Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν πηγαίνει τρένο από Βουδαπέστη προς Πράγα και αν ναι είναι εφικτό στον γυρισμό προς Βουδαπέστη να γίνει αυθημερόν στάση στην Βιέννη??? Γνωρίζει κάποιος αν όλα τα εισητήρια θα είναι μεμονωμένα και αν το εισιτήριο από Πράγα προς Βιέννη θα πρέπει να το κλείσω με την τσεχική εταιρεία??
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ
Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν πηγαίνει τρένο από Βουδαπέστη προς Πράγα και αν ναι είναι εφικτό στον γυρισμό προς Βουδαπέστη να γίνει αυθημερόν στάση στην Βιέννη??? Γνωρίζει κάποιος αν όλα τα εισητήρια θα είναι μεμονωμένα και αν το εισιτήριο από Πράγα προς Βιέννη θα πρέπει να το κλείσω με την τσεχική εταιρεία??
Απο Βουδαπέστη τραίνο πηγαίνει σιγουρα Πράγα, όπως και απο εκεί για Βιέννη οι ώρες όμως με το τραίνο είναι πολλές. Πόσες μέρες διαθέτεις για Πράγα (για εμένα τουλάχιστον 2-3 τις θέλεις)? Στη Βιέννη δεν έχω πάει αλλά απο όσο γνωρίζω δεν είναι πόλη που θα τη δεις σε μια μέρα. Εγώ όταν πήγα Βουδαπέστη πήρα πρωινό τραίνο για Μπρατισλάβα που κάνει γύρω στις 2,5 ώρες αν θυμάμαι καλά και επέστρεψα το βράδυ. Πρόλαβα να πάρω μια καλή γεύση της πόλης, καθώς το ιστορικό της κέντρο οπου βρίσκονται όλα της τα αξιοθέατα το περπατάς άνετα σε μια μέρα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
3 ημέρες θέλεις για Βουδαπέστη τουλάχιστον και η Βιέννη αν θες να την δεις θέλεις περίπου ίδιες μέρες βάλε κ 2 μέρες Πράγα και τις χαμένες ώρες στο τραίνο αν δεν έχεις 8-9 μερες για όλα αυτά μην το επιχειρήσεις...Μπορείς και να τα στριμωξεις όλα σε 6-7 ημέρες και να δεις λίγο από όλα και στην ουσία να είσαι με μια βαλίτσα στο χέρι και να μην το ευχαριστηθεις.. Αν εισαι ο Φιλεας Φογκ μπορεις να πας και σε 3 ημερες :) .Αν έχεις 4-5 μέρες μόνο κάνε μια μονοημερη Μπρατισλάβα που είναι κοντά και σε μια μέρα μπορώ να πω ότι την εχεις δει άνετα....
 

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.. έχω ήδη επισκεφθεί την Βουδαπέστη και την Βιέννη από μια φορά οπότε τις έχω δει. Η ερώτηση ήταν συγκεκριμένα για τα εισιτήρια του τρένου γιατί το σχέδιο που έχουμε στο μυαλό είναι Βουδαπέστη από εκεί Πράγα με τρένο θα κάτσουμε 2,5 καθαρές μέρες και να φύγουμε από εκεί πρωί να πάμε Βιέννη για μικρή βόλτα και ψώνια αφού την έχουμε ξαναδεί και το βράδυ επιστροφή Βουδαπέστη.. απλά με μπερδεύει το πώς να κλείσω τα εισιτήρια για την κάθε μεταφορά και με ποιας χώρας την εταιρεία..
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.. έχω ήδη επισκεφθεί την Βουδαπέστη και την Βιέννη από μια φορά οπότε τις έχω δει. Η ερώτηση ήταν συγκεκριμένα για τα εισιτήρια του τρένου γιατί το σχέδιο που έχουμε στο μυαλό είναι Βουδαπέστη από εκεί Πράγα με τρένο θα κάτσουμε 2,5 καθαρές μέρες και να φύγουμε από εκεί πρωί να πάμε Βιέννη για μικρή βόλτα και ψώνια αφού την έχουμε ξαναδεί και το βράδυ επιστροφή Βουδαπέστη.. απλά με μπερδεύει το πώς να κλείσω τα εισιτήρια για την κάθε μεταφορά και με ποιας χώρας την εταιρεία..
Χμμμ χαρας το κουράγιο σας αν και δεν κατάλαβα αφού δεν σας ενδιαφέρει η Βουδαπέστη και την έχετε δει ξανά γιατί δεν πήγατε απευθείας Πράγα και από εκεί κάποια εκδρομή Βιέννη....Υποθέτω ότι ο λόγος ήταν ότι τα εισιτήρια για Πράγα πάνε πάνω από 200 ευρώ αλλά αν βάλεις και ταλαιπωρία και τα κόμιστρα για το τραίνο θα σας βγει μια η άλλη..Καλά να περάσετε...
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
VAGAR
Καταρχήν συγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω στο μήνυμά σου αλλά είμαι τρομερά απασχολημένη αυτό το διάστημα!
Για το φαγητό συμφωνώ κι εγώ τρελαίνομαι να δοκιμάζω τοπικές σπεσιαλιτέ, φαγητά και γλυκά, μόνη εξαίρεση στο Λονδίνο που έμεινα 15 μέρες και δεν μου άρεσαν τα περισσότερα αγγλικά πιάτα οπότε στο τέλος έτρωγα Κυπριακό, Λιβανέζικο και ότι να ναι γενικότερα.
Τώρα "σβολώνω" δεν ξέρω τι σημαίνει, είναι βαριά η Ουγγρική κουζίνα για καλοκαίρι?
Εχει και ψάρια όμως όπως πέστροφα, σολωμό γιατί δεν μπορείς να τρως και 6 μέρες φαγητά με κρέας!!
Από αυτά που πρότεινες θέλουμε να πάμε σίγουρα στο ΤΡOFFEA @ HUNGARIKUM και θα ήθελα να μου πεις εάν απαιτείται κράτηση στο τροφέα το μεσημέρι πριν τις 5 και όσον αφορά το Hungarikum πρέπει να κλείσω 2-3 μέρες πριν?
Το ξενοδοχείο προτείνει και το SZAZEVES που έχει και βιολιά και ένα daily menu πολύ οικονομικό και καλό. Τι εννοεί όμως, ότι είναι μέχρι κάποια ώρα που δεν αναφέρει? δεν μπορείς να το επιλέξεις βράδυ? όταν πλησιάσει ο καιρός θα τους ρωτήσω βέβαια.
Μετά βρήκα μόνη μου στον trip advisor το MARVELOSA το οποίο έχει ένα κουκλίστικο περιβάλλον και θέα στην γέφυρα όπως και λογικές τιμές. Φαγητό όμως σερβίρει μόνο ΠΣΚ γιατί είναι μια οικογενειακή επιχείρηση και προφανώς υπάρχει πρόβλημα τις καθημερινές. Μπορεί όμως κάποιος να πάει για γλυκό ή ένα ρόφημα όποτε θέλει, ρίξτου μια ματιά αφού πας για τρίτη φορά στην πόλη
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ
VAGAR
Καταρχήν συγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω στο μήνυμά σου αλλά είμαι τρομερά απασχολημένη αυτό το διάστημα!
Για το φαγητό συμφωνώ κι εγώ τρελαίνομαι να δοκιμάζω τοπικές σπεσιαλιτέ, φαγητά και γλυκά, μόνη εξαίρεση στο Λονδίνο που έμεινα 15 μέρες και δεν μου άρεσαν τα περισσότερα αγγλικά πιάτα οπότε στο τέλος έτρωγα Κυπριακό, Λιβανέζικο και ότι να ναι γενικότερα.
Τώρα "σβολώνω" δεν ξέρω τι σημαίνει, είναι βαριά η Ουγγρική κουζίνα για καλοκαίρι?
Εχει και ψάρια όμως όπως πέστροφα, σολωμό γιατί δεν μπορείς να τρως και 6 μέρες φαγητά με κρέας!!
Από αυτά που πρότεινες θέλουμε να πάμε σίγουρα στο ΤΡOFFEA @ HUNGARIKUM και θα ήθελα να μου πεις εάν απαιτείται κράτηση στο τροφέα το μεσημέρι πριν τις 5 και όσον αφορά το Hungarikum πρέπει να κλείσω 2-3 μέρες πριν?
Το ξενοδοχείο προτείνει και το SZAZEVES που έχει και βιολιά και ένα daily menu πολύ οικονομικό και καλό. Τι εννοεί όμως, ότι είναι μέχρι κάποια ώρα που δεν αναφέρει? δεν μπορείς να το επιλέξεις βράδυ? όταν πλησιάσει ο καιρός θα τους ρωτήσω βέβαια.
Μετά βρήκα μόνη μου στον trip advisor το MARVELOSA το οποίο έχει ένα κουκλίστικο περιβάλλον και θέα στην γέφυρα όπως και λογικές τιμές. Φαγητό όμως σερβίρει μόνο ΠΣΚ γιατί είναι μια οικογενειακή επιχείρηση και προφανώς υπάρχει πρόβλημα τις καθημερινές. Μπορεί όμως κάποιος να πάει για γλυκό ή ένα ρόφημα όποτε θέλει, ρίξτου μια ματιά αφού πας για τρίτη φορά στην πόλη

Αν θες τσέκαρε και το εστιατόριο Paprika που βασίζεται κυρίως στην τοπική κουζίνα. Εγώ είχα μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος όταν πήγα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
VAGAR
Καταρχήν συγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω στο μήνυμά σου αλλά είμαι τρομερά απασχολημένη αυτό το διάστημα!
Για το φαγητό συμφωνώ κι εγώ τρελαίνομαι να δοκιμάζω τοπικές σπεσιαλιτέ, φαγητά και γλυκά, μόνη εξαίρεση στο Λονδίνο που έμεινα 15 μέρες και δεν μου άρεσαν τα περισσότερα αγγλικά πιάτα οπότε στο τέλος έτρωγα Κυπριακό, Λιβανέζικο και ότι να ναι γενικότερα.
Τώρα "σβολώνω" δεν ξέρω τι σημαίνει, είναι βαριά η Ουγγρική κουζίνα για καλοκαίρι?
Εχει και ψάρια όμως όπως πέστροφα, σολωμό γιατί δεν μπορείς να τρως και 6 μέρες φαγητά με κρέας!!
Από αυτά που πρότεινες θέλουμε να πάμε σίγουρα στο ΤΡOFFEA @ HUNGARIKUM και θα ήθελα να μου πεις εάν απαιτείται κράτηση στο τροφέα το μεσημέρι πριν τις 5 και όσον αφορά το Hungarikum πρέπει να κλείσω 2-3 μέρες πριν?
Το ξενοδοχείο προτείνει και το SZAZEVES που έχει και βιολιά και ένα daily menu πολύ οικονομικό και καλό. Τι εννοεί όμως, ότι είναι μέχρι κάποια ώρα που δεν αναφέρει? δεν μπορείς να το επιλέξεις βράδυ? όταν πλησιάσει ο καιρός θα τους ρωτήσω βέβαια.
Μετά βρήκα μόνη μου στον trip advisor το MARVELOSA το οποίο έχει ένα κουκλίστικο περιβάλλον και θέα στην γέφυρα όπως και λογικές τιμές. Φαγητό όμως σερβίρει μόνο ΠΣΚ γιατί είναι μια οικογενειακή επιχείρηση και προφανώς υπάρχει πρόβλημα τις καθημερινές. Μπορεί όμως κάποιος να πάει για γλυκό ή ένα ρόφημα όποτε θέλει, ρίξτου μια ματιά αφού πας για τρίτη φορά στην πόλη
Χμμμ μπορείς να πάρεις μια γεύση αν μένεις Αθήνα από ένα Τσέχικο εστιατόριο που έχει στους Αμπελόκηπους για να δεις αν είναι βαριά για μένα είναι μια χαρά... Εγώ δεν είμαι του ψαριού αλλά ας πούμε στο τροφέα έχει μέχρι καρχαρία !!!!! Λογικά το μεσημέρι θα έχει λιγότερο κόσμο αλλά άποψη μου είναι να κάνετε κράτηση γιατί είναι αρκετά γνωστό και μπορεί να ταλαιπωρηθείτε χωρίς λόγο..Η κράτηση δεν σας δεσμεύει να πάτε αν για κάποιο λόγο αλλάξετε γνώμη στην πορεία...Στο χουνκαριμ μόλις πάτε θα ρωτήσετε αν έχει τραπέζι και για άλλη μέρα για να πάτε πάλι οπότε εκεί ούτε για αστείο χωρίς κράτηση..Αν ξέρεις από τωρα τις ημερομηνίες κλείσε σήμερα κιόλας γιατί όσοι πάνε κλείνουν πολύ νωρίτερα..Δεν έχει πάρα πολλά τραπέζια για να ρισκάρεις...Φαντάζομαι τα βιολιά θα παίζουν καμιά ώρα στην ώρα αιχμής και τέλος ...Θα δω και το μαγαζί που είπες για Νοέμβριο με βλέπω πάλι να έχει πιάσει και λίγο κρυο..Σε ότι μπορώ να σε βοηθήσω μου λες είτε εδώ είτε στο ινμποξ..Καλή συνέχεια..
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Ναι και το Paprika παίζει, σ' ευχαριστώ πολύ Κώστα.
VAGAR αλήθεια δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω κι εσένα!
Πάντως στο τσέχικο έχω πάει και μου άρεσε πολύ!
Αλλά με τα βιολιά απογοητεύθηκα, εγώ νόμιζα ότι παίζουν πολύ ώρα, ότι είναι μέρος της κουλτούρας τους όπως έχουμε εμείς εδώ τα μεζεδοπωλεία με μουσική.
Θα κλείσω πρώτα τα εισιτήρια για όπερα μόλις βγει το πρόγραμμα για Αύγουστο οπότε μετά θα κανονίσω ποια μέρα και ώρα θα πάμε στα εστιατόρια
Όσον αφορά τις 7μερες κάρτες για τα μμε γράφεις ότι τις βγάζουμε στο αεροδρόμιο, δέχονται όμως χρεωστικές ή prepaid? Δηλαδή να πάμε χωρίς φιορίνι στην τσέπη και να αλλάξουμε στο κέντρο?
εμείς θα μείνουμε στο τέρμα της Vaci 15ο μ. από το Fovam και το ποτάμι, θα βρούμε κανένα καλό ανταλλακτήριο εκεί κοντά? Από το διαμέρισμα με ρωτάνε αν θα πληρώσω με τη prepaid visa που έχω δώσει ή με μετρητά και είπα μάλλον με τη Visa, καλά έκανα?
Υ.Γ. Ελπίζω να μην το παραξήλωσα με τις τόσες ερωτήσεις!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ναι και το Paprika παίζει, σ' ευχαριστώ πολύ Κώστα.
VAGAR αλήθεια δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω κι εσένα!
Πάντως στο τσέχικο έχω πάει και μου άρεσε πολύ!
Αλλά με τα βιολιά απογοητεύθηκα, εγώ νόμιζα ότι παίζουν πολύ ώρα, ότι είναι μέρος της κουλτούρας τους όπως έχουμε εμείς εδώ τα μεζεδοπωλεία με μουσική.
Θα κλείσω πρώτα τα εισιτήρια για όπερα μόλις βγει το πρόγραμμα για Αύγουστο οπότε μετά θα κανονίσω ποια μέρα και ώρα θα πάμε στα εστιατόρια
Όσον αφορά τις 7μερες κάρτες για τα μμε γράφεις ότι τις βγάζουμε στο αεροδρόμιο, δέχονται όμως χρεωστικές ή prepaid? Δηλαδή να πάμε χωρίς φιορίνι στην τσέπη και να αλλάξουμε στο κέντρο?
εμείς θα μείνουμε στο τέρμα της Vaci 15ο μ. από το Fovam και το ποτάμι, θα βρούμε κανένα καλό ανταλλακτήριο εκεί κοντά? Από το διαμέρισμα με ρωτάνε αν θα πληρώσω με τη prepaid visa που έχω δώσει ή με μετρητά και είπα μάλλον με τη Visa, καλά έκανα?
Υ.Γ. Ελπίζω να μην το παραξήλωσα με τις τόσες ερωτήσεις!!!
Πρώτα από όλα το χουγκαριμ έχει ένα τύπο που παίζει κάτι σαν ξυλοφωνο κ δημιουργεί μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα..
Δεν χρειάζεται να κάνετε ούτε ένα ευρώ φιορινια από Ελλάδα, στο αεροδρόμιο δέχονται χρεωστικες καρτες για να κόψετε κάρτα απεριόριστων η να αγοράσετε καρτα σιμ για ίντερνετ...Από εκεί και πέρα θα βρείτε ανταλλακτηρια εκει που μενετε για να αλλάξετε φιορινια...Ίσως δεν είναι τα φτηνότερα της πόλης αλλά για 1-2 ευρω διαφορά στο σύνολο δεν αξιζει να κάνετε τον γύρο του κόσμου για να βρείτε το φτηνοτερο...Καλά έκανες με το διαμέρισμα πιστεύω για να μην κρατάς πολλά λεφτά μαζί σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom