Airbnb

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καθολου θα λεγα!το σχολιασα στο τελος εκτος αν σου συμβει κατι εκτακτο και πρεπει να ακυρωσεις(που και παλι μπορεις να το πεις στον καθε οικοδεσποτη και ισως σου δωσει ολα τα λεφτα αν ειναι πολυ σοβαρος λογος)και εκτος αυτου αλλα παρεχει η booking και αλλα η airbnb οποτε δε πολυοφελει η συγκριση
Αρκετά θα έλεγα εγώ. Δεν είναι στο χέρι του οικοδεσπότη αν έχω καταλάβει καλά αλλά στο χέρι της εταιρίας. Οπότε μην περιμένεις ευρώ πίσω παρά μόνο τα λεφτά που πρέπει να πάρεις βάση ακύρωση. Επίσης φυσικά και είναι 2 διαφορετικά πράγματα. Έχοντας 1 προσφορά των 30€ θέλησα να την αξιοποιήσω αλλά δεν..Φυσικα όμως βρήκα πάρα πολύ ωραίο ξενοδοχείο στα ίδια λεφτά με 24ωρη ρεσεψιόν και δωρεάν ακύρωση 1 μέρα πρίν ..Ομως βεβαίως όλα είναι θέμα το τι θέλει ο καθένας. Φιλικά πάντα
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Αρκετά θα έλεγα εγώ. Δεν είναι στο χέρι του οικοδεσπότη αν έχω καταλάβει καλά αλλά στο χέρι της εταιρίας. Οπότε μην περιμένεις ευρώ πίσω παρά μόνο τα λεφτά που πρέπει να πάρεις βάση ακύρωση. Επίσης φυσικά και είναι 2 διαφορετικά πράγματα. Έχοντας 1 προσφορά των 30€ θέλησα να την αξιοποιήσω αλλά δεν..Φυσικα όμως βρήκα πάρα πολύ ωραίο ξενοδοχείο στα ίδια λεφτά με 24ωρη ρεσεψιόν και άλλα πολλά..Ομως βεβαίως όλα είναι θέμα το τι θέλει ο καθένας. Φιλικά πάντα
Ακριβως!πολυ σωστα τα λες!στο airbnb πας αν δε σε νοιαζουν τοσο πολυ οι παροχες και θες οσο πιο φθηνο καταλυμα υπαρχει(τουλαχιστον οσες φορες εχω συγκρινει εμενα προσωπικα πιο φθηνα μου ρχετε το airbnb)..επισης μου φαινετε οτι την ακυρωση την οριζει ο οικοδεσποτης και οχι η εταιρια,οπως και οσο αφορα την δωρεαν ακυρωση της booking υπαρχει κ η ευελικτη της airbnb!αναλογα τα γουστα καθε ταξιδιωτη!ισως σ αλλο τριπ να σου φανει χρισιμος ποτε δε ξερεις! :p
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ακριβως!πολυ σωστα τα λες!στο airbnb πας αν δε σε νοιαζουν τοσο πολυ οι παροχες και θες οσο πιο φθηνο καταλυμα υπαρχει(τουλαχιστον οσες φορες εχω συγκρινει εμενα προσωπικα πιο φθηνα μου ρχετε το airbnb)..επισης μου φαινετε οτι την ακυρωση την οριζει ο οικοδεσποτης και οχι η εταιρια,οπως και οσο αφορα την δωρεαν ακυρωση της booking υπαρχει κ η ευελικτη της airbnb!αναλογα τα γουστα καθε ταξιδιωτη!ισως σ αλλο τριπ να σου φανει χρισιμος ποτε δε ξερεις! :p
Φυσικά..Ποτέ δεν αποκλείω τίποτα. Ίσα ίσα θα ήθελα πολύ να το ζήσω κ αυτό υπό τις ανάλογες συνθήκες...:D
Καλό βράδυ!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Έκανα πρώτη φορά κράτηση μέσω της Airbnb. Στο email επιβεβαίωσης αναγράφoνται στοιχεία πληρωμής. Ωστόσο ελέγχοντας τη κίνηση του λογαριασμού της πιστωτικής μου δεν βλέπω καμία χρέωση. Θα γίνει η χρέωσή μας με την άφιξή μας ηλεκτρονικά ή θα πληρώσουμε τις μετροιτοίς;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Έκανα πρώτη φορά κράτηση μέσω της Airbnb. Στο email επιβεβαίωσης αναγράφoνται στοιχεία πληρωμής. Ωστόσο ελέγχοντας τη κίνηση του λογαριασμού της πιστωτικής μου δεν βλέπω καμία χρέωση. Θα γίνει η χρέωσή μας με την άφιξή μας ηλεκτρονικά ή θα πληρώσουμε τις μετροιτοίς;
Η χρέωση θα γίνει πριν την άφιξη σας ηλεκτρονικά. Δεν πληρώνετε τίποτα στον ιδιοκτήτη, εκτός κι αν προβλέπεται εγγύηση.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.447
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Ακριβως!πολυ σωστα τα λες!στο airbnb πας αν δε σε νοιαζουν τοσο πολυ οι παροχες και θες οσο πιο φθηνο καταλυμα υπαρχει(τουλαχιστον οσες φορες εχω συγκρινει εμενα προσωπικα πιο φθηνα μου ρχετε το airbnb)
Εεεε σορρυ κιόλας άλλα αυτό που λες το βρίσκω εντελώς λάθος
Στην Ιταλία πχ με AirBnb βρίσκεις πολυ καλύτερα καταλλύματα στην ίδια τιμή απο τα μέτρια ξενοδοχεία τους -- επίσης κ στην Ολλανδία όπου το έχω χρησιμοποιήσει 3 φορές
Η παροχή που είναι στανταρ υπερ του ξενοδοχείου είναι η reception κ οτι δεν θα χρειαστεί να περιμένεις/ψάχνεις τον οικοδεσπότη

Αν δεν είστε σίγουροι για την κράτησή σας, μπορείτε να ψάχνετε listings με ευέλικτη πολιτική ακύρωσης -- θα σας χρεώσουν το service fee της AirBnb
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Εεεε σορρυ κιόλας άλλα αυτό που λες το βρίσκω εντελώς λάθος
Στην Ιταλία πχ με AirBnb βρίσκεις πολυ καλύτερα καταλλύματα στην ίδια τιμή απο τα μέτρια ξενοδοχεία τους -- επίσης κ στην Ολλανδία όπου το έχω χρησιμοποιήσει 3 φορές
Η παροχή που είναι στανταρ υπερ του ξενοδοχείου είναι η reception κ οτι δεν θα χρειαστεί να περιμένεις/ψάχνεις τον οικοδεσπότη

Αν δεν είστε σίγουροι για την κράτησή σας, μπορείτε να ψάχνετε listings με ευέλικτη πολιτική ακύρωσης -- θα σας χρεώσουν το service fee της AirBnb
I know και εγω Ιταλια ειχα κλεισει πρωτη φορα με airbnb..απλα μπορει καποιος οντως να τον νοιαζει η ρεσεψιον,πρωινο,καθαριοτητα καθε μερα ή σχεδον καθε μερα..οποτε κλεινει σε ξενοδοχειο!
 

Sentinel

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Ολα εξαρτωνται απο τον εκαστοτε οικοδεσποτη Airbnb.
Ενας σοβαρος οικοδεσποτης δεν θα σε στησει ουτε θα χρειαστει να τον ψαχνεις. Επισης πολλα δωματια προσφερουν πρωινο και ειναι σε πολυ υψηλα στανταρντ καθαριοτητας. Ο οικοδεσποτης περιμενει το θετικο feedback και ξερει οτι αν δεν σε προσεξει θα βγει χαμενος μακροπροθεσμα.
Επισης ανεξαρτητα απο την πολιτικη ακυρωσης εχει τη δυνατοτητα αν θελει να σου επιστρεψει ολα τα χρηματα, εκτος το service fee της Airbnb, αν υπαρχει σοβαρος λογος ακυρωσης, ακομη και σε ακυρωσεις τελευταιας στιγμης. Δεν ειναι θεμα της εταιριας δηλαδη.
Γενικα αν κλεινετε με superhost δεν θα χετε προβλημα.
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Γεια σας, ηθελα να ρωτησω η τιμη που λεει ειναι για το άτομο ή για τη μερα ανεξαρτητα τα ποσα ατομα θα μεινουν;
επισης γιατι δειχνει αλλη τιμη σε εμενα και αλλη τιμη σε φιλη μου σε αλλον υπολογιστη;
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Γεια σας, ηθελα να ρωτησω η τιμη που λεει ειναι για το άτομο ή για τη μερα ανεξαρτητα τα ποσα ατομα θα μεινουν;
επισης γιατι δειχνει αλλη τιμη σε εμενα και αλλη τιμη σε φιλη μου σε αλλον υπολογιστη;
για αρχη κανεις αναζητηση με ατομα, αλλα και στην συνεχεια μπορεις να βαλεις δεξια ποσα ατομα ειστε για να σου βγαλει την σωστη τιμη.
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
ναι απο την αρχη βαζω 2 ατομα αλλα οταν παω να κανω κρατηση η τιμη διπλασιζεται για το καθε βραδυ :rolleyes-80:
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εχει και το service fee, καποια εχουν και cleaning fee, κατα τα αλλα δεν εχω ιδεα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom