Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Nikos1985

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Πως θα ξεχωρισω ποια ATM ειναι της τράπεζας? Γράφουν κατι χαρακτηριστικό τα ATM της τράπεζας?
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Μμμ, η αλήθεια είναι ότι και εμείς ταλαιπωρηθήκαμε για να το βρούμε. Όπως καταλαβαίνεις, υπήρχε μόνο ένα ΑΤΜ τράπεζας και όλα τα άλλα ήταν του ανταλλακτηρίου. Για το κόκκινο χρώμα που ανέφερα παραπάνω θα σε βοηθήσει και νομίζω ότι το ΑΤΜ της τράπεζας είχε μπλε χρώμα και ήταν προς την έξοδο στη δεξιά πλευρά. Όταν φτάσεις ρώτα και άλλους που βγάζουν λεφτά εάν είναι ΑΤΜ τράπεζας. Α, υπάρχει και γραφείο πληροφοριών, ρώτα και εκεί.
 

Nikos1985

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Λογικά αν ρωτήσω κάποιον υπάλληλο του αεροδρομίου ποίο είναι το ATM τής τράπεζας και οχι του ανταλλακτηριου θα μου πουν

Να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιός πώς ξεχωρίζουν τα ATM τράπεζας από τα ATM ανταλλακτηριου στη Βουδαπέστη. Για να μην την πατήστε.
 
Last edited by a moderator:

TheVez

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σε ολους! Εφοσον ειμαι καινουριος εδω και σε λιγο καιρο εχω κανονισει ταξιδι στη Βουδαπεστη με την κοπελα μου, αποφασισα να ανοιξω αυτο το θεμα ωστε οποιος εχει παραπανω γνωσεις στο θεμα να δωσει καμια συμβουλη. Εχω ψαξει ηδη αρκετα θεματα εδω και σε αλλες σελιδες, αλλα θα εκτιμουσα και μια πιο αμεση αλληλεπιδραση.
Για μενα: δευτεροετης φοιτητης Ηλεκτρολογων ΕΜΠ, και το παθος για ταξιδια μεγαλο. Ηδη τον τελευταιο χρονο εχω κανει 3 ταξιδια στο εξωτερικο (Λιβερπουλ- Μαντσεστερ, Φλωρεντια- Ρωμη, Βαρκελωνη) και 4-5 νησια το καλοκαιρι. Τα πλανα μου συμπεριλαμβανουν interrail ισως και μεσα στο Πασχα, ενω το Erasmus σε 1-2 χρονια το θεωρω δεδομενο.
Ευχαριστω για οποιαδηποτε βοηθεια!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σε ολους! Εφοσον ειμαι καινουριος εδω και σε λιγο καιρο εχω κανονισει ταξιδι στη Βουδαπεστη με την κοπελα μου, αποφασισα να ανοιξω αυτο το θεμα ωστε οποιος εχει παραπανω γνωσεις στο θεμα να δωσει καμια συμβουλη. Εχω ψαξει ηδη αρκετα θεματα εδω και σε αλλες σελιδες, αλλα θα εκτιμουσα και μια πιο αμεση αλληλεπιδραση.
Για μενα: δευτεροετης φοιτητης Ηλεκτρολογων ΕΜΠ, και το παθος για ταξιδια μεγαλο. Ηδη τον τελευταιο χρονο εχω κανει 3 ταξιδια στο εξωτερικο (Λιβερπουλ- Μαντσεστερ, Φλωρεντια- Ρωμη, Βαρκελωνη) και 4-5 νησια το καλοκαιρι. Τα πλανα μου συμπεριλαμβανουν interrail ισως και μεσα στο Πασχα, ενω το Erasmus σε 1-2 χρονια το θεωρω δεδομενο.
Ευχαριστω για οποιαδηποτε βοηθεια!
Καλώς ήρθες :)
Μέχρι να σε βοηθήσει κάποιος γνώστης μπορείς να αντλήσεις πληροφορίες από το παρόν θέμα, από το φόρουμ της Ουγγαρίας: http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=38
καθώς και από τις ταξιδιωτικές ιστορίες για την περιοχή: http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=38
Επίσης όσον αφορά στη Βουδαπέστη μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στις απορίες σου για να μπορούν τα μέλη να σε βοηθήσουν καλύτερα; :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιός πώς ξεχωρίζουν τα ATM τράπεζας από τα ATM ανταλλακτηριου στη Βουδαπέστη. Για να μην την πατήστε.
Φίλε μου μήπως αγχώνεσαι παραπάνω από το κανονικό?
Πάνε στην Βουδαπέστη να περάσετε όμορφα και αυτά είναι λεπτομέρειες.

Ξαναλέω: Από Ελλάδα κάνε λίγα ευρώ σε φιορίνια για τα πρώτα έξοδα ώστε να μην έχεις το άγχος του αεροδρομίου. Και μετά μέσα στην πόλη έχει αμέτρητα ανταλλακτήρια, όπου βρεις καλή τιμή αλλάζεις ή κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ τράπεζας. Γιατί τόσο άγχος?
 

StamatisK

Member
Μηνύματα
38
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα
Ταξίδι-Όνειρο
Αγια Περουπολη
Λοιπον... κάνε 70 ως 100 ευρώ φιορίνια στα ανταλλακτήρια στην Ομόνοια για να έχεις για το ταξί από το αεροδρόμιο και τα πρώτα έξοδα (θα χάσεις 4-5 ευρώ σε σχέση με την ισοτιμία των καλύτερων ανταλλακτηρίων της Βουδαπέστης αλλά θα γλυτώσεις την αγωνία του ΑΤΜ).
Μήν αλλάξεις χρήματα στα ανταλλακτήρια του Αεροδρομίου (Αθήνα ή Βουδαπέστη) σε καμία περίπτωση !
Μετα μπες σε αυτό το site :
http://www.valutacentrum.hu/
το menu ειναι στα Ουγγρικά αλλα βάλε αυτές τις επιλογές με την σειρά :
1, EUR(euro), eladni szeretnék, Budapest, Budapest
στο προτελευταίο κουτάκι βάλε το district που θα μένεις ή σε βολεύει (π.χ. V για κέντρο) και το τελευταίο κουτάκι άστο όπως είναι.
Πάτα KERES και θα σου βγάλει χάρτη και λίστα με ανταλλακτήρια στην περιοχή που διάλεξες με σειρά καλύτερης τιμής. Μήν τρελλαθείς με μικροδιαφορές, πχ το 313 με το 311 είναι 2 φιορίνια στο ευρώ δηλ. 600 φιορίνια ή 2€ στα 300 ευρώ.
Εγώ πήγαινα στο Hanifa Change (V. Nádor u. 34) που με βόλευε λόγω ξενοδοχείου και πάντα έδινε από τις καλύτερες τιμές.
Προσπάθησε να μήν σου περισσέψουν πολλά φιορίνια. Όσα περισσέψουν αντάλλαξέ τα στο αεροδρόμιο ή καλύτερα ψώνισέ τα στο Duty Free.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

StamatisK

Member
Μηνύματα
38
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα
Ταξίδι-Όνειρο
Αγια Περουπολη

Celia8

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας!γνωριζετε αν το φοιτητικο πασο που εχουμε ισχυει και για τη βουδαπεστη και συγκεκτιμενα για την καρτα των μ.μ.μ?εχει βγαλει κανεις την μειωμενη δειχνοντας το πασο του?
 

laziokos

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Πως θα ξεχωρισω ποια ATM ειναι της τράπεζας? Γράφουν κατι χαρακτηριστικό τα ATM της τράπεζας?
Παρε μονο ευρω μαζι σου μετρητα
Στο αεροδρομιο της βουδαπεστης εχει μηχανημα απεξω και βγαλε οσα χρειαζεται μονο για το μετρο το διαρκεια σου.
για παραδειγμα οταν πηγα το 2014 εβγαλα απο το μηχανημα του αεροδρομιου με ισοτιμια 270κατι το οποιο ειναι πεντακαθαρη κλοπη με την ισοτιμια να κυμαινεται στα 306-308.
Αλλα θυμησου βγαζεις μονο για το μετρο, π.χ οι δυο 7ημερες καρτες κοστιζαν κατι ελαφρα λιγοτερο απο 10.000 φιορινια.. ρωτα ποσο ειναι τα εισιτηρια πριν βγαλεις και θα σου πουν. η χασουρα θα ειναι 3-4 ευρω

το ανταλλακτηριο του αεροδρομιου ακομα χειροτερο 240κατι οταν πηγα...κατι παραπανω απο κλοπη

μολις φτασεις σε οποιαδηποτε σταση του μετρο στο κεντρο εξω και τριγυρω αλλαζεις με 300κατι.
εχει παρα πολλα ανταλλακτηρια μην ανχωνεσαι δεν παιζει να μην πετυχεις ενα.
πχ στην σταση Corvin negyed εχει φατσα μολις βγεις.
τελος προσοχη οπως πας στο ανταλλακτηριο πιθανον να σε πλησιασει καποιος ασχετος στα μουλωχτα και να σου πει ελα θα σου δωσω σε καλη τιμη...
πες του ευγενικα no thank you και προχωρα;)

να τραβηξεις κατευθεια μεγαλο ποσο απο ΑΤΜ στο κεντρο ειναι και αυτο μια επιλογη αλλα παλι συμφαιρει λιγο λιγοτερο απο το ανταλλακτηριο.
 

elisavet91

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία με υπερσιβηρικό
Καλησπέρα κι από μένα!! Σκοπεύουμε με τον άντρα μου να ταξιδέψουμε Βουδαπέστη από 28 δεκεμβρίου μέχρι 4 ιανουαρίου.. κάθισα και διάβασα όλες τις πληροφορίες που παραθέσατε παραπάνω και ομολογώ οτι ήταν άκρως κατατοπιστικές!! Πάραυτα επειδή η εποχή που θα ταξιδέψουμε είναι λιγο ιδιαίτερη κι έχω ακουσει διάφορα για πολύ κρύο, παγετούς κλπ, θα ήθελα να κανω κάποιες ερωτήσεις αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..
Κρουαζιέρες στο Δούναβη γίνονται τέτοια εποχή; κι αν ναι λέει η φάση; το νησάκι Μαργαρίτα μπορώ να το επισκεφθώ; περπάτημα μέσα στην πόλη γίνεται ή να προτιμήσουμε Μεσα Μεταφοράς γιατι θα ψοφήσουμε;

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο εστιατόριο με παραδοσιακή κουζίνα, βιολιά και προσιτές τιμές;

Μπορεί κάποιος να μου στείλει λινκ για να κλείσω εισητήριο για την Οπερα; βρήκα μια σελίδα, αλλά είναι στα ουγγρικά και δε βρήκα άκρη...

κάποιος αν έχει πάει αντίστοιχη περίοδο, τι θα μου πρότεινε να κάνω το βράδυ της Πρωτοχρονιάς;;

Οποιαδήποτε επιπλέον συμβουλή ή πρόταση, είναι καλοδεχούμενη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.166
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom