Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μα πραγματικά πιστεύεις σοβαρά ότι έχω καμιά όρεξη να ασχολειθώ μαζί σου ή με νοιάζει αν εσύ πηγαίνεις σε κρουαζιέρες στην Βουδαπέστη ή στο μουσείο της κυρά Τισσό στο Λονδίνο? Η παρέμβαση μου δεν είχε καμιά πρόθεση απαξίωσής σου, είπαμε ο καθένας όπως έχει μάθει, η παρεμβαση έγινε μόνο για να διευκρινήσω ότι οι turist traps είναι κάτι που οφείλουμε να αποφεύγουμε, είναι ότι το χειρότερο μπορεί να τύχει σε ένα ταξίδι μας... ο λόγος απλός... πέφτουμε θύματα μιας πλαστής ταξιδιωτικής πραγματικότητας που ουδεμία σχέση δεν έχει με τα πραγματικά ενδιαφέροντα μιας πόλης... το να μπω σε ένα κρουαζιερόπλοιο μαζί με αγέλες τουριστών πίνοντας ένα κρασί της πλάκας και βγάζοντας φωτογραφίες του τουριστικού ζωολογικού κήπου της πόλης για μένα και πάρα πολλούς άλλους συμφορμίτες είναι θλιβερό... εσύ το θεωρείς αναγκαίο... μαγκιά σου... τα ρέστα τώρα για ξερολίστικα ύφη και φαιές ουσίες τι τα θές? Τράβα εσύ την βαρκάδα σου και άσε τους ξερόλες να γράφουν...
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Βαρκαδα με ποδηλατόβαρκα στον Vltava θεωρειται tourist trap?Μολις ειχαμε χλαπακιασει goulas και οι συνεπειες διαχεονταν γενναιοδωρα στην αυγουστιατικη Πραγινη (που το βρηκα αυτο...) ατμοσφαιρα :) :) :)
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Αν ρωτούσα την άποψή σου τότε οκ...Από τη στιγμή που δεν σε ρώτησα και δεν απευθύνθηκα καν σε σένα δεν με ενδιαφέρει και τι λες..οπότε κράτα την άποψή σου αυστηρά για σένα..κόψε μόνο το ξερολίστικο ύφακι γιατί όπως είπες και εσύ άλλωστε ο καθένας ταξιδεύει όπως του αρέσει και κάνει ότι του αρέσει και στην τελική ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις κιόλας...Αυτά και άντε γειά!
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
να διευκρινήσω ότι οι turist traps είναι κάτι που οφείλουμε να αποφεύγουμε, είναι ότι το χειρότερο μπορεί να τύχει σε ένα ταξίδι μας... ο λόγος απλός... πέφτουμε θύματα μιας πλαστής ταξιδιωτικής πραγματικότητας που ουδεμία σχέση δεν έχει με τα πραγματικά ενδιαφέροντα μιας πόλης... το να μπω σε ένα κρουαζιερόπλοιο μαζί με αγέλες τουριστών πίνοντας ένα κρασί της πλάκας και βγάζοντας φωτογραφίες του τουριστικού ζωολογικού κήπου της πόλης για μένα και πάρα πολλούς άλλους συμφορμίτες είναι θλιβερό
Και τι ακριβως ειναι tourist trap?Και ποιος ακριβως αποφασιζει αν κατι ειναι
tourist trap η οχι?Υπαρχει καποια βιβλος των tourist traps και αν υπαρχει
γιατι πρεπει να ειναι αντικειμενικος αυτος που την εχει γραψει?
Και αν εμενα μ'αρεσε κατι που καποιος αλλος θεωρει tourist trap θα πρεπει να αισθανομαι ενοχες η απλα βλακας?
Μηπως καποιος θα επρεπε διαβαζοντας και ταξιδευοντας να ανακαλυψει
κ να αποφασισει μονος του αν κατι ηταν οντως trap?
Προσωπικα εμενα μ'αρεσει η ουσια αυτων που γραφεις και στα περισσοτερα συμφωνω μαζι σου.Η ηλεκτρονικη σου πενα ειναι απο τις πιο χρησιμες στο φορουμ.Οταν ομως πλασαρεις καποιες αποψεις σου σαν να ειναι νομος του κρατους και προσπαθεις να πνιξεις την υποκειμενικοτητα, να περιμενεις τετοιου ειδους αντιδρασεις...
Φιλικα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τηρουμένων των αναλογιών, θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις πως σκέπτομαι. Έχω προσπαθήσει στο βίο μου να διαβάσω 3 φορές τον ΟΔΥΣΣΕΑ... εις μάτην... την τελευταία φορά αποφάσισα ότι αν και πρέπει να είναι αριστούργημα, δεν μπορώ να το παρακολουθήσω, δεν μου αρέσει, δεν το καταλαβαίνω και το παράτησα οριστικά... είναι σαφώς κρίμα που δεν μπορώ να μπω στο κλίμα του Τζαίημς Τζόυς, αλλά δυστυχώς για μένα ως εκεί φτάνει στο μυαλό μου. Το πήρα απόφαση και το ξεπέρασα. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου βλάκα απλά θεωρώ ότι δεν έχω την κατάλληλη πνευματική υποδομή για να απολαύσω ένα έργο όπως ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ... το να το παλέψω καταφεύγοντας σε βοηθήματα είναι μια λύση αλλά δεν έχω την όρεξη να το κάνω και στο κάτω κάτω δεν με ενδιαφέρει, δόξα τον θεό υπάρχουν πολλά βιβλία πιο εύκολα για διάβασμα...

Όπως λοιπόν εγώ δεν έχω τα κατάλληλα λογοτεχνικά εφόδια για να κατανοήσω τον ΟΔΥΣΣΕΑ, έτσι και κάποιος που ξετρελαίνεται π.χ για τουριστικές κρουαζιέρες, με φασόν φαγητό και φτηνιάρικες ξεναγήσεις, αντί να περπατήσει μόνος του στις όχθες του Δούναβη και να πιεί ένα μπουκάλι υπέροχο tokaji σε κάποιο από τα συμπαθητικά καφέ, δεν έχει τις κατάλληλες ταξιδιωτικές εμπειρίες για να καταλάβει πότε παγιδεύεται σε μια tourist trap... αυτό σε καμιά περίπτωση δεν σημαίνει βέβαια πως είναι βλάκας... σημαίνει πως δεν έχει την κατάλληλη ταξιδιωτική παιδεία. Τι πρέπει να κάνει λοιπόν? Ή να το αποδεχθεί και να συμβιβαστεί, για τον απλό λόγο ότι τα ταξίδια δεν είναι το παν στη ζωή του ή αν τα ταξίδια είναι σημαντικά γιαυτόν, να προσπαθήσει, διαβάζοντας και μαθαίνοντας από άλλους, αναπτύσσοντας την ταξιδιωτική του παιδεία...

Κι ερχόμαστε στο δεύτερο μέρος της παρέμβασής σου. Με την όποια ταξιδιωτική πείρα έχω, πιστεύω ότι μέσες άκρες μπορώ να διακρίνω τι είναι tourist trap και τι όχι. Θεωρώ λοιπόν υποχρέωση μου όταν διαβάζω αφορισμούς του στυλ, όλοι τουρίστες είμαστε και ότι οι tourist traps δεν είναι και κάτι τραγικό, να παρεμβαίνω και να ξεκαθαρίζω τα πράγματα. Δεν κατέχω την μια και αληθινή αλήθεια, αν είναι δυνατόν, απλά θεωρώ ότι πρέπει κάπου κάπου να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους... οι απόψεις μου δεν πλασάρονται σαν το απόλυτο θέσφατο, πλασάρονται απλά σαν απόψεις μου... αν κάποιος θελήσει να ψαχτεί με τα ταξίδια και τις εμπιστεύεται, έχει καλώς, αν όχι, απλά κάνει την βαρκάδα του στο Δούναβη με μερικές δεκάδες κατσαπλιάδες παρέα και ούτε γάτα ούτε ζημιά... απλά όμως αυτή την ασχετοσύνη του μην μας την περνάει σαν εξυπνάδα προσποιούμενος πως δεν τρέχει και τίποτε... αυτό ούτε ο Θεός ούτε ο διάβολος δεν το θέλει...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Οταν στην Ρωμη ειδα να φωτογραφιζονται οι τουριστες με τους ντυμενους Λεγεωναριους το σνομπαρα.Σαν εικονα το θεωρησα γελοιο γιατι ειναι μακρια απ τη δικη μου αισθητικη και δεν θα μου προσφερε τιποτα μια φωτογραφια μαυτα τα καρναβαλια εξω απ το Κολοσσαιο.

Ομως νομιζω πως πολλες φορες γνωριζουμε καποια tοurist trap και με δικη μας θεληση πεφτουμε σ'αυτες τις παγιδες.πχ ο υποτιθεμενος πυργος του δρακουλα στο Bran.Ολοι γνωριζουν οτι ειναι μια τουριστικη ατραξιον και κατι που δεν ισχυει.Κι ομως σχεδον οι περισσοτεροι που θα βρεθουν στη Ρουμανια και δεν μιλαω για γκρουπ θα επισκευθουνε τον πυργο στο Bran.για να κανουν το τουριστικο τους καθηκον.

Για την κρουαζιερα στον Δουναβη δεν γνωριζω αλλα απ οτι καταλαβα περιλαμβανει καποιο ποτο η φαγητο που σαφως και θα ειναι φασον.Αν παντως υπαρχει απλο πλοιαριο που σε κανει βολτα 1 ωρα χωρις δηθεν ξεναγησεις,μεταφρασεις και φαγητο οπως πχ στην κων/πολη γιατι οχι κι εγω θα το προτιμουσα και θα το εκανα.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Έχει κανείς να μου προτείνει οργανωμένες μονοήμερες απο Βουδαπέστη?
Γράφηκαν ωραία σχεδιάκια για μονοήμερες αλλά μόνο οργανωμενη μπορώ να πάω αυτη τη φορά.
Περιμένω προτάσεις κ ευχαριστώ!:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ομως νομιζω πως πολλες φορες γνωριζουμε καποια tοurist trap και με δικη μας θεληση πεφτουμε σ'αυτες τις παγιδες.πχ ο υποτιθεμενος πυργος του δρακουλα στο Bran.Ολοι γνωριζουν οτι ειναι μια τουριστικη ατραξιον και κατι που δεν ισχυει.Κι ομως σχεδον οι περισσοτεροι που θα βρεθουν στη Ρουμανια και δεν μιλαω για γκρουπ θα επισκευθουνε τον πυργο στο Bran.για να κανουν το τουριστικο τους καθηκον.
Δεν είναι ακριβώς tourist trap. Μπορεί μεν ο Vlad Tepes να μην είχε σχέση με το κάστρο, αλλά δεν είχε και πολλή σχέση με το λογοτεχνικό ήρωα του Bram Stoker έτσι κι αλλιώς. Ο Stoker εμπλούτισε το χαρακτήρα σε βαθμό που τον έκανε αγνώριστο, και φυσικά εξωπραγματικό. Το κάστρο, όμως, από την άλλη, έχει σχέση με το βιβλίο του Stoker, μια και από αυτό εμπνεύστηκε και αυτό περιγράφει στο βιβλίο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν είναι ακριβώς tourist trap. Μπορεί μεν ο Vlad Tepes να μην είχε σχέση με το κάστρο, αλλά δεν είχε και πολλή σχέση με το λογοτεχνικό ήρωα του Bram Stoker έτσι κι αλλιώς. Ο Stoker εμπλούτισε το χαρακτήρα σε βαθμό που τον έκανε αγνώριστο, και φυσικά εξωπραγματικό. Το κάστρο, όμως, από την άλλη, έχει σχέση με το βιβλίο του Stoker, μια και από αυτό εμπνεύστηκε και αυτό περιγράφει στο βιβλίο.
Το καστρο στο Bran πλασαρετε ως το καστρο που ζουσε ο αυθεντικος Vlad Tepes και οχι ο Δρακουλας του μυθιστορηματος.Και ολοι γνωριζουν πως το αυθεντικο καστρο που εζησε και μεγαλουργησε ο Vlad Tepes ειναι στο Poenari που εχουν μεινει καποια ερειπια.Αλλα συμφωνω οτι αυτο ξεκινησε απο τον μυθο που δημιουργησε ο Stoker.
 

salonikios4444

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας παιδιά, 17 Οκτωβρίου πάμε Βουδαπέστη για 4 μέρες και θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σε κάποια πραγματάκια αν φυσικά θέλετε..
Θα είμαστε 10 άτομα και όπως καταλαβαίνεται δημιουργείτε ενα πρόβλημα στις βασικές δραστηριότητες....
Θα μπορούσατε να μου παραθέσετε κάποια πιθανά μέρη εστίασης που θα φάμε σίγουρα και μέσα στην πόλη (στην Πεστη θα μένουμε )??
Επίσης τι θα προτείνατε για την μεταφορά μας ??
Τι δραστηριότητες θα συνιστούσατε ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

please help είναι δύσκολη η θέση μου γιατί με 5 λυσσασμένα γύναια θα είμαι εύκολη λεία
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Γεια σας παιδιά, 17 Οκτωβρίου πάμε Βουδαπέστη για 4 μέρες και θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σε κάποια πραγματάκια αν φυσικά θέλετε..
Θα είμαστε 10 άτομα και όπως καταλαβαίνεται δημιουργείτε ενα πρόβλημα στις βασικές δραστηριότητες....
Θα μπορούσατε να μου παραθέσετε κάποια πιθανά μέρη εστίασης που θα φάμε σίγουρα και μέσα στην πόλη (στην Πεστη θα μένουμε )??
Επίσης τι θα προτείνατε για την μεταφορά μας ??
Τι δραστηριότητες θα συνιστούσατε ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

please help είναι δύσκολη η θέση μου γιατί με 5 λυσσασμένα γύναια θα είμαι εύκολη λεία
Γεια σου Σαλονικιε! Σου μιλαει η χαλκιδικιωτισσα!
Γυρισα απο Βουδαπεστη στις 17/8 οποε τα εχω προσφατα..
Θα σου ελεγα να μεινετε στην πεστη και να πατε στην βουδα μονο για βολτα και να δειτε αυτα που θελετε..
θα σου πω αυτα που καναμε εμεις..
Την μερα που φτααμε πηγαμε στα λουτρα και καναμε μια διερευνητικη βολτα παραδουναβια και στην vaci utca και vorosmaty ter. Την επομενη περασαμε στην βουδα, ματιας, προμαχωνας ψαραδων, λοφος γκελερτ και περπατησαμε την Γεφυρα της ελευθεριας και περασαμε απεναντι στην κλειστη αγορα.
Την επομενη πηγαμε στο κοινοβουλιο που καναμε την ξεναγηση, χοσοκ τερ, και αντρασι. Την τριτη μερα πηγαμε στην ευραικη συναγωγη, στο νιου γιορκ καφε και στην βασιλικη του αγιου στεφανου, και την τελευταια μερα την αφιερωσαμε στο νησακι της μαργαριτας και στις γεφυρες. Το βραδυ καναμε κρουαζιερα.
Μειναμε 5 βραδυα και αυτα που θελαμε τα ειδαμε στο χαλαρο..
Δοκιμασαμε γκουλας και μας αρεσε πολυ. Το απογευμα και μετα κινουμασταν με τα ποδια και γενικα το κεντρο το περπατησαμε αρκετα και χαρηκαμε και τις πλατειες και τα παγκακια τους!
Κινουμασταν με μετρο. Και για αν μετακινηθουμε απο και προς το ξενοδοχειο- αεροδρομιο κινηθηκαμε με το airportshuttle.hu
Αν θελεις αλλες πληροφοριες ρωτησε!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.227
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom