Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα. Εκτός από το παρόν θέμα υπάρχουν πολλά άλλα θέματα στο φόρουμ για Βουδαπέστη:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=38
και ιστορίες:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=38
Διαβάζοντας θα βρεις πολλές ακόμα πληροφορίες και πολύ πιθανό τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου. Χρησιμοποίησε επίσης την Αναζήτηση, πάνω δεξιά.
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Γεια σε όλους ! Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν διάσπαρτες πολλές συζητήσεις για Βουδαπέστη . Σίγουρα στο μέλλον θα έχω πολλές περισσότερες ερωτήσεις αλλά ας αρχίσω από τα βασικά ! Γνωρίζουμε αν υπάρχει κάποια έκπτωση σε φοιτητές ή και σε κάτω από 26 χρονών ηλικίες; Σε μερικά site είδα ανάλογες εκπτώσεις. Επίσης θα ήθελα να κάνω μία ημερήσια κάπου τριγύρω . Αν έχει κάνει κάποιος αντίστοιχη ημερήσια θα με βοηθούσε αν με κατατόπιζε για το μεταφορικό μέσο που επέλεξε και το κόστος του !! Περιμένω παιδιά ,,βοηθήστε !! :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επίσης θα ήθελα να κάνω μία ημερήσια κάπου τριγύρω . Αν έχει κάνει κάποιος αντίστοιχη ημερήσια θα με βοηθούσε αν με κατατόπιζε για το μεταφορικό μέσο που επέλεξε και το κόστος του
Μπορείς να μάθεις για ημερήσιες από Βουδαπέστη και από τις ιστορίες που έχουν γραφτεί. Τις διαβάζεις εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=38
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Ευχαριστώ πολύ , αυτό κάνω εδώ και δύο μέρες , ήθελα μια πιο κατατοπιστική βοήθεια . Διάβασα διάφορα, ξέρω πάνω κάτω τι επιλογές έχω , π.χ Μπρατισλάβα και Βιέννη . Για Βιέννη κατάλαβα από που παίρνω τρένο και πόσο κοστίζει . Ρώτησα μήπως κάποιος έχει πάει και κάπου αλλού και μπορούσε να μου δώσει συγκεκριμένες πληροφορίες .
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Γεια σε όλους ! Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν διάσπαρτες πολλές συζητήσεις για Βουδαπέστη . Σίγουρα στο μέλλον θα έχω πολλές περισσότερες ερωτήσεις αλλά ας αρχίσω από τα βασικά ! Γνωρίζουμε αν υπάρχει κάποια έκπτωση σε φοιτητές ή και σε κάτω από 26 χρονών ηλικίες; Σε μερικά site είδα ανάλογες εκπτώσεις. Επίσης θα ήθελα να κάνω μία ημερήσια κάπου τριγύρω . Αν έχει κάνει κάποιος αντίστοιχη ημερήσια θα με βοηθούσε αν με κατατόπιζε για το μεταφορικό μέσο που επέλεξε και το κόστος του !! Περιμένω παιδιά ,,βοηθήστε !! :)
Δείχνοντας το φοιτητικό πάσο είσαι οκ από θέμα εκτπώσεων! Εγώ τουλάχιστον όπου πήγα είχα και την ανάλογη εκπτωση.
Για ημερήσια δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί το συνδίασα με Βιέννη, την οποια δεν σου προτείνω για μονοήμερο γιατι θέλεις 3ώρες πηγαινε και 3ώρες έλα και δεν θα προλλάβεις να ευχαριστηθείς τίποτα και είναι τόσο όμορφη η Βιέννη για να την ξεπετάξεις!
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Δείχνοντας το φοιτητικό πάσο είσαι οκ από θέμα εκτπώσεων! Εγώ τουλάχιστον όπου πήγα είχα και την ανάλογη εκπτωση.
Για ημερήσια δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί το συνδίασα με Βιέννη, την οποια δεν σου προτείνω για μονοήμερο γιατι θέλεις 3ώρες πηγαινε και 3ώρες έλα και δεν θα προλλάβεις να ευχαριστηθείς τίποτα και είναι τόσο όμορφη η Βιέννη για να την ξεπετάξεις!
Α τέλεια !! Όσο για την Βιέννη αυτό σκεφτόμαστε και εμείς ! Θα ξαναπάμε βέβαια ούτως ή άλλως γιατί έχουμε πολλούς προορισμούς που θέλουμε να επισκεφτούμε στην Αυστρία γενικώς οπότε θα είναι μια καλή βάση . Για αυτό πιο πολύ ρωτάω ,μήπως έχει πάει κάπου αλλού κανείς και με κατατοπίσει!
 

Mixalisfrag

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Θα ταξιδέψω στη Βουδαπέστη και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις:
1: θα χρειαστω διαβατήριο
2: να κάνω συνάλλαγμα εδώ, εκεί ή δέχονται ευρώ? Τι συμφέρει περισσότερο
3: η μεταφορά από το αεροδρόμιο είναι εύκολη?επειδή φτάνω αργά ήθελα άμεση μεταφορά στο ξενοδοχείο. Ξέρουμε τιμές και τρόπους?
4: υπάρχει κάποιος χάρτης που να απεικονίζει τα αξιοθέατα ώστε να δω που θα επιλέξω ξενοδοχείο
5: η ζωή γενικά πως είναι, φτηνή?

Συγνώμη για την βροχή ερωτήσεων αλλά καταλαβαίνετε την αγωνία μου. ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
δε χρειαζεσαι διαβατηριο μια ταυτοτητα με λατινικους χαρακτήρες είναι μια χαρα.
η θα κανεις συναλλαγμα -ειτε εδώ ειτε εκει η θα χρησιμοποιείς καρτες αναληψης για να βγαζεις φιορίνια.
από το αεροδρομιο θα παρεις λεωφορειο-φτηνο γυρω στο ευρω αν θυμαμαι καλα και μετα μετρο.
αν είναι αργα ισως σε συμφερει να κανονισεις μεταφορα με το ξενοδοχειο.
η ζωη είναι πολύ οικονομικη, το φαγητο αξιολογο και γενικα είναι από τα αγαπημενα μου μερη.
καλα να περασεις!είναι δεδομενο :innocent:
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Πάτα KERES και θα σου βγάλει χάρτη και λίστα με ανταλλακτήρια στην περιοχή που διάλεξες με σειρά καλύτερης τιμής. Μήν τρελλαθείς με μικροδιαφορές, πχ το 313 με το 311 είναι 2 φιορίνια στο ευρώ δηλ. 600 φιορίνια ή 2€ στα 300 ευρώ.
Μόλις τσέκαρα αυτό το site και μου βγάζει για ένα ανταλλακτήριο αυτό:
310,00 Ft Budapest Hon Tour. Επομένως για ένα ευρώ 310 φιορίνια σωστά; Νομίζω είναι καλή η ισοτιμία! Είναι ακριβώς στον δρόμο μας για την αποβάθρα για την κρουαζιέρα οπότε η τοποθεσία είναι άψογη!!

Μπορεί κάποιος να μου στείλει λινκ για να κλείσω εισητήριο για την Οπερα; βρήκα μια σελίδα, αλλά είναι στα ουγγρικά και δε βρήκα άκρη...

Οποιαδήποτε επιπλέον συμβουλή ή πρόταση, είναι καλοδεχούμενη!
http://www.opera.hu/ πάνω δεξιά έχει την επιλογή για αγγλικά. Θα πάμε 25 - 28/12 και έκλεισα για τον καρυοθραύστη. Συνάντησα πρόβλημα με τα capital καθώς καμία συναλλαγή μου δεν έγινε δεκτή και ευτυχώς έχω φίλη στην αγγλία που μου τα αγόσασε και της έστειλα τα χρήματα. (ευτυχώς να πηγε 5-6 ευρώ παραπάνω στο σύνολο με την διαφορά της λίρας σε ότι ήθελα να κλείσω) Σε ότι έχει να κάνει με τις θέσεις προσπαθησα να καταλάβω τι παίζει και από που βλέπεις. Έχουν μείνει και πολύ λίγα εισιτήρια οικονομικά και είναι κυρίως στα διαζώματα και πλάγια. Τελικά κατέληξα να κλείσω 2 για θεωρείο τέρμα πάνω πρώτη σειρά, καθώς διάβαζα σε tips ότι μπορείς να βλέπεις και να ακουμπάς στην κουπαστή και να είσαι οκ. Όσο για το φαγητό και εγώ προβληματίζομαι για την βραδιά των Χριστουγέννων για το τι θα βρω ανοιχτό και αν θα πρέπει να κάνω κράτηση! Βρήκα ένα blogpost από μία κοπέλα για έστιατόριο με βιολιά και περιμένω απάντηση. Μόλις το μάθω θα σου στείλω!
 
Last edited by a moderator:

elisavet91

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία με υπερσιβηρικό
http://www.opera.hu/ πάνω δεξιά έχει την επιλογή για αγγλικά. Θα πάμε 25 - 28/12 και έκλεισα για τον καρυοθραύστη. Συνάντησα πρόβλημα με τα capital καθώς καμία συναλλαγή μου δεν έγινε δεκτή και ευτυχώς έχω φίλη στην αγγλία που μου τα αγόσασε και της έστειλα τα χρήματα. (ευτυχώς να πηγε 5-6 ευρώ παραπάνω στο σύνολο με την διαφορά της λίρας σε ότι ήθελα να κλείσω) Σε ότι έχει να κάνει με τις θέσεις προσπαθησα να καταλάβω τι παίζει και από που βλέπεις. Έχουν μείνει και πολύ λίγα εισιτήρια οικονομικά και είναι κυρίως στα διαζώματα και πλάγια. Τελικά κατέληξα να κλείσω 2 για θεωρείο τέρμα πάνω πρώτη σειρά, καθώς διάβαζα σε tips ότι μπορείς να βλέπεις και να ακουμπάς στην κουπαστή και να είσαι οκ. Όσο για το φαγητό και εγώ προβληματίζομαι για την βραδιά των Χριστουγέννων για το τι θα βρω ανοιχτό και αν θα πρέπει να κάνω κράτηση! Βρήκα ένα blogpost από μία κοπέλα για έστιατόριο με βιολιά και περιμένω απάντηση. Μόλις το μάθω θα σου στείλω!
http://www.opera.hu/ πάνω δεξιά έχει την επιλογή για αγγλικά. Θα πάμε 25 - 28/12 και έκλεισα για τον καρυοθραύστη. Συνάντησα πρόβλημα με τα capital καθώς καμία συναλλαγή μου δεν έγινε δεκτή και ευτυχώς έχω φίλη στην αγγλία που μου τα αγόσασε και της έστειλα τα χρήματα. (ευτυχώς να πηγε 5-6 ευρώ παραπάνω στο σύνολο με την διαφορά της λίρας σε ότι ήθελα να κλείσω) Σε ότι έχει να κάνει με τις θέσεις προσπαθησα να καταλάβω τι παίζει και από που βλέπεις. Έχουν μείνει και πολύ λίγα εισιτήρια οικονομικά και είναι κυρίως στα διαζώματα και πλάγια. Τελικά κατέληξα να κλείσω 2 για θεωρείο τέρμα πάνω πρώτη σειρά, καθώς διάβαζα σε tips ότι μπορείς να βλέπεις και να ακουμπάς στην κουπαστή και να είσαι οκ. Όσο για το φαγητό και εγώ προβληματίζομαι για την βραδιά των Χριστουγέννων για το τι θα βρω ανοιχτό και αν θα πρέπει να κάνω κράτηση! Βρήκα ένα blogpost από μία κοπέλα για έστιατόριο με βιολιά και περιμένω απάντηση. Μόλις το μάθω θα σου στείλω!
Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!! Να δω εγω τι θα κανω με τα εισητηρια και τα capital controls... κι απο οτι εχω καταλαβει λογω των ημερων θα εχουν κλεισει ολα, οποτε λιγο δυσκολο να προμηθευτω απο το ticket office της οπερας Οταν παω..εστιατορια ελπιζω να ειναι ανοιχτα μεχρι αργα Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια..μη φαμε καμια ξενερα! Αν μπορεις παντως πληροφορησε με σε παρακαλω για οτι καινουριο μαθεις περι του θεματος..:):):):):)
 
  • Like
Reactions: Tea
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
εστιατορια ελπιζω να ειναι ανοιχτα μεχρι αργα Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια..μη φαμε καμια ξενερα! Αν μπορεις παντως πληροφορησε με σε παρακαλω για οτι καινουριο μαθεις περι του θεματος..:):):):):)
Απ ότι κατάβα μάλλον δεν κάνουν ρεβεγιόν αυτοί σαν και εμάς!!! Σπιτόγατοι!!!!!! 25 λένε θα είναι ανοιχτά αλλά όχι πολλά. Προτείνω τουλάχιστον γι αυτή την μέρα να δεις πιο σου αρέσει να ρωτήσεις αν είναι ανοιχτό με μειλ και να κάνεις κράτηση. ότι άλλο μάθω θα σου πω!
 

Tea

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπερα σας ..κατατοπιστικοτατες ολες οι πληροφοριες σας...εγω ηθελα να ρωτησω εσεις που πηγατε βουδαπεστη απο θεσσαλονικη με πια αεροπορικη ταξιδεψατε?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.240
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom