Αργεντινή Argentina - Buenos - Iguazu - Ushuaia...........

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Εγω όταν πήγα Αργεντινή πήγα με ενα Ελληνοαργεντίνικο πρακτορείο ενός μετέπειτα φίλου. Το πρακτορείο λέγεται Viajes Lo mejor Είναι στην Νίκης 11 στο Σύνταγμα και το εχει ο Τάκης (Ελληνοαργεντίνος) και δουλεύει εκει και η Μαριάνχελες. Τα παιδιά ξέρουν τα πάντα απο Μπουένος και μας βοηθησαν πολύ στο να φτίαξουμε την δικιά μας εκδρομή στο Μπουένος-Μοντεβίδεο- Πούντα ντελ Έστε- Καταράκτες Ιγκουαζού. Δεν χάνεις τίποτα να μιλήσεις μαζί τους. Το τηλ ειναι το 210 3311 332. ( δεν ξέρω εάν επιτρέπεται αυτό, εαν σβηστεί στείλτε μου μήνυμα να σας το στείλω με πμ)
 

Saradojo

Member
Μηνύματα
69
Likes
196
Επόμενο Ταξίδι
Όπου βγάλει ο δρόμος
Dear ajmi
Δυστυχώς αμέλησα να γράψω το ταξείδι στην Αργεντινή και στην Βραζιλία. Ξεκινήσαμε 22/01/2011 Κράτησε 55 μέρες , δύο γυναίκες και εγώ, όλοι πάνω από 50 . Ρωτήσαμε κάποια πρακτορεία, αλλά οι τιμές ήταν φαρμάκι και κανείς δεν ήξερε να μας συμβουλέψει που και πόσες μέρες. Φτιάξαμε λοιπόν το ταξείδι μας μόνοι μας. Τι διάολο Travelstories είμαστε :ο)
Πράγματι ένα μήνα πριν το ταξείδι διαβάσαμε διάφορες εκδρομές και προσφορές από πρακτορεία της Λατινικής Αμερ. και Αμερικάνικα . Κλέψαμε ιδέες, διαβάσαμε και τις χρήσιμες ιστορίες των Travelstories και κάναμε το πρόγραμμα εμείς. Κλείσαμε αεροπορικά εισιτήρια με Lufthansa που είχε προσφορά, και λίγη δυσκολία είχε να κλείσουμε τις εσωτερικές πτήσεις της Αργεντινής, που κάνουν κάποια παράξενα δρομολόγια. π.χ. από Λάρισα για Αθήνα μπορεί να πηγαίνουν πρώτα Αλεξανδρούπολη και μετά Αθήνα . Θα τα βρεις όλα αυτά στο πρόγραμμα της Aerolineas Argentinas.
Έχω πολλά URLs που διάβασα . θέλεις να στα στείλω από εδώ ? γιατί ακόμα δεν μπορώ να στείλω μήνυμα σε προσωπικό επίπεδο.
Το δικό μας ταξείδι ήταν : 5 νύχτες Buenos aires, 3 νύχτες Puerto Madrin, 3 El Calafate, 2 Ushuaia και 3 Iguassu . Μία μονοήμερη εκδρομή πήγαμε στο Montevideo.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
URLs βρισκω & εγω, αλλωστε 'δυστυχως' μιλαω καλιτερα τις ξενες γλωσσες απο τα Ελληνικα, ντρεπομαι που το λεω αλλα ετσι ειναι. Εγω ενομιζα οτι θα θυμοσουν, βεβαια απο οτι ειδα εκανες το ταξι αρκετα χρονια πριν, κανε ονομα πχ agencia de viajes abc. Ας ειναι θα το ψαξω αλλιως, αν και θα ειναι χρονοβορο, διοτι οταν θα παω εκει θα ρωτω & ρωτωντας θα παω στην Ρωμη.
Η εμπειρια μου εχει μαθει #1. Να μην κλεινω ταξιδια απο tour operators/ξενοδοχεια που τα προσφερουν σε τοπικο επιπεδο (λογω της τρελης μιζας τους 20-30%) & #2. ταξιδια απο τοπικη εταιρεια ειναι πολυ φτηνοτερα, διοτι προοριζονται για ντοπιους η αλλους πχ Ισπανοφωνους, οχι σε χοντρους Αμερικανου$ η σε ?υρωπαιους.
Τα δυο τελευταια χρονια την βγαλαμε φτηνα, το 2010 Σουματρα-Γιαβα-Μπαλι, 21 μερες ξενοδοχεια 4* η 5*, πρωϊνα μεταφορα προς & εντος, εισοδοι & μερικα γευματα με ?800 το ατομο & περυσι Ταυλανδη απο Μπανγκογκ μεχρι το 3θνες & πισω στην Jom Tien, 17 μερες με γευματα, με την εξαιρεση 3 μερων & ολα τα αλλα συμπεριλαμβανομενα, με ?600. Βεβαια απο Ολλανδια. Καμμια φορα λενε 'ο θανατος σου - η ζωη μου' & αληθευει. Προπερυσι με το Mount Merapi, απο τα 22 ατομα του group της kras τα 10 ειχανε ακυρωσει & μεσω πλειστηριασμου φυγαμε. Περυσι λογω πλημηρων ενα γκρουπ της fox απο τα 21 ατομα, 17 ειχαν ακυρωσει & φυγαμε παλι μεσω πλειστηριασμου. Βεβαια τα ταζιδια αυτα γινωνται την ιδια χρονικη περιοδο, τοτε που περνω την αδεια μου, τελος Οκτωβρη Νοεμβρη! Επισης ειναι οπως λενε οι Ολλανδοι gegaranteerd vertrek=εγγυημενη αναχωρηση. Ειτε παει 1 ειτε 10 το ταξιδι θα γινη, εκτος αν εχει εκδοθει αρνητικη οδηγια απο το υπουργειο εξωτερικων. Βεβαια η πληρωμη γινεται μεσω Ολ. τραπεζικου λογ/σμου. Καλα ταξιδια & σε ευχαριστω,
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Eυχαριστιες & καλα ταξιδια!

URLs βρισκω & εγω, αλλωστε 'δυστυχως' μιλαω καλιτερα τις ξενες γλωσσες απο τα Ελληνικα, ντρεπομαι που το λεω αλλα ετσι ειναι. Εγω ενομιζα οτι θα θυμοσουν, βεβαια απο οτι ειδα εκανες το ταξι αρκετα χρονια πριν, κανενα ονομα πχ agencia de viajes abc. Ας ειναι θα το ψαξω αλλιως, αν και θα ειναι χρονοβορο, διοτι οταν θα παω εκει θα ρωτω & ρωτωντας θα παω στην Ρωμη.
Θυμαμαι απο το San Christobal de las Casas πηγα Γουατεμαλα, ειδα τα αξιοθεατα & εμεινα 2 βραδια, συν την βαρκαδα με $35 το ατομο!
Η εμπειρια μου εχει μαθει #1. Να μην κλεινω ταξιδια απο tour operators/ξενοδοχεια που τα προσφερουν σε τοπικο επιπεδο (λογω της τρελης μιζας τους 20-30%) & #2. ταξιδια απο τοπικη εταιρεια ειναι πολυ φτηνοτερα, διοτι προοριζονται για ντοπιους η αλλους πχ Ισπανοφωνους, οχι σε χοντρους Αμερικανου$ η σε ?υρωπαιους.
Τα δυο τελευταια χρονια την βγαλαμε φτηνα, το 2010 Σουματρα-Γιαβα-Μπαλι, 21 μερες ξενοδοχεια 4* η 5*, πρωϊνα μεταφορα προς & εντος, εισοδοι & μερικα γευματα με ?800 το ατομο & περυσι Ταυλανδη απο Μπανγκογκ μεχρι το 3θνες & πισω στην Jom Tien, 17 μερες με γευματα, με την εξαιρεση 3 μερων & ολα τα αλλα συμπεριλαμβανομενα, με ?600. Βεβαια απο Ολλανδια. Καμμια φορα λενε 'ο θανατος σου - η ζωη μου' & αληθευει. Προπερυσι με το Mount Merapi, απο τα 22 ατομα του group της kras τα 10 ειχανε ακυρωσει & μεσω πλειστηριασμου φυγαμε. Περυσι λογω πλημηρων ενα γκρουπ της fox απο τα 21 ατομα, 17 ειχαν ακυρωσει & φυγαμε παλι μεσω πλειστηριασμου. Βεβαια τα ταζιδια αυτα γινωνται την ιδια χρονικη περιοδο, τοτε που περνω την αδεια μου, τελος Οκτωβρη Νοεμβρη! Επισης ειναι οπως λενε οι Ολλανδοι gegaranteerd vertrek=εγγυημενη αναχωρηση. Ειτε παει 1 ειτε 10 το ταξιδι θα γινη, εκτος αν εχει εκδοθει αρνητικη οδηγια απο το υπουργειο εξωτερικων. Βεβαια η πληρωμη γινεται μεσω Ολ. τραπεζικου λογ/σμου & προσθετωνται τα εξοδα Επαρχια - Αθηνα - Αμστερνταμ & πισω. Καλα ταξιδια & σε ευχαριστω,
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Κράτησε 55 μέρες ,
.................
................Το δικό μας ταξείδι ήταν : 5 νύχτες Buenos aires, 3 νύχτες Puerto Madrin, 3 El Calafate, 2 Ushuaia και 3 Iguassu . Μία μονοήμερη εκδρομή πήγαμε στο Montevideo.
Κάτι λείπει ή πληκτρολόγησες λάθος..??
 

Saradojo

Member
Μηνύματα
69
Likes
196
Επόμενο Ταξίδι
Όπου βγάλει ο δρόμος
Κάτι λείπει ή πληκτρολόγησες λάθος..??
Όχι Amsterdam. Διάβασε πιο κάτω ότι το ταξείδι ήταν Αργεντινή και Βραζιλία . Αυτές οι πόλεις που αναφέρω είναι μόνον Αργεντινή ......ελπίζω να κατάλαβες ότι οι υπόλοιπες ήταν στην Βραζιλία !:D
 

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος !!!
Οφείλω να ομολογήσω ότι με έχεις αφήσει άφωνη με την περιγραφή σου ! Ήταν τόσο παραστατική που πραγματικά ένιωθα λες κι τα ζούσα εγώ!
Λοιπόν επί του θέματος τώρα !
Προς τέλη Φλεβάρη θα επισκεφτώ για πρώτη φορά την Αργεντινή !
Μπορείς να μου στείλεις τα λίνκ από τα ταξιδιωτικά που χρησιμοποίησες ??
Είμαι σε φάση που προσπαθώ να δημιουργήσω το πλάνο του ταξιδιού ...
Οτιδήποτε άλλη πληροφορία έχεις θα ήταν παραπάνω απο αποδεκτή !
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!!!!
 

GeorgiaT

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Panta45

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας πει; Το Ταξιδιωτικό γραφείο πορεία έκλεισες στην Αργεντινή ,γιατι έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τα γραφεία της Ελλάδας; Σε ευχαριστουμε πολύ για τη λεπτομέρη περιγραφή σου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom