mihalisio

Member
Μηνύματα
45
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
μαϊάμι,φλόριντα
καλό ταξίδι αγαπητέ. πρέπει να εχω κανει τελικά 3 φορές (η μνημη μου αδυνατιζει...) την ίδια διαδρομή. και τις 3 ειχαμε απλετο χρόνο για το "ιταλικό' πρωινό (cappuccino+cornetto=1,50E). κανενα προβλημα.
και φυσικά να φατε στη Φλόριντα τα παραπανω χρηματα. θα ηταν πεταμενα λεφτα τα 300Ε. συν την 5ωρη αναμονη, συν την καθυστερημενη αφιξη στο Miami, χανοντας τη μιση μερα.
(τη Ρωμη την ψηφισες? παω να τσεκαρω...:xmas_mrgreen:)
σε ευχαριστω και το ελπιζω να μην εχουμε προβλημα..και οχι,δεν εχω ψηφισει ακομα την ρωμη,εχω μεγαλο διλλημα,ειμαι ειλικρινης....παω να τσεκαρω παλι φαγητα,IFE και τα συναφη....τουλαχιστον να ξερουμε τι "παιζει"...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δεν εχω ψηφισει ακομα την ρωμη,εχω μεγαλο διλλημα,ειμαι ειλικρινης....παω να τσεκαρω παλι φαγητα,IFE και τα συναφη....τουλαχιστον να ξερουμε τι "παιζει"...
σιγά πλάκα έκανα...παιχνίδι ειναι. όχι απόφαση ζωής..δηλ. ψηφισε πρώτα Ρώμη και μετανιώνεις μετά. ειδικά αν θέλεις σουπερ τιπς για το Leonardo da Vinci, σε συμφερει να την ψηφίσεις...:xmas_mrgreen:
http://www.alitalia.com/GR_EL/Images/75-27121intrattenimento_onboard.pdf
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
1. διαβασα τι έγραψες. μας ξαναλες λοιπόν πού υπερτερει το καθισμα της Swiss αφού εχει σχεδόν πανομοιότυπες διαστάσεις και χώρο με της ΑΖ? ακόμα δεν καταλαβα.
2. μήπως δεν έχεις καταλάβει ακομα ότι το θεμα αφορά ταξιδι σε economy?
7.αν νομιζεις τωρα οτι τον ενδιαφερουν πώς ειναι η business, η First, τα lounges και τα ντουζ των, παρακαλώ συνεχισε και συγνώμη για τη διακοπή κιόλας.
1&2) LX Seat Pitch 32" Width 17,3"
AZ Seat Pitch 31-32" Width 17"
Μέχρι στιγμής υπερεχει η LX (φαρδύτερο κάθισμα)

LX 183 Economy Seats
AZ 263 Economy Seats
Σαφής υπεροχή της Swiss (λιγότερος κόσμος = πιο άνετο ταξίδι,
καλύτερη εξυπηρέτηση)

7) Tα dayrooms και τα ντουζ στη Ζυρίχη βρίσκονται ΕΞΩ από τα lounges (αυτα εχουν τα δικά τους) κι αφορούν όλους τους επιβάτες. Οπότε ο φίλος μας, καθώς θα έχει φτασει αυπνος και βρωμικος από το ΜΙΑ, θα πίνει τον καφέ του με 0,80€ σκορπίζοντας "αρώματα" και κουτουλώντας στο τραπέζι, ενω στη Ζυρίχη, θα κάνει το μπανάκι του, θα κοιμηθεί και θα πιει τον καφέ των 3€ καθαρός και ξεκούραστος...

Επειδή μπορούμε να φιλονικούμε για ώρες, ας αφήσουμε τοαν αγαπητό ταξιδιώτη να διαλέξει, αφού διαβάσει και τις ακόλουθες κριτικές
Rome Fiumicino Airport Customer Reviews | SKYTRAX
Zurich Airport Customer Reviews | SKYTRAX

και κυρίως http://www.flyertalk.com/forum/delta-skymiles/1400991-avoid-alitalia-if-possible.html:xmas_mrgreen:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1&2)
1.LX Seat Pitch 32" Width 17,3"
AZ Seat Pitch 31-32" Width 17"
Μέχρι στιγμής υπερεχει η LX (φαρδύτερο κάθισμα)
2. LX 183 Economy Seats
AZ 263 Economy Seats
Σαφής υπεροχή της Swiss (λιγότερος κόσμος = πιο άνετο ταξίδι,
καλύτερη εξυπηρέτηση)
3. Tα dayrooms και τα ντουζ στη Ζυρίχη βρίσκονται ΕΞΩ από τα lounges 4.Επειδή μπορούμε να φιλονικούμε για ώρες, ας αφήσουμε..
ε δεν μπορεί πλάκα θα κανεις...
1. δεν είπα σχεδόν? οποιος μπορει να αντιληφθει τη διαφορά των 0,3 ιντσων ας κανει ένα βημα εμπρος! κερδιζει δωρακι της Befana...
2. εξισώσεις αυθαίρετες...το καθισμα ενδιαφερει. η εξυπηρετηση ειναι πολυ σχετική οπως θα γνωριζεις καλά.
3. α ναι με μόνο 120Ε περνα η παρεα του φιλου μας ένα 3ωρο στα κελιά. θα προτιμούσα τις αυθεντικές ελβετικές φυλακές. δεν θα πάρουμε ευχαριστούμε.
και τελος αναζητηση μπορει να κανει κ μονος του στο νετ, δεν θα του παραθεσω κριτικες άλλων. θα πω την πραγματική δική μου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
LX 183 Economy Seats
AZ 263 Economy Seats
λαθάκι..τo configuration αυτό αφορά μόνο τα EI-DIR, EI-DIP (ex Air One) τα οποία σπανιότατα πανε τοσο νότια..άρα το σωστό configuration των άλλων 10 Α330 που αφορα το φίλο μας είναι:

Magnifica 28 seats
Classica Plus 21 seats
Classica 181 seats..
άρα πιο άνετη ΑΖ με τα κριτήριά σου...

http://www.alitalia.com/EN_EN/your_travel/class_services/onboard/A330Az.aspx
 

mihalisio

Member
Μηνύματα
45
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
μαϊάμι,φλόριντα
παιδια τωρα τα κλεισαμε,μην τσακωνεστε....μια πτηση ειναι,θα περασει.τωρα αν θα εχω 0,3 ιντσες παραπανω χωρο,τι να πω,οταν γυρισω με το καλο θα σας πω μου φανηκε..αυτο που μας νοιαζει τωρα ειναι το χρηματικο.τα σαλονια,τα ντους και τα αλλα μακαρι να μας νοιαξουν στο μελλον,αλλα τωρα μια χαρα βολευομαστε....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
παιδια τωρα τα κλεισαμε,μην τσακωνεστε....μια πτηση ειναι,θα περασει.τωρα αν θα εχω 0,3 ιντσες παραπανω χωρο,τι να πω,οταν γυρισω με το καλο θα σας πω μου φανηκε..αυτο που μας νοιαζει τωρα ειναι το χρηματικο.τα σαλονια,τα ντους και τα αλλα μακαρι να μας νοιαξουν στο μελλον,αλλα τωρα μια χαρα βολευομαστε....
δεν τσακωνόμαστε, εγω τουλάχιστον διασκεδαζω..αυτα ειναι τα χομπυ μας, τι να κανουμε..
εκανες αριστη επιλογή, να περασεις καλά και παλι. τωρα ειδα αλλου οτι πας μεσω ΝΥ, ακομα πιο σιγουρα, >99% ότι θα πατε με ολοκαινουριο 330 με το σωστό configuration που ανεφερα παραπανω. ανετη καμπινα, τελειο φαγητό για αεροπορική (ειδικα στις πτησεις από Ρώμη), ενδιαφερον IFE.
 

mihalisio

Member
Μηνύματα
45
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
μαϊάμι,φλόριντα
βασικα αυτο ηθελα να σου πω,τελικα κλεισαμε την πτηση αθηνα-ρωμη-μαιαμι.ειναι delta με αεροσκαφος της αλιταλια.λεγαμε να κλεισουμε μεσω ΝΥ αλλα θελαμε να αποφυγουμε την διαδικασια τελωνειων κλπ,συν οτι εβγαινε πιο ακριβα.ρωταω λοιπον:ποιοε τυπος αεροσκαφους κανει την πτηση ρωμη-μαιαμι?τι IFE προσφερει?εχει ατομικες τηλεορασεις?για το φαγητο ειμαι ησυχος,ιταλοι ειναι...βασικα η ψυχαγωγια μας νοιαζει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ποιοε τυπος αεροσκαφους κανει την πτηση ρωμη-μαιαμι?τι IFE προσφερει?εχει ατομικες τηλεορασεις?για το φαγητο ειμαι ησυχος,ιταλοι ειναι...βασικα η ψυχαγωγια μας νοιαζει.
ενα καινουριο Airbus 330. με διαταξη καθισματων οπως στο λινκ του ποστ ν.41. το προγραμμα του IFE βγαινει στο σαιτ κ μπορεις να παρεις μια ιδεα απο το ισχυον στο λινκ της εταιρειας ποστ ν.38. σαφεστατα καλυτερη επιλογη το Μαιαμι παρά μεσω ΝΥ.
 

mihalisio

Member
Μηνύματα
45
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
μαϊάμι,φλόριντα
ενα καινουριο Airbus 330. με διαταξη καθισματων οπως στο λινκ του ποστ ν.41. το προγραμμα του IFE βγαινει στο σαιτ κ μπορεις να παρεις μια ιδεα απο το ισχυον στο λινκ της εταιρειας ποστ ν.38. σαφεστατα καλυτερη επιλογη το Μαιαμι παρά μεσω ΝΥ.
δεν με νοιαζει τι ταινιες εχει το IFE,οσο να εχουμε ατομικες οθονες..εχει η economy του a330 η εχει κρεμαστες;ειμαι λιγο "ψωνιο" με gps και τα συναφη και με ενδιαφερει αν εχει ατομικες οθονες..και γιατι καλυτερη επιλογη το μαιαμι παρα ΝΥ;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δεν με νοιαζει τι ταινιες εχει το IFE,οσο να εχουμε ατομικες οθονες..εχει η economy του a330 η εχει κρεμαστες;ειμαι λιγο "ψωνιο" με gps και τα συναφη και με ενδιαφερει αν εχει ατομικες οθονες..και γιατι καλυτερη επιλογη το μαιαμι παρα ΝΥ;
εννοώ καλύτερα Ρώμη- Μαιαμι παρά μεσω ενδιάμεσου σταθμού και δη ΝΥ.
φυσικά κι εχει ατομικές....
http://www.airliners.net/photo/Alitalia/Airbus-A330-202/1761879/L/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom