Γερμανία Ελβετία Basel-Mulhouse-Freiburg ............ HELP ME

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
......μπερδεύτικα.........
Το αεροδρόμιο Basel-Mulhouse-Freiburg εξυπηρετεί 3 περιοχές, Αλσατία, Μέλανα Δρυμό, και Δ. Ελβετία. Κάντε μια αναζήτηση γι αυτές τις περιοχές, δείτε ποια από αυτές προτιμάτε και επικεντρωθείτε εκεί εφόσον έχετε μόνο 4 μέρες στη διάθεση σας.
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Το αεροδρόμιο Basel-Mulhouse-Freiburg εξυπηρετεί 3 περιοχές, Αλσατία, Μέλανα Δρυμό, και Δ. Ελβετία. Κάντε μια αναζήτηση γι αυτές τις περιοχές, δείτε ποια από αυτές προτιμάτε και επικεντρωθείτε εκεί εφόσον έχετε μόνο 4 μέρες στη διάθεση σας.
Ωραια αν λέγαμε αυτό το αεροδρόμιο... και αυτή γενικά την περιοχή τι θα επέλεγες οπωσδηποτε να δεις απο τις περιοχές γύρω γύρω τι έχει ποιο πολλά και αξίζει...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ωραια αν λέγαμε αυτό το αεροδρόμιο... και αυτή γενικά την περιοχή τι θα επέλεγες οπωσδηποτε να δεις απο τις περιοχές γύρω γύρω τι έχει ποιο πολλά και αξίζει...
Αν έχετε 4 βραδυές, 2 Στρασβούργο, μία κολμάρ, μία Βασιλεία.
Φτάνοντας στο αεροδρόμιο παίρνετε ταξί ή λεωφορείο για σαιν λούις, από εκεί τρένο για Στρασβούργο, μετά δυο νύχτες επιστρέφετε κολμάρ και την επόμενη συνεχίζετε για Βασιλεία από όπου παίρνετε πτήση επιστροφής.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μια παρεμφερης ερωτηση προς τους γνωστες.Συμφωνουμε οτι η Βασιλεια ειναι ακριβη στη διαμονη.Μηπως συμφερει καλυτερα Φραιμπουργκ ή Στρασβουργο?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Η Βασιλεία δεν με τρέλλανε, το Freiburg δεν το καλοείδα (και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη), εγώ θα πήγαινα Colmar-Δρόμο κρασιού Αλσατίας-Στρασβούργο κατά προτίμηση με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο και θα έμενα σε χωριά που είναι φτηνά.
Αν πάλι δεν σου λέει κάτι η πρότασή μου, θα έψαχνα κάτι στην γερμανία που είναι η οικονομικότερη εκ των τριών
Αν δεν νοικιάσετε αμάξι να ελέγξεις και τι βολικές συγκοινωνίες έχει προς γαλλικές/γερμανικές/ελβετικές πόλεις
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Μια παρεμφερης ερωτηση προς τους γνωστες.Συμφωνουμε οτι η Βασιλεια ειναι ακριβη στη διαμονη.Μηπως συμφερει καλυτερα Φραιμπουργκ ή Στρασβουργο?
Το συμφέρει είναι σχετικό ανάλογα με τι θέλει να δει κάποιος. Κάποιος που πάει για την Αλσατία λογικό να μην μείνει Βασιλεία, αλλά να κινηθεί προς Κολμάρ και Στρασβούργο, τα οποία λόγω τουρισμού δεν είναι και ιδιαίτερα φθηνότερα, εκτός αν, όπως είπε και hydronetta, νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο και μείνει στα χωριά. Μυλούζ και Φράιμπουργκ είναι κάπως πιο οικονομικά, αλλά η Βασιλεία, τουλάχιστον για μένα, είναι αρκετά πιο ενδιαφέρουσα πόλη.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Γιαυτο ρωταω,Μια βαση και ημερησιες εκδρομες με τρενο.

Το συμφέρει είναι σχετικό ανάλογα με τι θέλει να δει κάποιος. Κάποιος που πάει για την Αλσατία λογικό να μην μείνει Βασιλεία, αλλά να κινηθεί προς Κολμάρ και Στρασβούργο, τα οποία λόγω τουρισμού δεν είναι και ιδιαίτερα φθηνότερα, εκτός αν, όπως είπε και hydronetta, νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο και μείνει στα χωριά. Μυλούζ και Φράιμπουργκ είναι κάπως πιο οικονομικά, αλλά η Βασιλεία, τουλάχιστον για μένα, είναι αρκετά πιο ενδιαφέρουσα πόλη.
H ευρυτερη περιοχη εχει πολλα ωραια μερη.Εφοσον εγω θα ηθελα να καθισω αρκετες μερες,η Βασιλεια ειναι μονο για ημερησια.Αρα καλυτερα Φραιμπουργκ,για διαμονη.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
H ευρυτερη περιοχη εχει πολλα ωραια μερη.Εφοσον εγω θα ηθελα να καθισω αρκετες μερες,η Βασιλεια ειναι μονο για ημερησια.Αρα καλυτερα Φραιμπουργκ,για διαμονη.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τέχνη, τότε η Βασιλεία με τα μουσεία της είναι για 2 μέρες. Καλύτερα αν κάποιος θέλει να εξερευνήσει την αλσατία ευκολότερα είναι να μοιράσει τη διαμονή του. Μια πόλη ως βάση για όλα είναι κάπως δύσκολο. Οπότε καλύτερα μία πόλη της Αλσατίας ως βάση για την περιοχή, το Φράιμπουργκ ως βάση για το Μέλανα Δρυμό, και η Βασιλεία μόνη της, ή έστω σαν μονοήμερη από το Φράιμπουργκ(αν και τα μεταφορικά δε ξέρω κατα πόσο κάνουν να συμφέρει να γίνει σα μονοήμερη. Νομίζω καλύτερα στη Βασίλεια είναι να μείνει κανείς τη νύχτα πριν το ταξίδι της επιστροφής).
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Yπάρχει κάποιος απο εδώ που έχει πάει να ρωτησω την γνώμη του για τις πόλεις....μάλλον θα πάω αλλά θέλω να βγάλω το πρόγραμμα διανακτηρεύσεων.....
Απο εκεί και πέρα τιμές για τις μετακινήσεις τι παίζει με τρένο?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Yπάρχει κάποιος απο εδώ που έχει πάει να ρωτησω την γνώμη του για τις πόλεις....μάλλον θα πάω αλλά θέλω να βγάλω το πρόγραμμα διανακτηρεύσεων.....
Απο εκεί και πέρα τιμές για τις μετακινήσεις τι παίζει με τρένο?
Προτείνω 1 μέρα Κολμάρ, 1 Στρασβούργο, 1 Φράιμπουργκ και 1 Βασιλεία. Για μετακινήσεις από/προς το αεροδρόμιο της Βασιλείας δες εδώ, για δρομολόγια τρένων από/προς Γαλλία εδώ και από/προς Γερμανία εδώ.
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Προτείνω 1 μέρα Κολμάρ, 1 Στρασβούργο, 1 Φράιμπουργκ και 1 Βασιλεία. Για μετακινήσεις από/προς το αεροδρόμιο της Βασιλείας δες εδώ, για δρομολόγια τρένων από/προς Γαλλία εδώ και από/προς Γερμανία εδώ.
Εξαιρετικό.............. Αυτό πιστεύω είναι ότι καλύτερο ...απο εκεί και πέρα σε αυτά ενοείς διανυκτερεύεσεις ή μονοήμερες με μία σταθερή βαση.... τι λες?
Το λινκ της Γαλλίας δεν βγάζει κάτι....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom