Basketball

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Καμμια στοιχηματικη προβλεψη για την σημερινη αγωνιστικη;
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
1. Ζαλγκίρις (μικρή απόδοση 1.18)
2. Ολυμπιακός (απόδοση 2.10)
3. Μιλάνο-Εφές (50%-50%). Ποντάρω Εφές λόγω καλύτερης απόδοσης (2.15).
4. Βαλένθια-Κίμκι. Ποντάρω Βαλένθια με απόδοση 2.25.

SOS!!!! Επειδή μου πήγε καλά χθες (ακόμα και το ΝΒΑ που σπάνια παίζω στην κανονική περίοδο), το πιο πιθανό είναι να μην μου βγουν σήμερα οι προβλέψεις. Βασική αρχή του τζόγου.
Αν και παίζω ελάχιστα, ως μη τζογαδόρος, το κάνω για να επιστρέψω σπίτι μου, να έχω ένα κίνητρο να παρακολουθήσω τους αγώνες και να μην μπλέξω έξω στα μπαρ ξενυχτώντας και πίνοντας, γιατί αύριο έχω δουλειές που πρέπει να τελειώνουν, ώστε το Σάββατο να καταφέρω να ταξιδέψω.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγώ πιστεύω ότι δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για την τακτική του Πιτίνο από το 6μηνο που πέρασε από πάο.
Τότε η ομάδα ήταν εντελώς χαμένη, δεν μπορούσε να κατανοήσει όσα ήθελε να περάσει ο Τσάβι (οκ ίσως χρειαζόταν και άλλος χρόνος) και το μόνο που χρειαζόταν ήταν ακριβώς αυτό που έκανε ο Πιτίνο. Άρα παίρνει άριστα σε αυτό, σε αντίθεση με τον Πασκουάλ (εννοείται εξαιρετικός σε τακτική, αλλά τι να το κάνω αν η ομάδα βουλιάζει?).
Ο προπονητής πρέπει να κόψει το κεφάλι του να βρει τρόπο να βελτιώσει την ομάδα. Ε αυτό το έκανε και με το παραπάνω. Την επόμενη φορά που θα χρειαστεί, δεν αμφιβάλλω ότι κάτι θα βρει ο Πιτίνο. Τώρα ο συμπαθής Λέκα μπορεί να λέει ότι θέλει.
Καλές οι τακτικές σαφώς, αλλά όταν η ομάδα μπαίνει μέσα και δαγκώνει (γιατί από ποιότητα υστερεί, και πέρσι και φέτος σε σχέση με τους "μεγάλους") νομίζω είναι προτιμότερο.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Το κυριότερο:
SOS!!!! Επειδή μου πήγε καλά χθες (ακόμα και το ΝΒΑ που σπάνια παίζω στην κανονική περίοδο), το πιο πιθανό είναι να μην μου βγουν σήμερα οι προβλέψεις. Βασική αρχή του τζόγου.
Αν και παίζω ελάχιστα, ως μη τζογαδόρος, το κάνω για να επιστρέψω σπίτι μου, να έχω ένα κίνητρο να παρακολουθήσω τους αγώνες και να μην μπλέξω έξω στα μπαρ ξενυχτώντας και πίνοντας, γιατί αύριο έχω δουλειές που πρέπει να τελειώνουν, ώστε το Σάββατο να καταφέρω να ταξιδέψω.
Διαψεύστηκα. Έχασα το εύκολο πρώτο και κέρδισα τα δύσκολα άλλα τρία. Δεν πήγα άσχημα. Άρα δεν ίσχυσε ο βασικός κανόνας του τζόγου.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
1. Ζαλγκίρις (μικρή απόδοση 1.18)
2. Ολυμπιακός (απόδοση 2.10)
3. Μιλάνο-Εφές (50%-50%). Ποντάρω Εφές λόγω καλύτερης απόδοσης (2.15).
4. Βαλένθια-Κίμκι. Ποντάρω Βαλένθια με απόδοση 2.25.
3/4 καλό ποσοστό. Και τα τρία νικητήρια με αποδόσεις 2.10, 2.15 και 2.25. Και έχασα αυτό με απόδοση 1.18!!!
Συμπέρασμα: Δεν ποντάρουμε σε ακλόνητα φαβορί κι ας κατεβαίνουν με στολή ... παραλλαγής!!!
Συνοπτικές αναλύσεις σε λίγο.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Διαψεύστηκα πανηγυρικά με τη Ζαλγκίρις. 3/4 χαμένες βολές 6 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.
Γενικά ήμουν τελείως εκτός σε αυτό το ματς. Μεγάλη αστοχία κι απ' τις δυο ομάδες. Κακό ματς. Δεν περίμενα αντίδραση από τον φαινομενικά υπό διάλυση Ερυθρό Αστέρα. Αυτοκριτική.

Επαληθεύτηκα με Ολυμπιακό. Περίμενα νίκη, όχι τόσο άνετη.
Δεν ήταν δυνατόν η Άλμπα να πάρει κι άλλο συνεχόμενο ματς, με τόσες ελλείψεις μάλιστα.
Ο Ολυμπιακός έχει γίνει πιο αξιόπιστος μετά τις αλλαγές. Η καλύτερη εμφάνιση του Ολυμπιακού φέτος.

Μιλάνο-Εφες. Επαληθεύτηκα. Ντέρμπι όπως το περίμενα. Καλό ματς, αν και οι ομάδες ήταν σε κόπωση. Το ματς φάνηκε ότι θα κριθεί 89 δευτερόλεπτα πριν από τέλος με την αποβολή του Νεντοβιτς.
Όμως το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους. Με τη νίκη της Εφές επαληθεύτηκε η πρόγνωση που είχα κάνει παραπάνω. Δεν περίμενα να κερδίσει δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι η Μιλάνο.

Βαλένθια-Κιμκι. Νίκη η Βαλένθια. Επαληθεύτηκα. Η Βαλένθια επέστρεψε μετά το 4-20, προηγήθηκε στο ημίχρονο (!!!!!!) και τελικά νίκησε. Ντέρμπι μέχρι τέλους. Κορυφαίος ο Ντούμπλιεβιτς.

Συμπερασματικά κέρδισα τρία ματς ποντάροντας στα αουτσάιντερ και έχασα το μοναδικό στο οποίο πόνταρα σε φαβορί.

Αύριο θα δούμε πολύ ενδιαφέροντα ματς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.260
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πιστεύω ότι δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για την τακτική του Πιτίνο από το 6μηνο που πέρασε από πάο.

Σε όλη του την καριέρα αυτό πρέσβευε:πιο ελεύθερο μπάσκετ, πιο πολύ ένστικτο , ελάχιστη μελέτη του αντιπάλου, καμία εμμονή στη στόχευση των αδυναμιών. Αποδεκτό στις ΗΠΑ, στην Ευρώπη γελάμε με κάτι τέτοια, είμαστε αιώνες μπροστά τεχνικά. Γελούσε ο κόσμος όταν ως τουρίστας ο Πιτινο δήλωνε ότι ο Ομπραντοβιτς είναι καλύτερος προπονητής από εκείνους στο ΝΒΑ (σωωωωωωπα!), ότι μαθαίνει σε κάθε ματς, ότι βλέπει νέα πράγματα, σαν την Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων ήταν. Και μετά έλεγε τα αυτονόητα με ύφος περισπούδαστο, ότι αν παίξεις με αλλαγές είσαι πιο ευάλωτος στα ριμπάουντ (ελααααα!!) και κάτι κουλά ότι θα σούταραμε καλύτερα απο το επόμενο ματς επειδή σε 2 προπονήσεις έδειξε στους παίκτες πως να βάζουν καμπύλη στο σουτ ... Ε δεν ήθελε και πολύ να τον πάρουν στην πλάκα οι άλλοι προπονητές και οι Ευρωπαίοι παίκτες.

Τότε η ομάδα ήταν εντελώς χαμένη, δεν μπορούσε να κατανοήσει όσα ήθελε να περάσει ο Τσάβι (οκ ίσως χρειαζόταν και άλλος χρόνος) και το μόνο που χρειαζόταν ήταν ακριβώς αυτό που έκανε ο Πιτίνο. Άρα παίρνει άριστα σε αυτό, σε αντίθεση με τον Πασκουάλ (εννοείται εξαιρετικός σε τακτική, αλλά τι να το κάνω αν η ομάδα βουλιάζει?).

Καμία αντίρρηση. Η παρουσία του ήταν παραπάνω επιτυχημένη. Από αυτό μέχρι το οτι έχει τακτική, είναι άλλο θέμα. Κι ο Λανγκφορντ το είπε, δεν υπήρχε τακτική, με ένστικτο παίζαμε. Κι αυτό μπάσκετ είναι. Όχι αυτό που μάθαμε κι αγαπήσαμε, αλλά καμιά φορά κερδίζει κι αυτό. Καμιά φορά η ψυχολογία και το καλό κλίμα είναι προτιμότερο.


Την επόμενη φορά που θα χρειαστεί, δεν αμφιβάλλω ότι κάτι θα βρει ο Πιτίνο.

Εγώ αμφιβάλλω. Υπήρχαν ματς που έβγαινε στη συνέντευξη Τύπου και δεν ήξερε καν το όνομα η την εθνικότητα των αντιπάλων παικτών. Οποιοσδήποτε άλλος προπονητής της Ευρωλίγκας θα ήξερε και τι βρακί φοράνε.

Καλές οι τακτικές σαφώς, αλλά όταν η ομάδα μπαίνει μέσα και δαγκώνει (γιατί από ποιότητα υστερεί, και πέρσι και φέτος σε σχέση με τους "μεγάλους") νομίζω είναι προτιμότερο.
Ισχύει και αποδείχτηκε και φέτος. Οι τακτικά πιο αυστηρές ομάδες είναι η Ζαλγκιρις, ο Παναθηναϊκός και η Φενέρ. Μέχρι στιγμής πάνε χάλια. Αλλά το δόγμα στην Ευρώπη είναι ότι μακροπρόθεσμα η τακτική είναι αυτή που βοηθά τη μέτρια ομάδα να κάνει την υπέρβαση. Και ειδικά σε νέα ομάδα θες μήνες, λογικά από το Μάρτιο και πέρα. Αν δεν προχωράει η ομάδα από τότε ε ή η τακτική είναι λάθος η το κλίμα, το κίνητρο ή το υλικό είναι για τα μπάζα.

Μια σημείωση για τον Πασκουαλ: Όποιον κι αν ρωτήσεις θα σου πει ότι είναι από τους κορυφαίους στην προετοιμασία του αγώνα. Αλλά Επίσης έχει κατακριθει για το πόσο κακός είναι στην αντίδραση σε αλλαγές στο αρχικό πλάνο γι αυτό και είναι τόσο κακός εκεί όπου πραγματικά βλέπεις ένα προπονητή, δηλαδή στις σειρές αγώνα, εκεί όπου πρέπει να προσαρμοστούν από το ένα ματς στο άλλο, να αλλάξουν, να ανακατέψουν την τράπουλα, να διαβάσουν τι έκανε ο άλλος. Γι αυτό και είναι ρεκορντμαν σε αποκλεισμούς με πλεονέκτημα στην ιστορία της Ευρωλίγκας.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom