Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Τώρα που το πάρτυ τελείωσε με τη συλλογή πόντων από άλλες κάρτες πλην ετζιαν, θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει ακόμα ότι με αγορά προϊόντων από Κωτσόβολο που συνοδεύονται από πόντους, εάν κανεις την αγορά με κάρτα ετζιαν οι έξτρα πόντοι γίνονται μίλια;
Επειδή πρόσφατα έκανα αγορά που έγινε πολλά μίλια έξτρα δυστυχώς πλην του βασικού πακέτου πόντων οι έξτρα δεν μπορούσαν να γίνουν μίλια
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αν, λέμε αν, οι εξτρά πόντοι κυρίως του Κωτσόβολου π.χ για λευκές συσκευές +70.000 bonus ΔΕΝ μπορούν να μετατραπούν σε μίλια, τότε βλέπω να πηγαίνουν να ψωνίζουν μόνοι τους συσκευές η ότι άλλο είναι.

Εγώ προσωπικά έχω την AEGEAN Premium, όμως δεν μπορώ να καταλαβω το εξής:

Πως μπορώ μια πιστωτική κάρτα με όριο ας πούμε 1.000 ΕΥΡΩ να την χρεώνω δίχως αύριο ακόμα και για τσίχλες ( ; ) ( Εννοώ να την χρησιμοποιώ σαν καθημερινή κάρτα για όλες τις συναλλαγές) Αν δηλαδή έχω κάνει μια αγορά 800 ΕΥΡΩ σε δόσεις, τότε το διαθέσιμο υπόλοιπο είναι 200 ΕΥΡΩ. Αν όμως εγώ θέλω να κάνω έξοδα 500 ΕΥΡΩ με την πιστωτική για την συλλογή των πόντων τότε βγαίνω παραπάνω 300 ΕΥΡΩ, αρα οι συναλλαγές δεν θα περάσουν. Σωστά μέχρι εδώ ;

Αν λοιπόν παω εγώ και βάλω (φορτώσω) στην πιστωτική τα έξτρα 300 ΕΥΡΩ, θα τα πάρει από εκεί η θα τα δει σαν πληρωμή ;
 

poised

Member
Μηνύματα
879
Likes
6.551
Όταν πληρώσεις μειώνεται το ανοιχτό υπόλοιπο και μπορείς να κάνεις πρόσθετες αγορές. Η πληρωμή μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή, όχι μόνο όταν εκδοθεί ο λογαριασμός. Επίσης μπορείς να ζητήσεις να σου αυξηθεί το διαθέσιμο υπόλοιπο για μία συναλλαγή ή γενικά, είναι κάτι που γίνεται σε μερικές ώρες ως εργάσιμες, ανάλογα το πόση αύξηση ζητάς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.130
Αν χρησιμοποιεις την καρτα αντι για cash, εννοειται οτι δεν περιμενεις την εκδοση του λογαριασμου για να την πληρωσεις αλλα πληρωνεις οσα και οποτε σου καπνισει.
Δεν ζηταω αυξηση του οριου γιατι φοβηθηκα οταν μια φορα μου ξαφρισαν ολο το οριο, αν και τα πηρα πισω. Την αδειαζω απο τα βαρη της με ebanking.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Τώρα που το πάρτυ τελείωσε με τη συλλογή πόντων από άλλες κάρτες πλην ετζιαν, θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει ακόμα ότι με αγορά προϊόντων από Κωτσόβολο που συνοδεύονται από πόντους, εάν κανεις την αγορά με κάρτα ετζιαν οι έξτρα πόντοι γίνονται μίλια;

Επειδή πρόσφατα έκανα αγορά που έγινε πολλά μίλια έξτρα δυστυχώς πλην του βασικού πακέτου πόντων οι έξτρα δεν μπορούσαν να γίνουν μίλια
Η αγορα ειχε γινει σιγουρα με Aegean bonus visa; Διαβαζω στους ορους χρησης και το μονο που βλεπω ειναι το εξης στο σημειο 8.

"Οι κάτοχοι των καρτών Aegean Bonus Visa, μπορούν να μετατρέπουν σε μίλια αποκλειστικά και μόνο τους πόντους που έχουν συλλέξει από τη χρήση της Aegean Bonus Visa."

Εαν εχεις συλλεξει 70,000 ποντους απο προωθητικη ενεργεια του Κωτσου με αγορα/χρηση της Aegean Bonus Visa, συμφωνα με τους ορους, η μετατροπη θα επρεπε να θεωρειται δεδομενη. Ισως να υπαρχει καποιος ορος που μου διεφυγε (?), διαφορετικα η μη δυνατοτητα μετατροπης στη συγκεκριμενη περιπτωση θα ηταν συστημικο λαθος και θα επρεπε να επικοινωνησετε με την αιγαιου.
 

poised

Member
Μηνύματα
879
Likes
6.551
Επίσης αν θυμάμαι καλά μερικές φορές οι έξτρα πόντοι από αγορά στον Κώτσο δίνονται αργότερα από της συναλλαγής, ίσως αυτό να είναι το πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση;
 

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Η αγορα ειχε γινει σιγουρα με Aegean bonus visa; Διαβαζω στους ορους χρησης και το μονο που βλεπω ειναι το εξης στο σημειο 8.

"Οι κάτοχοι των καρτών Aegean Bonus Visa, μπορούν να μετατρέπουν σε μίλια αποκλειστικά και μόνο τους πόντους που έχουν συλλέξει από τη χρήση της Aegean Bonus Visa."

Εαν εχεις συλλεξει 70,000 ποντους απο προωθητικη ενεργεια του Κωτσου με αγορα/χρηση της Aegean Bonus Visa, συμφωνα με τους ορους, η μετατροπη θα επρεπε να θεωρειται δεδομενη. Ισως να υπαρχει καποιος ορος που μου διεφυγε (?), διαφορετικα η μη δυνατοτητα μετατροπης στη συγκεκριμενη περιπτωση θα ηταν συστημικο λαθος και θα επρεπε να επικοινωνησετε με την αιγαιου.
Ακριβώς αυτό έγινε αλλα με 15.000 πόντους οι οποίοι δεν ήταν διαθέσιμοι για μετατροπή. Οι βασικοι πόντοι αγορας που ήρθαν μόλις έγινε η χρέωση ( 5200 αν θυμάμαι καλα) μπόρεσαν να μετατραπούν κανονικά.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.101
Likes
23.967
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πάντως οι 50% περισσότεροι πόντοι αυτών των ημερών δείχνει ότι μπορούν να μετατραπούν σε μίλια,
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αν χρησιμοποιεις την καρτα αντι για cash, εννοειται οτι δεν περιμενεις την εκδοση του λογαριασμου για να την πληρωσεις αλλα πληρωνεις οσα και οποτε σου καπνισει.
Δεν ζηταω αυξηση του οριου γιατι φοβηθηκα οταν μια φορα μου ξαφρισαν ολο το οριο, αν και τα πηρα πισω. Την αδειαζω απο τα βαρη της με ebanking.
Νομίζω, δεν είναι ακριβώς έτσι. Πριν λίγα χρόνια, μόλις είχα πάρει την Premium και την είχα για τις καθημερινές αγορές μου, όταν αγόραζα κάτι μετά από λίγες ώρες έμπαινα και τις πλήρωνα π.χ αγορά σε φούρνο 5€, έμπαινα και τα έβαζα.

Η τράπεζα μου είχε πει ότι αυτό που κάνω δεν βοηθάει κάπου και ότι στο τέλος φαίνεται ότι η κάρτα μου χρωστάει και λεφτά.

Το λέω λίγο γενικά, απ όσα θυμάμαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom