taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βασικά, αν δε μιλάγαμε για διαφορά τιμής, θα πρέπει να αποφύγεις την Αλητάρια με κάθε τρόπο. Σπανίως στην ώρα της (δες τα on-time στατιστικά στο flightstats.com), με σημαντική πιθανότητα να χάσεις βαλίτσες, και φτωχό φαγητό (μηδενικό εντός ευρώπης). Οι Ελβετοί είναι αισθητά καλύτεροι (αν και δεν έχω πετάξει economy-class υπερατλαντικό).
 
Μηνύματα
93
Likes
76
Αλιταλια ? το θεμα ειναι πως δεν θα βρεις ανθρωπο που να μην εχει ζησει ή γνωριζει μια ιστορια με χαμενες αποσκευες. Γραφονται τα καλυτερα για τις υπερατλαντικες πτησεις της αλλα δεν ξερω...Απο την αλλη η swiss ειναι εγγυηση γενικα. Αν θες μια προταση ψαξε τις ιδιες ημερομηνιες απο Ευρωπαικα αεροδρομια που εχουν κατευθειαν πτησεις για Μαιαμι.Θα βρεις καλες τιμες και πολλες διαφορετικες επιλογες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
taver said:
Βασικά, αν δε μιλάγαμε για διαφορά τιμής, θα πρέπει να αποφύγεις την Αλητάρια με κάθε τρόπο. Σπανίως στην ώρα της (δες τα on-time στατιστικά στο flightstats.com), με σημαντική πιθανότητα να χάσεις βαλίτσες, και φτωχό φαγητό (μηδενικό εντός ευρώπης). Οι Ελβετοί είναι αισθητά καλύτεροι (αν και δεν έχω πετάξει economy-class υπερατλαντικό).
κανε ενα κοπο να τα διαβασεις.τουλαχιστον τα στατιστικα που επικαλεισαι...
Swiss on time departures 77% (Alitalia 89%)
Swiss on time arrivals 78% (Alitalia 90%)
και για το Athens-Rome on time arrival 91%...
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
Από προσωπική εμπειρία η swiss ηταν πολύ καλή!!βέβαια το λέω αυτό γτ την συγκρίνω με delta κ us!!όσο για τις τιμές τον εισητηρίων αυτό που έχω διαβάσει είναι το εξής!!η καλύτερη μέρα να το κλείσεις ειναι τρίτη η τετάρτη κ πάντα ωρα πρωινή Για ελλαδα βραδυ στην αμεική γτ όσο πιο πολύ ανταποκριση κ όσο περισσότεροι το κοιτάνε τοσο παει προς τα πάνω κ δυσκολα πεφτει!!κ αυτό το καταλαβαίνεις οταν έχεις ανοιχτο κ ενα ξένο σαιντ εισητηριων!!
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
όσο για τις τιμές τον εισητηρίων αυτό που έχω διαβάσει είναι το εξής!!η καλύτερη μέρα να το κλείσεις ειναι τρίτη η τετάρτη κ πάντα ωρα πρωινή Για ελλαδα βραδυ στην αμεική γτ όσο πιο πολύ ανταποκριση κ όσο περισσότεροι το κοιτάνε τοσο παει προς τα πάνω κ δυσκολα πεφτει!!κ αυτό το καταλαβαίνεις οταν έχεις ανοιχτο κ ενα ξένο σαιντ εισητηριων!!
το εξηγείς λίγο αυτό? Πρώτη φορά το ακούω :xmas_rolleyes:
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
Το είχα βρεί σε μια αναζήτηση στο google!!έλεγε πως τα εισητήρια ειναι πιο ακριβά όταν υπάρχει ζήτηση!!κ ελεγε απο κατώ κατα κυριο λόγο πως αυτο το καθοριζουν οι αμερικανοι πως ωρες αιχμης για αμερική κ ώρες δλδ που οι εταιριες ψαχνουν για εισητήρια ειναι κ πιο ακριβά!!κ Μετά πως οι καλυτερες μέρες κ που κλεινουν οι περισσοτεροι εισητήρια ειναι τριτη κ τεταρτη κ περιπου 6με 8 βδομαδες πριν το ταξιδι!!
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
2. προσωπικη αποψη παντα, αν και δεν εχω παρει Swiss σε υπεραντλαντικο, καλυτερη η Alitalia.
Καλησπερίζω την παρέα και μπαίνω στην κουβέντα. Αγαπητέ Samion, το "επιχείρημά" σου απλά ΔΕΝ στέκει. Είναι σα να λέμε "αν και δεν έχω φάει ποτέ σαλιγκάρια, καλύτερα τα φασόλια". Απ' τη στιγμή που δεν συγκρίνονται όμοια πράγματα, δεν μπορεί κάποιο να είναι καλύτερο. Αφού λοιπόν το λύσαμε αυτό πάμε παρακάτω.

Με την Alitalia έχω 2 μόνο πτήσεις, ενδοευρωπαϊκές. Εμπειρία...κακή (service, πληρώματα, ΒΑΛΙΤΣΕΣ...:xmas_mrgreen:). Η σύζυγος 4 πτήσεις ενδοευρωπαϊκές, εμπειρία ....τα ίδια και χειρότερα.

Με τη Swiss, έχουμε τα περισσότερα ταξίδια μας εντός Ευρώπης , τόσο σε economy όσο και σε business class. Ποτέ δεν είχα παράπονο. Επαγγελματισμός, ΕΥΓΕΝΙΑ , service, connections, lounges. Πραγαμτικά, νιώθω ξεκρέμαστος που έκοψε τις πτήσεις από/προς Θεσσαλονίκη, γιατί ΒΟΛΕΥΕ... (αλλο θέμα αυτό).

Πάμε τώρα στο θέμα μας, τις υπερατλαντικές. Εχω πετάξει την Swiss προς ΗΠΑ ΚΑΙ σε economy KAI σε business. H σύζυγος, έχει & SWISS & ALITALIA σε economy. Όταν ήρθε η ώρα των συγκρίσεων, δυστυχώς η ζυγαριά έκλινε προς τη Swiss (service, φαγητό, IFE και πληρώματα ήταν ο καθοριστικός παράγοντας). H διαφορά στην τιμή ήταν 100-120€ περισσότερα στην Swiss.

Όσον αφορά το θέμα των αεροσκαφών. Και οι δύο χρησιμοποιούν καινούρια 330 , εκτός από ένα της ΑΖ που είναι του 1999. 300αρια η LX, 200αρια η AZ. To 300άρι είναι πιο άνετο καθώς η LX, έχει την "μικρή" economy καμπίνα , με 6 σειρές θεσεων , που δίνει μια πιο "προσωπική" ατμόσφαιρα. Για την Business, δεν το συζυτάω, η LX έχει βραβευτεί για το προϊόν της και από προσωπική εμπειρία το αξίζχει με το παραπάνω.

Με βάση λοιπόν την οικογενειακή μας εμπειρία, κι αν όντως μιλάμε για 50-100€ διαφορά, θα διάλεγα με κλειστά μάτια τη Swiss. Ένας άλλος λόγος (που ο αγαπητός mihalisio δεν ξεκαθαρίζει) είναι τα μίλια. Αν καποιος μαζευει στην *A, κλείνει με Swiss, αν μαζευει στην Skyteam κλείνει με AZ. Αν δεν τον νοιάζουν τα μίλια, πάντα από ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρία, συνιστώ τη Swiss.

Οπότε αγαπητέ mihalisio έχουμε και λέμε:

Αεροπλάνα, τα ίδια, με την Swiss να υπερτερεί στην άνεση (τάδε έφη η αγαπητή συμβία, που τις δοκίμασε και τις δύο).

Service: Στη business η Swiss δίνει ρέστα (την ΑΖ δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά από trip reports στο Α.net δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα). Επιπλέον η Swiss έχει διάταξη 1-2-1 οπότε, προσφέρει πιο εύκολα ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ χώρο σε σχέση με το 2-2-2 της ΑΖ.
Economy. Δεν έχω πετάξει με ΑΖ, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Η γυναίκα μου όμως, που τις δοκίμασε και τις δυο , δίνει τα εύσημα με διαφορά στην Swiss.

Connections. Eδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης. Το short connection της ΑΖ στη Ρωμη, σε συνδυασμό με τον γραψ@@σμό των Ιταλών, ενέχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κίνδυνο να φτάσετε στο Miami χωρίς βαλίτσα. Δεν το λέω μόνο εγώ που το έχω πάθει, το λένε οι περισσότεροι που έχω συζητήσει κι επίσης μια καλή αναζήτηση στα διεθνή fora θα επιβεβαιώσει τα γραφόμενά μου. Το 5ωρο στη Ζυρίχη μην το υπολογίζεις, γιατί πραγματικά ΔΕΝ προλαβαίνεις. Σκέψου μόνο ότι το boarding ξεκινάει περίπου 1 ωρα πριν την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης, οπότε και με το screening 200+ επιβατών, καθαρός χρόνος είναι δεν είναι 2 ώρες. Στην επιστροφή, αν πάρει πάρεις την πτήση με το 10ωρο σχεδον, layover κάτι μπορείς να κάνεις.

Αεροδρόμια. Η μέρα με τη νύχτα. Τι να συζητάμε. Παλάτι το ZRH, η καλύβα του καραγκιόζη το FCO (τα έχω δοκιμάσει και τα δυο και ξέρω). Facilities όπως day rooms & showers που έχει η ΖRH (άρα ερχόμενος από ΗΠΑ, μπορείς να ξεκουραστείς σαν άνθρωπος κάποιες ώρες) δεν έχει το FCO. Observation Deck (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ) ΔΕΝ έχει το FCO.

Για να μη μακρυγορώ, εγώ σου προτείνω τη Swiss (απ' τη στιγμή που δεν υπάρχει μεγάλη οικονομική επιβάρυνση).
 

mihalisio

Member
Μηνύματα
45
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
μαϊάμι,φλόριντα
οπως ακριβως τα λες φιλε flying doc,μου τα λεγανε χτες το απογευμα....anyway,εχω ακομα 1-2 μερες μεχρι να παρω το ανανεωμενο διαβατηριο στα χερια μου και να κανω το τελικο ψαξιμο για τα εισητηρια...και ξεχασα,οχι,μιλια δεν μαζευω...μακαρι να ημουν τοσο συχνος ταξιδιωτης και να μαζευα...σας ευχαριστω ολους,οτι αλλο εχετε να το ακουσω...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι ρε φιλε, τι ζητας να συγκρινουμε; Την τοπ με τον πατο των regular ευρωπαικων; Καμμια σχεση η μια με την αλλη. Η διαφορα τιμης ειναι μηδαμινη μπροστα στην ποιοτικη τους διαφορα. Το ταξιδι με την Alitalia ειναι σκετη ταλαιπωρια. Ουτε Αθηνα-Ρωμη δεν θα ξανακανα μ' αυτην. 3 φορες την πατησα...
 

IKINIMOD

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Πάντως εγώ θα προτιμούσα τη Swiss, ειδικά όταν υπάρχει μετεπιβίβαση. Με την Alitalia έχω χάσει 2 φορές την βαλίτσα μου και τη μία από αυτές δεν την βρήκαν ποτε!! Μου έδωσαν μια αστεία αποζημίωση μετά από 2 μήνες. Συνολικά έχω πετάξει 4 φορές με Alitalia..που σημαίνει 50% πιθανότητες επιτυχίας!!!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αν και δεν έχω δοκιμάσει την swiss στα υπερατλαντικά η πρόσφατη εμπειρία μου με την Alitalia καθε αλλο παρά καλη ηταν. Τα μόνα θετικά ήταν ότι η πτήση ηταν στην ώρα της σε γενικές γραμμες και οτι παρελαβα τη βαλίτσα κανονικά. Όλα τα υπόλοιπα όμως ήταν κάτω του μετρίου. Η επιβιβαση ήταν ένα χάος χωρις να τηρείται το sky priority. Το αεροπλάνο με τη νέα διάταξη αρκετά άβολο με αδικαιολογητα μεγαλα κουτια για το IFE τα οποία καταλάμβαναν σχεδόν ολο το χώρο για τα πόδια. Το φαγητο άθλιο χωρις να μπορω να καταλάβω τι τρωω με μικρές ποσότητες και η εξυπηρέτηση μηδαμινή, κανένα χαμόγελο κανένα καλωσόρισμα. Τιποτα. Στο διπλανό μου δε λειτουργούσε το IFE και παρα το οτι τους το υπενθιμησε 3 φορες κανεις αεροσυνοδός δεν εκανε τίποτα ουτε προσέφερε κάποια εναλλακτική.
Απο δω και πέρα θα την αποφεύγω για τα υπερατλαντικά λοιπόν.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Πάντως εγώ βρε παιδιά, χρησιμοποιώ Αλιτάλια από το 1980, στις ρότες Αθήνα-Ιταλία και Θεσ/νίκη-Ιταλία. Υπ' όψιν ότι οι μισές από τις δεκάδες (ή εκατοντάδες?) πτήσεις μου πάνε στη Βενετία, Βερόνα, Μιλάνο (όχι Οριο) και Νάπολη, σε εποχές και καλές, αλλά και δύσκολες. Με χιόνια, με ομίχλες και ακυρώσεις πτήσεων. Οι περισσότερες με μετεπιβίβαση.
Με συγχωρείτε, πρώτη φορά παρεμβαίνω στο "θέμα της βαλίτσας", αλλά αν δεν με μαλώσετε, θα τολμήσω να πω ότι ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα. Μάλιστα να τονίσω ότι και ο κλάδος μου και οι περίοδοι των ταξιδιών μου, είναι "ότι πρέπει για απώλειες". Εδώ μέσα, εδώ και χρόνια διαβάζω ότι όλοι, εκτός του Σάμιον, έχουν χάσει βαλίτσες....
Μήπως είμαι τυχερός???
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.506
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom