Alpha bank bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Προβληματίζομαι εάν με συμφέρει να αλλάξω την απλή VISA της ALPHA που έχω εδώ και χρόνια χωρίς συνδρομή με την AEGEAN VISA ή με κάποια άλλη κάρτα με συνδρομή π.χ. premium.
H AEGEAN δίνει τους ίδιους πόντους στους μεγάλους συνεργάτες της ALPHA;
Η μετατροπή των πόντων σε μίλια στην AEGEAN VISA δίνει καλύτερη απόδοση σε σχέση με την εξαργύρωση των πόντων που κάνω όταν θέλω να αγοράσω κάποιο απλό εισιτήριο εσωτερικού; π.χ. 10.000 πόντοι για ένα εισιτήριο απλής μετάβασης στην Αθήνα.
Εσείς που έχετε κάνει διατριβή στις κάρτες τι μου προτείνετε;
Εχω ήδη μια NOTOS VISA χωρίς συνδρομή που δεν δίνει πόντους αλλά επιστροφή χρημάτων 10% επί της αξίας των αγορών και συμφέρει πάρα πολύ μόνο για αγορές από τα πολυκαταστήματα NOTOS GALLERIES.
Γιατι να αντικαταστησεις μια καρτα χωρις συνδρομη με μια με συνδρομη? Το ιδανικο ειναι να κανεις αιτηση για μια ακομη Aegean bonus visa καρτα και να αποφασισεις αργοτερα ποια θα κρατησεις, αφου δεις αν σου ταιριαζει.

Το κοψιμο καρτας χωρις συνδρομη δεν εχει undo, δεν θα ξαναδοθουν τετοιες καρτες. Αντιθετα, κανεις οποτε θες υπαναχωρηση σε καρτα με συνδρομη.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γιατι να αντικαταστησεις μια καρτα χωρις συνδρομη με μια με συνδρομη? Το ιδανικο ειναι να κανεις αιτηση για μια ακομη Aegean bonus visa καρτα και να αποφασισεις αργοτερα ποια θα κρατησεις, αφου δεις αν σου ταιριαζει.

Το κοψιμο καρτας χωρις συνδρομη δεν εχει undo, δεν θα ξαναδοθουν τετοιες καρτες. Αντιθετα, κανεις οποτε θες υπαναχωρηση σε καρτα με συνδρομη.
Πολύ σωστά το έθεσες! Θα κρατήσω την Visa με δωρεάν συνδρομή και να εκδώσω και μία νέα. Αλλά τελικά ποια μαζεύει περισσότερους πόντους; Η AEGEAN για μίλια ή κάποια άλλη;
 
D

Delmem38110

Guest
Πολύ σωστά το έθεσες! Θα κρατήσω την Visa με δωρεάν συνδρομή και να εκδώσω και μία νέα. Αλλά τελικά ποια μαζεύει περισσότερους πόντους; Η AEGEAN για μίλια ή κάποια άλλη;
η κάρτες της αιγαίου μαζεύουν τους ίδιους πόντους με τις όλες τις υπόλοιπες κάρτες τησ αλφα. μετατρέπουν δε τους πόντους σε μίλια με διαφορετικό τρόπο.
η χρεωστική 4 προς 2, η απλή πιστωτική 4 προς 4 και η πρεμιουμ 4 προς 5.
τώρα, περισσότερους πόντους δίνουν οι χρυσές κάρτες, οι πλατινουμ και η νταινερς. διπλασιάζουν δηλαδή τους πόντους.
για κάθε ευρω θα παίρνεις 2 πόντους παντού, 4 πόντους στους απλούς συνεργάτες και 8 πόντους στους μεγάλους συνεργάτες κωτσο και τέτοια.
αν λοιπόν έχεις μια κάρτα που σου δίνει διπλάσιους πόντους και την ετζιαν πρεμιουμ για μετατροπή σε μιλια, παίρνεις το μέγιστο.
πω πω διατριβή έχω κάνει. φτου μου.
ΥΓ. εννοείται δεν κόβεις κάρτα χωρίς συνδρομή ειδικά αν είναι αποκτημένη στους χρυσούς αιώνες του ΠΑΣΟΚ (αχχ ΠΑΣΟΚ) όπου δίναν πιστωτικό όριο για να αγοράσεις και μονοκατοικία. (έχω τέτοιες)
τότε τις βρίσκαμε στο γραμματοκιβώτιο και αναρωτιόμασταν ποιος έκανε την αίτηση....
 
Last edited by a moderator:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
ΥΓ. εννοείται δεν κόβεις κάρτα χωρίς συνδρομή ειδικά αν είναι αποκτημένη στους χρυσούς αιώνες του ΠΑΣΟΚ (αχχ ΠΑΣΟΚ) όπου δίναν πιστωτικό όριο για να αγοράσεις και μονοκατοικία. (έχω τέτοιες)
τότε τις βρίσκαμε στο γραμματοκιβώτιο και αναρωτιόμασταν ποιος έκανε την αίτηση....
Ο θείος Αντρέας :haha:
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@ToTheMoonAndBack έχεις κάνει διδακτορικό στις κάρτες!!
Σας ευχαριστώ πολύ και σένα και την @paefstra.
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σωστα με το θέμα των πόντων και κάνω εξαργυρώσεις χιλιάδων πόντων που λήγουν στον ΑΒ...
Έφτασα μάλιστα να χάνω από λήξη και 50.000 πόντους και μετά να ζητάω με επιστολή να ξαναμπουν. Ευτυχώς η τραπεζα ανταποκρίθηκε θετικά στα αιτήματα μου 2-3 φορές...
Την τελευταία φορά όμως μου το αρνήθηκε.
Πάντως βλέπω ότι αξίζει να ασχοληθώ και να εκδώσω μια Αegean κάρτα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Τους 1.000 ποντους τους δινει αν κανεις επικαιροποιηση μονο μεσω cov.gr ;
Ναι, εφόσον έχει σχετικό banner στο internet banking σου, θα το δεις μόλις μπεις, αν υπάρχει.
αν λοιπόν έχεις μια κάρτα που σου δίνει διπλάσιους πόντους και την ετζιαν πρεμιουμ για μετατροπή σε μιλια, παίρνεις το μέγιστο.
πω πω διατριβή έχω κάνει. φτου μου.
Μία διευκρίνιση: Σε μίλια μετατρέπονται μόνο οι πόντοι που έχουν αποκτηθεί με κάρτα της Aegean, αν έχεις άλλη κάρτα που μαζεύει διπλάσιους πόντους, δεν σημαίνει ότι μπορεί να μετατρέπονται σε μίλια.
Έφτασα μάλιστα να χάνω από λήξη και 50.000 πόντους και μετά να ζητάω με επιστολή να ξαναμπουν. Ευτυχώς η τραπεζα ανταποκρίθηκε θετικά στα αιτήματα μου 2-3 φορές...
Την τελευταία φορά όμως μου το αρνήθηκε.
Πάντως βλέπω ότι αξίζει να ασχοληθώ και να εκδώσω μια Αegean κάρτα.
Κρίμα να χάνεις πόντους, στην χειρότερη περίπτωση μπορείς να κάνεις αγορά με εξαργύρωση στα συνεργαζόμενα καταστήματα ή μαζική αγορά συγκεκριμένων προϊόντων στον ΑΒ, ή πληρωμή λογαριασμού vodafone γνωστού σου που θα σου μεταφέρει τα λεφτά. Ακόμη καλύτερα όμως, μεταφέρεις τους πόντους σε κάποιον τρίτο και κάποια στιγμή στους στέλνει πίσω. Φαντάζομαι ότι με τη μεταφορά των πόντων αυτοί λήγουν μετά από 12 μήνες, δεν το έχω προσέξει, ας διορθώσει κάποιος αν δεν ισχύει.
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.835
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μία διευρκίνηση: Σε μίλια μετατρέπονται μόνο οι πόντοι που έχουν αποκτηθεί με κάρτα της Aegean, αν έχεις άλλη κάρτα που μαζεύει διπλάσιους πόντους, δεν σημαίνει ότι μπορεί να μετατρέπονται σε μίλια.

Εγώ που μαζεύω πόντους με την νταινερς, τους μεταφέρω στην ετζιαν μπόνους της γυναίκας μου και τέλος του μήνα γίνονται μίλια.
 
D

Delmem38110

Guest
Μία διευκρίνιση: Σε μίλια μετατρέπονται μόνο οι πόντοι που έχουν αποκτηθεί με κάρτα της Aegean, αν έχεις άλλη κάρτα που μαζεύει διπλάσιους πόντους, δεν σημαίνει ότι μπορεί να μετατρέπονται σε μίλια.
ακριβώς όπως το λέει ο @makisg πιο πάνω #1196.

@ToTheMoonAndBack έχεις κάνει διδακτορικό στις κάρτες!!
Σας ευχαριστώ πολύ και σένα και την @paefstra.
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σωστα με το θέμα των πόντων και κάνω εξαργυρώσεις χιλιάδων πόντων που λήγουν στον ΑΒ...
Έφτασα μάλιστα να χάνω από λήξη και 50.000 πόντους και μετά να ζητάω με επιστολή να ξαναμπουν. Ευτυχώς η τραπεζα ανταποκρίθηκε θετικά στα αιτήματα μου 2-3 φορές...
Την τελευταία φορά όμως μου το αρνήθηκε.
Πάντως βλέπω ότι αξίζει να ασχοληθώ και να εκδώσω μια Αegean κάρτα.
αν δεν βγάλεις κάρτα της αιγαίου και δεν τους θέλεις να σου δώσω τον αριθμό της κάρτας μου να μου τους στείλεις.... 😂😂😂
είναι αμαρτία να εξαργυρώνεις πόντους σε οτιδήποτε άλλο πλην της αιγαίου αν αγαπάς να ταξιδεύεις.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
ακριβώς όπως το λέει ο @makisg πιο πάνω #1196.


αν δεν βγάλεις κάρτα της αιγαίου και δεν τους θέλεις να σου δώσω τον αριθμό της κάρτας μου να μου τους στείλεις.... 😂😂😂
είναι αμαρτία να εξαργυρώνεις πόντους σε οτιδήποτε άλλο πλην της αιγαίου αν αγαπάς να ταξιδεύεις.
Οι πόντοι που έχουν συλλεχθεί από άλλες κάρτες bonus π.χ. απλή χρεωστική bonus και gold, εφόσον μεταφερθούν στην Aegean premium, μπορούν να γίνουν μίλια ή όχι;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.835
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Οι πόντοι που έχουν συλλεχθεί από άλλες κάρτες bonus π.χ. απλή χρεωστική bonus και gold, εφόσον μεταφερθούν στην Aegean premium, μπορούν να γίνουν μίλια ή όχι;
Φυσικά!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.560
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom