Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

human

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Αμερική
δωστε μας ενδεικτικες τιμες..

πχ ποσο κανει ενα ποτηρι μπυρα, ενας καφες, ενα τυπικο γευμα κλπ

θα ειμαι εκει για 5 βραδυα.. νομιζετε πως αξιζει μια μερα επισκεψη στη μπρατισλαβα? μπορει κανεις να παει ευκολα απο βουδαπεστη και πως?
Μόλις γυρίσαμε από Βουδαπέστη!!Ηταν καταπληκτικά!!Μείναμε στο Continental Hotel Zara....φανταστικό ξενοδοχείο..καθαριότητα,πρωινό, αίθριο..γενικά πολύ προσεγμένο και δίπλα στη στάση του μετρο Blaha Lujza ter. Η πόλη είναι θεική ...και ανκαι θέλαμε να πάμε Μπρατισλάβα..τελικά δεν πήγαμε γιατί δεν χορταίναμε τη Βουδαπέστη!!!Οι τιμές είναι πολύ καλές συγκρινόμενες με τα ελληνικά δεδομένα!!Δηλαδή ο capuccino είχε σχεδόν παντού από 1,30-1,50 ευρώ..και μόνο στο κάστρο ήταν ακριβότερα, προσοχή το εμφιαλωμένο μεταλλικό νερό ήταν πανάκριβο:roll: είχε διπλάσια τιμή από τον καφέ!!Οι μπύρες είχαν ανάλογη τιμή με τον καφέ...αλλά δεν καταναλώσαμε αρκετές καθώς έπινες εξαιρετικά κρασιά με 10 ευρώ/φιάλη τα 750ml :D:Dσε πολύ καλά εστιατόρια...όπου είναι τόσα πολλά που μακάρι να είχαμε και άλλες μέρες για να πάμε σε περισσότερα!!!!
:clap:
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Μπρατισλάβα πας εύκολα με λεωφορείο σε 2μίση ώρες περίπου και σε βολικές ώρες που σου βγαίνει ενα 8ώρο καθαρό στη πόλη στα 9 ευρώ περίπου και οι 2 διαδρομές. Αν κάτσεις πάνω απο 5 μέρες μια χαρα μονοήμερη είναι.
έτσι το έχουμε σκεφτεί κ εμείς! είναι ευκαιρία να πεταχτούμε κ εκεί (μας βγαίνει 8ωρο γεμάτο για βόλτες στην πόλη)! βέβαια όλα σχετικά είναι αφού μπορεί να μην θέλουμε να το κουνήσουμε από βουδαπέστη!
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Μπρατισλάβα πας εύκολα με λεωφορείο σε 2μίση ώρες περίπου και σε βολικές ώρες που σου βγαίνει ενα 8ώρο καθαρό στη πόλη στα 9 ευρώ περίπου και οι 2 διαδρομές. Αν κάτσεις πάνω απο 5 μέρες μια χαρα μονοήμερη είναι.
Skull θα μεινω 5 νύχτες,πηγαινω Πέμπτη απογευμα και φεύγω το πρωι της Τρίτης. Απ'ότι διάβσα στο forum πολλοί λένε ότι αξίζει να πας και με το πλοίο για να κανεις βόλτα στον Δούναβη, όμως στον ταξιδιωτικό οδηγό που έχω λέει πως τα δρομολόγια είναι από Μάρτιο ως Οκτώβριο.Εγώ θα πάω αρχές Δεκέμβρη,οπότε λογικά πλοίο δεν θα έχει. Δεν ξέρω αν ισχύει το ιδιο και για τα λεωφορεία.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Για τα λεωφορεία δεν βλέπω κάποιο λόγο για να μν γίνονται δρομολόγια. Επίσης με καράβι η τιμή είναι χ10 σε σχέση με αυτή του λεωφορείου.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ας ρωτήσω κι εγώ κάτι.
Σκεφτόμουν να επισκεφτώ το Szentendre ή το Vac. Έχει πάει κανείς; ΑΞίζουν;
Επίσης, έχει πάει κανείς στον ζωολογικό κήπο της Βουδαπέστης; Επειδή θα είμαι με μωράκι ενός έτους είχα υπόψη μου να πηγαίναμε. Φαντάζομαι ότι δε θα είναι κάτι φοβερό, ίσως όμως να του αρέσει.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Πολύ ώραίος ο ζωολογικός, αξίζει. Όχι ότι δεν έχω δεί και καλύτερους έξω αλλά την επίσκεψη εκεί δεν τη μετανιώνω. Επίσης με μερικά ζώα κάνουν και παραστάσεις σε συγκεκριμένες ώρες που ίσως ενθουσιάσουν το μικρό.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Παιδιά απο συνάλλαγμα τι κάνατε εσείς που έχετε πάει ήδη, "η τι προτείνετε να κάνουμε εμεις που θα πάμε τον άλλο μήνα?
Χρειάζετε να έχουμε μαζύ μας λίγο για τα πρώτα έξοδα μέχρι να αλλάξουμε εκεί?
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Αφροδίτη,
Είχα κάνει ημερήσια εκδρομή στην Μπρατισλάβα πέρυσι από Βιέννη. Σίγουρα μπορείς να πάρεις μια πολύ καλή γεύση της πόλης σε μια τέτοια εκδρομή. Το μόνο που θα κάνεις βέβαια είναι το ιστορικό κέντρο, το οποίο περπατιέται ανετότατα. Εμείς σε ένα 6ωρο περίπου γυρίσαμε το κέντρο, βγάλαμε φωτογραφίες, πήραμε τα σουβενίρ μας και προλάβαμε να καθήσουμε και σ΄ένα καφέ για μια μπύρα κι ενα ελαφρύ γεύμα. Αξίζει! Η Μπρατισλάβα είναι ανέλπιστα όμορφη. Μιλάω για το κέντρο, γιατί απ' ό,τι είδα τα πέριξ ήταν τύπου ανατολικού μπλοκ.
 

human

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Αμερική
Παιδιά απο συνάλλαγμα τι κάνατε εσείς που έχετε πάει ήδη, "η τι προτείνετε να κάνουμε εμεις που θα πάμε τον άλλο μήνα?
Χρειάζετε να έχουμε μαζύ μας λίγο για τα πρώτα έξοδα μέχρι να αλλάξουμε εκεί?
Μην ανησυχείς για το συνάλλαγμα...με το που φθάνεις στο αεροδρόμιο, έχει εντός του αεροδρομίου κάτι σαν ανταλλακτήριο, εκεί μετατρέψαμε κάποια λίγα ευρώ (νομίζω 20 ευρώ το άτομο), σε φιορίνια για τα πρώτα έξοδα-εισιτήρια,καφέ, νερό και όλα καλά. Η ισοτιμία δεν ήταν καλή όπως σχεδόν σε όλα τα ανταλλακτήρια ...αλλά δεν είχαμε πολές επιλογές!!! Βέβαια υπήρχε και αυτόματο μηχάνημα αναλήψεων στις αφίξεις...το είδαμε όμως μετά!!!:rolleyes:
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Αφροδίτη,
Είχα κάνει ημερήσια εκδρομή στην Μπρατισλάβα πέρυσι από Βιέννη. Σίγουρα μπορείς να πάρεις μια πολύ καλή γεύση της πόλης σε μια τέτοια εκδρομή. Το μόνο που θα κάνεις βέβαια είναι το ιστορικό κέντρο, το οποίο περπατιέται ανετότατα. Εμείς σε ένα 6ωρο περίπου γυρίσαμε το κέντρο, βγάλαμε φωτογραφίες, πήραμε τα σουβενίρ μας και προλάβαμε να καθήσουμε και σ΄ένα καφέ για μια μπύρα κι ενα ελαφρύ γεύμα. Αξίζει! Η Μπρατισλάβα είναι ανέλπιστα όμορφη. Μιλάω για το κέντρο, γιατί απ' ό,τι είδα τα πέριξ ήταν τύπου ανατολικού μπλοκ.
ακριβώς! εννοείται μόνο το ιστορικό κέντρο, αυτό θέλουμε να δούμε!

αν και είχα διαβάσει κάπου στο φόρουμ ότι αξίζει σαν εμπειρία η συνοικία petrzalka(τεράστιο μπλογκ πολυκατοικιών), "κληρονομιά" του πρόσφατου σοσιαλιστικού παρελθόντος της χώρας η οποία είναι αριστερά του δούναβη αλλά επειδή φαίνεται και απο την δεξιά μεριά, από εκεί θα τη δω(αν τη δω)
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Συνάλλαγμα εγώ που πήγα τον Ιούλιο έκανα λίγα χρήματα για τα άκρως απαραίτητα σε κεντρική τράπεζα στην Πέστη κι ότι άλλο αγόραζα το πλήρωνα με visa electron την οποία δέχονται όλοι.Ξενοδοχείο κι εγώ διέμεινα στην Πέστη όπως κι οι περισσότεροι φαντάζομαι,σε διαμέρισμα πλήρως εξοπλισμένο κι ολοκαίνουριο,πολυτελείας με 80ευρώ την βραδιά!Η διατροφή είναι φθηνότερη απο εδώ φυσικά,κι εγώ επειδή είχα τα παιδάκια μου μαζί,έκανα sightseeing με λεωφορείο ανοιχτό απο πάνω,μας γύρισε σε όλη την Βουδαπέστη χωρίς κόπο.Δεν ξέρω αν βολεύει άλλους,εμένα επειδή είχα τα παιδιά κι επειδή προερχόμουν κι απο άλλες χώρες στις οποίες έπεσε πολύ ξεπάτωμα μας βόλεψε πάρα πολύ! :lol:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Συνάλλαγμα εγώ που πήγα τον Ιούλιο έκανα λίγα χρήματα για τα άκρως απαραίτητα σε κεντρική τράπεζα στην Πέστη κι ότι άλλο αγόραζα το πλήρωνα με visa electron την οποία δέχονται όλοι.Ξενοδοχείο κι εγώ διέμεινα στην Πέστη όπως κι οι περισσότεροι φαντάζομαι,σε διαμέρισμα πλήρως εξοπλισμένο κι ολοκαίνουριο,πολυτελείας με 80ευρώ την βραδιά!Η διατροφή είναι φθηνότερη απο εδώ φυσικά,κι εγώ επειδή είχα τα παιδάκια μου μαζί,έκανα sightseeing με λεωφορείο ανοιχτό απο πάνω,μας γύρισε σε όλη την Βουδαπέστη χωρίς κόπο.Δεν ξέρω αν βολεύει άλλους,εμένα επειδή είχα τα παιδιά κι επειδή προερχόμουν κι απο άλλες χώρες στις οποίες έπεσε πολύ ξεπάτωμα μας βόλεψε πάρα πολύ! :lol:
Mairi5, έχεις σάιτ από το διαμέρισμα; Επειδή πάω κι εγώ με παιδάκι, βέβαια αρκετά μωρό, 1 έτους, έχεις να προτείνεις τίποτα; (π.χ. τι μπορεί να του αρέσει, εστιατόρια που έχουν παροχές για παιδιά κλπ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom