση τους είναι περιορισμένη και χρησιμοποιούμε την Aegean για τα ταξίδια μας. Καθώς ταξιδεύουμε από νησί σχεδόν αποκλειστικά με Aegean σκέφτομαι την μετάβαση στην premium και ίσως την κατάργηση της mastercard. Σχετικά με τις εξαργυρώσεις δεν έχω κάνει ακόμη κάποια αν και θα μπορούσα άνετα με τα μίλια που έχω, αλλά όλο κάτι συμβαίνει και το αναβάλλω...Ταξίδια περιοριζόμαστε στην Ευρώπη καταρχήν...Οπότε θεωρώ ότι η premium είναι μια καλή μεταβολή..Η γνώμη σας;
 

triple_sec

New Member
Μηνύματα
4
Likes
16
Μπορείς να αναιρέσεις αυτή την εντολή. Τηλ. στην Άλφα και ρυθμίζεται κατευθείαν. Δεν θυμάμαι αν γίνεται ιντερνετικά

το έκανα πρόσφατα τηλεφωνικά και είναι πολύ απλή διαδικασία, απλά αν θέλει κάποιος να γλιτώσει τους πόντους του τρέχοντος μήνα καλύτερα να δώσει μία εβδομάδα περιθώριο πριν τις 27-28 του μηνός που μετατρέπονται αυτόματα οι πόντοι (δηλαδή τηλεφων΄ξηστε στην Alpha πριν τις 20 του μηνός).

ιντερνετικά δε γίνεται όσο το έψαξα, ίσως άλλος συμφορουμίτης να έχει βρει κάτι.

παιδιά έχω και εγώ πολύ μεγάλο δίλημμα να το γυρίσω σε premium ή όχι.

η δική μου (Aegean Bonus Visa - δωρέαν συμβόλαιο) λήγει προς το τέλος του 2022. ακόμα δεν έχω καταλάβει αν άμα τη ανανεώσει μπορούν να ξεκινήσουν να μας χρεώνουν (ίσως τότε να αξίζει η μετατροπή στην premium με όλα τα προνόμιά της μια ώρα αρχύτερα) ή με βάση το συμβόλαιο που υπέγραψα όταν την εξέδωσα, να δικαιούμαι μόνιμες ανανεώσεις δωρεάν όποτε λήγει η κάρτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
το έκανα πρόσφατα τηλεφωνικά και είναι πολύ απλή διαδικασία, απλά αν θέλει κάποιος να γλιτώσει τους πόντους του τρέχοντος μήνα καλύτερα να δώσει μία εβδομάδα περιθώριο πριν τις 27-28 του μηνός που μετατρέπονται αυτόματα οι πόντοι (δηλαδή τηλεφων΄ξηστε στην Alpha πριν τις 20 του μηνός).

ιντερνετικά δε γίνεται όσο το έψαξα, ίσως άλλος συμφορουμίτης να έχει βρει κάτι.

παιδιά έχω και εγώ πολύ μεγάλο δίλημμα να το γυρίσω σε premium ή όχι.

η δική μου (Aegean Bonus Visa - δωρέαν συμβόλαιο) λήγει προς το τέλος του 2022. ακόμα δεν έχω καταλάβει αν άμα τη ανανεώσει μπορούν να ξεκινήσουν να μας χρεώνουν (ίσως τότε να αξίζει η μετατροπή στην premium με όλα τα προνόμιά της μια ώρα αρχύτερα) ή με βάση το συμβόλαιο που υπέγραψα όταν την εξέδωσα, να δικαιούμαι μόνιμες ανανεώσεις δωρεάν όποτε λήγει η κάρτα.
Η πολυχρονη εμπειρια μου σε δωρεαν πιστωτικες λεει οτι δεν κοβεις δωρεαν καρτα (και το ανεξοδο πιστωτικο οριο) παρα μονο με πιστολι στον κροταφο. Αν σε παιρνει να κανεις τον σαλταδορο (εγω θα το κανω) , αφου θα πληρωσεις που θα πληρωσεις συνδρομη, πηγαινε για συμπληρωματικη νεα Aegean bonus visa premium να παρεις ολα τα προνομια των εισαγωγικων μιλιων και βλεπεις μετα ποια θα κρατησεις, ιδανικο να μεινουν και οι δυο.
Αν σου αφησουν την παλια καρτα, κοβεις τη νεα σε κανενα χρονο αν τη βρεις περιττη η την κρατας.
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
787
Η πολυχρονη εμπειρια μου σε δωρεαν πιστωτικες λεει οτι δεν κοβεις δωρεαν καρτα (και το ανεξοδο πιστωτικο οριο) παρα μονο με πιστολι στον κροταφο. Αν σε παιρνει να κανεις τον σαλταδορο (εγω θα το κανω) , αφου θα πληρωσεις που θα πληρωσεις συνδρομη, πηγαινε για συμπληρωματικη νεα Aegean bonus visa premium να παρεις ολα τα προνομια των εισαγωγικων μιλιων και βλεπεις μετα ποια θα κρατησεις, ιδανικο να μεινουν και οι δυο.
Αν σου αφησουν την παλια καρτα, κοβεις τη νεα σε κανενα χρονο αν τη βρεις περιττη η την κρατας.
Νομίζω δύσκολα θα σου δώσουν με νέα αίτηση καρτα ίδιου συνεργάτη. Βέβαια δε ξέρω και σίγουρα αλλα παράλληλα και aegean visa και premium το θεωρώ δύσκολο. Αλλα μια προσπαθεία ίσως μας λύσει την απορια
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
Νομίζω δύσκολα θα σου δώσουν με νέα αίτηση καρτα ίδιου συνεργάτη. Βέβαια δε ξέρω και σίγουρα αλλα παράλληλα και aegean visa και premium το θεωρώ δύσκολο. Αλλα μια προσπαθεία ίσως μας λύσει την απορια
Θα το δοκιμασω στη ληξη. Ως τοτε η καρτα ειναι "κλειδωμενη" και δεν μπορω να την καταργησω, μονο να την αναβαθμισω, που δεν θελω αναβαθμιση αλλα ολο το πακετο.
Για εναν χρονο ειχα δυο δωρεαν mastercard διαφορετικης βαθμιδας με δικη τους πρωτοβουλια, γινεται απο ιδιο συνεργατη. Τελικα κρατησα τη μια μετα απο εναν χρονο αφου τσεκαρα χαλαρα τι πιστωτικο οριο θελω.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Καλημέρα σε όλες και όλους! Μιας και είδα και εγώ το σχετικό μήνυμα για αναβάθμιση θα ήθελα την άποψή σας, ως πιο έμπειροι στο θέμα. Έχω δύο πιστωτικές: Alphabank bonus mastercard και Aegean bonus visa. Γενικά η χρήση τους είναι περιορισμένη και χρησιμοποιούμε την Aegean για τα ταξίδια μας. Καθώς ταξιδεύουμε από νησί σχεδόν αποκλειστικά με Aegean σκέφτομαι την μετάβαση στην premium και ίσως την κατάργηση της mastercard. Σχετικά με τις εξαργυρώσεις δεν έχω κάνει ακόμη κάποια αν και θα μπορούσα άνετα με τα μίλια που έχω, αλλά όλο κάτι συμβαίνει και το αναβάλλω...Ταξίδια περιοριζόμαστε στην Ευρώπη καταρχήν...Οπότε θεωρώ ότι η premium είναι μια καλή μεταβολή..Η γνώμη σας;
Το κρίσιμο είναι αν πληρώνεις συνδρομή με τις τρέχουσες κάρτες σου. Αν ναι, τότε άνετα αναβαθμίζεις της Aegean και διακόπτεις την άλλη, δεν έχεις λόγο να την κρατάς.
Η πολυχρονη εμπειρια μου σε δωρεαν πιστωτικες λεει οτι δεν κοβεις δωρεαν καρτα (και το ανεξοδο πιστωτικο οριο) παρα μονο με πιστολι στον κροταφο. Αν σε παιρνει να κανεις τον σαλταδορο (εγω θα το κανω) , αφου θα πληρωσεις που θα πληρωσεις συνδρομη, πηγαινε για συμπληρωματικη νεα Aegean bonus visa premium να παρεις ολα τα προνομια των εισαγωγικων μιλιων και βλεπεις μετα ποια θα κρατησεις, ιδανικο να μεινουν και οι δυο.
Αν σου αφησουν την παλια καρτα, κοβεις τη νεα σε κανενα χρονο αν τη βρεις περιττη η την κρατας.
Κάτσε, σε έχασα; Τι εννοείς, να έχεις παλιά και νέα Aegean ταυτόχρονα; Δεν γίνεται αυτό, με την ενεργοποίηση της νέας ακυρώνεται η παλαιά.
η δική μου (Aegean Bonus Visa - δωρέαν συμβόλαιο) λήγει προς το τέλος του 2022. ακόμα δεν έχω καταλάβει αν άμα τη ανανεώσει μπορούν να ξεκινήσουν να μας χρεώνουν (ίσως τότε να αξίζει η μετατροπή στην premium με όλα τα προνόμιά της μια ώρα αρχύτερα) ή με βάση το συμβόλαιο που υπέγραψα όταν την εξέδωσα, να δικαιούμαι μόνιμες ανανεώσεις δωρεάν όποτε λήγει η κάρτα.
Δεν θα σε χρεώσουν σε περίπτωση ανανέωσης, δεν έχουν αλλάξει οι όροι της κάρτας σου. Σε περίπτωση που η κάρτα έχει πάψει οριστικά να είναι εμπορικά διαθέσιμη αναρωτιέμαι τι γίνεται, αλλά βλέποντας στα τιμολόγια των τραπεζών ότι εξακολουθούν να υφίστανται κάρτες καταργημένων/συγχωνευθέντων τραπεζών, θεωρώ ότι θα μπορεί να ανανεώνεται εσαεί.
Κατά τα άλλα και εγώ τα ίδια διλήμματα έχω με τους προλαλήσαντες, εκεί που καταλήγω σιγά-σιγά είναι ότι προς το παρόν κρατώ την -δωρεάν συνδρομής για πάντα- παλαιά της Aegean και όταν καταστεί ασύμφορη από Μάρτιο (και ανάλογα αν θα κάνουμε ταξίδια ή θα υπάρχουν πάλι περιορισμοί) θα εξετάσω τη διακοπή της, και λίγο καιρό μετά την έκδοση της νέας κάρτας. Δηλαδή προς το παρόν αποκλείω την αναβάθμιση.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom