Basketball

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Ο Γκάλης σήκωσε και ξεσήκωνε μια Ελλάδα στο ποδι σε ενα αθλημα
Θυμάσαι τα βράδια της Πέμπτης, μετά το Ευρωμπάσκετ;
Για μας τους μπασκετικούς αυτό ήταν η απόλυτη επιτυχία.
Σε όλη την Ελλάδα δεν κυκλοφορούσε τίποτα.
Τότε ο ΠΑΟΚ μας έσωσε. Έδωσε μια πεντάδα (Τζάκη, Χοτοχουρίδη, Κατσούλη κλπ,κλπ) για να πάρει τον Μέλις. Εξαιρετικός παίκτης, αλλά η συμφωνία ήταν πολύ καλή.
Ήμουν από τα μέλη του ΔΣ που ψήφισα και με τα δυο χέρια.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Θυμάσαι τα βράδια της Πέμπτης, μετά το Ευρωμπάσκετ;
Για μας τους μπασκετικούς αυτό ήταν η απόλυτη επιτυχία.
Σε όλη την Ελλάδα δεν κυκλοφορούσε τίποτα.
Τότε ο ΠΑΟΚ μας έσωσε. Έδωσε μια πεντάδα (Τζάκη, Χοτοχουρίδη, Κατσούλη κλπ,κλπ) για να πάρει τον Μέλις. Εξαιρετικός παίκτης, αλλά η συμφωνία ήταν πολύ καλή.
Ήμουν από τα μέλη του ΔΣ που ψήφισα και με τα δυο χέρια.
Ξεχνιούνται εκεινες οι περίοδοι;;

Πολύ καλή για σας γιατί για τον ΠΑΟΚ παιζει να ηταν η πιο αποτυχημένη ever σε σχεση και με τα χρήματα που δόθηκαν περα απο τα ανταλλάγματα.. υπηρχαν μεγάλες προσδοκιες αλλά δυστυχώς δεν..


Στο 4ο γυμνασιο Θεσσαλονικης (τα Λυκεια γιναν μετά το 76) που πηγαινα μονο 2 γηπεδα μπασκετ ειχε ( το ενα στεγασμενο) και μονο μπάσκετ αντε και λιγο βολλευ παιζαμε .. μεχρι και πανελλήνιο μαθητικό κύπελλο πηραμε το 79, ειχαμε Αγραφιωτη (επαιζε Ηρακλη αν θυμάμαι καλά) .. οποτε γιναμε όλοι "μπασκετικοί" ..

για μπάλα πηγαιναμε και παιζαμε στην πλατεια Διοικητηρίου σε ενα "φανταστικό" μαρμαρινο τεραιν.. πιο πολύ τσουληθρα καναμε.. τωρα εγινε αρχαιολογικός χωρος..

Στον ΒΑΟ (Βυζαντινός Αθλητικός Όμιλος) πηγαιναμε για να δούμε αγωνες και στο ανοιχτό του Ηρακλη διπλα στο Καυτατζόγλειο (εκει που ειναι τωρα το Ιβανόφειο νομίζω)..

Αλλα χρονια τοτε...
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να συμπληρώσω κ γω σ όλα αυτά τα πολύ ωραία που λέτε ότι ο Θεός Γκάλης είναι ένας κ μοναδικός όχι μόνο γιατί ήταν ο πρωτοπόρος, δεν ήταν μόνο η κλάση του ως αθλητής, ούτε καν το ότι έβγαλε ένα ολόκληρο έθνος από τη μπασκετική αφάνεια και το έστειλε στην αφρόκρεμα του αθλήματος πορώνοντας κ ενώνοντας όλους τους Έλληνες....είναι πως όλα αυτά έγιναν μαζί με τα υπόλοιπα παιδιά με ελάχιστα μέσα, δίχως σύγχρονα εργομετρικά τεστ και ταχυδυναμικές ασκήσεις, μηχανήματα μέτρησης των επιδόσεων κλπ. Όλο τους το επίτευγμα βασίστηκε σε απλές προπονήσεις, στρατηγικές , μπασκετική ευφυΐα και κυρίως αστείρευτο ταλέντο.
Άρα κατ εμέ ουδεμία σύγκριση δεν μπορεί να σταθεί με κανέναν σύγχρονο παίχτη αν κ πιστεύω ότι ο δικός μας Γιάννης δεν έχει πραγματικά ταβάνι στο που μπορεί να φτάσει στην καριέρα του.
Επίσης θέλοντας να συμμετέχω στην αναπόληση των @gelf & @chrisbd εκείνες τις Πέμπτες τότε, μαθήτρια ακόμη εργαζόμουν στο ξενοδοχείο που κατέλυαν όλες οι ξένες ομάδες που συμμετείχαν στο φάιναλ φορ και έχω να θυμάμαι πολλές ιστορίες, αλλά κυρίως σοκ κ δέος στη θέα των τεραστίων εκείνων αθλητών που χαρακτήρισαν μια ολόκληρη εποχή.
Και τέλος είχα την τύχη να δω και τον Γιάννη με τους Bucks στην Αμερική σ ένα φιλικό παιχνίδι στην αρχή της καριέρας του στο NBA, όμως ήδη φαινόταν η τεράστια δυναμική του στο παρκέ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Φίλε μου πιστεύω οι Ισπανοί εύκολα η δύσκολα θα περάσουν.
πολυ πιθανόν.. τωρα αυτο βλέπω.. και κει που ηταν μπροστα οι Ισπανοι με 9 ποντους με ενα 14-0 οι Γερμανοι πέρασαν με 5 μπροστα΄..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Άσχετα με την αύρα και τη δυναμική που έφερε ο Γκάλης και ασχέτως από το εάν είναι σωστές οι συγκρίσεις ή όχι, σε επίπεδο επιτευγμάτων ο Γιάννης τα έχει καταφέρει καλύτερα και έχει μέλλον. Σε λίγο θα διαβάσουμε εδώ πως ο αγαπημένος παίκτης των Jordan και Johnson είναι ένας μέτριος παίκτης.

Σε άλλα νέα a dimanche on jouera pour l'or!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Γιατί διαβάζω κάθε τρεις κ λίγο "ο δικός μας Γιαννης"...
Τον διεκδικεί κ κάνας άλλος?
Ο Γκάλης πχ δεν ήταν δικός μας?

Παντως εκεινα τα χρονια δεν ξεχνιουνται...τυχεροι οσοι τα ζησαμε (κ άτυχοι γιατι μεγαλωσαμε)

Εμεις για μπασκετ στα γηπεδακια στην νεα Ελβετία κ ποσειδωνιο....τι εποχές
..
 

dammys

Member
Μηνύματα
380
Likes
699
Είπα από χθες τελικός Ισπανία -Γαλλία και θα το σηκώσουν οι Γάλλοι..Οι Γερμανοί φάγανε πολύ μπασκετικό ξύλο που εμείς δεν τους δώσαμε γιατί ο Ιτούδης νόμιζε ότι πήγαμε σαν ομάδα ΝΒΑ..Θα μάθει κι αυτός και στα επόμενα θα είναι προετοιμασμένος...Προχθές σκεφτόμουν την άμυνα ζώνης που έπαιξε σήμερα ο Σκαριόλο...Ο Ιτούδης έπαιξε με αλλαγές με χειρότερους και πιο σοφτ αμυντικούς εναντίον των Γερμανών και τον ήπιαμε..Βέβαια το θέμα του ήταν ότι ο Λιόλιος και οι μπασκετικοί δημοσιογράφοι που μια ζωή χαιδεύουν αυτιά, του φούσκωσαν τα μυαλά και πήγε για πανστρατειά αντί να πάρει ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ και να φτιάξει μια ομάδα γύρω από τον Γιάννη αλλά Μπακς ή μια κανονική ομάδα ..Μεσοβέζικες λύσεις για να είναι ΟΛΟΙ ευχαριστημένοι δε πετυχαίνουν πάντα...
Βέβαια ήταν και άτυχος με τους τραυματισμούς...
Τώρα οι 5 ευρωλιγκατοι μας εδώ και 1-2 χρόνια έχουν πάρει την Κατηφόρα βλ. Καλάθη που διώχτηκε από τη Μπάρτσα, Παπαπέτρου που βρήκε συμβόλαιο στον Ερυθρό αστέρα, Παπανικολάου που προσπάθησε αλλά δεν ,μόνο άμυνα, Παπαγιάννη που δεν φόβισε και λόγω τραυματισμού, και Σλούκα που δε φτάνει το ένα παπούτσι του Κιλλμπιλ...
Βέβαια έχουν τσακιστεί κι αυτοί με τόσα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα..
Γενικά και εν κατακλείδι, εκτός του Γιάννη και του Ντόρσει στους ομίλους, άντε και του Λαρετζάκη ΚΑΝΕΙΣ από τους δικούς μας ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ όταν Γερμανοί και Ισπανοί και Ιταλοί και Πολωνοί δάγκωναν...
Φίλε Νίκο περιμένω προγνωστικά στον τελικό να παίξω τα αντίθετα....
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Ο Ιτούδης έπαιξε με αλλαγές με χειρότερους και πιο σοφτ αμυντικούς εναντίον των Γερμανών και τον ήπιαμε..Βέβαια το θέμα του ήταν ότι ο Λιόλιος και οι μπασκετικοί δημοσιογράφοι που μια ζωή χαιδεύουν αυτιά, του φούσκωσαν τα μυαλά και πήγε για πανστρατειά αντί να πάρει ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ και να φτιάξει μια ομάδα γύρω από τον Γιάννη αλλά Μπακς ή μια κανονική ομάδα ..Μεσοβέζικες λύσεις για να είναι ΟΛΟΙ ευχαριστημένοι δε πετυχαίνουν πάντα...
Φίλε μου, είσαι απόλυτα σωστός. Τα έγραψες τέλεια.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Είπα από χθες τελικός Ισπανία -Γαλλία και θα το σηκώσουν οι Γάλλοι..Οι Γερμανοί φάγανε πολύ μπασκετικό ξύλο που εμείς δεν τους δώσαμε γιατί ο Ιτούδης νόμιζε ότι πήγαμε σαν ομάδα ΝΒΑ..Θα μάθει κι αυτός και στα επόμενα θα είναι προετοιμασμένος...Προχθές σκεφτόμουν την άμυνα ζώνης που έπαιξε σήμερα ο Σκαριόλο...Ο Ιτούδης έπαιξε με αλλαγές με χειρότερους και πιο σοφτ αμυντικούς εναντίον των Γερμανών και τον ήπιαμε..Βέβαια το θέμα του ήταν ότι ο Λιόλιος και οι μπασκετικοί δημοσιογράφοι που μια ζωή χαιδεύουν αυτιά, του φούσκωσαν τα μυαλά και πήγε για πανστρατειά αντί να πάρει ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ και να φτιάξει μια ομάδα γύρω από τον Γιάννη αλλά Μπακς ή μια κανονική ομάδα ..Μεσοβέζικες λύσεις για να είναι ΟΛΟΙ ευχαριστημένοι δε πετυχαίνουν πάντα...
Βέβαια ήταν και άτυχος με τους τραυματισμούς...
Τώρα οι 5 ευρωλιγκατοι μας εδώ και 1-2 χρόνια έχουν πάρει την Κατηφόρα βλ. Καλάθη που διώχτηκε από τη Μπάρτσα, Παπαπέτρου που βρήκε συμβόλαιο στον Ερυθρό αστέρα, Παπανικολάου που προσπάθησε αλλά δεν ,μόνο άμυνα, Παπαγιάννη που δεν φόβισε και λόγω τραυματισμού, και Σλούκα που δε φτάνει το ένα παπούτσι του Κιλλμπιλ...
Βέβαια έχουν τσακιστεί κι αυτοί με τόσα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα..
Γενικά και εν κατακλείδι, εκτός του Γιάννη και του Ντόρσει στους ομίλους, άντε και του Λαρετζάκη ΚΑΝΕΙΣ από τους δικούς μας ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ όταν Γερμανοί και Ισπανοί και Ιταλοί και Πολωνοί δάγκωναν...
Φίλε Νίκο περιμένω προγνωστικά στον τελικό να παίξω τα αντίθετα....
Πότε το προέβλεψες ρε αδερφέ πως θα πάει η Ισπανία τελικό και δεν το είδα. Ότι η Γαλλια θα το πάρει είπες όταν ειμασταν στους 4. Εεε κάτσε να δούμε, την Πολωνία πέρασε, πρόβλεψη του 1,10 πανω κατω δηλαδή. Το προέβλεψες όπως αυτό με την Ελλάδα-Γερμανία, μετά το ματς δηλαδή μάλλον. Εγώ τα προγνωστικά μου τα εχω καταθέσει αν ψάξεις πιο πάνω θα τα βρεις. Αλλά εγώ τα καταθέτω πριν το ματς, εεε όσο να είναι είναι πιο δύσκολο έτσι. Εεε και δεν το εκρυψα ότι πάω κουβά. Καταγεγραμμένο είναι και αυτό. Εγώ είπα ότι θα το πάρει η Ισπανία. Είχα πει ή Ισπανία ή Σλοβενία αν θυμάμαι καλά. Και όταν αποκλείστηκε η Σλοβενία είπα Ισπανία. Πιθανότατα να πάω κουβά. Αλλά έδινε αποδοση 5.60 και όταν νίκησε η Γαλλία την Πολωνία έδινε αποδοση 7. Μαθηματικά πιστεύω ήταν σωστό στοίχημα μιας και οι πιθανότητες να το πάρει είναι πολύ πάνω από 14%, βασικά για μένα είναι πάνω από 50% (το πιστεύω πολύ) για αυτό και το φόρτωσα. Οπως εχω ξαναγραψει οι Ισπανοί έχουν δείξει μέταλλο, οταν η μπαλα καιει ειναι πολυ ευστοχοι και σχεδον αλανθαστοι σε αντιθεση με τους Γάλλους που οι Τούρκοι και οι Ιταλοί αυτοκτόνησαν. Δεν με έπεισαν οι Γάλλοι. Πολύ πιθανόν να πάω πάλι κουβά οπως και στις αλλες μου προβλεψεις και να τα κλαίω τα λεφτά μου. Αλλά εγώ τουλάχιστον τις προβλέψεις τις κάνω πριν τα ματς. Και στη συγκεκριμένη πρόβλεψη η Ισπανία ήταν το αουτσάιντερ και στον ημιτελικό και στον τελικό. Εσύ πιο μάγκας τις κάνεις μετά.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom