Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Βρέθηκα στη Βουδαπέστη 2η φορά μετά από 8 χρόνια.
Ένα πολύ βασικό tip είναι όσοι πάτε να μην επιλέξετο το Fatal για φαγητό. Τέρμα τουριστικό μαγαζί (σα να πηγαίνεις για φαγητό στην Πλάκα στα τουριστικά) με επιεικώς μέτρια ποιότητα φαγητού και σχετικά ακριβό γι' αυτό που προσφέρει. Επίσης απο τα 20 άτομα στο μαγαζί το πιο πιθανό είναι και οι 20 να είναι Έλληνες που κάποιος τους έστειλε εκεί. To μόνο που ίσως άξιζε ήταν η σούπα.
Γενικά η κουζίνα τους έχει πέσει παααρα πολυ σε σχέση με πριν 8 χρόνια. Στο μόνο που φάγαμε πολύ καλά (αν και σχετικά ακριβό) ήταν το Comme Chez Soi.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Βρέθηκα στη Βουδαπέστη 2η φορά μετά από 8 χρόνια.
Ένα πολύ βασικό tip είναι όσοι πάτε να μην επιλέξετο το Fatal για φαγητό. Τέρμα τουριστικό μαγαζί (σα να πηγαίνεις για φαγητό στην Πλάκα στα τουριστικά) με επιεικώς μέτρια ποιότητα φαγητού και σχετικά ακριβό γι' αυτό που προσφέρει. Επίσης απο τα 20 άτομα στο μαγαζί το πιο πιθανό είναι και οι 20 να είναι Έλληνες που κάποιος τους έστειλε εκεί. To μόνο που ίσως άξιζε ήταν η σούπα.
Γενικά η κουζίνα τους έχει πέσει παααρα πολυ σε σχέση με πριν 8 χρόνια. Στο μόνο που φάγαμε πολύ καλά (αν και σχετικά ακριβό) ήταν το Comme Chez Soi.
Τα τελευταία 4 χρόνια έχω πάει 3 φορές στο Φαταλ και σε όλες ήμουν ευχαριστημένος, σε αντίθεση με το Comme Chez Soi που ήταν τέρμα γκουρμέ και με μερίδες μάστερ σεφ....Είναι τι θέλει να φάει ο καθένας, αν θες να δώσεις ένα σκασμό λεφτά και να μην φας πας στο Comme Chez Soi, αν θες να φας μεγάλες μερίδες να δώσεις νορμάλ λεφτά και να φας πας Φαταλ..Συμφωνώ ότι το πρώτο είναι πιο ποιοτικό αλλά πάντα κοιτάμε σχέση ποιότητας τιμής. .
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τα τελευταία 4 χρόνια έχω πάει 3 φορές στο Φαταλ και σε όλες ήμουν ευχαριστημένος σε αντίθεση με το Comme Chez Soi που ήταν τέρμα γκουρμέ και μερίδες μάστερ σεφ....Είναι τι θέλει να φάει ο καθένας αν θες να δώσεις ένα σκασμό λεφτά και να μην φας πας στο Comme Chez Soi αν θες να φας μεγάλες μερίδες να δώσεις νορμάλ λεφτά και να φας πας Φαταλ..Συμφωνώ ότι το πρώτο είναι πιο ποιοτικό αλλά πάντα κοιτάμε σχέση ποιότητας τιμής. .
Μπορεί πολύ εύκολα να συγκρίνει κάποιος τα εστιατόρια σεοποιαδήποτε πλατφόρμα κριτικών.
Όταν ένα εστιατόριο με 2000 κριτικές με άριστα το 5 έχει 500 αξιολογήσεις 1 και 2 καλό δεν το λες.
όταν ένα άλλο έχει 5000 αξιολογήσεις με 4600 αξιολογήσεις 5άρια έχει διαφορά. Πιο πολύ εκτιμώ εστιατόρια με 50 και 100 αξιολογήσεις όλες θετικές παρά εστιατόρια τύπου fatal που έγιναν γνωστά μάλλον απο ξεναγούς και τουριστικά γραφεία.
Επίσης στο fatal δώσαμε 20ε το άτομο και στο Comme Chez Soi 25ε. Και οι μερίδες στο δεύτερο ήταν και ποιοτικότερες και σε κάποιες περιπτώσεις μεγαλύτερες (που το μεγαλύτερες δεν είναι κριτήριο για φαγητό). Μπορώ να σου πω ότι το φημισμενο σνίτσελ στο fatal είναι 250gr και στο Comme Chez Soi είναι ακριβώς 250gr. Στο ένα κοστίζει κοντά στα 12ε-13ε και στο άλλο κοντά στα 16.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Της Ρουμανιας είναι πιο καινούργια, έχουν φτιάξει ένα απίστευτο χώρο που δεν ξέρω αν υπάρχει ομοιος του στην Ευρώπη ..Από την άλλη τα Ρουντας μέσα και η θέα του Δουναβη απο την ταράτσα σε εξιταρουν περισσότερο από τα θερμαλ σπα...Εσύ λογικά πηγές στα σεζέζνι που μέσα δεν λένε και πολλά πράγματα αλλά έξω πουλάνε αυτό που είπες. ..Πολικο ψυχος και εσύ στα ζεστά είναι κάτι απίστευτο ......Οι Ούγγροι έχουν πάρα πολλά λουτρά δείχνοντας μια χώρα που έχει παράδοση σε αυτά ενώ οι Ρουμανοι απλά έφτιαξαν ένα απίστευτο μέρος χαλάρωσης.....Σαν όαση μέσα σε μια πόλη (αν και εκτός πόλης γεωγραφικα).Αξίζουν και οι δύο εμπειρίες, εύχομαι σε όσους δεν το έχουν κάνει να το ζήσουν !!!!
Δεν είναι δυνατόν να μπαίνουν κάποια από τα ιστορικότερα spa της Ευρώπης, που είναι αξιοθέατα από μόνα τους, στην ίδια πρόταση με ένα μοντέρνο spa του τύπου που υπάρχουν κατά δεκάδες σε ΓαλλοΓερμανία και σε πάρα πολλά πολυτελή ξενοδοχεία. Κάποιο πολύ στραβό δρόμο έχετε πάρει.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μπορεί πολύ εύκολα να συγκρίνει κάποιος τα εστιατόρια σεοποιαδήποτε πλατφόρμα κριτικών.
Όταν ένα εστιατόριο με 2000 κριτικές με άριστα το 5 έχει 500 αξιολογήσεις 1 και 2 καλό δεν το λες.
όταν ένα άλλο έχει 5000 αξιολογήσεις με 4600 αξιολογήσεις 5άρια έχει διαφορά. Πιο πολύ εκτιμώ εστιατόρια με 50 και 100 αξιολογήσεις όλες θετικές παρά εστιατόρια τύπου fatal που έγιναν γνωστά μάλλον απο ξεναγούς και τουριστικά γραφεία.
Επίσης στο fatal δώσαμε 20ε το άτομο και στο Comme Chez Soi 25ε. Και οι μερίδες στο δεύτερο ήταν και ποιοτικότερες και σε κάποιες περιπτώσεις μεγαλύτερες (που το μεγαλύτερες δεν είναι κριτήριο για φαγητό). Μπορώ να σου πω ότι το φημισμενο σνίτσελ στο fatal είναι 250gr και στο Comme Chez Soi είναι ακριβώς 250gr. Στο ένα κοστίζει κοντά στα 12ε-13ε και στο άλλο κοντά στα 16.
Αναρωτιέμαι για ποιο σύστημα αξιολόγησης μιλάμε όταν ο άλλος βάζει στο Φατάλ 3 αστέρια επειδή τον σχολίαζε μια παρέα πίσω του!!!!!!!!
Capture.JPG

Το φατάλ είναι ένα Ούγγρικο μαγαζί,σαν παλιό καπηλειό και οι μερίδες είναι σαφώς μεγαλύτερες σε σχέση με το γκουρμέ μπιστρό. Δεν μπορω ομως να καταλαβω πως μπορω να συγκρινω ενα Ιταλικο με ενα Ούγγρικο.Από την αλλη αναρωτιέμαι για ποιο λόγο να πάω να φάω στην Βουδαπέστη σε ένα Ιταλικό μαγαζί ή σε ένα Ελληνικό.Υποτίθεται ότι πάω να δοκιμάσω γεύσεις από την πόλη. Θεωρώ πως οι χώρες αυτές έχουν ταυτότητα στην κουζίνα τους, δεν θα πήγαινα στη Ρώμη ας πούμε να φάω γκούλας.Πήγα αν και Ιταλικό γιατί έγραφαν όλοι πολύ καλά λόγια και έτσι έσπασα τον κανόνα που ανέφερα.Μου άρεσε αλλά βρήκα τις μερίδες μικρές και παραθέτω και φώτο για να κρίνει ο καθένας μόνος του.
Από εκεί και πέρα θέλω να πω ότι έχω φάει σε πάρα πολλά μαγαζιά που βρήκα στο tripadvisor στις πρώτες θέσεις και από κάποια απογοητεύτηκα. Στον αντίποδα πήγα σε μαγαζιά που μου πρότειναν Έλληνες και στην σελίδα αξιολόγησης δεν ήταν στα πρώτα και ευχαριστήθηκα περισσότερο.Έχει γίνει και το ανάποδο αλλά αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι εμπιστεύομαι πιο πολύ κριτικές Ελλήνων παρά ενός Άγγλου που θα έρθει και θα φάει μαζί με άλλους 3 μια χωριάτικη για μεσημεριανό...Στο Comme Chez Soi για να κλείσω τραπέζι χρειάστηκε να πάω 3-4 φορές Βουδαπέστη Καταλαβαίνω ότι λόγω της καλής θέση που έχει στην κατάταξη αλλά και το ότι έχει πολύ λίγα τραπέζια δυσκολεύει την υπόθεση κράτηση.Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι ακόμα και 2 μήνες πριν τους τσέκαρα και δεν ήθελαν με τίποτα να μας κάνουν κράτηση με δικαιολογίες του τύπου είμαστε γεμάτοι.Αναγκάστηκα να τους πω να μου προτείνουν ημερομηνία μόνοι τους και έτσι καταφέραμε να πάμε...Για τα τόσα μαιλ που ανταλλάξαμε και ολόκληρη ιστορία που έγινε για να πάμε δεν έμεινα ευχαριστημένος...Ποιοτικά ήταν μια χαρά πάντως χωρίς όμως για μένα να δικαιώσει την πρώτη θέση.
Capture.JPG

Capture.JPG

Στις τιμές δεν είναι τόσο τρομακτική η διαφορά όταν μιλάμε για 1-3 ευρώ ανά πιάτο, βέβαια αν πάρεις 5-6 πιάτα θα δεις την τιμή προς τα πάνω...Δεν έχω δει πουθενά διαφήμιση για Φατάλ από στόμα σε στόμα πάει και οι σερβιτόροι είναι αγέλαστοι και από δημόσιες σχέσεις γιοκ άρα κάτι καλό έχει αυτό το μαγαζί και μπορεί και επιβιώνει :)
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν είναι δυνατόν να μπαίνουν κάποια από τα ιστορικότερα spa της Ευρώπης, που είναι αξιοθέατα από μόνα τους, στην ίδια πρόταση με ένα μοντέρνο spa του τύπου που υπάρχουν κατά δεκάδες σε ΓαλλοΓερμανία και σε πάρα πολλά πολυτελή ξενοδοχεία. Κάποιο πολύ στραβό δρόμο έχετε πάρει.
Εγώ απλά απάντησα σε κάποιον που έλεγε ότι τα σπα στην Βουδαπέστη είναι πολύ φτωχά σε σχέση με αυτό του Βουκουρεστιου...Η πρωτεύουσα της Ουγγαρίας έχει παράδοση στα λουτρά ας πούμε τα σεζεζνι είναι από το 1910,τα Ρουντας από το 1550 και τα Gellert από τον 15 αιώνα. .Τι σχέση μπορεί να έχουν αυτά τα ιστορικά κτίρια με ένα σύγχρονο θέρμαλ σπα...
 

dimikonti

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
TEXAS
Καλημερα 3 κ τελευταια μερα..Ξυπνησαμε ηπιαμε καφε στο COSTA Cafe k πρωινο, ωραιο μαγαζι κ ζεστο !! Ειναι στη σταση του μετρο της Deak ferenc ter..!! Αφου ηπιαμε τον καφε ξεκινησαμε για πλατεια ηρωων με το μετρο. επειδη ομως ο δρομος που βγαζει στην πλατεια Ηρωων ειναι η περιφημη Andrássy út κατεβηκαμε 2 στασεις πριν φτασουμε για ν την περπατησουμε...!!Πανεμορφα κτιρια και εκει!! Ολο πρεσβειες κ υπουργεια!! Φανταστικη λοιπον η πλατεια....τελειο απεναντι το καστρο Vajdahunyad και ακριβως διπλα το παγοδρομιο!! και σε 200μ ειναι τα spa!!,Εξω λοιπον αν κ ηλιος, ειχε 2 βαθμους με παγωμενο παντα αερακι...Μπηκαμε πληρωσαμε 35 € πηραμε κ καμπινα βεβαια, κ πηγαμε κατευθειαν στν εξωτερικη πισινα..!!!Φοβερη εμπειριαα!! Λιωσαμεε!! Υπερτατη χαλαρωση!!Αρχισε κ χιονοβροχο που εκανε ολη την εμπειρια ακομη πιο δυνατη! Μπηκαμε κ στις μεσα πισινες για λιγο αλλα δεν υπαρχει συγκριση! ! ε μετα street food πιτσα κ πισω στο δωματιο για ξεκουραση!!
E το τελευταιο απογευμα ηταν πιο χαλαρο...πεταχτηκαμε παλι central market για κανα αναμνηστικο μαγνητακι με 300 huf γιατι εκει στο κεντρο ηταν πανακριβα,,,3-4 €! Μετα πηραμε το τραμ κ περασαμε απεναντι στην Βουδα για περπατησουμε την Γεφυρα των αλυσιδων κ στο ΤΕΛΕΙΟ κοινοβουλιο για να βγαλουμε φωτο, !!κ μετα πηραμε το 16 λεωφορειο να μας παει παλι βολτα στην ΒΟυδα κ να τα ξαναδουμε ολα φωτισμενα (ειχαμε χρονο) ....οταν τελειωσαμε τη βολτα πηγαμε πισω στην vaci fashion street οπου κ μεναμε για να φαμε κατι κ να παμε να κοιμηθουνμε..
Κατσμε στο Vendetta pasta e basta... για μακαροναδα!Ειχε τελεια ζεστη κ γρηγορη εξυπηρετηση, καλες κ οι μακαροναδες μας!! το μονο που εχω να πω ειναι πως η μετρ (πιτσιρικα) ηταν αγενεστατη...θελαμε να κατσουμε μπροστα μπροστα να βλεπουμε κ εξω...ειχε κενα τραπεζια. κ αυτη ηθελε να μας βαλει πισω πισω...διπλα στην κουζινα...Οχι της λεω εδω θελουμε , αφου εχει τραπεζια..αυτο ειναι για 4 μου λεει..(εν τω μεταξυ ολοι ειναι παρεες 2 ατομων κ καθονται κ σε 4αρια τραπεζια) να μη τα πολυλογω κανουμε ν φυγουμε κ υτη παει κ στρωνει τελικα το τραπεζι που θελαμε..αλλα εχει σκατοφατσα κ με αγριοκοιταει...!! Τοσο ηθελα να αρπαχτουμε...!!ολοι οι αλλοι σερβιτοροι αψογοι!! φαγαμε κ φυγαμε!!
Την αλλη μερα , μετρο κ λεωφορειο για αεροδρομιο πρωι πρωι... με 1 ωρα καθυστερηση φυγαμε!! Ολα καλα!!
Καλα ταξιδια σε ολους ευχομαι!!
 

GCH8

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Θα πάμε με μια παρέα 7 ατόμων bachelor στην Βουδαπέστη τον μήνα Απρίλιο.Έχετε να μου προτείνετε κάτι που θα ήταν καλα να κάνουμε ή να μήν χάσουμε .Το ταξίδι μας θα έιναι 4 νύχτες.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Θα πάμε με μια παρέα 7 ατόμων bachelor στην Βουδαπέστη τον μήνα Απρίλιο.Έχετε να μου προτείνετε κάτι που θα ήταν καλα να κάνουμε ή να μήν χάσουμε .Το ταξίδι μας θα έιναι 4 νύχτες.
Θα πρότεινα επίσκεψη στα λουτρά σίγουρα για χαλάρωση και ειδικά βραδινές ώρες που γίνονται τα γνωστά "SPARTY" κοστίζει 50 ευρώ το εισιτήριο και έχει πάρτυ με μουσική ποτά κτλπ ενώ ταυτόχρονα είσαι στα λουτρά και κάνεις το μπάνιο σου.Μπορείς να τσεκάρεις λεπτομέρειες στην παρακάτω σελίδα http://szechenyispabaths.com/budapest-bath-party-dates/
 

GCH8

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το έχω ψαξει και θα παμε ! Επισης αυτά τα παρτι γίνονται καθέ Σάββατο απο ότι έχω καταλάβει στο συγκεκριμένο σπα ..Κάποιες αλλες εισήγησεις για να γεμίσουμε το προγραμμα μας για τις υπόλοιπες μέρες και και νύχτες μας ?
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Θα πάμε με μια παρέα 7 ατόμων bachelor στην Βουδαπέστη τον μήνα Απρίλιο.Έχετε να μου προτείνετε κάτι που θα ήταν καλα να κάνουμε ή να μήν χάσουμε .Το ταξίδι μας θα έιναι 4 νύχτες.
Το Morrison's 2 κατά τη γνώμη μου είναι κατάλληλο, με κόσμο μεικτό - Ούγγρους, τουρίστες, καθώς και ξένους εργαζόμενους στην πόλη. Μετά τις 23:00.
Επίσης, πιο πολύ για να το δείτε και όχι απαραίτητα για να διασκεδάσετε, το szimpla kert. Για πιο νεολαίους και το Instant εκεί κοντά, με πολύ κόσμο αργά, ιδιαίτερα Παρασκευές-Σάββατα.
 
Last edited:

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Το έχω ψαξει και θα παμε ! Επισης αυτά τα παρτι γίνονται καθέ Σάββατο απο ότι έχω καταλάβει στο συγκεκριμένο σπα ..Κάποιες αλλες εισήγησεις για να γεμίσουμε το προγραμμα μας για τις υπόλοιπες μέρες και και νύχτες μας ?
Τέλεια να πάτε!!!Ίσως την επόμενη φορά το δοκιμάσω και εγώ.Υπαρχούν πολλά μπαρ και κλαμπ και γενικά η νυχτερινή ζωή είναι καλή δεν έχω να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί γιατί δυστυχώς δεν κυκλοφόρησα ιδιαίτερα βράδυ.Για φαγητό σίγουρα fatal,trofea(μπουφες με απεριοριστο φαγητο και ποτο) και hunkarikum bistro.Eπειδή θα είστε και πολλά άτομα προτείνω καλού κακού να κάνετε κράτηση για φαγητό (Υπάρχουν online φόρμες στις σελίδες των καταστημάτων).Γενικά για το ταξιδιωτικό κομμάτι και λεπτομέριες για μετακινήσεις,αξιοθέατα,φαγητό,καφέ κτλπ μπορείς να τσεκάρεις τον οδηγό του @vagar78 https://www.travelstories.gr/community/threads/Βουδαπέστη-2016-πλήρης-ταξιδιωτικός-οδηγός.55362/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom