Capital Controls και ταξίδια

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μια νόμιμη λύση είναι (ειδικά για όσους μένουν βόρεια)να πάρουν το αυτοκίνητο τους
και να πάνε μια βόλτα στην Βουλγαρία.
Θα πάνε τρεις-τέσσερις φίλοι που ο καθένας θα έχει το νόμιμο ποσό των 2.000 ευρώ.
Θα ανοίξουν ένα λογαριασμό σε Βουλγάρικη τράπεζα π.χ.
http://www.alphabank.bg/display.aspx?page=about_home
και την ίδια στιγμή παίρνεις κάρτα χρεωστική,e-banking κλπ.
Οι υπάλληλοι του συγκεκριμένου καταστήματος μιλάνε αγγλικά.
Προτού ξεκινήσουμε κάνουμε και ένα τηλέφωνο,(κάπου είναι στο λινκ)
Βλέπουμε και την Βουλγαρία και σταματάμε την γκρίνια. :)
Ξέρεις αν γίνεται και στα Σκόπια? έχει την ίδια τράπεζα
 

kavou

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Η
Καλησπέρα! Αλλάζω θέμα να με συμπαθάτε!
Έκλεισα αεροπορικά εισητήρια μέσω airtickets για 8 - 23 Αυγούστου όπως επίσης και ξενοδοχεία μέσω booking με δωρεάν ακύρωση - πληρωμή στο ξενοδοχείο. Μπορείτε όσοι έχετε θέμα με ξενοδοχεία να επικοινωνήσετε μαζί τους και να τους εξηγήσετε την κατάσταση. Στην δική μας περίπτωση μας εξυπηρέτησε το booking σε αυτή την διαδικασία όπου επικοινώνησαν γραπτώς και τηλεφωνικώς με εννέα ξενοδοχεία (άψογη εξυπηρέτηση και αμεσότητα το booking!) τα οποία έχουμε κλείσει σε διάφορα σημεία στην Ισπανία. Όλοι δέχτηκαν να μην κάνουν pre-authorize την κάρτα μας και μας επιτρέπουν να πληρώσουμε εκεί μετρητά ή με την κάρτα. Αυτοκίνητο επίσης έτοιμο μέσω της Avis! Με εγγυητική επιστολή από την Avis Ελλάδας παραλαμβάνουμε το αυτοκίνητο από Βαρκελώνη και το επιστρέφουμε Μαδρίτη.
Να ρωτησω κατι που με ενδιαφερει.. Η εγγυητικη στην AVIS πως ακριβως εγινε.;; Μπορεις ν μ πεις λεπτομερειες.;; Ευχαριστω!
 

peg

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Μια νόμιμη λύση είναι (ειδικά για όσους μένουν βόρεια)να πάρουν το αυτοκίνητο τους
και να πάνε μια βόλτα στην Βουλγαρία.
Θα πάνε τρεις-τέσσερις φίλοι που ο καθένας θα έχει το νόμιμο ποσό των 2.000 ευρώ.
Θα ανοίξουν ένα λογαριασμό σε Βουλγάρικη τράπεζα π.χ.
http://www.alphabank.bg/display.aspx?page=about_home
και την ίδια στιγμή παίρνεις κάρτα χρεωστική,e-banking κλπ.
Οι υπάλληλοι του συγκεκριμένου καταστήματος μιλάνε αγγλικά.
Προτού ξεκινήσουμε κάνουμε και ένα τηλέφωνο,(κάπου είναι στο λινκ)
Βλέπουμε και την Βουλγαρία και σταματάμε την γκρίνια. :)
Panpan είσαι σίγουρος ότι εκδίδουν debit card σε μη κατοίκους Βουλγαρίας;

Την Παρασκευή πετάω από Σόφια και επί της ευκαιρίας θα ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό. Ρώτησα σε 2 τράπεζες, την FIBANK και UNICREDIT BULBANK. Η FIBANK απάντησε ότι δεν εκδίδει σε μη μόνιμους κατοίκους, ενώ η UNICREDIT:

Dear Sir,

All the accounts with Unicredit Bulbank can be opened only personally in a branch against submission of a personal Identity card/International passport or through a Letter of attorney with explicitly attested power of attorney for UniCredit Bulbank, in which the operations which could be executed through the account are explicitly stated. You can not become our client distantly via internet or e-mail.

Ø The saving accounts can be kept in BGN, USD, EUR, GBP and CHF.

• Currency / Minimum balance: BGN 10,USD/EUR/GBP100 , CHF 150;

• Can be found with 0 balance - supply up to 30 days;

• The interest is calculated daily and is entered after the end of the calendar year or upon closing;

• Possibility to receive / order transfers to / from abroad;

• Possibility of opening and maintaining a shared Account holder with more than one person in terms of active solidarity;

• If savings deposit falls below the minimum balance, it began to be treated as a current account;

• Upon closing of the savings account in accordance with the tariff fee is due for closure.

If you open a saving account you will be able to withdraw money only at a cash desk in Unicredit Bulbank branches in Bulgaria! Unfortunately there is no possibility to connect a debit or credit card to a saving account because it is a different type of product.

Here you can inquire about our Interest Rate Bulletin:

www.unicreditbulbank.bg/weblayout/groups...viduals_01_05_09.pdf

Ø For a standard card account for individuals with a debit card /Debit MasterCard, VPay, VISA Electron or Visa Classc/, the respective parameters you should consider are:

• Issuing card - no fee;

• Opening - 1 BGN;

• Currency - BGN, EUR and USD;

• Maintenance fee - 1.5 BGN for accounts in BGN and 0.75 EUR for foreign currency ones; If you choose a debit card Visa Classic the annual maintenance fee of the card is 25 EUR.

• Cash withdrawal fee at Bank's ATMs - free of charge

• Cash withdrawal fee at ATMs of other banks in Bulgaria - 0.98

• Cash withdrawal fee at UniCredit Group Bank's ATMs - free of charge

• You can make withdrawals at ATMs in Greece too – the commission will be EUR 3.00 + 1%


The issuing of a card takes about 5 days. The card and PIN code can be received only personally by the account holder in the bank branch.


Ø Bulbank Online is a system that offers convenience contacting UniCredit Bulbank using Internet. The system offers access to customers' accounts, transfers' initiation and the wide range of other products and services of the Bank.

Bulbank Online is available in English and Bulgarian via internet.

To register your account for the service Bulbank Online you have to visit your servicing filial / bank and fill in the „Application form for using of Bulbank Online for Individual customers”. The application form also is based in the menu of the website online.bulbank.bg.

The creation of your profile in Bulbank Online and activating the PIN-envelope with the username and password in your servicing filial/office of UniCredit Bulbank will be completed in the same workday.

If your do not have the possibility to visit personally your servicing bank branch, the other way is to authorize a representative, who has Power/Letter of attorney in which it is written that he/she will visit your servicing bank branch and fill in an „Application form for using of Bulbank Online for Individual customers for your Bulbank Online access”.
 
Μηνύματα
32
Likes
173
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα / Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ροβανιέμι Φινλανδίας
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν βοηθάει καθόλου αλλά χτες πλήρωσα με πιστωτική Ελλάδας (mastercard πρώην Citibank) σε εμπορικό στην Γερμανία χωρίς κανένα πρόβλημα (138 ευρώ). Η μόνη διαφορά ήταν ότι πάντα έβαζα μόνο υπογραφή ενώ τώρα ζήτησε Pin.

Εντωμεταξύ με αυτό που λέτε για λογαριασμό στην Βουλγαρία πέφτω από τα σύννεφα. Εδώ πρέπει να έχεις μόνιμη διεύθυνση για να σου ανοίξουν …
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Που μας καταντισανε να θελουμε να παμε τα λεφτα μας στην βουλγαρια για να μπορουμε να ταξιδεψουμε! Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο ελληνας θα την βρει την ακρη!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
@peg Στο λινκ που έβαλα αν το ψάξεις έχει τηλ.Κάνε ένα τηλ.Παλιά έδιναν επι τόπου.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Καλημέρα....οσον αφορά την ryainair στο site της γράφει το εξής"
οι ‘Έλληνες πολίτες θα μπορούνε να αγοράζουνε εισιτήρια στα Ελληνικά αεροδρόμια, χρησιμοποιώντας μετρητά.
30 Ιούνιος 2015
H Ryanair, η αγαπημένη αεροπορική εταιρία της Ευρώπης επιβεβαίωσε σήμερα, (30 Ιουνίου) πως οι ‘Έλληνες πολίτες θα μπορούνε να αγοράζουνε εισιτήρια στα Ελληνικά αεροδρόμια, χρησιμοποιώντας μετρητά. Οι πελάτες με Ελληνικούς τραπεζικούς λογαριασμούς αντιμετωπίζουνε υψηλά ποσοστά απόρριψης των πιστωτικών/ χρεωστικών καρτών τους για οποιαδήποτε αγορά μέσω του Ryanair.com, λόγο των πρόσφατων capital controls που έχουνε επιβληθεί από την κυβέρνηση. Η Ryanair δίνει πλέον την δυνατότητα στους ‘Έλληνες που επιθυμούν να ταξιδέψουν, να αγοράζουνε τα εισιτήριά τους με μετρητά στα εκδοτήρια της Ryanair στα αεροδρόμια.

Οι ξένοι πολίτες δεν επηρεάζονται από τα capital controls τα οποία έχουνε επιβληθεί στους ‘Έλληνες πολίτες και μπορούνε να αγοράσουν τα εισιτήριά τους στο Ryanair.com χωρίς κανέναν περιορισμό. Η Ryanair θα συνεχίσει να παρακολουθεί την κατάσταση στην Ελλάδα και να ενημερώνει όλους τους επηρεασμένους πελάτες και κατοίκους Ελλάδας για τυχόν αλλαγές." οσον αφορά το airbnb δυστυχώς δεν γνωριζω.
 

nikoskas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλημέρα και απo μένα,
αν και παρακολουθώ το thread αρκετές μέρες θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας μηπως μου διαφεύγει κάποια λύση στο πρόβλημα μου.
Έχω κλείσει ταξίδι για στοκχόλμη 4-12/08 θεωρώντας ότι θα μπορούσα να κλείσω και αυτοκίνητο (δεν είχα ξανακλεισει ποτε,δεν γνωριζα οτι χρειάζεται αυστηρά χρήση πιστωτικής και στο ονομα του οδηγου, όπου δεν θα ειμαι εγώ αλλά ο φίλος μου). Είμαι άτομο με αναπηρία και έχω κινητικό πρόβλημα και χωρίς αυτοκίνητο το ταξίδι δε θα μπορεί να γίνει. Πιστωτική κάρτα δεν εχω επίσης. Στην καλύτερη να μπορούσα να βρω απο κάποιο συγγενικό πρόσωπο αν αυτό βοηθάει κάπως. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που μου διαφεύγει ή να προχωρήσω σε αλλαγή ημερομηνιών για καλύτερη οργάνωση?
ευχαριστω!
 

Vanessa Van

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Περού & Αργεντινή
A

d
Αγαπητε ειλικρινα δεν ειμαι τρολ. Με ενοιαζε και με νοιαζει μονο το ταξιδι ΔΕ ΜΕ ΕΝΟΙΑΞΑΝ ΠΟΤΕ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ. Εργαζομαι δεκα μηνες το χρονο για να ταξιδευω δυο και ειναι η πρωτη φορα στη ζωη μου που ασχολουμαι με τα πολιτικα.
Αν δεν ειναι αυτο στερηση ελευθεριας τοτε τι ειναι? Το να μη μπορω να ταξιδεψω με την καρτα μου? Κανοντας χρηση των χρηματων για τα οποια εχω εργαστει επι ολοκληρους μηνες? Παρουσιασα ενα μεγαλο προβλημα και τιποτε παραπανω.
Εχω επισκεφθει 104 χωρες και κυριως χώρες αναπτυσσομενες στην αφρικη, την ασια και τη κεντρικη και νοτια αμερικη. Εσυ θεωρεις σωστο να κουβαλας πχ μαζι σου 5000 ευρω σε ρευστο στη Νοτια Αφρικη? Η στη Ζιμπαμπουε? Η στη Μπουρκινα Φασο? Εγω οχι αγαπητε δεν το θεωρω.
Αυτη τη στιγμη το κρατος α) με αναγκαζει να παρανομησω προσπαθωντας να παρω περισσοτερα χρηματα μαζι μου απο οτι επιτρεπεται μεσω ενος ηλιθιου νομου.
β) ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ
Απλά να σημειώσω ότι την κάρτα σου μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις όσο θα είσαι στο εξωτερικό. Με φυσική παρουσία της κάρτας, μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις φυσιολογικά. Καθώς επίσης και αναλήψεις μπορείς να κάνεις. Το πρόβλημα εντοπίζεται στις κρατήσεις. Θέλω να πω, μη φέρνουμε την καταστροφή, λύσεις υπάρχουν για να μη χάσεις το ταξίδι σου..

Αμ το αλλο που δεν μπορουμε α αγορασουμε απ'το amazon και το ebay; Τριτοκοσμικη χωρα!
Εσένα σ'αγαπώ
 
Last edited by a moderator:

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ταξίδι-Όνειρο
USA roadtrip
Καλημερα παιδια! Συγγνωμη αν επαναλαμβανομαι αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω και τις 50 σελιδες του thread. Με τις κρατησεις μεσω airbnb τι γινεται; Τους εστειλα μειλ αλλα μαλλον δεν ειναι ενημεροι για το προβλημα της ελλαδας..
 

knightwish

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Καλησπέρα!Αν κάποιος πρόκειται να ταξιδέψει πρόσφατα με πάνω από 2000 ευρώ μετρητά στο πορτοφόλι του μέσω Ελ. Βενιζέλος ή έχει γνωστό που πρόκειται να πετάξει έτσι,μπορεί να μας πει αν υπάρχει έλεγχος ή όχι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.968
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom