Βολιβία Περού Backpacking Περου-Βολιβια!

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Καλή χρονιά σε όλους!
Λοιπόν, ύστερα από αρκετή μελέτη κατεληξα σε ενα προχειρο πλανο, πάνω στο οποιο περιμενω ιδεες και παρατηρήσεις:p
Για Λίμα δεν τρελένομαι μιας και δεν μου πολυαρέσουν οι μεγαλουπόλεις, φαντάζομαι είναι κάτι σαν την ''Bangkok'' του Περού.Με την ευκαιρία βέβαια θα κάνω και ένα περασα 1-2 ημερών πριν πάρω τον μεγάλο δρόμο.
-Aπό Λίμα Iquitos..πόσες μέρες χρειάζομαι περίπου εκει? (Αμαζόνιο δεν νομιζω να παω, θα τον αφησω για την επομενη φορα που θα επιστρεψω εκει να γυρισω και τις υπολοιπες χωρες..)
-Απο βόρεια μετα τον κατήφορο προς Paracas και στα νησία Ballestas..
-Αrequipa (μεγαλούπολη μεν, αλλά φανταζομαι ο μονος δρομος για να παω στο Colca canyon..
-Πούνο και νησιά λιμνη Τiticaca..
Μετά περασμα Βολιβία.. La Paz,Sucre, salar de uyuni (μάλλον την 3ημερη εκδρομη που φτανει εως και στην ερημο της Χιλης),Ποτόσι, ποδηλασία στον δρόμο του θανάτου.. και αν έχετε να προσθεσετε καποιο αλλο γραφικο χωριο που να αξιζει..

Ερωτηση: Kατα την γνωμη σας το Ματσου Πιτσου που να το προσθεσω? Να παω υστερα απο Αρεκιπα και μετα να συνεχισω προσ Βολιβια ή επιστρεφοντας πισω απο Βολιβια να το αφησω για το τελος?? (Νομιζω η δευτερη εκοδοχη ειναι πιο ευκολη(?).. μιας και θα κανω ολη τη διαδρομη οδικως, οποτε μετα απο Λα παζ να κανω τη σταση στο Κουσκο, ειδαλως θα χρειαζεται να ταξιδευω απο Λα παζ εως Λιμα κατευθειαν... σωστα??
Και οι 2μιση μηνες που ανεφερα αρχικά.. θα γινουν 2..
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Bρε παιδιά, όταν τσεκαρω τις τιμες στα εισιτηρια πως γινεται με την ιδια εταιρια στο +/-3 μερες να μου εμφανιζει την τιμη ως 489 e και στο στην επιλογη selected days 1023 (για την ιδια ημερομηνια και στις 2 επιλογες)??? Κρυβει καποια extra χρεωση στην συνεχεια???!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Bρε παιδιά, όταν τσεκαρω τις τιμες στα εισιτηρια πως γινεται με την ιδια εταιρια στο +/-3 μερες να μου εμφανιζει την τιμη ως 489 e και στο στην επιλογη selected days 1023 (για την ιδια ημερομηνια και στις 2 επιλογες)??? Κρυβει καποια extra χρεωση στην συνεχεια???!!
Προχωρα την κρατηση μεχρι το σημειο να διαλεξεις το τυπο της καρτας να μας πεις. Επισης γραψε ημερομηνιες κ σε ποιο σαιτ το ψαχνεις αλλιως πως να σου απαντησουμε?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αφού θες να συνδυάσεις Περού και Βολιβία νομίζω η καλύτερη διαδρομή είναι:
Arequipa - Colca canyon - Puno (Titicaca) - La Paz - Uyuni - Potosi - Sucre (αξίζει) - Επιστροφή Puno - Cusco και περιξ - Macchu Picchu
Λίμα δεν πήγαμε για τους ίδιους λόγους. Αν'αυτού καναμε τον αντιτουριστικό περουβιανό Βορρά και δεν μετανοιώσαμε. Πετάξαμε από Trujillo στην Arequipa.
Αν έχεις την υπομονή διάβασε την (ατέλειωτη ιστορία): http://www.travelstories.gr/community/threads/Οι-Βαρώνοι-της…-κόκα-Περού-Βολιβία.46166/
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Προχωρα την κρατηση μεχρι το σημειο να διαλεξεις το τυπο της καρτας να μας πεις. Επισης γραψε ημερομηνιες κ σε ποιο σαιτ το ψαχνεις αλλιως πως να σου απαντησουμε?
Αirtickets.com
Aπό Βαρκελωνη προς Λιμα.. 2 Μαρτιου με 26 Απριλιου..

Αφού θες να συνδυάσεις Περού και Βολιβία νομίζω η καλύτερη διαδρομή είναι:
Arequipa - Colca canyon - Puno (Titicaca) - La Paz - Uyuni - Potosi - Sucre (αξίζει) - Επιστροφή Puno - Cusco και περιξ - Macchu Picchu
Λίμα δεν πήγαμε για τους ίδιους λόγους. Αν'αυτού καναμε τον αντιτουριστικό περουβιανό Βορρά και δεν μετανοιώσαμε. Πετάξαμε από Trujillo στην Arequipa.
Αν έχεις την υπομονή διάβασε την (ατέλειωτη ιστορία): http://www.travelstories.gr/community/threads/Οι-Βαρώνοι-της…-κόκα-Περού-Βολιβία.46166/
Ισως αφησω και τον βορρά για το τέλος αν περισσεψει χρονος και χρημα..ειναι πολυ μακρια για να ξεκινησω απο εκει το ταξιδι.. καλυτερα στο τελος βλεποντας και κανοντας.Πρεπει να ειναι το ακριβοτερο μερος του ταξιδιου εκει λογω του οτι ειναι κοντα στον Αμαζονιο??
Συμφωνεις να αφησω το Ματσου Πιτσου για το τελος δηλ! Βεβαια δεν ξερω ποιος απο τους 2 μηνες ειναι καλυτερος απο αποψη καιρου για εκει Μαρτιος ή Απριλιος!
Οσο για την σελιδα του Ματσου Πιτσου εχω να πω οτι δεν ειναι και τοσο κατατοπιστικη..
 
Last edited by a moderator:

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
H προσφορα των 489 εχει κανει φτερα..το σιτε της airtickets ειναι κολλημενο, οταν προχωρας στην διαδικασια πληρωμης.. η καινουργια τιμη ειναι πολυυυ παραπανω..

Να ρωτησω.. η αμεσως επομενη πιο οικονομικη πτηση που βρισκω ειναι απο Μαδριτη -Λιμα μεσω Atlantas..Αυτο που με αγχωνει πολυ ομως ειναι οτι φτανει Atlanta 14:54 και η πτηση για Λιμα απο εκει ειναι στις 17:17.. ωρες αναμονης μονο 2.23.
Ειναι αρκετος ο χρονος αυτος για να προλαβω την επομενη πτηση???? Γιατι ειναι κ η διαδικασια της βιζας και της συνεντευξης..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αirtickets.com
Aπό Βαρκελωνη προς Λιμα.. 2 Μαρτιου με 26 Απριλιου..
Σου εγραψα να προχωρησεις την κρατηση . Ως το σημειο να βαλεις τον τυπο της καρτας σου (προβλεπει εξτρα χρεωση..). Το εκανες? Σου ευχομαι να το κανεις κ να συνεχιζει να σου εμφανιζεται αυτη η τιμη...(αλλα δεν..)
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Σου εγραψα να προχωρησεις την κρατηση . Ως το σημειο να βαλεις τον τυπο της καρτας σου (προβλεπει εξτρα χρεωση..). Το εκανες? Σου ευχομαι να το κανεις κ να συνεχιζει να σου εμφανιζεται αυτη η τιμη...(αλλα δεν..)
Oχι, η τιμη με την Delta Airlines ειχε φτασει τα 1000 e. χαχαχαχ μικρη διαφορα!!

Mε Avianca μεσω Koλομβιας χρειαζεται καποιο εγγραφο???(πχ ΕΣΤΑ κτλ..)
 
Last edited by a moderator:

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Προχωρα την κρατηση μεχρι το σημειο να διαλεξεις το τυπο της καρτας να μας πεις. Επισης γραψε ημερομηνιες κ σε ποιο σαιτ το ψαχνεις αλλιως πως να σου απαντησουμε?
Tωρα προεκυψε αλλο προβλημα!!Προσπαθησα 2 φορες να κλεισω τα εισιτηρια... μια απο το site της airtickets και μια κατευθειαν απο το site της avianca. Και στις 2 περιπτωσεις συμπληρωνοντας ολα τα στοιχεια και προχορωντας στην διαδικασια πληρωμης εν τελει μου εμφανιζει οτι το αιτημα μου δεν μπορει να ικανοποιηθει και να επικοινωνησω με καποιον ειδικο.πφφ!!! Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο? Επικοινωνησα με την τραπεζα να τσεκαρω την καρτα μου αλλα δεν υπαρχει καποιο προβλημα σε αυτην και μου ειπαν οτι ενω φαινεται οτι με χρεωνουν κατευθειαν με ακυρωνουν..
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Χρειάζεται εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό;

Απ' ό,τι διάβασα, αν ο μοναδικός προορισμός είναι το Περού, από Ελλάδα ή Ευρώπη, δεν χρειάζεται. Αλλά, αν κάποιος πρόκειται μετά το Περού να πάει και Βολιβία, η Βολιβία ζητάει να είσαι εμβολιασμένος αν προέρχεσαι από χώρα που υπάρχει κίτρινος πυρετός - και στο Περού, υπάρχει (ασχέτως αν εσύ δεν πήγες σ' εκείνες τις περιοχές που υπάρχει, εκείνοι δεν το ξέρουν και το ζητούν). Οπότε, πρέπει να εμβολιαστείς στην Ελλάδα - πριν φύγεις, γιατί στο Περού, πού να ψάχνεις. Κατάλαβα καλά ή όχι;
Αν είναι να το κάνεις κάνε το σύντομα γιατί είναι σε έλλειψη! Φιλος μου το έκανε την προηγούμενη εβδομάδα αλλά περίμενε 2 μήνες
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Oχι, η τιμη με την Delta Airlines ειχε φτασει τα 1000 e. χαχαχαχ μικρη διαφορα!!

Mε Avianca μεσω Koλομβιας χρειαζεται καποιο εγγραφο???(πχ ΕΣΤΑ κτλ..)
Οχι δεν θελεις τπτ.αλλα δεν μπορω να βοηθησω αλλο. Προσωπικα θα εβαζα αλλα 100 Ε να παω απευθειας με Air Europa απο Μαδριτη. Η εστω με σταση με KLM-Air France απο Μιλανο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.689
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αirtickets.com
Aπό Βαρκελωνη προς Λιμα.. 2 Μαρτιου με 26 Απριλιου..


Ισως αφησω και τον βορρά για το τέλος αν περισσεψει χρονος και χρημα..ειναι πολυ μακρια για να ξεκινησω απο εκει το ταξιδι.. καλυτερα στο τελος βλεποντας και κανοντας.Πρεπει να ειναι το ακριβοτερο μερος του ταξιδιου εκει λογω του οτι ειναι κοντα στον Αμαζονιο??
Συμφωνεις να αφησω το Ματσου Πιτσου για το τελος δηλ! Βεβαια δεν ξερω ποιος απο τους 2 μηνες ειναι καλυτερος απο αποψη καιρου για εκει Μαρτιος ή Απριλιος!
Οσο για την σελιδα του Ματσου Πιτσου εχω να πω οτι δεν ειναι και τοσο κατατοπιστικη..
Λίγες σκέψεις, για να σε βοηθήσω:

1. Βορράς δεν είναι ακριβός, κάθε άλλο, το φτηνότερο κομμάτι της χώρας είναι. Επίσης τυγχάνει να είναι το λιγότερο τουριστικό (γι αυτό είναι φτηνότερο) και απίστευτα εντυπωσιακό.

2. Αυτό που είναι ακριβό, είναι ο Αμαζόνιος και λογικά: τα προϊόντα πρέπει να έρχονται από του διαόλου τη μάνα, και τα μεταφορικά είναι ακριβά. Αλλά το ότι κάτι είναι "κοντά" στον Αμαζόνιο, δεν το κάνει και ακριβό. Όπου πάει δρόμος, γενικά είναι φτηνότερα.

3. Το να πας στο Ικίτος χωρίς να πας στον Αμαζόνιο δεν έχει και πολύ νόημα. Έχει κάποια πράγματα να δεις η πόλη, αλλά βασικά χρησιμεύει ως πύλη του Αμαζονίου. Μόνο για να πας εκεί θα σου κοστίσει αρκετα. Θα πας... για να μην πας στον Αμαζόνιο; Αν πραγματικά θες να κάνεις οικονομία, κόψε και το Ικίτος και τον Αμαζόνιο. Σε άλλη ευκαιρία όταν θα έχεις περισσότερα χρήματα (μην ξεχάσει να ψηφίσεις ΓΑΠ...), μπορείς να επισκεφθείς τον Αμαζόνιο είτε στο Περού είτε από άλλη χώρα. Πρακτικά, δεν έχει μεγάλη διαφορά: ελιτε από Ισημερινό, ε΄΄ιτε από Περού, Βραζιλία, Κολομβία, Βενεζουέλα, η εμπειρία πάνω-κάτω ίδια είναι. Αυτό που διαφοροποιεί το Περού από τις άλλες χώρες δεν είναι ο Αμαζόνιος αλλά η απίστευτα πλούσια ιστορία του. Και αυτή εκδηλώνεται καλύτερα στο βόρειο Περού.

4. Είτε Μάρτης είτε Απρίλης, μια χαρά είναι για το Μάτσου Πίτσου. Απόφυγε το Πάσχα των Καθολικών, όποτε πέφτει αυτό.

5. Λίμα: 2 μέρες μια χαρά είναι. Εμένα μου αρέσει σαν πόλη, σε άλλους καθόλου. Αλλά δεν είναι για πολύ, δεν είμαι όμως και για να την αποφύγεις, έχει πράγματα να δεις, να κάνεις, να φας και θες δε θες θα περάσεις από κει.

Εγώ τις 60 μέρες που έχεις θα τις μοίραζα ως εξής, με τα βράδια τους:
Λίμα 2 (άφιξη)
Trujullo 2 (αρχαία... άψογα)
Chiclayo 1
Cajamarca 1 (μπόλικη ιστορία, όμορφη πόλη, μηδέν τουρισμός)
Chachapoyas 2 (φοβερά αρχαία, φύση)
Huaraz 2 (φοβερό τρέκκινγκ, κουλτούρα Άνδεων)
Huancayo 2 (αν σου αρέσουν τα χωριά και τα αντιτουριστικά θα τρελαθείς)
Ayacucho 2 (ιστορία, κουλτούρα, φύση, Φωτεινό Μονοπάτι)
Ica-Paracas-Nazca 3
Cuzco και τριγύρω 5 (και λίγα βάζω... Πίσακ, Κοιλάδα, Ογιανταητάμπο, Μάτσου Πίτσου)
Choquequirao 2 (θες να δεις κάτι μεγαλύτερο και σχεδόν εξίσου εντυπωσιακό με το Μάτσου Πίτσου; εδώ είσαι...και χωρίς τουρίστες)
Puno-Titicaca 3 (κοιμήσου στα νησιά...όχι τα επιπλέοντα...τα άλλα)

ΜΕ αυτά έχεις ξοδέψει μόλις 27 μέρες. Δεν έχω βάλει Αρεκίπα (θες 3 μέρες γιατί είναι μακριά οδικώς και θες και το Κόλκα Κάνυον απ' ό,τι κατάλαβα) και Αμαζόνιο (3-4 μέρες). Επίσης γλιτώνεις δρόμο αν πάρεις 1-2 εσωτερικές πτήσεις.

Στη Βολιβία θα αφιέρωνα χαλαρά 20 μέρες. Πεθαίνω για τη Λα Πας (3), εννοείται πως Ποτοσί--Σούκρε-Ορούρο-Μισιόνες (3-5) και Σάντα Κρους (1) είναι must, αλλά υπάρχει φυσικά το Ουγιούνι (4) και οι πάμπας (5). Αλλά διάβασε και για τα απολιθώματα δεινοσαύρων, το μονοπάτι του Τσε και τα απίθανα αρχαία και θα δεις ότι έχει ψωμί.

Μέρες έχεις, ακόμη και οι 60 που λες είναι αρκετές για όλα τα παραπάνω.

-Απο βόρεια μετα τον κατήφορο προς Paracas και στα νησία Ballestas..
-Αrequipa (μεγαλούπολη μεν, αλλά φανταζομαι ο μονος δρομος για να παω στο Colca canyon..
Είναι πόλη με όμορφη αποικιακή αρχιτεκτονική και αίσθηση μικρής πόλης. Δεν παίζει ρόλο τόσο ο πληθυσμός της κάθε πόλης, αλλά η ατμόσφαιρά της.

Το Μάτσου Πίτσου δε θα το άφηνα για το τέλος. Ένας σεισμός, μια κατολίσθηση, μια απεργία, μια ασθένεια κι έχασες το σημαντικότερο κομμάτι. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου συμβεί σε ένα ταξίδι σαν κι αυτό, οπότε μην αφήνεις το καλύτερο για το τέλος.

Θες κι ένα χωριό για off the beaten track; Cachicadan στο Περού, απίστευτη ομορφιά... Στη δε Βολιβία έχει τόσες μα τόσες επιλογές, ακόμη πιο φτηνές μάλιστα, αν σου αρέσει το τρλέκκινγκ είσαι σε χώρες επιπέδου Νεπάλ και Ινδονησίας, μιλάμε για την παγκόσμια αφρόκρεμα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.104
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom