Basketball

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ειναι ακριβως οπως την πατησαμε εμεις. φετος
οταν εχεις εναν σουπερ παικτη και γυρω γυρω μετριοτητες δεν εχεις και πολλες ελπιδες...καπου θα φας την φαπα....
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Βλέπω ξεκίνησε και κοντρα αν ο Γκαλης ειναι καλυτερος του Γιαννη.. Αλλες εποχες βεβαια αλλα παλι ρε σεις.. Αντετοκουμπο πρωταθλητής NBA, δις MVP, Νο 17 στην ιστορια του NBA απο ενεργούς και μη, οχι απλα σε ενα γκαλοπ.. Μπορεί στο τελος της καριερας του να παει κοντά και στο τοπ10.. Απίστευτο πραγματικα.. Ο Γκαλης ειναι ο συμπαθεστατος που μας έκανε να βλέπουμε μπάσκετ αλλα οχι στο επιπεδο NBA... Η για τον Πετροβιτς που αναφέρθηκε. Ηταν co-star στις ομαδες που επαιξε. Ο Γιοκιτς ειναι ο απολυτος σταρ της ομαδας του και καλύτερος παίχτης φέτος στον κόσμο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Υ.Γ.: Λέρι Μπιρντ δεν είναι αλλά στο ματς με την Τσεχία αν δεν απατώμαι , με δικά του σουτ ξεαγχωθηκαμε παρόλο που είχε νομίζω 0/6. Όταν άλλοι την ίδια στιγμή αντί να σουτάρουν του επέστρεφαν την μπάλα γιατί η σπυριαρα έκανε τζιζ
Είναι γνωστό ότι το σουτ του Γιάννη αποτελεί και τη μεγάλη του αδυναμία, γι' αυτό και μόνο τυχαίο δε το λες που όλες οι ομάδες του δίναν το ελεύθερο τρίποντο. Τα δύο με την Τσεχία αποτελούν μάλλον εξαίρεση και όχι τον κανόνα. Το πρόβλημα (που ξέραμε από την αρχή) ήταν ότι δεν υπήρχε αξιόπιστος σουτέρ για βοήθεια, όταν θα έφτανε η μπάλα εκεί στις περιπτώσεις που μάρκαραν τον Γιάννη 2 και 3 αμυντικοί όπως είδαμε. Ας είχαμε ένα Σπανούλη για παράδειγμα να σου βάλει 4/5 ή και 5/5 ελεύθερα, να σου πω εγώ αν θα ξαναδώσουν τα σουτ ή όχι. Εμείς σπάσαμε τα στεφάνια.
Προφανώς θέλει και προσωπικότητες, συμφωνώ.
ότι παίζει άναρχο μπάσκετ παλιομοδίτικο , χωρίς playmaker kai guard της προκοπής , και με ένα Γιάννη φιλότιμο να ξεκινάει την κατεβασιά από το κέντρο και να τον περιμένουν
Έπαιζε απλά με ότι είχε, δεν είναι έτσι. Δε τράβηξαν καθόλου τα πλει μεικερ μας στο τουρνουά, είχαμε και πρόβλημα έτσι κι αλλιώς στο ρόστερ αλλά και τραυματισμούς. Είναι πολλά.
55 % ευστοχία στα τρίποντα είχαν συ μια απίστευτη ενέργεια στο παρκέ. Εντάξει, έφταιγε και η άμυνα μας αλλά 55% ούτε σε χαλαρή προπόνηση δεν μπαίνει. Βρέθηκαν στη καλύτερη τους μέρα και μεις σε πολύ κακή. Τους βγήκαν όλα τι να κάνουμε.
Συμφωνώ στα παραπάνω, όλα είναι μέσα στον αθλητισμό, αυτό το ΥΓ όμως έχει εξήγηση, μιας και το μπασκετ είναι σαφέστατο άθλημα. Δεν ήταν απλά μια καλή μέρα, ήταν η καταστροφική αμυντική μας αντιμετώπιση, με ανύπαρκτες αμυντικές αλλαγές μετά τα σκριν. Δε το λέω εγώ φυσικά αυτό, ο ίδιος ο Ιτούδης το δήλωσε αμέσως μετα το ματς. Κατα τα άλλα κάναμε εξαιρετικό επιθετικά παιχνίδι που δυστυχώς δε φάνηκε.

Υ.γ.2: Με αυτό ίσως να θιχτούν αρκετοί αλλά όσο δυνατή κι αν είναι η νοσταλγία σαν συναίσθημα είναι ολοφάνερο πως ο Αντετοκούμπο είναι πολύ καλύτερος μπασκετμπολίστας από τον Γκάλη!
Δεν είναι θέμα ευθιξίας. Είναι απλά σύγκριση ανόμοιων πραγμάτων τα οποία δε μπορούν να μπουν σε ζυγαριά. Άλλο το μπάσκετ τότε, άλλες οι συνθήκες και αν μπορεί να γίνει η όποια (άστοχη) σύγκριση θα γίνει όταν τελειώσει η καριέρα του Γιάννη, όχι τώρα.
Είναι πολύ άδικη η όλη κουβέντα που γίνεται και αφορά τέτοιες συγκρίσεις.
Πριν λίγα χρόνια είχαμε το δίλημμα Γκάλης ή Σπανούλης/Διαμαντίδης. Όταν απάντησε ο Σπανούλης προς τιμήν του ότι η σύγκριση και μόνο είναι ιεροσυλία, τότε αρκετοί μαζεύτηκαν επιτέλους. Πιθανώς το ίδιο να πει και ο Γιάννης αν ρωτηθεί, μιας και είναι πολύ σεμνός ανθρωπος εκτός των άλλων.
Γιατί το θέμα με τον Νικ δεν είναι αθλητικό και μπασκετικό -αν και εκεί απέδειξε ότι μπορεί να τα βάλει με μια ομάδα μόνος του και να κερδίσει- αλλά κοιωνικοπολιτικό με πολλές διαστάσεις, γι αυτό είναι άτοπη η σύγκριση.
Το είπε και ο ίδιος όταν μπήκε στο hall of fame:

«Μια μέρα περπατούσα στη γειτονιά μου στη Θεσσαλονίκη και με σταμάτησε μία κυρία. Νόμιζα ότι ήθελε μια αναμνηστική φωτογραφία ή ένα αυτόγραφο. Με φώναξε "Νίκο, Νίκο", έτσι με φωνάζουν στην Ελλάδα. Μου είπε "θέλω να σ' ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου γιατί έσωσες τον γιο μου, του έκανες το μεγαλύτερο δώρο". Μετά μου εξήγησε ότι ο γιος του ήταν εθισμένος στα ναρκωτικά αλλά το ξεπέρασε, βρήκε το νόημα της ζωής κι έγινε αθλητής μπάσκετ»
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
μια ηττα ας κάνεις αλλά να ειναι στους ομίλους λένε πολλοι και σου δίνει ενα μεγαλύτερο κίνητρο.. στα νοκ αουτ ομως τι να κανεις ;; θα εχεις και μια ασχημη μέρα.. το 2005 θυμάστε ποσο χάσαμε απο Σλοβενία ;; 12 πόντους ..

8/12 3π η Γερμανία στο πρωτο 10λεπτο και 17/31 συνολικά και 51 ριμπάουντ ενω εμεις 9/29 3π και 35 ριμπάουντ και παρα το κακό 3ο 10λεπτο βάλαμε 96π.. ε τι άλλο να πουμε ;; αν ειχε λιγοτερη ευστοχία ακομα και ετσι μπορει να το ειχαμε πάρει .. 4 3ποντα παρακάτω λεμε τωρα.. 50%+ ευστοχία στα τριποντα;;
 
Last edited:

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Πριν λίγα χρόνια είχαμε το δίλημμα Γκάλης ή Σπανούλης/Διαμαντίδης. Όταν απάντησε ο Σπανούλης προς τιμήν του ότι η σύγκριση και μόνο είναι ιεροσυλία, τότε αρκετοί μαζεύτηκαν επιτέλους. Πιθανώς το ίδιο να πει και ο Γιάννης αν ρωτηθεί, μιας και είναι πολύ σεμνός ανθρωπος εκτός των άλλων.
Γιατί το θέμα με τον Νικ δεν είναι αθλητικό και μπασκετικό -αν και εκεί απέδειξε ότι μπορεί να τα βάλει με μια ομάδα μόνος του και να κερδίσει- αλλά κοιωνικοπολιτικό με πολλές διαστάσεις, γι αυτό είναι άτοπη η σύγκριση.
Το είπε και ο ίδιος όταν μπήκε στο hall of fame:

«Μια μέρα περπατούσα στη γειτονιά μου στη Θεσσαλονίκη και με σταμάτησε μία κυρία. Νόμιζα ότι ήθελε μια αναμνηστική φωτογραφία ή ένα αυτόγραφο. Με φώναξε "Νίκο, Νίκο", έτσι με φωνάζουν στην Ελλάδα. Μου είπε "θέλω να σ' ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου γιατί έσωσες τον γιο μου, του έκανες το μεγαλύτερο δώρο". Μετά μου εξήγησε ότι ο γιος του ήταν εθισμένος στα ναρκωτικά αλλά το ξεπέρασε, βρήκε το νόημα της ζωής κι έγινε αθλητής μπάσκετ»

Άριστο αυτό που έγραψες.
Ραντεβού στο Νικ Γκάλης στις 21 Νοέμβρη.
Θα είμαι στην αποστολή της ομάδας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Βλέπω ξεκίνησε και κοντρα αν ο Γκαλης ειναι καλυτερος του Γιαννη
Δεν υπάρχει καμία κόντρα, απλά δε τίθεται ζήτημα το ξαναλέω. Ο Γκάλης είναι μύθος για χίλιους δυο λόγους. 10 δαχτυλίδια να φορέσει ο Γιάννης, όλο αυτό που δημιούργησε ο Νικ δε ξεπερνιέται, ας μη πήρε κανένα. Ούτε κάν πρωταθλητριών.
Γκαλης ειναι ο συμπαθεστατος
Συμπαθέστατος ήταν ο Μπακατσιάς... Εντελώς άστοχο αυτό για έναν θρύλο θα μου επιτρέψεις.
για τον Πετροβιτς που αναφέρθηκε. Ηταν co-star στις ομαδες που επαιξε. Ο Γιοκιτς ειναι ο απολυτος σταρ της ομαδας του και καλύτερος παίχτης φέτος στον κόσμο.
Πάλι αρχίζουμε ανόμοιες συγκρίσεις, σε μια εποχή που οι Ευρωπαίοι δεν έπαιζαν εξ ορισμού, υπήρχε αποκλεισμός, υπήρχε προκατάληψη και πολλά άλλα. Δεν βλέπω το λόγο.
Δεν είναι τα βραβεία MVP, δεν είναι τα δαχτυλίδια, δεν είναι οι Μέσοι όροι, είναι κάτι πολύ περισσότερο.

Ραντεβού στο Νικ Γκάλης στις 21 Νοέμβρη.
Θα είμαι στην αποστολή της ομάδας
Αδημονώ, ετοιμάζω ήδη τα Cardhu!
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Τι έχει στις 21 Νοεμβρίου ρε παιδιά στο Νικ Γκάλης;
Παίζουν οι ομαδάρες μου.
Αρειανάρα - Απολλωνάρα.
Με προπονητές από τα σπλάχνα της ομάδας μας.
Να φανταστείς ακύρωσα ταξίδι στην Ιαπωνία, για να πάω στο ματς.
Ιαπωνία στο Μουντομπάσκετ.
Μέχρι τότε ας τη βγάλω με Αφρική.
Και με λοιπά ταξίδια.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Ο Γκάλης σήκωσε και ξεσήκωνε μια Ελλάδα στο ποδι σε ενα αθλημα, που 4-5 χρονια πριν απο το πρωτο κυπελλο που πηρε ποτε εθνική ομάδα σε Ευρωπαικό επίπεδο ασχολούμασταν μόνο λιγοι ψαγμένοι πφ... και μας εβαλε στον χάρτη των ισχυρων του αθλήματος που μονοπωλουσαν μεχρι τοτε Ρωσοι Γιουγκοσλάβοι Ιταλοί.. Δεν μπορειτε μερικοί να καταλάβετε τι ακριβώς εννοούμε γιατι πιθανον να μην το ζήσατε..

Τωρα αν ηταν στα 30 και οι δυο και παίζαν ενας εναντιον ενός ποιος θα κέρδιζε μάλλον ο Γιάννης λόγω υψους και αλτικότητας κλ αλλα δεν ειμαι σιγουρος 100%.. Γκάλης ηταν αυτός όλο και κάτι εβγαζε απο το μανίκι του..

Αντε μπαοκτσης ων μιλάω για τον Γκάλη..

-------------------------------


Λοιπον Γαλλία Γερμανία τελικός ... αυτο που αποκλειεται σχεδόν ειναι το Πολωνία Ισπανία.. ε αυτό να ερθει τοτε.. ποντάρετε..

Αυτο το Ευρωμπάσκετ δεν ειναι για προβλέψεις μονο για "μαυρο ή κόκκινο"..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom