Ιταλία Bergamo/ Και μετα τι;

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
mariagl μη μου πεις οτι εισαι η Μαρια που μηλισαμε χτες στο τηλ.που θα πατε Μιλανο με τη μαμα μου!!!!εσυ εισαι,ε? :)
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
πως θα μεταφερθώ από το μπεργκάμο στο αεροδρόμιο?τι συγκοινωνία έχει?και το δεύτερο ερώτημα πως θα μεταφερθώ από το αεροδρόμιο στο μιλάνο.τι συγκοινωνίες έχει την ώρα που φτάνουμε δηλαδή στις 22.05.....επειδή διοργανώνω εγώ αυτό το ταξίδι(οι φίλες μου δεν έχουν ξανά ταξιδέψει).
Καταρχήν απο Μπέργκαμο -Μιλάνο,με πρόλαβε ο σαϊτας(αλίμονο-ξακουστός τζέντλεμαν του φόρουμ;)) και σου έστειλε το λινκ..
Απ τη πόλη τώρα στο αεροδρόμιο έχει πούλμαν που κάνει 10-15 λεπτά,οπότε είσαι οκ!!!

κι εγώ βλέπω πολλά τα 4 βράδια στην Βενετία. Αλλά οκ, θα έχετε χρόνο να πεταχτείτε και στο Μέστρε για ψώνια
ποια η εταιρεία που πετά απ ευθείας από Χανιά για Ιταλία;
καλωσόρισες από Ρέθυμνο...
Ε όχι και να χάσουν το χρόνο τους στα ψώνια και το Μέστρε!!!Έλεος καλέ, τόσα πράγματα έχουν να δουν και να κάνουν!!!
Όπως είπα και παραπάνω 4 μέρες γυναικοπαρέα στη Βενετία μου φαίνονται πολλές..Οκ,θα πάτε campo di Santa Margarita,1-2 βράδια,θα πιείτε τα spritz σας....Μετά εγώ θα πήγαινα αλλού...
Απο νησάκια σίγουρα θα πάτε στο Burano!!!(όχι τίποτα άλλο θέλω να σου ζητήσω και χάρη μετά να μου φέρεις το τηλ ή αλλο τρόπο επικοινωνίας ενός καλλιτέχνη -που θέλω να παραγγείλω ένα πίνακα..Μέγα λάθος που δεν τον τσέπωσα τον Μαίο που ήμουν εκεί!!!)

εκλεισα και εγω το ιδιο δρομολογιο 14/10 -17/10. Σκεφτομουν και εγω να μεινουμε Μπεργκαμο αν συμφωνήσουν και τα αλλα μελη της παρεας, αξιζει δηλαδη? Επισης μου εχουν πει ότι το Τορινο ειναι πολυ ωραιο εχεις παει? Βασικα θα ήθελα καποιες ιδεες για το τι θα μπορουσα να κανω σε τοσο λιγες μερες...
Τορίνο δυστυχώς δεν έχω πάει ..Απο βδομάδα θα σ απαντήσουν οι ειδικοί..Φυσικά κι έχω ακούσει κι εγώ οτι αξίζει, απλά σίγουρα θα σου δώσουν πιο χρήσιμες πληροφορίες..
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Βρε Εφη, δεν ερχεσαι και εσυ μαζι τωρα που γνωριστήκαμε κιολας?
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Τορινο ,
πρωτη πρωτευουσα της ιταλιας. Ομορφο ιστορικο κεντρο , το δευτερο μεγαλυτερο αιγυπτιακο μουσειο στον κοσμο μετα του καιρου.
Κατα την γνωμη μου αξιζει μια επισκεψη 2-3 ημερων. Ειναι και η πολη των απεριτιφ. Αρκετα ζωντανη πολη με νεολαια εχει αρκετα πανεπιστημια και βασικα μονο με εσωτερικο τουρισμο.
Τρομερα αναγεννησιακα καφε, εξαισιο φαγητο. Ειναι υπεροχη πολη με τεραστια παρκα και τον μοναδικο παδο να την κοβει στην μεση.
Τα χριστουγεννα που ημουν εκει, επισκευαζαν και το palazzo madama που λογικα θα εχει τελειωσει η ανακατασκευη.
Μην ξεχασεις το mole antonelliana , στεγαζει μουσειο κινηματογραφου , ειναι το πιο ψηλο κτιριο στο τορινο με θεα αλπεις.
Παντως σιγουρα για μενα απο τις πιο ομορφες πολεις στην ιταλια.
 

veronikos

Member
Μηνύματα
42
Likes
55
Καλησπέρα κι απο μένα.

Στο Τορίνο έζησα δύο ολόκληρα χρόνια απο τη ζωή μου...(τα πρώτα φοιτητικά μου...)

Δεν είναι η κλασική τουριστική ιταλική πόλη.

Είναι όμως ιδιαίτερη και γενικά αξίζει να την δείς.

Είναι βιομηχανική (πόλη της Fiat).


Tώρα για την μεταφορά απο αεροδρόμια bergamo στην πόλη bergamo υπάρχει λεωφορείο (shuttle) κάτι σαν τα κτέλ τα δικά μας.

Τέσσερις μέρες στη Βενετία είναι κατα την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη πολλές.

Σίγουρα μια μέρα αξίζει η Βερόνα (έζησα 7 ολόκληρα χρόνια εκεί!)

Επίσης αξίζει μια βόλτα και στο κέντρο της Πάντοβα (που είναι πολύ κοντά στη Βενετία.)

Για τη μετακίνηση με το τρένο θα σου έλεγα να προσέξεις τους χαρακτηρισμούς των τρένων. Για μικρές απόστάσεις (ΒΕΝΕΤΙΑ-ΒΕΡΟΝΑ) μπορέις να χρησιμοποιήσεις και τα τοπικά που δεν είναι όμως πάντα ακριβή στην ώρα τους. Για τις ΠΙΟ μακρινές αποστάσεις (ΜΙΛΑΝΟ-ΒΕΝΕΤΙΑ ) θα σου πρότεινα τα intercity (ICY).

Αυτά τα λίγα ..


Καλά να περάσετε!:)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.707
Likes
6.337
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ε όχι και να χάσουν το χρόνο τους στα ψώνια και το Μέστρε!!!Έλεος καλέ, τόσα πράγματα έχουν να δουν και να κάνουν!!!
Όπως είπα και παραπάνω 4 μέρες γυναικοπαρέα στη Βενετία μου φαίνονται πολλές..

Sapienza ξέρεις ότι μια φορά γνώρισα κι είχα την ευχαρίστηση να ξεναγήσω 3 επιβάτες στην Βενετία, και να τους δείξω τα σπουδαιότερα της πόλης ότι μπορούν να δουν σε μισή μέρα και να μη χαθούν. Κι ενώ τους έδειχνα παλάτια κι εκκλησίες, αυτοί ρωτούσαν για μαγαζιά, Αρμάνι και σία....τάπεξα...

Εδώ τα κορίτσια μπορούν να κάνουν μια βραδινή βόλτα μετά τα αξιοθέατα, μέχρι τις 11 που κλείνουν, σε συγκεκριμένη υπεραγορά, αν φυσικά θέλουν, όπου εκτός από ψώνια έχει ιταλιάνικο φαγητό, παγωτά, πίτσα από ξυλόφουρνο , με λογικές κι όχι τουριστικές τιμές...μπαρ και καφέ. καμία σχέση με εμπορικά στο Μέστρε

efi καλώς όρισες από τα μακρινά.....
 

koukounari

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
:) :) :) μάλιστα!! δηλαδή στο μεστρέ αξίζει να πάμε?έχει αξιοθέατα εκεί ή κάτι που να μας κεντρίσει το ενδιαφέρων? βασικά βιάστηκα και έκλεισα τα εισιτήρια των τρένων με αποτέλεσμα να κάτσουμε στην βενετία 4 βράδια:( :( την επόμενη φορά θα είμαι πιο προσεκτική και θα ενημερώνομαι πιο έγκαιρα..θα την μάθουμε απέξω την βενετια και τα νησάκια της.. οι διαδρομές με το βαπορέτο είναι ακριβές για τα νησάκια?
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
για τις διαδρομες με βαπορετο (νομιζω και λεωφορεια προς μεστρε), αξιζει το εισητηριο διαρκειας (εχει για 1.5, 3, 5 ημερες, δεν θυμαμαι και καλα...).
μολις φτασετε, ρωτηστε να ενημερωθειτε. εμας μας το ειπε μια λολυ καλη κυρια στο αεροδρομιο οταν ρωτησαμε για λεωφορειο για μεστρε. μας εξηγησε ολους τους τυπους εισητηριων, ευτυχως σε καλα αγγλικα, κι ετσι δεν ξεπαραδιαστηκαμε.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ξενοδοχείο σε ποια περιοχή κλείσατε?
 

koukounari

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
σε ευχαριστώ pmaria!

sapienza, δεν έχουμε κλείσει ακόμα,σίγουρα ψάχνουμε κάτι οικονομικό,είτε ξενοδοχείο είτε χοστελ,σε όλες τις περιοχές που θα πάμε...έχεις κάτι να προτείνεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.113
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom