Βολιβία Περού Backpacking Περου-Βολιβια!

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εδώ:

http://www.staralliance.com/en/services/visa-and-health/

λέει αυτά:


/ 29DEC14 / 2202 UTC




National Greece (GR) /Embarkation Greece (GR)Transit Peru (PE) /Destination Bolivia (BO)Visited Peru (PE) ALSO CHECK DESTINATION INFORMATION BELOW

Peru (PE)


VISA NOT REQUIRED.




Peru (PE)

Vaccinations not required.


Bolivia (BO)


Passport required.
- Passports and/or passport replacing documents must be valid
on arrival.
- Emergency or temporary passports must be valid for at least
6 months on arrival.
Passport Exemptions:

- Holders of emergency or temporary passports.

Visa required, except for A max. stay of 90 days, if traveling
as tourists:
- for nationals of Greece;

Minors:
- Unaccompanied passengers under 18 years of age are required
to For details, click here
- WARNING! In accordance with European Union (EU) Legislation,

all minors who are nationals of Greece will be expected to

hold their own passport or National ID Card (where

applicable) when departing from Bulgaria, Croatia, Cyprus,

Romania or a Schengen Member State For details, click here.
Additional Information:

- Dual nationality is recognised by Bolivia, however

For details, click here
- Visitors are required to hold proof of sufficient funds to
cover their stay and documents required for their next
destination.

- For holders of normal passports the max. stay is granted
within one year. Extension of stay possible.
Warning:
- Visitors not holding return/onward tickets could be refused

entry.




Bolivia (BO)

Vaccination against yellow fever is required if arriving

within 6 days after leaving or transiting countries with risk

of yellow fever transmission For details, click here.

Exempt from Yellow Fever vaccination:

- Children under 1 year of age.
- Passengers transiting countries with risk of yellow fever

transmission within 12 hours provided not leaving the
transit areas.
Recommended:
- Vaccination against yellow fever recommended for all

passengers of 9 months of age and older traveling to the
following areas east of the Andes at altitudes below 2300 m:

the entire Depts. of Beni, Pando and Santa Cruz, and

designated areas of the departments of Chuquisaca,
Cochabamba, La Paz and Tarija.
- Malaria prophylaxis. Malaria risk, mainly due to P. vivax,
exists throughout the year in the whole country below 2500m
with P. falciparum present in Santa Cruz and Beni and Pando
departments. Recommended prevention in risk areas: B; in

Beni, Pando and Santa Cruz: C.

CHECK TINEWS/N1 - TURKEY: PASSPORT VALIDITY REQUIREMENT
CHANGE EFFECTIVE 1 JANUARY 2015



Timaticweb Version 1.3
29 December 2014


Γι' αυτό το λόγο ρωτάω...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Παρότι γράφεται, εμάς δεν μας το ζητήσανε ούτε οι συνοριοφύλακες ούτε κάποια αεροπορική εταιρεία (ΤΑΜ/LAN) γιατί το έλεγχουν κι αυτοί. Η είσοδος στη Βολιβία έγινε από τα χερσαία σύνορα (πιθανότερος τρόπος να μπει κανείς από το Περού).
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Λοιπον επειδη η μνημη μου παει βολταo_O διορθωνω. Ο Πανος λεει οτι καναμε εμβολιο κιτρινου πυρετου και πηραμε και χαπια για μαλαρια επειδη πηγαμε και Αμαζονιο.;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα χάπια για μαλάρια είναι στην κρίση του καθενός αν θα τα πάρει, αλλά συνήθως για 3-4-5 μέρες λίγοι ασχολούνται, ωστόσο θα πρέπει κανείς να αποφεύγει τα τσιμπήματα. Εγώ κάποιες φορές τα παίρνω και κάποιες όχι. Πάνω από 30 φορές στον Αμαζόνιο δεν έπαθα ποτέ τίποτε, αλλά πάλι δε λέει και τίποτε, μην πάρω κανένα στο λαιμό μου.

Κίτρινο πυρετό δε μου έχουν ζητήσει ποτέ σε κανένα μέρος της Λ.Αμερικής, τα σύνορα Περού-Βολιβία τα έχω περάσει δεκάδες φορές τα τελευταία 20 χρόνια, το κόβω απίθανο να στα ζητήσουν. Ωστόσο, επειδή μισή ώρα δουλειά (αν το βρεις το εμβόλιο...) και κρατάει 3 χρόνια και για άλλους προορισμούς είναι καρα-υποχρεωτικό, δε χάνεις και τίποτε να το κάνεις.

Αμαζόνιο καλύτερα Ικίτος από Πουέρτο Μαλντονάδο, ακόμη καλύτερα πιο μακριά αλλά κοστίζει σε χρόνο και χρήμα. Από αρχαιολογία είναι καθαρά θέμα του πόσα αρχαία αντέχεις να δεις. Αλλά η ιστορία της περιοχής είναι απλά ατελείωτη, αν ξεκινήσεις από το Norte Chico μιλάμε για τις πρώτες οργανωμένες κοινωνίες μετά τους Σουμέριους.

Βόρειο Περού αρκετά πιο αυθεντικό από το νότιο, καλύτερος κόσμος. Στα οργανωμένα προγράμματα το μόνο που βλέπουν από Άνδεις είναι Κολυσκο και πέριξ. Εκπληκτικά μεν, αλλά για να δεις πώς είναι η ζωή οι Άνδεις είναι ατελείωτες με άπειρες επιλογές, μνημεία, τοπία κλπ. Έχει πάρα μα πάρα πολύ ψωμί η περιοχή.

Μη χάσεις την πάμπα της Βολιβίας, ούτε τα Misiones. Σε παίρνουν οι μέρες για όλα.
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Η αληθεια ειναι πως διαβαζοντας ολα τα παραπανω εχει αρχισει να με αγχωνει το ταξιδι αυτο και η οργανωση του μου φαινεται βουνό.!! :( Χρειαζεται πολυ παραπανω διαδικασια και ψαξιμο αποτι η Ασια.O σχεδιασμος της Ασιας ειναι παιχνιδακι!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ωστόσο, επειδή μισή ώρα δουλειά (αν το βρεις το εμβόλιο...) και κρατάει 3 χρόνια και για άλλους προορισμούς είναι καρα-υποχρεωτικό, δε χάνεις και τίποτε να το κάνεις.
Ε, τότε, αν είναι έτσι, να πάρω τηλέφωνο τους δικούς μας, κι αν έχουν, να τους πω να φυλάξουν μια μερίδα και για σένα! :)

Α, και η ημερομηνία λήξης είναι μετά από 10 χρόνια και όχι 3. ;)
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
http://ticketmachupicchu.com/ Αυτό ειναι το oficial site απο το οποιο μπορω να κλεισω το εισιτηριο για το Ματσου Πιτσου??Απο τι βλεπω εχει και τιμη για student , δηλ το φοιτητικο μου πασο ισχυει??
Σε καποιο site που διαβασα αναφερει πως η αγορα του εισιτηριου πρεπει να γινει 5-6 μηνες νωριτερα..λογω του περιορισμενου αριθμου επισκεπτων που μπορουν να εισερχονται στον αρχαιολογικο χωρο ημερισίως, και απο τι βλεπω το αναφερει ακομα και στο site που αναρτησα παραπανω:
Ηigh season ποτε θεωρειται στην περιοχη?? Δηλ, Μαρτιο ισως η διαθεσιμοτητα των εισιτηριων ειναι περιορισμενη δεδομενου οτι δεν εχω πολυ καιρο μπροστα μου??
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Απ'ότι θυμάμαι όταν πας να κάνεις κράτηση συγκεκριμένη μέρα σου λέει πόσες θέσεις ελεύθερες υπάρχουν. Δεν νομίζω ότι υφίσταται λόγος πανικού....εκτός αν σε ενδιαφέρει να ανεβεις και στις υπόλοιπες κορφές όπου η πρόσβαση είναι πολύ περιορισμένη και σε συγκεκριμένες ώρες. Πάντα προκρίνω να επισκεφθείς το χώρο προς το μεσημέρι όπου τα γκρουπ αποχωρούν σιγά σιγά (εκτός αν κάνεις κράτηση και για τα υπόλοιπα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κίτρινο πυρετό δε μου έχουν ζητήσει ποτέ σε κανένα μέρος της Λ.Αμερικής, τα σύνορα Περού-Βολιβία τα έχω περάσει δεκάδες φορές τα τελευταία 20 χρόνια, το κόβω απίθανο να στα ζητήσουν. Ωστόσο, επειδή μισή ώρα δουλειά (αν το βρεις το εμβόλιο...) και κρατάει 3 χρόνια και για άλλους προορισμούς είναι καρα-υποχρεωτικό, δε χάνεις και τίποτε να το κάνεις.
.
Διόρθωση: Διαρκεί 10ετία. Άρα αν το κάνει κανείς καλό είναι να έχει στα σκαριά κι άλλους προορισμούς για να πιάσει τόπο (βλέπε υποσαχάρια Αφρική).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διόρθωση: Διαρκεί 10ετία. Άρα αν το κάνει κανείς καλό είναι να έχει στα σκαριά κι άλλους προορισμούς για να πιάσει τόπο (βλέπε υποσαχάρια Αφρική).
Ως γιατρός είσαι σίγουρος υποθέτω; Από μεγάλο μπελά με βγάζεις αν είναι 100% έτσι...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ως γιατρός είσαι σίγουρος υποθέτω; Από μεγάλο μπελά με βγάζεις αν είναι 100% έτσι...
Έτσι είναι, στο έγραψα κι εγώ, το έγραφε και η κάρτα που είχα όταν το έκανα πριν 20 χρόνια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom