Aeroflot Aeroflot - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

georgi d

Member
Μηνύματα
36
Likes
65
Νομίζω το βασικό είναι να τους γράψετε. Μέσω τηλεφώνου από ότι διαβάζω δεν βρίσκουν άκρη.
Κάποιο λάθος υπάρχει. Δεν μπορεί από εδώ να μας στέλνουν στο Καζακστάν. Πάρτε την απάντηση πρώτα από την εταιρεία.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Νομίζω το βασικό είναι να τους γράψετε. Μέσω τηλεφώνου από ότι διαβάζω δεν βρίσκουν άκρη.
Κάποιο λάθος υπάρχει. Δεν μπορεί από εδώ να μας στέλνουν στο Καζακστάν. Πάρτε την απάντηση πρώτα από την εταιρεία.
Θα γίνω μάντης κακών αλλά η Aeroflot κράτησε αεροπλάνα ξένων εταιριών, στις αποζημιώσεις θα κολλήσει; 🫤
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Νομίζω το βασικό είναι να τους γράψετε. Μέσω τηλεφώνου από ότι διαβάζω δεν βρίσκουν άκρη.
Κάποιο λάθος υπάρχει. Δεν μπορεί από εδώ να μας στέλνουν στο Καζακστάν. Πάρτε την απάντηση πρώτα από την εταιρεία.
Σε παρακαλώ επειδή προφανώς δε σε ενδιαφέρει άμεσα το θέμα άφησε το νήμα καθαρό για να πάρουν τις πληροφορίες που χρειάζονται όσοι έχουν πρόβλημα.
Έχω στείλει λοιπόν και mail και έχω κανει και online αίτηση για refund. Στα οποία πήρα απάντηση ότι λόγω των κυρώσεων κατά της Ρωσίας δε μπορούν να μου στείλουν ηλεκτρονικά τα χρήματα μου. Επίσης μου δήλωναν ότι πρέπει να κλείσω ραντεβού στα γραφεία να συναντηθώ με εκπρόσωπο τους. Έκανα και για το ραντεβού αίτηση ή όποια δεν απαντήθηκε ποτέ γιατί απλά δεν έχουν γραφεία ούτε στη Κύπρο ούτε στην Ελλάδα ούτε στην Ευρώπη αφού δε πετάνε πια από και προς Ευρώπη. Οπότε πήρα τηλ και μου είπαν ότι πρέπει να πάω Στο Καζακστάν ή στη Ρωσία για να πληρωθώ και αυτό γιατί πλήρωσα με ευρώ. Αν είχα πληρώσει με λίρα Τουρκίας ας πούμε θα μπορούσα να πάω κωνσταντινουπολη να πληρωθώ.
Εδώ γράφω γεγονότα όχι την αποψη μου.
Για εμένα και για μερικούς ακόμα, λοιπόν, που χάνουμε κάποια χιλιάρικα ευρώ δε μας ενδιαφέρει μονο η άποψη καποιου αλλά τα γεγονότα.
 
Last edited:

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
θέλω να κλείσωένα εισιτήριο για Μπανγκοκ και σκέφτηκα να δω μήπως μπορω να πάω από Κωνσταντινουπολη και να χρησιμοποιήσω το βάουτσερ της αεροφλοτ. Δε μου το αναγνωρίζει όμως όταν το βάζω στο πεδίο. Βέβαια είχε ημερομηνία λήξης τον Αύγουστο. Χάθηκε τελικά ή πρέπει να επικοινωνήσω με την εταιρεία για επαναενεργοποιηση κι αν ναι με ποιο τρόπο, ξέρει κανείς να μου πει. Κάποιος είχε πει ότι έχουμε περιθώριο ενός χρόνου από τη λήξη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
θέλω να κλείσωένα εισιτήριο για Μπανγκοκ και σκέφτηκα να δω μήπως μπορω να πάω από Κωνσταντινουπολη και να χρησιμοποιήσω το βάουτσερ της αεροφλοτ. Δε μου το αναγνωρίζει όμως όταν το βάζω στο πεδίο. Βέβαια είχε ημερομηνία λήξης τον Αύγουστο. Χάθηκε τελικά ή πρέπει να επικοινωνήσω με την εταιρεία για επαναενεργοποιηση κι αν ναι με ποιο τρόπο, ξέρει κανείς να μου πει. Κάποιος είχε πει ότι έχουμε περιθώριο ενός χρόνου από τη λήξη.
Απαντάνε άραγε στα social η μέσω της φόρμας επικοινωνίας;

Аэрофлот в социальных сетях
 

georgi d

Member
Μηνύματα
36
Likes
65
Απαντάνε με δυσκολία. Πιο πολύ σε στέλνουν να επικοινωνήσεις με την εταιρεία.
εδώ σε αυτό το βίντεο εξηγεί πότε θα βάλουμε το βαουτσερ. Απλώς βαζουμε του υπότιτλους γιατί είναι στα ρώσικα. Από ότι βλέπω στο τέλος το βάζουν. Κάποιος μπορεί να το χρειαστεί.
 

georgi d

Member
Μηνύματα
36
Likes
65
θέλω να κλείσωένα εισιτήριο για Μπανγκοκ και σκέφτηκα να δω μήπως μπορω να πάω από Κωνσταντινουπολη και να χρησιμοποιήσω το βάουτσερ της αεροφλοτ. Δε μου το αναγνωρίζει όμως όταν το βάζω στο πεδίο. Βέβαια είχε ημερομηνία λήξης τον Αύγουστο. Χάθηκε τελικά ή πρέπει να επικοινωνήσω με την εταιρεία για επαναενεργοποιηση κι αν ναι με ποιο τρόπο, ξέρει κανείς να μου πει. Κάποιος είχε πει ότι έχουμε περιθώριο ενός χρόνου από τη λήξη.
Εδώ μία απάντηση που πήρα από τον εκπρόσωπο της αεροφλοτ στα social.

( Γεια σου Γιώργο! Το ηλεκτρονικό κουπόνι δεν γίνεται δεκτό για πληρωμή σε αεροπορικά εισιτήρια μετά την ημερομηνία λήξης του. Επικοινωνήστε με το τηλεφωνικό κέντρο 8-800-444-5555 (δωρεάν στη Ρωσία). Οι συνάδελφοι έχουν πρόσβαση στο σύστημα κρατήσεων και θα σας ενημερώσουν.)
Για μένα καλύτερα να τους γράψετε. Νομίζω εδώ γράφουν [email protected]
Για το περιθώριο ενός χρόνου όπως έχουν γράψει πιο πάνω αυτό ισχύει.
Στις εύκολες ερωτήσεις απαντάνε, στις δύσκολες δεν γράφουν τίποτα.
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
θέλω να κλείσωένα εισιτήριο για Μπανγκοκ και σκέφτηκα να δω μήπως μπορω να πάω από Κωνσταντινουπολη και να χρησιμοποιήσω το βάουτσερ της αεροφλοτ. Δε μου το αναγνωρίζει όμως όταν το βάζω στο πεδίο. Βέβαια είχε ημερομηνία λήξης τον Αύγουστο. Χάθηκε τελικά ή πρέπει να επικοινωνήσω με την εταιρεία για επαναενεργοποιηση κι αν ναι με ποιο τρόπο, ξέρει κανείς να μου πει. Κάποιος είχε πει ότι έχουμε περιθώριο ενός χρόνου από τη λήξη.
Δες εδώ μήπως "Upon expiration of the e-Voucher validity period (unless otherwise specified in Clause 3 of this section), the funds not used to pay for air tickets and services are subject to refund in the appropriate payment form at the request of the passenger submitted on the website of Aeroflot PJSC, by mail or by personal application to the sales offices of Aeroflot PJSC."
Issuing an Electronic Vouchers
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
θέλω να κλείσωένα εισιτήριο για Μπανγκοκ και σκέφτηκα να δω μήπως μπορω να πάω από Κωνσταντινουπολη και να χρησιμοποιήσω το βάουτσερ της αεροφλοτ. Δε μου το αναγνωρίζει όμως όταν το βάζω στο πεδίο. Βέβαια είχε ημερομηνία λήξης τον Αύγουστο. Χάθηκε τελικά ή πρέπει να επικοινωνήσω με την εταιρεία για επαναενεργοποιηση κι αν ναι με ποιο τρόπο, ξέρει κανείς να μου πει. Κάποιος είχε πει ότι έχουμε περιθώριο ενός χρόνου από τη λήξη.
@depy!!! Ισχύει ότι έχουμε ένα χρόνο αφού λήξουν τα vouchers να κάνουμε ότι διαδικασία χρειάζεται για να λύσουμε με κάποιο τρόπο το πρόβλημα μας. Εγώ έχω ληγμένο το δικό μου από τον Ιούνιο. Όμως δυστυχώς επειδή δε φαίνεται να βγάζω άκρη με την επιστροφή των χρημάτων μου. Θα ζητήσω την έκδοση νέων vouchers. Αυτό που έγραψες ότι να κάνεις κράτηση απο κωνσταντινουπολη το σκέφτηκα κι εγώ όμως απ'οτι κατάλαβα επειδή μπαίνω στο site τους από ευρωπαϊκή χώρα δε με αφήνει να κάνω οποιαδήποτε κράτηση. Δε ξέρω όμως αν μπορείς μέσω τηλ να σου κλείσουν εισιτήρια για όπου θες. Βέβαια αν υπάρχει διαφορά στη τιμή εισιτηρίου και voucher πως θα μπορέσεις να τους πληρώσεις αφού δε μπορούν να κάνουν καμία οικονομική πράξη με Ευρώπη.
 

georgi d

Member
Μηνύματα
36
Likes
65
Το θέμα είναι ότι σε αναγκάζουν να πας στην Ρωσία.
Είναι πάρα πολλοί από την Ευρώπη πού έχουν βαουτσερ. Οι πιο πολλοί είναι ρωσοι η ρωσοφονοι. Όμως αυτοί έχουν κάποιον γνωστό η συγγενείς και κάποια λύση θα βρούνε. Δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι κάποιος μπόρεσε να πάρει τα λεφτά του από κάποιο γραφείο στο εξωτερικό(η σε κάποιο από τα κράτη της πρώην Σοβιετικής ένωσης. Μόνο σε κάποια από τα γραφεία πού βρίσκονται στην Ρωσία.
Και κάτι που βρήκα σήμερα. Παλιό είναι όμως δεν δεν νομίζω να έχουν αλλάξει κάτι.
2022.
(Και σήμερα η ίδια η Aeroflot έχει αρχίσει να στέλνει οδηγίες στους επιβάτες για το τι πρέπει να κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις:


Αγαπητέ επιβάτη!
Σε σχέση με τους περιορισμούς που εισήγαγαν τα διεθνή συστήματα πληρωμών Visa, Mastercard, JCB, China Union Pay, American Express, Diners Club/Discover, UATP και οι υπηρεσίες πληρωμών Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay, τα οποία διέκοψαν/ανέστειλαν τις υπηρεσίες σε εταιρείες και οργανισμοί στη Ρωσική Ομοσπονδία, εν όλω ή εν μέρει, μια συναλλαγή επιστροφής χρημάτων για αεροπορικό εισιτήριο που εκδόθηκε από την Aeroflot PJSC στη διεύθυνσή σας απορρίφθηκε από την επεξεργασία από τον αγοραστή της Aeroflot PJSC. Η Aeroflot PJSC δεν μπορεί να επηρεάσει αυτήν την κατάσταση, αλλά είμαστε έτοιμοι να σας προσφέρουμε μια εναλλακτική μέθοδο επιστροφής. Για να κάνετε επιστροφή χρημάτων, μπορείτε να επικοινωνήσετε με οποιοδήποτε γραφείο της Aeroflot PJSC στη Ρωσική Ομοσπονδία με τα πρωτότυπα της τραπεζικής κάρτας από την οποία έγινε η πληρωμή και την τραπεζική κάρτα στην οποία μπορεί να γίνει η επιστροφή χρημάτων, καθώς και ένα έγγραφο ταυτοποίησης. Η τραπεζική κάρτα στην οποία θα γίνει η επιστροφή χρημάτων πρέπει να έχει εκδοθεί στη Ρωσική Ομοσπονδία (με εξαίρεση τις κάρτες Diners Club/Discover, American Express). Το επώνυμο και το όνομα του κατόχου και στις δύο κάρτες πρέπει να ταιριάζουν. Εάν εσείς και ο πληρωτής (κάτοχος κάρτας πληρωμής εισιτηρίου) δεν είστε το ίδιο άτομο, τότε για να κάνετε επιστροφή χρημάτων πρέπει να επικοινωνήσετε με το γραφείο της Aeroflot PJSC στη Ρωσική Ομοσπονδία μαζί με τον πληρωτή ή, κατά την υποβολή της αίτησης, να παρουσιάσετε τη συμβολαιογραφική συγκατάθεση του ο κάτοχος της κάρτας/το πληρεξούσιο να κάνει επιστροφή χρημάτων σε άλλη κάρτα ή χρησιμοποιώντας άλλα μέσα πληρωμής.
Λάβετε υπόψη ότι η επιστροφή χρημάτων μπορεί να γίνει μόνο εάν πάτε προσωπικά στα γραφεία που βρίσκονται μόνο στη Ρωσική Ομοσπονδία. )
Δεν νομίζω να σας κούρασα. Εάν θα υπάρχουν καλά νέα θα σας τα γράψω. Προς το παρόν πολύ δύσκολα τα πράγματα. Υπομονή και καλό κουράγιο. Για τα ορθογραφικά λάθη να με συγχωρέστε. Όταν γράφω στα ρωσοφωνα φόρουμ ακόμα πιο πολλά κάνω. 🙂
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μπορεί να λέω και βλακεία αλλά ρωτήστε τους μήπως γίνεται να σας στείλουν τα χρήματα σας μέσω advcash. Ακόμη κι αν δεν έχουν λογαριασμό μπορείτε από το δικό σας με χρήση του IBAN τους να αιτηθείτε top up στο wallet σας. Θα λάβετε ένα voucher με οδηγίες θα τους το δώσετε και θα κάνουν transfer. Η εταιρεία είναι Ρωσικών συμφερόντων και επιτρέπει τις συναλλαγές από/προς Ρωσία. Στο account σας μπορείτε να διατηρείτε wallets σε τρία νομίσματα (Ευρώ, Δολάριο, Ρούβλι). Αφού λάβετε τα χρήματα μπορείτε να στείλετε σε δικό σας λογαριασμό ή να εκδώσετε φυσική ή εικονική κάρτα και να ξοδεύετε από το balance σας.

Χλωμό το κόβω αλλά πάντα υπάρχει ελπίδα. Μια ύστατη λύση μπορεί να είναι η Binance (ή κάποιο άλλο ανταλλακτήριο crypto) αν έχουν λογαριασμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.503
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom