Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Αγαπητέ Samion, το "επιχείρημά" σου απλά ΔΕΝ στέκει. Είναι σα να λέμε "αν και δεν έχω φάει ποτέ σαλιγκάρια, καλύτερα τα φασόλια". Απ' τη στιγμή που δεν συγκρίνονται όμοια πράγματα, δεν μπορεί κάποιο να είναι καλύτερο.
2. Αφού λοιπόν το λύσαμε αυτό πάμε παρακάτω.
3. ΕΥΓΕΝΙΑ ,
4. service, φαγητό, IFE και πληρώματα ήταν ο καθοριστικός παράγοντας).
5. Αεροπλάνα, τα ίδια, με την Swiss να υπερτερεί στην άνεση (τάδε έφη η αγαπητή συμβία, που τις δοκίμασε και τις δύο).
6. Connections. Eδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης. Το short connection της ΑΖ στη Ρωμη, σε συνδυασμό με τον γραψ@@σμό των Ιταλών, ενέχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κίνδυνο να φτάσετε στο Miami χωρίς βαλίτσα. Δεν το λέω μόνο εγώ που το έχω πάθει,
7. Αεροδρόμια. Η μέρα με τη νύχτα. Τι να συζητάμε. Παλάτι το ZRH, η καλύβα του καραγκιόζη το FCO (τα έχω δοκιμάσει και τα δυο και ξέρω). Facilities όπως day rooms & showers που έχει η ΖRH (άρα ερχόμενος από ΗΠΑ, μπορείς να ξεκουραστείς σαν άνθρωπος κάποιες ώρες) δεν έχει το FCO. Observation Deck (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ) ΔΕΝ έχει το FCO. .
1. τι βαζω νουμερα στο σχολιο μου τι δεν βαζω το ιδιο και το αυτό..μηπως να με διαβασεις πιο προσεκτικά? η απαντηση μου αναφεροταν στο IFE το οποίο φυσικά κ μπορω να το κρινω αφου τα προγραμματα τους βρισκονται αναρτημενα στα σαιτ των εταιρειων. και με τις λιγες γνωσεις σινεφιλ που εχω βρισκω σαφως ανωτερο αυτο της ΑΖ. παντα με προσωπικα κριτηρια οπως ξεκαθαρισα.
2. δηλαδή? θα πας τωρα στον taver που εκφερει γνώμη χωρίς να εχει πατησει το ποδι του σε καμμία economy απο τις 2 εταιρειες?
3. ποια είναι η κυρία?:xmas_mrgreen:
4. αυτά ακριβώς ειναι τα δυνατα σημεια της ΑΖ! σερβις φιλικό χωρίς τα τευτονικά μούτρα, φαγητό άψογο (με 1ο και 2ο πιατο όπως αρμόζει σε κάθε ιταλικό γευμα, κρασί-γλυκά-καφες υπερανω κριτικής), για το IFE τα ειπα-ριξε μια ματια μονο στο προγραμμα κ θα καταλαβεις.., πληρώματα νεανικά-φιλικά-ανθρωπινα.
5. πώς γινεται να υπερτερεί στην ανεση ενω εχουν ακριβως την ίδια διάταξη καθισματων (2-4-2) και σχεδον το ιδιο seat pitch παραμένει μυστηριο..
6. το εχεις πάθει σε υπεραντλαντικό (που δεν έχεις πάρει..)? cool down με τους χαρακτηρισμούς, διαβαζουν ανηλικα κι εχω αλλεργια στις βωμολοχίες..
7. δηλαδή συγκρινεις αεροδρόμια βασει των ντουζ και του observation deck?!!!!!! έλεος. οταν βγειτε απο τα lounge (με το αθλιο φαγητό) κι εσυ κι ο taver και προσγειωθειτε μεταξυ των κοινων θνητων θα δειτε οτι για οποιον εχει connection, το Φιουμιτσινο ειναι σαφως ανωτερο. deck δεν εχει, εχει ομως εστιατοριο με αψογη θεα στους διαδρόμους..φαγητό άψογο με ελαχιστο κοστος (10-15 Ε για 3 πιάτα, κατι ξερει ο taver..), καφες υπεράνω κριτικής φυσικά (0,80Ε espresso), παγωτά (να συγκρινουμε μηπως san Crispino με Movenpick?) και και..

τελευταία, παρακκληση: μην χρησιμοποιείς κεφαλαια. πέρα από το ότι απαγορεύονται στο φορουμ, ειλικρινά κουράζουν. θενκς.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και ο Samion έχει χάσει....
ψευδές. η μονη βαλιτσα που εχασα στη ζωη μου ηταν σε πτήση της ΒΑ. θυμιζω οτι το θεμα βαλιτσες δεν ειναι τοσο απλό. η Alitalia του καποτε δεν εχει σχεσημε αυτη του σημερα (βλέπε ΟΑ στο τέλος της..) όπως και τα αεροδρόμια δεν ειναι αυτά που ήταν. Το Φιουμιτσίνο, υπεύθυνο για αρκετά προβλήματα παλιά, έχει αλλάξει σαφώς προς το καλυτερο με τεράστιες επενδύσεις στο θέμα των αποσκευών και αλλάζει ακόμα μια και βρίσκεται σε διαδικασία ανανεωσης.
δεν ασχολείσαι αντίθετα με το θέμα των καθυστερησεων που εσύ έθεσες? για εξήγησε μας σε τι οφείλεται ο πρωταθλητισμός της Swiss? στο φθινοπωρινό ψιλόβροχο? στα πεσμένα φύλλα των δασών της Ζυρίχης?:xmas_mrgreen:
και έχετε το θράσος να προτείνετε στον άνθρωπο και 5ωρη αναμονή!!!!να φτασει και πιο αργά, να χασει τη μερα του στο Miami, να καθυστερησει σημαντικα την προσαρμογή του στο τζετ λανγκ..πολυ καλυτερα να ειναι 14.15 στο Miami, να ξεμπλεξει νωρις να χαρει τον ηλιο της Φλόριντα..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.966
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ψευδές. η μονη βαλιτσα που εχασα στη ζωη μου ηταν σε πτήση της ΒΑ.
Τώρα τι προσπαθείς να κρύψεις? Ότι η βαλίτσα ήταν μέλους της οικογενείας σου που ταξίδευε μαζί σου, ή ότι η εν λόγω βαλίτσα σου παραδόθηκε την επόμενη ημέρα (και επομένως δε χάθηκε εντελώς)?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τώρα τι προσπαθείς να κρύψεις? Ότι η βαλίτσα ήταν μέλους της οικογενείας σου που ταξίδευε μαζί σου, ή ότι η εν λόγω βαλίτσα σου παραδόθηκε την επόμενη ημέρα (και επομένως δε χάθηκε εντελώς)?
όπως λεει και ο Traveller ορθότατα σε άλλο θέμα, η ελληνική γλώσσα είναι δυσκολη. αξίζει όμως να προσπαθούμε γιατι ειναι υπέροχη...προσπάθησε λοιπόν κ μην την κακοποιείς με τα "χανω εντελώς και μερικώς"..:xmas_mrgreen:

χάνω [xáno] -ομαι Ρ αόρ. έχασα, απαρέμφ. χάσει, παθ. αόρ. χάθηκα, απαρέμφ. χαθεί, μππ. χαμένος : 1α1. παύω να έχω στην ιδιοκτησία μου

η βαλιτσα ναι παραδοθηκε την επομενη μερα αφού εν γνωση μου διαλεξα connection των 40' σε ένα σουπερ προβληματικό αεροδρόμιο τότε (Ναπολη με απεργίες και στασεις εργασιας του προσωπικού). ουδεμία ευθυνη της εταιρειας φυσικά που σταθηκε ακομη μια φορα άψογη.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
..φαγητό άψογο με ελαχιστο κοστος (10-15 Ε για 3 πιάτα, κατι ξερει ο taver..), καφες υπεράνω κριτικής φυσικά (0,80Ε espresso), παγωτά (να συγκρινουμε μηπως san Crispino με Movenpick?) και και..
Με συγχωρείτε που "επεμβαίνω" σε συζήτηση ειδικών, εδώ όμως έχω δικαίωμα να πάρω θέση, λόγω προσωπικής και πολλαπλής εμπειρίας μου. Η ζεστασιά και η μυρωδιά του Ιταλικού BAR, δεν συγκρίνονται, πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη, με κανέναν αντίστοιχο χώρο στον κόσμο.
Δεν συγκρίνονται και οι γεύσεις βεβαίως...
Τι να πω για τις μυρωδιές (πουλερικών) της Ασίας, ή τους κρυόκωλους χώρους, των αξιοσέβαστων κατά τα άλλα, βορείων, η το μπέρδεμα της Δύσης...Αλλά ας μην βγω (υπερβολικά) εκτός τόπικ...
Για τα άλλα θέματα ...δεν είμαι ειδικός.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Προσωπική μου άποψη καθαρά αλλά μόνο Swiss! Έχω ταξιδέψει και με Swiss και με Αlitalia για ΗΠΑ και ενώ με τη Swiss δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με την Alitalia δημιουργήθηκε θέμα με το connection flight γιατί ενώ η υπάλληλος στο Σαν Φρανσίσκο μας διαβεβαίωνε ότι δεν προλαβαίναμε (!!!!) η πτήση στο Μιλάνο μας περίμενε κανονικά αλλά δεν μας άφησαν να πετάξουμε. Ο λόγος ήταν ότι οι βαλίτσες μας θα πήγαιναν με τη βραδυνή πτήση και απαγορεύεται να ταξιδεύουν ασυνόδευτες, αλλά έλα που οι βαλίτσες ταξίδεψαν με την μεσημεριανή πτήση και εμείς τελικά ταξιδέψαμε το βράδυ (και διαπιστώσαμε ότι οι βαλίτσες είχαν ταξιδέψει ασυνόδευτες το μεσημέρι). Οπότε 8 ώρες αναμονή στο Μιλάνο για ποιό λόγο;;;; Για την βλακεία των υπαλλήλων της Alitalia..
Συν ότι σε άλλη πτήση εντός Ευρώπης μου έχασαν τη βαλίτσα (και ευτυχώς βρέθηκε).
Από τότε γενικώς αποφεύγω την Alitalia εκτός πια και αν βγάλει καμιά προσφορά to die for!
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
5. πώς γινεται να υπερτερεί στην ανεση ενω εχουν ακριβως την ίδια διάταξη καθισματων (2-4-2) και σχεδον το ιδιο seat pitch παραμένει μυστηριο..
6. το εχεις πάθει σε υπεραντλαντικό (που δεν έχεις πάρει..)? cool down με τους χαρακτηρισμούς, διαβαζουν ανηλικα κι εχω αλλεργια στις βωμολοχίες..
7. δηλαδή συγκρινεις αεροδρόμια βασει των ντουζ και του observation deck?!!!!!! έλεος. οταν βγειτε απο τα lounge (με το αθλιο φαγητό) κι εσυ κι ο taver και προσγειωθειτε μεταξυ των κοινων θνητων θα δειτε οτι για οποιον εχει connection, το Φιουμιτσινο ειναι σαφως ανωτερο. deck δεν εχει, εχει ομως εστιατοριο με αψογη θεα στους διαδρόμους..φαγητό άψογο με ελαχιστο κοστος (10-15 Ε για 3 πιάτα, κατι ξερει ο taver..), καφες υπεράνω κριτικής φυσικά (0,80Ε espresso), παγωτά (να συγκρινουμε μηπως san Crispino με Movenpick?) και και..
Στέκομαι σ΄αυτά τα τρία σχόλια.

5α) Αν διάβασες καλά αυτό που έγραψα, τα 330 της Swiss έχουν 2 (ΔΥΟ) economy cabins, που κάνουν ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ το ταξίδι. Όσον αφορά την business class, το προϊόν της Swiss είναι κλάσεις ανώτερο από της ΑΖ (έχω C μονο στην LX) όπως προκύπτει από την Skytrax και δεκάδες trip reports σε ξένα fora.

6α) Το έχω πάθει σε ενδοευρωπαϊκά... 2 ταξίδι, 2 χασίματα, 100% επιτυχία.

7α) Όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο, ΝΑΙ , συγκρίνω τα αεροδρόμια με βάση τις παροχές τους. Το Kloten έχει θέα ΚΑΙ στους διαδρόμους ΚΑΙ στο apron και μάλιστα μεσα από ΚΑΘΑΡΑ παράθυρα, σε αντίθεση με τα πανβρώμικα της Ρωμης. Ναι, τα lounges και οι λοιπές παροχές (ντουζιέρες, δωμάτια ύπνου) υπάρχουν στη Ζυρίχη αλλά ΟΧΙ στη Ρωμη. Αν εσύ θες να ταξιδευεις βρώμικος και άγρυπνος, πάω πάσο.
Το observation deck το θεωρώ το Α και Ω λόγω hobby, οπότε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός.

Kαι για να κλείσω, διάβασε και τη σύγκριση του Skytrax (3* η ΑΖ, 4* η LX)
Alitalia 3-Star Airline Ranking | SKYTRAX
Swiss International Air Lines Official Skytrax 4-Star Airline Ranking | SKYTRAX

ΥΓ. Αυτά τα περί "κοινών θνητών" επειδή τα έχω διαβάσει και αλλού, τα αντιπαρέρχομαι. Ο καθένας ταξιδεύει ανάλογα με τα λεφτά του. Όσο κι αν δε σ' αρέσει, αυτή είναι η ωμή πραγματικότητα...
 

mihalisio

Member
Μηνύματα
45
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
μαϊάμι,φλόριντα
παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.τελικα εκλεισα με alitalia..αυτο που με "κερδισε" στο τελος ηταν τα 100 ευρω λιγοτερα απο την swiss..3x100=300 στην τσεπη να τα φαμε στην φλοριντα...στο κατω κατω ιδια αεροσκαφη ειναι και με τη μια και με την αλλη,9 ωρες ειναι,θα περασουνε..το μοναδικο που εξακολουθει να με προβληματιζει ειναι η μια ωρα ανταποκριση.στην εσχατη(και αν τελικα ειμαστε ατυχοι και την χασουμε...) θα παρουμε παλι αρωμα ρωμης,δεν ειναι κακο....
υ.γ:σαμιον εσενα θα κυνηγαω αν γινει καμια στραβη με την αλιταλια....χαχαχα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αεροπλάνα, τα ίδια, με την Swiss να υπερτερεί στην άνεση
1.Αν διάβασες καλά αυτό που έγραψα, τα 330 της Swiss έχουν 2 (ΔΥΟ) economy cabins, που κάνουν ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ το ταξίδι.
2.Όσον αφορά την business class,
3.Το έχω πάθει σε ενδοευρωπαϊκά... 2 ταξίδι, 2 χασίματα, 100% επιτυχία.
4. Όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο, ΝΑΙ , συγκρίνω τα αεροδρόμια με βάση τις παροχές τους. Το Kloten έχει θέα ΚΑΙ στους διαδρόμους ΚΑΙ στο apron και μάλιστα μεσα από ΚΑΘΑΡΑ παράθυρα, σε αντίθεση με τα πανβρώμικα της Ρωμης.
5.Ναι, τα lounges και οι λοιπές παροχές (ντουζιέρες, δωμάτια ύπνου) υπάρχουν στη Ζυρίχη αλλά ΟΧΙ στη Ρωμη. Αν εσύ θες να ταξιδευεις βρώμικος και άγρυπνος, πάω πάσο.
6.Το observation deck το θεωρώ το Α και Ω λόγω hobby, οπότε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός.
7. Αυτά τα περί "κοινών θνητών" επειδή τα έχω διαβάσει και αλλού, τα αντιπαρέρχομαι. Ο καθένας ταξιδεύει ανάλογα με τα λεφτά του. Όσο κι αν δε σ' αρέσει, αυτή είναι η ωμή πραγματικότητα...
1. διαβασα τι έγραψες. μας ξαναλες λοιπόν πού υπερτερει το καθισμα της Swiss αφού εχει σχεδόν πανομοιότυπες διαστάσεις και χώρο με της ΑΖ? ακόμα δεν καταλαβα.
2. μήπως δεν έχεις καταλάβει ακομα ότι το θεμα αφορά ταξιδι σε economy?
3. ε και? κι εγώ εχω πάρει με AZ 100+ πτήσεις τα τελευταια 8 χρονια. και 4 υπεραντλαντικά, όλα στη διαδρομή που ενδιαφέρεται ο τοπικ σταρτερ. και το μονο πρόβλημα που είχα ήταν ότι εφτανε παντα νωρίτερα..
4. έχεις δει τη θέα στους διαδρόμους του Leonardo da Vinci, σωστά? γιατι η θέα απο τα παραθυρα του ιδιωτικού εστιατορίου είναι ανεμπόδιστη. κατανοητό όμως το χομπυ σου, δεν επιμενω σε αυτό, απλά δεν ενδιαφερει τον πολυ κοσμο ως κριτηριο αεροδρομίων.
5. παρομοίως. δεν συζητάμε για μένα ή εσενα αλλα προσπαθουμε να βοηθησουμε ενα μελος να διαλεξει economy. εχεις λοιπον προταση για καλο φαγητό στη Ζυριχη με 10Ε? για ενα καφε με 0,80Ε? για μερικα φθηνά ψώνια?
6. χαιρομαι. παρομοίως.
7. επαναλαμβάνω δεν ενδιαφερει κανενα που ταξιδευεις εσύ, εγώ κι ο taver. ούτε ειναι εδώ ενα war μεταξυ των εταιρειων. οι ερωτησεις του τοπικ σταρτερ ηταν σαφεις νομιζω. αν νομιζεις τωρα οτι τον ενδιαφερουν πώς ειναι η business, η First, τα lounges και τα ντουζ των, παρακαλώ συνεχισε και συγνώμη για τη διακοπή κιόλας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.τελικα εκλεισα με alitalia..αυτο που με "κερδισε" στο τελος ηταν τα 100 ευρω λιγοτερα απο την swiss..3x100=300 στην τσεπη να τα φαμε στην φλοριντα...στο κατω κατω ιδια αεροσκαφη ειναι και με τη μια και με την αλλη,9 ωρες ειναι,θα περασουνε..το μοναδικο που εξακολουθει να με προβληματιζει ειναι η μια ωρα ανταποκριση.στην εσχατη(και αν τελικα ειμαστε ατυχοι και την χασουμε...) θα παρουμε παλι αρωμα ρωμης,δεν ειναι κακο....
υ.γ:σαμιον εσενα θα κυνηγαω αν γινει καμια στραβη με την αλιταλια....χαχαχα
καλό ταξίδι αγαπητέ. πρέπει να εχω κανει τελικά 3 φορές (η μνημη μου αδυνατιζει...) την ίδια διαδρομή. και τις 3 ειχαμε απλετο χρόνο για το "ιταλικό' πρωινό (cappuccino+cornetto=1,50E). κανενα προβλημα.
και φυσικά να φατε στη Φλόριντα τα παραπανω χρηματα. θα ηταν πεταμενα λεφτα τα 300Ε. συν την 5ωρη αναμονη, συν την καθυστερημενη αφιξη στο Miami, χανοντας τη μιση μερα.
(τη Ρωμη την ψηφισες? παω να τσεκαρω...:xmas_mrgreen:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom