Γερμανία Ελβετία Basel-Mulhouse-Freiburg ............ HELP ME

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Θα σου πρότεινα να σου γίνει άγχος το χρήμα στη Βασιλεία..
Μου πήρε ώρες ψυχανάλυσης :bleh: να ξεχάσω αυτό που μου συνέβη!
Απο Βενετία πήγαινα Βρυξέλλες κι απο κει θα έπαιρνα το τρένο για Λονδίνο και Μάντσεστερ για σπουδές!
Στη Βενετία κόντεψα να χάσω το τρένο γιατί είναι όσο οργανωμένοι είμαστε κι εμείς...Είχαν απεργία και στις απεργίες απλά σε πετάνε έξω απο το τρένο όπου κι αν βρίσκεσαι..αυτό μου το είπαν στην αλλαγή στο Μιλάνο..
Βρέθηκα στη Βασιλεία νυχτιάτικα σε έναν θλιβερό σταθμό...spooky...διψασμένη και με ευρώ...πουθενά atm να βγάλω φράγκα..και να σου...σαν οπτασία στην έρημο...ένα.....φαστφουντάδικο (μην κάνω διαφήμιση)...ε...ναι..ντρέπομαι να το πω αλλά ήπια tab water!:)

Σε λίγο καιρό θα ξαναπάω στη Βασιλεία και θα έχω μαζί μου συνάλλαγμα..αν κι αυτή τη φορά θα πάω με αεροπλάνο..
Όμορφη πόλη, ζάμπλουτη, η πόλη των τραπεζών χωρίς atm στο σιδηροδρομικό σταθμό!χμ...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εξαιρετικό.............. Αυτό πιστεύω είναι ότι καλύτερο ...απο εκεί και πέρα σε αυτά ενοείς διανυκτερεύεσεις ή μονοήμερες με μία σταθερή βαση.... τι λες?
Το λινκ της Γαλλίας δεν βγάζει κάτι....
http://www.tgv-europe.com ίσως τώρα λειτουργήσει. Καλύτερα να μένεις στο κάθε μέρος, εκτός αν μείνεις 2 μέρες Κολμάρ ή Στρασβούργο και να πεταχτείς στο άλλο. Εφόσον σκοπέυετε να χρησιμοποιήσετε συγκοινωνίες, καλύτερα να αλλάζετε περιοχή καθώς θα είναι πιο κουραστικό να έχετε μία από αυτές τις πόλεις ως βάση και να πετάγεστε αυθημερόν στις άλλες.
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Θα σου πρότεινα να σου γίνει άγχος το χρήμα στη Βασιλεία..
Μου πήρε ώρες ψυχανάλυσης :bleh: να ξεχάσω αυτό που μου συνέβη!
Απο Βενετία πήγαινα Βρυξέλλες κι απο κει θα έπαιρνα το τρένο για Λονδίνο και Μάντσεστερ για σπουδές!
Στη Βενετία κόντεψα να χάσω το τρένο γιατί είναι όσο οργανωμένοι είμαστε κι εμείς...Είχαν απεργία και στις απεργίες απλά σε πετάνε έξω απο το τρένο όπου κι αν βρίσκεσαι..αυτό μου το είπαν στην αλλαγή στο Μιλάνο..
Βρέθηκα στη Βασιλεία νυχτιάτικα σε έναν θλιβερό σταθμό...spooky...διψασμένη και με ευρώ...πουθενά atm να βγάλω φράγκα..και να σου...σαν οπτασία στην έρημο...ένα.....φαστφουντάδικο (μην κάνω διαφήμιση)...ε...ναι..ντρέπομαι να το πω αλλά ήπια tab water!:)

Σε λίγο καιρό θα ξαναπάω στη Βασιλεία και θα έχω μαζί μου συνάλλαγμα..αν κι αυτή τη φορά θα πάω με αεροπλάνο..
Όμορφη πόλη, ζάμπλουτη, η πόλη των τραπεζών χωρίς atm στο σιδηροδρομικό σταθμό!χμ...
...πότε θα πας... και τι πρόγραμμα έχεις?
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Τα μέχρι τώρα δεδομένα λένε για τις 2 τελευταίες μέρες του Μάη πριν φύγω για Δανία και πιθανολογώ για Bergen ή Ελσίνκι.

Εκτός αυτού όμως αν άνοιξη δεν πάω Βαρκελώνη σκέφτομαι να πάω ένα τετραήμερο Βασιλεία πριν το Πάσχα.

Αν μείνεις Γαλλία, στο mulhouse-τις τελευταίες μέρες κάνω έρευνα για την περιοχή αυτή-θα σου πρότεινα διαμονή στο etap hotel. Είναι φτηνά και πολύ καλά ξενοδοχεία, έχω μείνει στην εκδρομή στην Προβηγκία και ήταν πολύ καλό σε σχέση με τα λεφτά που δώσαμε. Το μειονέκτημα είναι οτι είναι περιφερειακά της πόλης αλλά στο mulhouse δεν θα σε απασχολήσει πολύ αυτό..

Επίσης βλέπω οτι οι τιμές στα αυτοκίνητα είναι μέρα με νύχτα στη Γαλλία σε σχέση με την Ελβετία κι αξίζει να νοικιάσεις. Η εμπειρία μου με τους γαλλικούς δρόμους λέει οτι δεν χάνεσαι ποτέ..αν χαθείς θα σε ψάξουμε μη σκιάζεσαι!:haha:

το tgv-europe.com είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα!
Ευχαριστώ κι εγώ!:clap:
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Τα μέχρι τώρα δεδομένα λένε για τις 2 τελευταίες μέρες του Μάη πριν φύγω για Δανία και πιθανολογώ για Bergen ή Ελσίνκι.

Εκτός αυτού όμως αν άνοιξη δεν πάω Βαρκελώνη σκέφτομαι να πάω ένα τετραήμερο Βασιλεία πριν το Πάσχα.

Αν μείνεις Γαλλία, στο mulhouse-τις τελευταίες μέρες κάνω έρευνα για την περιοχή αυτή-θα σου πρότεινα διαμονή στο etap hotel. Είναι φτηνά και πολύ καλά ξενοδοχεία, έχω μείνει στην εκδρομή στην Προβηγκία και ήταν πολύ καλό σε σχέση με τα λεφτά που δώσαμε. Το μειονέκτημα είναι οτι είναι περιφερειακά της πόλης αλλά στο mulhouse δεν θα σε απασχολήσει πολύ αυτό..

Επίσης βλέπω οτι οι τιμές στα αυτοκίνητα είναι μέρα με νύχτα στη Γαλλία σε σχέση με την Ελβετία κι αξίζει να νοικιάσεις. Η εμπειρία μου με τους γαλλικούς δρόμους λέει οτι δεν χάνεσαι ποτέ..αν χαθείς θα σε ψάξουμε μη σκιάζεσαι!:haha:

το tgv-europe.com είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα!
Ευχαριστώ κι εγώ!:clap:
Μπερδεύτικα..... σχετικά με τις πόλεις που πρεπει να επισκεφθώ...Τελικά ποιά είναι ποιο τουριστική από όλες της περιοχής...?
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κι εγω το ιδιο μπερδεμα εχω...Τελη Μαρτιου παω και ενα άλλο προγραμμα που σκεφτηκα ειναι Ζυρίχη-Βέρνη-Λουκέρνη-Βασιλεια. Δεστο κι αυτο......:roll:
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Κι εγω το ιδιο μπερδεμα εχω...Τελη Μαρτιου παω και ενα άλλο προγραμμα που σκεφτηκα ειναι Ζυρίχη-Βέρνη-Λουκέρνη-Βασιλεια. Δεστο κι αυτο......:roll:
4 Ημέρες δεν φτάνουν.... το έρώτημα είναι κάποιος που έχει πάει σε όλα (mulhouse - basel -Freiburg-colmar ) να μου πει πραγματικά για 4 μέρες τι πρέπει να βάλω στο πρόγραμμα και που να διανυκτερευσω...
Sorry αν σας ζάλισα
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
4 Ημέρες δεν φτάνουν.... το έρώτημα είναι κάποιος που έχει πάει σε όλα (mulhouse - basel-Freiburg-colmar ) να μου πει πραγματικά για 4 μέρες τι πρέπει να βάλω στο πρόγραμμα και που να διανυκτερευσω...
Sorry αν σας ζάλισα
Εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα του καθενός. Αν κάποιος θέλει να δει μουσεία και έχει ενδιαφέροντα για τη τέχνη τότε πολιτιστικό τουρισμό προσφέρει καλύτερα η Βασιλεία/Ζυρίχη/Βέρνη/Λουκέρνη. Αν κάποιος θέλει γλυκά χωριουδάκια και πόλεις τότε καλύτερα Αλσατία. Για φύση καλύτερα Μέλανας Δρυμός. Η Μυλουζ είναι μια περιποιημένη βιομηχανική πόλη, εφόσον έχεις μόνο 4 μέρες δεν χρειάζεται να τη δεις. Το Φραιμπουργκ έχει κι αυτό ένα συμπαθητικό κέντρο τίποτα παραπάνω. Το θέμα είναι ότι είναι υποκειμενικό το τι αρέσει στο καθένα. Δε σε γνωρίζουμε για να σου πουμε ακριβώς που να πας.
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα του καθενός. Αν κάποιος θέλει να δει μουσεία και έχει ενδιαφέροντα για τη τέχνη τότε πολιτιστικό τουρισμό προσφέρει καλύτερα η Βασιλεία/Ζυρίχη/Βέρνη/Λουκέρνη. Αν κάποιος θέλει γλυκά χωριουδάκια και πόλεις τότε καλύτερα Αλσατία. Για φύση καλύτερα Μέλανας Δρυμός. Η Μυλουζ είναι μια περιποιημένη βιομηχανική πόλη, εφόσον έχεις μόνο 4 μέρες δεν χρειάζεται να τη δεις. Το Φραιμπουργκ έχει κι αυτό ένα συμπαθητικό κέντρο τίποτα παραπάνω. Το θέμα είναι ότι είναι υποκειμενικό το τι αρέσει στο καθένα. Δε σε γνωρίζουμε για να σου πουμε ακριβώς που να πας.
Δεν με ενδιαφέρει η τέχνη...... θέλω τουριστικά μέρη και γραφικά.....(Πράγα) όσο αφορά την φύση με ενδιαφέρει αλλά λόγω χειμώνα 19/02 Μελανας Δρυμός δεν είναι λίγο δύσκολο? τι λες λοιπόν για διανυκτερεύσεις?
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Το θέμα είναι αν θα έχεις αυτοκίνητο!
Αν ναι μπορείς να κάνεις τα πάντα..αν και χειμώνας...αλλά στη Γαλλία (η ενοικίαση και η βενζίνη θα σου βγει φτηνότερη απο Ελλάδα!)..Αλσατία οπωσδήποτε (π.χ. Colmar-Βασιλεία 60χμ)!

Αν δεν έχεις κάνε: Στρασβούργο (σα να λέμε Έδεσσα Θεσσαλονίκη)
και Ζυρίχη-Βασιλεία 75χμ.
Η Γενεύη είναι μακρυά...180 χμ.
Έτσι θα δεις 2 πόλεις must και τη Βασιλεία που τη βρίσκω γοητευτική!

Πάντως μην αγχώνεσαι, μην μπερδεύεσαι σίγουρα θα δεις μαγικά μέρη!:clap:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Εγω λεω για 3-4 μερες,που εχεις,να μεινεις Μυλουζ και μετα κανε εκδρομες.Να παρεις τουλαχιστον μια γευση.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Όταν λες 4 μέρες εννοείς 4 καθαρές μέρες; Ή είναι αυτό της easy που φτάνεις Τετάρτη απογευματάκι και φεύγεις Σάββατο ξημερωμάτα; Εγώ πάντως αυτό έκανα πριν ένα μήνα, έτυχα σε πολλά χιόνια (με αποτέλεσμα να κλείσει το αεροδρόμιο και να μας κάνουν επί 3 ώρες γύρους μέχρι να μας προσγειώσουν Στρασβούργο, και από εκεί να περιμένουμε άλλες 2 ώρες για λεωφορείο..) και μείναμε μόνο Βασιλεία.
Μας άρεσε αρκετά, έχει πολλά μουσεία και πολιτιστική ζωή, σχεδόν μηδέν αν ψάχνετε μπαράκια, και είναι ΠΟΛΥ ακριβή. Οπότε αν το σκεπτικό είναι να πάτε εκεί επειδή έχει φθηνά εισιτήρια η easy, μήπως να πάτε όντως Λονδίνο;
Πάντως από το αεροδρόμιο έχει λεωφορείο που σε πάει σε 15 λέπτα στην πόλη και νομίζω είναι δωρεάν. Εμείς πήραμε ταξί και δώσαμε 40 ευρώ για μετάβαση μετά τις 12 το βράδυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.796
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom