Ryanair CHECK-IN ONLINE με την ryanair

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Γεια σας να ρωτησω δυο πραγματα γιατι πρωτη φορα ταξιδευω με Rayn air.
1)αν τα εισητηρια τα εκτυπωνω σε κολλα Α4 και
2) αν η χειραποσκευη ειναι σακος και πατημενος ειναι στις διαστασεις που προβλεπονται αλλα αν δεν τον πατησεις καθολου υπερβαινει για 5-6 εκατοστα σε υψος υπαρχει προστημο
1)Ναι
2)ακομα και αν τον πατησεις αλλα φτασει στις διαστασεις
που προβλεπονται,κανενα προβλημα.
 

panagiotis3

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
παιδια εγω ηθελα να ρωτησω εκει που λεει Document Type τι βαζουμε?εχει 2 επιλογες passport and EEA National id card το δευτερο ετσι?εγω δεν εχω διαβατηριο οποτε βαζω το δευτερο?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όχι, βάζουμε 15 χρόνια μετα την ημερομηνία έκδοσης. Αυτή είναι η επίσημη λήξη για τις ελληνικες ταυτότητες.
Δεν ισχύει ακριβώς αυτό. Δεν είναι ημερομηνία λήξης που καθιστά άκυρο το έγγραφο, όπως είναι με τα διαβατήρια (και μπορεί κάλλιστα η δική σας ταυτότητα να είναι ήδη παλιότερη από τα 15 χρόνια).
Βάζουμε ότι να ναι (αρκεί να είναι πάνω από 6 μήνες μετά από το ταξίδι μας), και μισή ντροπή δική σας, και άλλη μισή της RyanAir που δε διορθώνει το πληροφοριακό της σύστημα και ζητάει ημερομηνίες λήξης από έγγραφα που δεν έχουν τέτοια.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
εγω πάντως εβαλα την ημερομηνία επιστροφής γιατι κάπου το διαβασα στην ιστοσελιδα της ryanair (νομιζω κατα τη διαρκεια της διαδικασιας check in) και βεβαια δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε εγω ουτε τα υπολοιπα 6 άτομα για τα οποια εκανα επισης check in.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Αυτό που γράφεις το είχα διαβάσει και εγώ mariagl.
Μέχρι στιγμής δεν έχω διαβάσει να είχε κανείς πρόβλημα πάντως με αυτό το θέμα και θα ήταν και παράλογο πάντως να υπάρχει πρόβλημα για ένα θέμα που ουσιαστικά ευθύνεται η Ryanair που δεν έχει προσαρμόσει το σύστημα CHECK-IN ONLINE ανάλογα με τα δεδομένα της χώρας μας.
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
εγω παντως που πηγα αυτες τις μερες εβαλα αυτα που ειχαμε πει για 15 χρονια μετα και ολα καλα.....
 

crs83

Member
Μηνύματα
47
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Bologna
HELP

Παιδιά θέλω να κάνω μια κράτηση με την ραιαναιρ και θέλω να ρωτήσω εκεί που λέει Mobile number έχει τρια κουτακια που στο πρωτο δεν λεει τιποτα , στο μεσαιο λεει Area/City Code και στο τρίτο λέει number. Ας μου δωσει κάποιος ένα παράδειγμα ρε παιδιά...
Επίσης εκεί που λέει:
Cardholder Address Information
The address should be the same as that on your payment card statement.

Πρέπει να βάλουμε την διεύθυνση κατοικίας μας που έχουμε δηλώσει στην τράπεζα από την οποία εκδόσαμε την κάρτα?

ΣΟΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ!!!!
 
Last edited by a moderator:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πατάς το κουτάκι, κι ψάχνεις Greece +30, το επόμενο κουτάκι το αφήνεις κενό, κι στο τελευταίο γράφεις το κιν σου

πχ +30 (κενο) 6969696969

κι ναι στο δευτερο
 

crs83

Member
Μηνύματα
47
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Bologna
HELP AGAIN

Θα ηθελα να ρωτησω ακόμα δυο πραγματακια...
1ον Θελω να κλεισω εισητηρια για 2 ατομα. Βαζοντας στην αρχικη οθονη 2 adults μου ζηταει στη συνεχεια κανονικα τα στοιχεια των ατομων το ενα κατω απο το αλλο. προχωροντας εαν το κλεισω ετσι θα μου στειλουν ενα email και για τα δυο ατομα ή δυο ξεχωριστα emails απο ενα για το καθε εισητηριο? Μετα οταν φτασει η ωρα του online check in τι θα κανω? Ξεχωριστα για τα δυο ατομα ή μια φορά όλα μαζί? Μήπως πρεπει να κανω την διαδικασια ξεχωριστα για καθε ατομο?
2ον Ξερω οτι η χειραποσκευη μεχρι 10 Κιλα και η βαλίτσα 15 ή 20 κιλα? Οι διαστασεις ποιες ειναι για την καθε περιπτωση?
Ευχαριστω εκ των προτερων, εν αναμονη όποιου φιλου μπορει να με βοηθησει...
Ελπιζω φιλε thanasisU2 να εισαι ακομα online...
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
θα τα κλεισεις μαζι (2 ατομα)και οταν θα φτασει ο καιρος να κανεις το check in online τοτε θα εκτυπωσεις ξεχωριστα για τον καθενα...δηλαδη 1 φωτοτυπια Α4 για το πανε κ 1 για το γυρισμο..(τα γραφει αναλυτικα και στα ποιο πανω ποστ...οσο για το δευτερο η βαλιτσα που μπορεις να παρεις επανω στο αεροπλανο μπορει ναναι μεχρι 40Χ55Χ20,οσο για την αλλη βαλιτσα που πληρωνεις μπορει ναναι οτι διαστασεις θελεις αλλα υπαρχει αλλη χρεωση για μεχρι 15κιλα κ αλλη μεχρι 20κιλα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom