Alitalia Alitalia και χαμένες αποσκευές

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Επειδή γράφτηκαν κάποια πράγματα για την τύχη των αποσκευών με την Αλιτάλια,
θεώρησα χρήσιμο σε αυτό το τόπικ οσα μέλη του φόρουμ εχουν ταξιδέψει η θα ταξιδεψουν με τον εθνικο ιταλικό αερομεταφορέα, μιας και αρκετά μέλη έχουν αξιοποιήσει τις σχετικές προσφορές, να καταγράψουν εν συντομία ποια ήταν η τύχη των αποσκευών τους...
κάτι σαν ταξιδιωτικό γκάλοπ για τις αποσκευες μας με την Αλιτάλια.

Και ξεκινώ με παράθεση απο σημερινό ποστ:
λοιπον προσφατα πηγα αμστερνταμ με αλιταλια μεσο ρωμης κανενα προβλημα..
να αρχίσουμε και το μέτρημα α λα μπάσκετ δηλαδή...:haha:

μηδέν στη μία(πτηση), δηλαδή μηδέν απώλεια αποσκευής σε μία πτήση με αλιτάλια
:clap:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
νομιζω οτι ημουν αρκετά σαφής:
Αλιτάλια και (χαμένες?) αποσκευές με ενδεχόμενη υπαιτιότητα της εταιρίας.

θα αναρωτηθώ και εγώ σαν αλλο μέλος:
τι σχέση εχει η Αλιτάλια με τα τρένα τα αυστριακά?:roll:

καλό ειναι τα τοπικ να μην τα μετατρέπουμε σε τσατ και να πρέπει να διαβάζουμε μετά απο 10 μέρες 10 σελίδες για να αντλήσουμε πληροφορίες που θα ήταν υπο κανονικές συνθήκες σε 1 η 2 σελίδες...
απο 2-3 τσατ σχολια απο κάθε μέλος
και με τόσα πολλά μέλη
θα χαθεί εντελώς η μπάλα το τοπικ θα μετατραπει σε chat room!!!



φιλικά!:cool:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Δηλαδή λες να μας πουν ποιοί έχασαν και ποιοί οχι τις αποσκευές τους? Καλά αυτό τώρα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επειδή γράφτηκαν κάποια πράγματα για την τύχη των αποσκευών με την Αλιτάλια,
θεώρησα χρήσιμο σε αυτό το τόπικ οσα μέλη του φόρουμ εχουν ταξιδέψει η θα ταξιδεψουν με τον εθνικο ιταλικό αερομεταφορέα, μιας και αρκετά μέλη έχουν αξιοποιήσει τις σχετικές προσφορές, να καταγράψουν εν συντομία ποια ήταν η τύχη των αποσκευών τους...
μάλλον θα σε επηρέασε ο Traveller με την αντι ΑΖ μανία του και έπεσες στο ατόπημα να ανοίξεις ένα τόπικ με τόσο ατυχή τίτλο. να περιμένουμε αντίστοιχο με τίτλο της KLM που είναι χειρότερη σ' αυτό τον τομέα? όμως ο Traveller την προτιμάει..
AEA - Punctuality and Baggage Performance
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
1.Ηταν Χριστουγεννα του 2005, πτηση Θεσσαλονικη-Παρισι μεσω Μιλανου
Στο Παρισι ελειπε η μια βαλιτσα,
αυτη που ειχε ολα μας τα "καλα" ρουχα για το ρεβεγιον
Η βαλιτσα ηρθε στο Jolly Loti επειτα απο δυο ημερες, δωρον αδωρον
παλι καλα που ηρθε δε λες..

2. Υπαρχουν κ χειροτερα Οκτωβριος 2007,
Σαββατοκυριακο στη Φλωρεντια μεσω Ρωμης με απογευματινη πτηση
Στη Ρωμη μας ανακοινωσαν οτι το αεροπλανο δεν θα πεταξει ποτε
το λεωφορειο της εταιρειας ηταν μονοδρομος
το ταξιδι μετατραπηκε σε αεροπορικη-οδικη εκδρομή
φτασαμε στη Φλωρεντια στις 11.30
ενω συμφωνα με το προγραμμα πτήσεων στις 5.30 θα ειμασταν εκει

φυσικα και στις δυο περιπτωσεις ουτε λόγος για αποζημιωση ή επιστροφη της διαφοράς αεροπορικου-οδικου
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Ηταν Χριστουγεννα του 2005, πτηση Θεσσαλονικη-Παρισι μεσω Μιλανου
Στο Παρισι ελειπε η μια βαλιτσα,
αυτη που ειχε ολα μας τα "καλα" ρουχα για το ρεβεγιον
Η βαλιτσα ηρθε στο Jolly Loti επειτα απο δυο ημερες, δωρον αδωρον
παλι καλα που ηρθε δε λες..
2. Υπαρχουν κ χειροτερα Οκτωβριος 2007,
Σαββατοκυριακο στη Φλωρεντια μεσω Ρωμης με απογευματινη πτηση
Στη Ρωμη μας ανακοινωσαν οτι το αεροπλανο δεν θα πεταξει ποτε
το λεωφορειο της εταιρειας ηταν μονοδρομος
το ταξιδι μετατραπηκε σε αεροπορικη-οδικη εκδρομή
φτασαμε στη Φλωρεντια στις 11.30
ενω συμφωνα με το προγραμμα πτήσεων στις 5.30 θα ειμασταν εκει
φυσικα και στις δυο περιπτωσεις ουτε λόγος για αποζημιωση ή επιστροφη της διαφοράς αεροπορικου-οδικου
να θυμίσω ότι το τόπικ είναι για αποσκευές και όχι παραπόνων. να μην αρχίσω για την ΟΑ και δεν ξέρω πότε θα τελειωσω. ταξιδεύω τις περισσότερες φορές με ΑΖ και όλα αυτά τα χρόνια μία μόνο φορά καθυστερησε η βαλίτσα και ήρθε σπίτι την άλλη μέρα με κούριερ. στην ΟΑ έχω χασει εντελώς όπως και στη ΒΑ. τόπικ παραπόνων προς την ΑΖ είναι εντελώς ατυχές αν δεν έχεις στοιχεία και ιδίως τώρα που η νέα εταιρεία έχει πολύ μικρή σχέση με την παλιά.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Πρώτον, αυτό το τόπικ είναι τουλάχιστον άστοχο... γίνονται δεκάδες πτήσεις της ΑΖ κάθε μέρα, ενώ τα μέλη του φόρουμ που πετούν με την εταιρία είναι απειροελάχιστα... δεν υπάρχει δηλαδή αντιπροσωπευτικό δείγμα συμπεράσματα δεν βγαίνουν...

Samion όσο και να προσπαθείς δεν το σώζεις... η ΑΖ είναι για γέλια και για κλάματα... και δεν μιλάω μόνο για τις αποσκευές... χάλια σέρβις, αεροσυνοδή με δημοσιουπαλληλική νοοτροπία μέχρι και το bussines lounge της είναι για κλωτσιές... τα χάλια μας τα μαύρα...

Αγαπητέ μου αν είχες την δυνατότητα να πας με 296? στη Ν.Υόρκη οχι με την KLM αλλά και με την Albanian θα πήγαινες...
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
Σαμιων κοιτα να δεις
προσωπικα η Αλιταλια ειναι απο τις αγαπημενες μου εταιρειες
οπως ξερεις λατρευω τους ιταλους και καθε τι ιταλικο
επισης οι ωρες πτησεων ειναι πολυ καλες κ βολικες και οι τιμες επισης γιαυτο και την προτιμω γενικως και εχω κανει παρα πολλα ταξιδια με τη συγκεκριμενη εταιρεια
Δεν αναφερθηκα στις απειρες φορες που περιμεναμε πανω απο δυο ωρες την επομενη πτηση, ουτε στη φορα που παραλάβαμε την τσαντα μας ανοιχτη και ελειπαν ως δια μαγειας τα γυαλια ηλιου απο μέσα και πολλα παρομοια περιστατικα

ομως το να χασεις ενα αεροπλανο νομιζω οτι ειναι πιο σημαντικο απο το χασιμο μιας βαλιτσας για αυτο και νομιζω οτι αξιζε αναφορας

ουτε ειπα ποτε οτι ειναι η μονη εταιρεια που χανει πραγματα
εχω χασει και με τη vueling βαλιτσα
με τις γερμανικες ομως και τις ελβετικες ποτε
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
λοιπόν εγώ έχω γράψει εντυπώσεις κ.λπ. στο παλιό thread για alitalia... όπως και το τι μου συνέβη στις προηγούμενες πτήσεις... τι έχω ακούσει από γνωστούς κ.λπ...

ναι χάνει βαλίτσες... έχουμε γράψει εδώ μέσα άπειρα...

τώρα με την αλλαγή, δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα, πάντως το σάββατο για καλό και για κακό θα πάρω -και πάλι- το βαλιτσάκι στο αεροπλάνο ;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
νομιζω οτι αξιζε αναφορας
με τις γερμανικες ομως και τις ελβετικες ποτε
μπορεί να άξιζε αναφοράς όμως όχι σ' αυτό το τόπικ που είναι εκτός θέματος. συνεχίζω λοιπόν κι εγώ εκτός θέματος και λέω ότι οι λιγοστές εμπειρίες μου με την KLM και την ΒΑ ήταν τραυματικές. φαγητό χάλια, χαμένες για πάντα βαλίτσες, αγενέστατο προσωπικό. να βγαλω τόπικ με τίτλο η απαίσια British και η αηδιαστική ΚΛΜ? ε όχι ας σοβαρευτούμε λίγο.
για τις γερμανικές προσυπογράφω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πρώτον, αυτό το τόπικ είναι τουλάχιστον άστοχο... γίνονται δεκάδες πτήσεις της ΑΖ κάθε μέρα, ενώ τα μέλη του φόρουμ που πετούν με την εταιρία είναι απειροελάχιστα... δεν υπάρχει δηλαδή αντιπροσωπευτικό δείγμα συμπεράσματα δεν βγαίνουν...

Samion όσο και να προσπαθείς δεν το σώζεις... η ΑΖ είναι για γέλια και για κλάματα... και δεν μιλάω μόνο για τις αποσκευές... χάλια σέρβις, αεροσυνοδή με δημοσιουπαλληλική νοοτροπία μέχρι και το bussines lounge της είναι για κλωτσιές... τα χάλια μας τα μαύρα...

Αγαπητέ μου αν είχες την δυνατότητα να πας με 296? στη Ν.Υόρκη οχι με την KLM αλλά και με την Albanian θα πήγαινες...
άντε συμφωνούμε και σε κάτι για την αστοχία του τόπικ.
ρε συ όσοι πάνε Ιταλία πάλι με ΑΖ θα πάνε. κι εσύ μέσα. δεν ξέρω τη νοοτροπία των αεροσυνοδών αλλά από εμφάνιση δεν τα πάνε κι άσχημα, έτσι? το lounge της ειναι μόνο και δίπλα στο gate της αν εννοείς του ΕΛ.ΒΕΛ. τα βασικά τα έχει πάντως.
είχαν και οι ισπανοί ΝΥ με 320..αλλά θέλεις να βλέπεις την αυγή από το παράθυρο τι να σου κάνω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom