Βολιβία Περού Backpacking Περου-Βολιβια!

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Χμ αν τηλεφωνήσω στην airtickets λογικά θα ξέρουν να μου πουν!
Αλλά ας απαντήσει και κάποιος που γνωρίζει σίγουρα (γιατί μέχρι να το βρω εδώ μέσα θα έχει φτάσει η ημερομηνία αναχώρησης :p)
Αν είναι να τηλεφωνήσεις κάπου, καλύτερα να πάρεις στο Αμερικάνικο Προξενείο - νομίζω.

Στο μεταξύ, διάβασε εδώ:

http://travel.stackexchange.com/que...-visa-to-change-planes-in-an-american-airport

και εδω:

http://travel.stackexchange.com/que...ider-for-international-to-international-trans
και νομίζω θα σου λυθούν οι απορίες...
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν είναι τίποτε το ESTA, κλείσε το εισιτήριο κιόλας και μετά ασχολείσαι με αυτό, αφού έχεις ελληνικό διαβατήριο, είναι σχεδόν τυπική διαδικασία.

Για τα δε "τουριστικά" μέρη που λες, είναι όπως σου τα είπαν και οι άλλοι συμφορουμίτες: είναι σα να λες δεν πάω στο Μάτσου Πίτσου γιατί είναι "τουριστικό". Δεν είναι. Ειδικά το Ουγιούνι δε βλέπεις άνθρωπο για χιλιόμετρα και η ζωή των ντόπιων είναι εκπληκτικά αυθεντική, η Νάσκα είναι αρχαιολογικό θαύμα που πρέπει να πετάξεις από πάνω για να το δεις (δεν το έκαναν για τους τουρίστες οι άνθρωποι), το Κουέλαπ είναι σκέτη μαγεία και δεν πάει σχεδόν κανείς, ο Αμαζόνιος γίνεται εύκολα αποφεύγοντας τους τουρίστες (αλλά πάλι κοστίζει) και το Μονοπάτι των Ίνκας είναι εμπειρία, αν και εκεί έχει πολύ τουρισμό (μπορείς ΄πάντως να κάνεις Choquequirao ή ακόμη καλύτερα Vilcabamba αλλά είναι ακόμη ακριβότερα ακριβώς επειδή λίγοι πηγαίνουν).
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
Δεν είναι τίποτε το ESTA, κλείσε το εισιτήριο κιόλας και μετά ασχολείσαι με αυτό, αφού έχεις ελληνικό διαβατήριο, είναι σχεδόν τυπική διαδικασία.

Για τα δε "τουριστικά" μέρη που λες, είναι όπως σου τα είπαν και οι άλλοι συμφορουμίτες: είναι σα να λες δεν πάω στο Μάτσου Πίτσου γιατί είναι "τουριστικό". Δεν είναι. Ειδικά το Ουγιούνι δε βλέπεις άνθρωπο για χιλιόμετρα και η ζωή των ντόπιων είναι εκπληκτικά αυθεντική, η Νάσκα είναι αρχαιολογικό θαύμα που πρέπει να πετάξεις από πάνω για να το δεις (δεν το έκαναν για τους τουρίστες οι άνθρωποι), το Κουέλαπ είναι σκέτη μαγεία και δεν πάει σχεδόν κανείς, ο Αμαζόνιος γίνεται εύκολα αποφεύγοντας τους τουρίστες (αλλά πάλι κοστίζει) και το Μονοπάτι των Ίνκας είναι εμπειρία, αν και εκεί έχει πολύ τουρισμό (μπορείς ΄πάντως να κάνεις Choquequirao ή ακόμη καλύτερα Vilcabamba αλλά είναι ακόμη ακριβότερα ακριβώς επειδή λίγοι πηγαίνουν).
Ωραία είναι όλα αυτα δε λέω, αλλά δυστυχως χρεαζεσαι πολυ υψηλο μπατζετ για να τα κανεις όλα!!Θα κανω τις επιλογες μου κα θα αρκεστώ σε λίγα και καλά! Οπως και να εχει το Περου σαν χωρα ειναι απο μονο του μια εμπειρία, ειτε δεις ειτε οχι ολα τα παραπανω που ανεφερες!!
Εχεις καθολου ιδεα ποσο κοστιζει αυτο το ΕΣΤΑ??και μπορω να το βγαλω και επιτοπου στο αεροδρομιο εκει??
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Αν χρειάζεται ESTA(δεν ξέρω αν χρειάζεται) δεν γίνεται σε κανένα αεροδρόμιο από ότι έχω διαβάσει εδώ.Πάρε το προξενείο όπως είπα και ο babaduma.Μπορεί να είναι τυπικό αλλά καλύτερα να είσαι σίγουρη από υπεύθυνη πηγή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χρειάζεται και γίνεται ηλεκτρονικώς, το κόστος είναι ευτελές. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και βρες την επίσημη σελίδα.
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
Δεν είναι τίποτε το ESTA, κλείσε το εισιτήριο κιόλας και μετά ασχολείσαι με αυτό, αφού έχεις ελληνικό διαβατήριο, είναι σχεδόν τυπική διαδικασία.

Για τα δε "τουριστικά" μέρη που λες, είναι όπως σου τα είπαν και οι άλλοι συμφορουμίτες: είναι σα να λες δεν πάω στο Μάτσου Πίτσου γιατί είναι "τουριστικό". Δεν είναι. Ειδικά το Ουγιούνι δε βλέπεις άνθρωπο για χιλιόμετρα και η ζωή των ντόπιων είναι εκπληκτικά αυθεντική, η Νάσκα είναι αρχαιολογικό θαύμα που πρέπει να πετάξεις από πάνω για να το δεις (δεν το έκαναν για τους τουρίστες οι άνθρωποι), το Κουέλαπ είναι σκέτη μαγεία και δεν πάει σχεδόν κανείς, ο Αμαζόνιος γίνεται εύκολα αποφεύγοντας τους τουρίστες (αλλά πάλι κοστίζει) και το Μονοπάτι των Ίνκας είναι εμπειρία, αν και εκεί έχει πολύ τουρισμό (μπορείς ΄πάντως να κάνεις Choquequirao ή ακόμη καλύτερα Vilcabamba αλλά είναι ακόμη ακριβότερα ακριβώς επειδή λίγοι πηγαίνουν).
Το Ουγιουνι ειναι ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΟ στο πλανο και ο κυριος λογος που παω Βολιβια!!!Ειχα δει φωτος αλλα δε θυμομουν το ονομα της περιοχης! Απιστευτο μερος!!!
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ωραία είναι όλα αυτα δε λέω, αλλά δυστυχως χρεαζεσαι πολυ υψηλο μπατζετ για να τα κανεις όλα!!Θα κανω τις επιλογες μου κα θα αρκεστώ σε λίγα και καλά! Οπως και να εχει το Περου σαν χωρα ειναι απο μονο του μια εμπειρία, ειτε δεις ειτε οχι ολα τα παραπανω που ανεφερες!!
Εχεις καθολου ιδεα ποσο κοστιζει αυτο το ΕΣΤΑ??και μπορω να το βγαλω και επιτοπου στο αεροδρομιο εκει??
Χρειάζεται και γίνεται ηλεκτρονικώς, το κόστος είναι ευτελές. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και βρες την επίσημη σελίδα.

https://esta.cbp.dhs.gov/esta/
Το κόστος είναι, αν θυμάμαι καλά, 14 δολάρια.
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
http://www.mypassport.gr/index.php/south-america-a-caribbean/peru/255-machu-picchu.html

Σε κάποιο σημείο αυτου του site λεει ''σημειώστε'' αναφέρει οτι υπάρχει ένας μονο ορισμένος αριθμός επισκεπτών που επιτρέπεται να διασχίσουν το μονοπάτι και τα εισιτήρια εξαντλούνται. Όταν το αποφασίσετε, θα πρέπει να έρθετε σε επαφή με κάποιο γραφείο τουρισμού, το οποίο θα σας ζητήσει τα στοιχεία του διαβατηρίου σας, ώστε να δοθούν στην τουριστική υπηρεσία που έχει την ευθύνη του Inca trail και να γίνει κράτηση των εισιτηρίων εισόδου σας στο μονοπάτι και οτι απο παρα πολυ νωρις πρεπει να βγαλουμε το εισιτηριο του τρενου κτλ.. διαβαστε και την συνεχεια στο site..
Ισχυει κατι τετοιο??? :///
 
Μηνύματα
93
Likes
76
γεια σου fotast! καναμε αυτο το ταξιδι πριν απο ακριβως δυο χρονια επισης με χαμηλο μπατζετ και τα σακιδια στην πλατη...αχ αχ αχ
αναφορικα με τις πληροφοριες που ψαχνεις
1. το εισητηριο εχει σχετικα καλη τιμη...θα σου προτεινα να το κοψεις...δυσκολα να βρεις φθηνοτερο.
2. 75 μερες ειναι υπεραρκετες για αυτες τις δυο χωρες
3. Η εστα δεν ειναι τιποτα...10 λεπτα υποθεση...για να εισαι σιγουρος και να σου φυγει το ανγχος βγαλτειν πριν κοψεις τα εισητηρια...η απαντηση σου ερχεται αμεσως
4. Για το σαλαρ δε ουγιουνι (που οπωσδηποτε πρεπει να πας ) εχει πολλες διαφορετικες εκδρομες 1-3 μερες. Σου συνηστω για να αποφυγεις τα καπελα και τις προμηθειες να κλεισεις την εκδρομη κατευθειαν στο ουγιουνι...αν αποφασισεις να πας το ταξιδι πες μου να σου στειλω ινφο για το γραφειο που πηγαμε εμεις και ηταν πολυ καλο. το κοστος διαφερει και θελει λιγο ψαξιμο. Αν πας στο σαλαρ καλο ειναι να κανεις την 3 μερη εκδρομη που τελειωνει στη Χιλη (στο Σαν Πεδρο) και να απολαυσεις και την ερημο ατακαμα...πραγματικα αξιζει
5. η βολτα με το αεροπλανακι στα Ναζκα κοστιζει 80 με 120 ευρω / ανα ατομο αναλογα με το ποση ωρα πτηση θες να κανεις ( εχει πτησεις των 25 λεπτων και των 40 λεπτων). Υπαρχει νυχτερινο λεωφοριο που παει απο Κουσκο κατευθειαν Ναζκα
6. Ματσου πιτσου...εδω καλο ειναι να κοψεις το εισητηριο μεσω ινντερνετ απο νωρις...στην υψηλη περιοδο μερικες φορες δεν βρισκεις.Εχει επισημη σελιδα και ειναι εξαιρετικα κατατοπιστικη. Το απλο κοστιζε 40 ευρω και απο εκει και περα εχεις επιλογες προς τα πανω
7. το μονοπατι δεν το καναμε λογω ελειψης χρονου (απο σαντιαγκο/Χιλη ως τη Λιμα μεσω Βολιβιας σε 23 μερες χωρις πτησεις) αλλα οσους εχω γνωρισει και το εχουν κανει μου εχουν πει οτι ειναι εξαιρετικη εμπειρια (δεν θυμαμαι τιμη αλλα υπολογισε 100+ ευρω) και ειναι 3 μερες δρομος.... Τοσο καπου κοστιζει και το τρενο απο Κουσκο ως το Ματσου Πιτσου. Η αλλη επιλογη για να φτασεις ειναι με λεωφοριο εως το Αγιοταιταμπο (αξιζει να μεινεις , ειναι πολυ ομορφο) και απο εκει το τρενο. αυτη ηταν η δικη μας επιλογη και τελικα και η πιο οικονομικη.
8. τρενα ...ξεχνα τα..ειναι πολυ πιο ακριβα απο τα λεωφορια και οχι απαραιτητα πιο γρηγορα. Υπαρχουν και στη Βολιβια και στο Περου απειρες επιλογες λεωφοριων και ποιοτητας. Ετοιμασου για πολλες νυχτες μεσα σε αυτα αλλα με πολυ λογικα χρηματα ταξιδευεις με λεωφορια που οι θεσεις γινονται κρεβατια (κλασης ανωτερα απο τα ελληνικα κτελ).
9. εγκληματικοτητα ελαχιστη και αν χρησιμοποιεις κοινη λογικη μην σε απασχολει το θεμα αυτο
10. Μπατζετ...μια 8ωρη διαδρομη με λεωφοριο Α θεσης κοστιζει περιπου 10 ευρω στη Βολιβια και 20 στο Περου...για νυχτερινα ταξιδια ειναι μια χαρα. για διαμονη σε πανσιον η σε δωματιο χοστελ με δικο του μπανιο υπολογισε απο 7 εως 12 ευρω το ατομο ανα ημερα. για φαγητο ελαχιστα. Γενικα η Βολιβια ειναι πολυ πιο φθηνη απο το Περου (περιπου μιση τιμη και πιο κατω σε ολα)
11. Βαλε στο προγραμα το Ποτοσι στη Βολιβια και μπες μεσα στα ορυχεια ..αξιζει και η πολη και η περιηγηση.
για οτι αλλο θες ρωτας...
εγω θα χρησιαστω αναλογες ινφο για Καμποτζη /Λαος /Βιετναμ αφου φευγουμε για εκει σε 40 μερες...δωσε και σωσε!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Χρειάζεται εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό;

Απ' ό,τι διάβασα, αν ο μοναδικός προορισμός είναι το Περού, από Ελλάδα ή Ευρώπη, δεν χρειάζεται. Αλλά, αν κάποιος πρόκειται μετά το Περού να πάει και Βολιβία, η Βολιβία ζητάει να είσαι εμβολιασμένος αν προέρχεσαι από χώρα που υπάρχει κίτρινος πυρετός - και στο Περού, υπάρχει (ασχέτως αν εσύ δεν πήγες σ' εκείνες τις περιοχές που υπάρχει, εκείνοι δεν το ξέρουν και το ζητούν). Οπότε, πρέπει να εμβολιαστείς στην Ελλάδα - πριν φύγεις, γιατί στο Περού, πού να ψάχνεις. Κατάλαβα καλά ή όχι;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Χρειάζεται εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό;
Απ' ό,τι διάβασα, αν ο μοναδικός προορισμός είναι το Περού, από Ελλάδα ή Ευρώπη, δεν χρειάζεται. Αλλά, αν κάποιος πρόκειται μετά το Περού να πάει και Βολιβία, η Βολιβία ζητάει να είσαι εμβολιασμένος αν προέρχεσαι από χώρα που υπάρχει κίτρινος πυρετός - και στο Περού, υπάρχει (ασχέτως αν εσύ δεν πήγες σ' εκείνες τις περιοχές που υπάρχει, εκείνοι δεν το ξέρουν και το ζητούν). Οπότε, πρέπει να εμβολιαστείς στην Ελλάδα - πριν φύγεις, γιατί στο Περού, πού να ψάχνεις. Κατάλαβα καλά ή όχι;
Εμας δεν μας ζήτησαν τίποτα οι Βολιβιάνοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom