Alpha bank bonus

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Δε θυμαμαι αν ισχυε ανεκαθεν αλλα και μενα μου κρατησαν 12 ευρω φετος...80 η καρτα Premium πλεον και αλλα 12 παμε στα 92...Δεν ειναι τιποτα αλλα λιγο απο δω λιγο απο κει , λιγο οι χρεωσεις συναλλαγων θα .....Αστο δεν το συνεχιζω..
Αυτή η χρέωση του 1€ / μήνα για κάθε πιστωτική που έχεις στην Alpha ισχύει εδώ και πολλά χρόνια και την πληρώνω από επιλογή για κάθε κάρτα μου.
Είναι ότι πιο έξυπνο έκανε η Alpha για να ελέγχουμε στο λεπτό την κάθε συναλλαγή μας με κάρτα. Αν περιμέναμε να δούμε τα μηνιαία e_statements για τις χρεώσεις μας θα είχαν κλάψει πολλοί...
Με ένα sms ή μήνυμα στο viber πιάνεις επιτόπου τυχόν λάθος χρέωση της κάρτας από το κατάστημα, όσο είσαι εκεί. Δεν χρειάζεται να μπαίνεις στην εφαρμογή για να ελέγξεις εκ των υστέρων την συναλλαγή...
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.176
Likes
5.337
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Αν και επικαιροποίησα πριν ένα εξάμηνο τα στοιχεία μου στην τράπεζα, στο e-banking υπάρχει μόνιμα η προειδοποίηση εδώ και ένα τρίμηνο να επικαιροποιήσω τα στοιχεία μου. Από σήμερα έχει και το banner με τους 1.000 πόντους. Το δοκίμασα χωρίς να έχω εγγραφεί στο εθνικό μητρώο επικοινωνίας και πήρε τα στοιχεία κανονικά (πήρε επιβεβαίωση ταυτότητας/εισοδήματος, όχι διεύθυνση κατοικίας/εργασίας και τηλέφωνο). Αναρωτιέμαι αν αυτοί οι 1.000 bonus πόντοι μπορεί να μεταφερθούν στην Aegean, τους βλέπω να διατίθενται αποκλειστικά στην ALPHA.

Τους 1.000 ποντους τους δινει αν κανεις επικαιροποιηση μονο μεσω cov.gr ;
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Αυτή η χρέωση του 1€ / μήνα για κάθε πιστωτική που έχεις στην Alpha ισχύει εδώ και πολλά χρόνια και την πληρώνω από επιλογή για κάθε κάρτα μου.
Είναι ότι πιο έξυπνο έκανε η Alpha για να ελέγχουμε στο λεπτό την κάθε συναλλαγή μας με κάρτα. Αν περιμέναμε να δούμε τα μηνιαία e_statements για τις χρεώσεις μας θα είχαν κλάψει πολλοί...
Με ένα sms ή μήνυμα στο viber πιάνεις επιτόπου τυχόν λάθος χρέωση της κάρτας από το κατάστημα, όσο είσαι εκεί. Δεν χρειάζεται να μπαίνεις στην εφαρμογή για να ελέγξεις εκ των υστέρων την συναλλαγή...
Συμφωνώ απόλυτα! Αν δεν είχα αυτή την άμεση ειδοποίηση, δε θα είχα πάρει χαμπάρι έγκαιρα πριν χρόνια τη κλοπή στοιχείων και χρέωση που μου έκανε κάποιος που προφανώς ήταν και ταξιδιάρης τρομάρα του αφού τη χρησιμοποίησε για να βγάλει εισιτήρια με τη Volotea (ακριβά κιόλας) :haha: :haha: Ευτυχώς μου επιστράφηκαν τα λεφτά εφόσον επικοινώνησα άμεσα με την Alpha

Κ επειδή θέλω να ενημερώνομαι άμεσα με sms δεν έβαλα και viber (αν είχα viber μόνο εκεί θα μου έστελναν alerts) αν και θα την ήθελα την εφαρμογή, γιατί δεν είμαι συνεχώς συνδεδεμένη σε ίντερνετ
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Δε θυμαμαι αν ισχυε ανεκαθεν αλλα και μενα μου κρατησαν 12 ευρω φετος...80 η καρτα Premium πλεον και αλλα 12 παμε στα 92...Δεν ειναι τιποτα αλλα λιγο απο δω λιγο απο κει , λιγο οι χρεωσεις συναλλαγων θα .....Αστο δεν το συνεχιζω..
Η Premium στο site της Alpha αναγράφει ότι έχει δωρεάν την υπηρεσία Alpha Alerts, τα 12 ευρώ μήπως είναι η ετήσια συνδρομή άλλης απλής bonus χρεωστικής; Ρωτάω γιατί έχω κάνει αίτημα για την Premium και τα τελευταία χρόνια πλήρωνω 12 ευρώ στην απλή χρεωστική bonus (παλία ήταν American Express και στην κατάργηση τους ανέβηκε η συνδρομή από 10 σε 12).
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Η Premium στο site της Alpha αναγράφει ότι έχει δωρεάν την υπηρεσία Alpha Alerts, τα 12 ευρώ μήπως είναι η ετήσια συνδρομή άλλης απλής bonus χρεωστικής; Ρωτάω γιατί έχω κάνει αίτημα για την Premium και τα τελευταία χρόνια πλήρωνω 12 ευρώ στην απλή χρεωστική bonus (παλία ήταν American Express και στην κατάργηση τους ανέβηκε η συνδρομή από 10 σε 12).
Ισχύει ναι το τσεκαρα ειναι για την αλλη χρεωστική mastercard.. Θα μπορούσε βεβαια να περιλαμβάνονται ολα τα alerts.. Oλοκληρη premium έχουμε 😁😁
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Ισχύει ναι το τσεκαρα ειναι για την αλλη χρεωστική mastercard.. Θα μπορούσε βεβαια να περιλαμβάνονται ολα τα alerts.. Oλοκληρη premium έχουμε 😁😁
Αξίζει να έχεις και τις δύο? Στην premium εκτός ότι μετατρέπεις σε μίλια, έχει και καλύτερη αναλογία σε απλές χρεώσεις (1euro = 1p.). Έτσι δεν είναι;
 
D

Delmem38110

Guest
Αξίζει να έχεις και τις δύο? Στην premium εκτός ότι μετατρέπεις σε μίλια, έχει και καλύτερη αναλογία σε απλές χρεώσεις (1euro = 1p.). Έτσι δεν είναι;
το καλύτερο είναι να έχεις μια νταινερς η μια πριμιουμ που οι πόντοι πανε Χ2.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Αξίζει να έχεις και τις δύο? Στην premium εκτός ότι μετατρέπεις σε μίλια, έχει και καλύτερη αναλογία σε απλές χρεώσεις (1euro = 1p.). Έτσι δεν είναι;
Ναι μπορεί να την ακυρώσω τη δεύτερη ετσι κιαλλιως και η Premium συνδεδεμένη είναι στο λογαριασμό.. Την είχα απλα την debit για να υπαρχει δεύτερη κάρτα διαθέσιμη..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
Ναι μπορεί να την ακυρώσω τη δεύτερη ετσι κιαλλιως και η Premium συνδεδεμένη είναι στο λογαριασμό.. Την είχα απλα την debit για να υπαρχει δεύτερη κάρτα διαθέσιμη..
Η σκεψη σου ειναι σωστη, σε λιγες περιπτωσεις με πετουσε εξω η Wizz πχ και χρησιμοποιησα debit. Ομως μπορεις να παρεις καποια χωρις συνδρομη
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
εννοώ χρυσή η πλατινένια (μάστερ η βίζα) η νταινερς. δίνουν διπλάσιους πόντους.
Προβληματίζομαι εάν με συμφέρει να αλλάξω την απλή VISA της ALPHA που έχω εδώ και χρόνια χωρίς συνδρομή με την AEGEAN VISA ή με κάποια άλλη κάρτα με συνδρομή π.χ. premium.
H AEGEAN δίνει τους ίδιους πόντους στους μεγάλους συνεργάτες της ALPHA;
Η μετατροπή των πόντων σε μίλια στην AEGEAN VISA δίνει καλύτερη απόδοση σε σχέση με την εξαργύρωση των πόντων που κάνω όταν θέλω να αγοράσω κάποιο απλό εισιτήριο εσωτερικού; π.χ. 10.000 πόντοι για ένα εισιτήριο απλής μετάβασης στην Αθήνα.
Εσείς που έχετε κάνει διατριβή στις κάρτες τι μου προτείνετε;
Εχω ήδη μια NOTOS VISA χωρίς συνδρομή που δεν δίνει πόντους αλλά επιστροφή χρημάτων 10% επί της αξίας των αγορών και συμφέρει πάρα πολύ μόνο για αγορές από τα πολυκαταστήματα NOTOS GALLERIES.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.416
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom