ΗΠΑ Bοηθεια για Nεα Yορκη

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μην αγχώνεσαι...δεν σου ζητάνε να δείξεις τιποτα.Σε ρωτάνε,μονο.Εσυ,θα έχεις,τυπωμένο το προγράμμα σου,για δική σου χρήση περισσότερο και αν,σπάνιο,σου το ζητήσουν.
 

GioKarais1990

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Μην αγχώνεσαι...δεν σου ζητάνε να δείξεις τιποτα.Σε ρωτάνε,μονο.Εσυ,θα έχεις,τυπωμένο το προγράμμα σου,για δική σου χρήση περισσότερο και αν,σπάνιο,σου το ζητήσουν.
Ευχαριστω πάρα πολυ.....

Εκτυπωσε το mail της κρατησης απ το viva.
Esta εβγαλες;
Ναι και τα 2....
 
Last edited by a moderator:

dimitra_i

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλημέρα!!! Κατ'αρχήν σαν νέο μέλος θα ήθελα να σας συστηθώ!!! με λένε Ειρήνη κ λατρεύω τα ταξίδια!!! Το επόμενο μου ταξίδι λοιπόν είναι κ το μεγαλύτερο όνειρο της ζωής μου και ακούει στο όνομα Νέα Υόρκη!!!! Για την ακρίβεια φεύγω στις 04/01 και θα πάω Ρώμη ( 38 Ώρες) , Nέα Υόρκη (6 μέρες), Βοστόνη ( 9 ημέρες) και τέλος Παρίσι ( 37 ώρες) !! Είμαι απίστευτα χαρούμενη που θα πραγματοποιήσω αυτό το ταξίδι αλλά ταυτόχρονα και αγχωμένη με όλα αυτά που γίνονται τις τελευταίες μέρες με τις τρομοκρατικές επιθέσεις! Κάπου εδώ να τονίσω ότι φοβάμαι πολύ κ τα αεροπλάνα άσχετα εάν έχω μπει άπειρες φορές ( κάτοικος νησιού βλέπετε)! Διαβάζοντας μέσα στο Σαββατοκύριακο τις ιστορίες σας ταξίδεψα κ ξαναβρήκα τον ενθουσιασμό που είχα χάσει αυτές τις μέρες και σας ευχαριστώ πολύ γι'αυτό!! θα ήθελα λοιπόν όποιος μπορεί και θέλει να μου δώσει οποιαδήποτε συμβουλή όσο αναφορά την Νέα Υόρκη! είναι ταξίδι ζωής και θέλω να απολαύσω την κάθε μου στιγμή εκεί! Έχω κάνει βέβαια εδώ και μήνες έρευνες για εστιατόρια, αξιοθέατα, ψώνια αλλά θα ήθελα πάρα πολύ και τις προσωπικές σας εμπειρίες! που να φάω,που να ψωνίσω, τι να δω οπωσδήποτε, που να κάνω συνάλλαγμα, πως να επικοινωνώ με Ελλάδα (είμαι μανούλα και θα αφήσω Ελλάδα τον τρίχρονο γιόκα μου και θέλω να έχω άμεση επικοινωνία). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας!!!!


Γύρισα απο νέα Υόρκη πριν απο 8 μέρες και ήταν απίστευτα!!! Δεν χρειάζεται να εχεις καθόλου άγχος!!!!!!!!!!!!!! Όντως υπάρχει έλεγχος αλλα πραγματικα δεβ ειναι τα πραγματα τόσο δραματική όσο τα παρουσιάζουν!! Αν εχεις έτοιμα ολα α χαρτιά σου ( ΕΣΤΑ Η ΒΙΖΑ) ειςαι έτοιμος και δεν χρειάζεται να αγχονεσαι καθόλου!!! Θα σου πρότεινα να δεις το central park εννοείται TIMES SQUARE! Και μην ξεχάσεις να πας στο World Trade Center αξίζει!! Μη ξεχάσεις να φας αμερικανό πρωινό! Αξίζει! Ντύσου καλα γιατί οταν ήμουν εγώ είχε 3 βαθμούς κ μ ήρθε κάπως απότομο! Εύχομαι να περάσεις τέλεια!
Ααα ειναι ένα εστιατόριο στο μροουκλιν που λέγεται χιμπατσι! Μπες κ ψαξτο ειναι τέλειο! Κ ένα άλλο στο μανχαταν που λέγεται λιμάνι! (Ακριβό αλλα καλο)! Τελος μακάρι να προλάβεις να δεις το Christmas show 2015! Ειναι πολυ ωραία παράταση! Για ψώνια θα σου πρότεινα να πας στα δικά τους "εκπτωτικά χωριά" εχει απίστευτα καλές τιμές! Πήρα κάτι ugg 110 δολάρια κ στα μαγαζιά η συγκεκριμένη κανει 240 ! Αξίζει! ( πολλα εκπτωτικά εχει στο Long Island)
 

GioKarais1990

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ευχαριστω πολυ Δημητρα...θα παω σε ολα οσα μου προτεινες...να σαι καλα...
 

nikos23patra

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα
Εγω να ρωτησω κατι αλλο σε εσας που γυρισατε?Ο συνοριοφυλακας για ποσο σας εδωσε προθεσμια?Δηλαδη σας ειπε οτι μπορειτε να μεινετε, και τους 3 μηνες?
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
οταν περνας τον ελενχο σου βαζει μια σφραγιδα(ημερομηνια) στο διαβατηριο σου μεχρι ποτε μπορεις να μεινεις.για εστα ειναι 90μερες για βιζα τυπου β1/β2 ειναι 180 μερες..δεν σου λεει οτι μπορεις να μεινεις 3μηνες η 6 ...εμενα προσωπικα που πηγα δυτικη αμερικη πριν 1 μηνα,οπως κ τις 3 φορες που εχω παει τα τελευταια 5 χρονια με ρωτησε τα ιδια πραματα,που θα μεινεις(ξενοδοχειο η διευθυνση κατοικιας),ποσες μερες,τι δουλεια κανω,και τελευταια φορα μου ζητησαν να δουν κ τα αεροπορικα εισητηρια επιστροφης.οποτε καλο ειναι να εχετε μαζι σας σε φωτοτυπιες(αεροπορικα-ξενοδοχειο) ολα αυτα για καλο κ για κακο...τωρα εγω και τις 3 φορες πηγα για τουρισμο και ποτε δεν ξεπερασα πανω απο μηνα στην αμερικη..
 

nikos23patra

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα
οταν περνας τον ελενχο σου βαζει μια σφραγιδα(ημερομηνια) στο διαβατηριο σου μεχρι ποτε μπορεις να μεινεις.για εστα ειναι 90μερες για βιζα τυπου β1/β2 ειναι 180 μερες..δεν σου λεει οτι μπορεις να μεινεις 3μηνες η 6 ...
Ξερω για ποσες μερες ειναι καθε τι αλλα μου ειπαν οτι στην εισοδο ο συνοριοφυλακας ειναι αυτος που οριζει το ποσες μερες θα σου δωσει να μεινεις.Ωραια εγω οταν θα παω δεν θα εχω κλεισει εισητηριο επιστροφης γιατι δεν ξερω ποσο θα κατσω,δηλαδη μετα απο νεα υορκη μπορει να παω μαιαμι η δεν ξερω που.Τοτε πως γινεται?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Δεν εχω ακούσει η διαβάσει,να σου ορίζουν πόσες μέρες θα κάτσεις....Ολοι εχουν κάποιο προγράμμα εκδρομής...Τωρα,να μην υπάρχει εισιτήριο επιστροφής,μου φαίνεται ότι θα φας "πόρτα"Αν σε ρωτήσει ποτε επιστρέφεις,τι θα πεις;..Καλύτερα,να κλείσεις το εισιτήριο.
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
Ξερω για ποσες μερες ειναι καθε τι αλλα μου ειπαν οτι στην εισοδο ο συνοριοφυλακας ειναι αυτος που οριζει το ποσες μερες θα σου δωσει να μεινεις.Ωραια εγω οταν θα παω δεν θα εχω κλεισει εισητηριο επιστροφης γιατι δεν ξερω ποσο θα κατσω,δηλαδη μετα απο νεα υορκη μπορει να παω μαιαμι η δεν ξερω που.Τοτε πως γινεται?
αν θες να πας με το ανχος η το ρισκο να μην σου επιτρεψουν την εισοδο σου αυτο θα το κρινεις εσυ.δεν υπαρχει αυτο που λες.(να σε ορισει ποσες μερες θα μεινεις)τι θα σε πει εσυ επειδη εισαι κακο η καλο παιδι θα σε αφησω 2 μηνες η 1 μηνα η 4? απο την στιγμη που δικαουσαι 3μηνες με εστα τοσο θα σου δωσει.τωρα αν εσυ πας χωρις εισιτηριο επιστροφης σε μια περιοδο ειδικα που το ψυριζουν το θεμα τοτε μπορει να φας κ ακυρο.για μενα ειναι καλυτερο να βγαλεις εισιτηριο επιστροφης κ ας μην το χρησιμοποησεις,η αλλαξε τις ημερομηνιες απο εκει με καποιο εξτρα κοστος..εξαλλου αν δεν κανω λαθος σε μακρινα ταξιδια ειτε βγαλεις μονο να πας ειτε με επιστροφη πληρωνεις σχεδον τα ιδια μην σου πω κ παραπανω.
 

nikos23patra

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα
Δεν εχω ακούσει η διαβάσει,να σου ορίζουν πόσες μέρες θα κάτσεις..
Σε ενα μπλοκ το ειδα αυτο με το οτι οριζει αυτος το χρονικο περιθοριο δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου.Τεσπα το θεμα ειναι οτι πρεπει να κλεισω και επιστροφη ..
 

dimitra_i

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Ξερω για ποσες μερες ειναι καθε τι αλλα μου ειπαν οτι στην εισοδο ο συνοριοφυλακας ειναι αυτος που οριζει το ποσες μερες θα σου δωσει να μεινεις.Ωραια εγω οταν θα παω δεν θα εχω κλεισει εισητηριο επιστροφης γιατι δεν ξερω ποσο θα κατσω,δηλαδη μετα απο νεα υορκη μπορει να παω μαιαμι η δεν ξερω που.Τοτε πως γινεται?
Οχι βέβαια! Δεν σου ορίζει αυτός το ποσό θα μείνεις! Ο νόμος λεει ουι μπορείς να μείνεις 90 μέρες ! Δεν εχει δικαίωμα να σου πει αυτός οτι θα μείνεις 15 η 20
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom