Τουρκία CITY BREAK : Κωνσταντινούπολη και πάλι Κωνσταντινούπολη!!!!!!

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
΄Καλησπέρα! μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει σχετικά με τα ταξί στην κωνσταντινούπολη?? Θα πάω το Μάϊο και θέλω να ξέρω αν πρεπει να κλείσω κάποιο μεταφορικό για να μας παει από το αεροδρομιο στο ξενοδοχείο και πίσω (κοστίζει περίπου 50ευρω) ή αν τα ταξί είναι ασφαλή και πιο οικονομικά
Έχω πάρει μπόλικες φορές ταξί στην Πόλη χωρίς να έχω ποτέ κανένα πρόβλημα. Τιμές, τα 2/3 περίπου των Αθηναϊκών. Δεν έχουν προσπαθήσει να με κλέψουν ποτέ, αλλά βέβαια λαμβάνω πάντα και τα μέτρα μου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Έχω πάρει μπόλικες φορές ταξί στην Πόλη χωρίς να έχω ποτέ κανένα πρόβλημα. Τιμές, τα 2/3 περίπου των Αθηναϊκών. Δεν έχουν προσπαθήσει να με κλέψουν ποτέ, αλλά βέβαια λαμβάνω πάντα και τα μέτρα μου.
Μια ιδέα δώσε μας για τα μέτρα, γιατί τα δικά μας δεν πιάνουν (όχι μόνο στη πόλη αλλά και αλλού).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια ιδέα δώσε μας για τα μέτρα, γιατί τα δικά μας δεν πιάνουν (όχι μόνο στη πόλη αλλά και αλλού).
Ε, να κάποια: Κοιτάω συχνά το ταξίμετρο (ότι δουλεύει, για να μη μου πει "χάλασε" στα μισά της διαδρομής). Φροντίζω να με βλέπει ότι το κοιτάω. Έχω εμφανώς ανοικτό GPS στα χέρια μου και ελέγχω τη διαδρομή (γενική πορεία). Επιβιβάζομαι πάντα από πιάτσα. Και άλλα....

Αυτά στις πόλεις που δεν ξέρω. Σε πόλεις που ξέρω (π.χ. Αθήνα - μετακινούμαι καθημερινά με ταξί), κάνω άλλα...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ε, να κάποια: Κοιτάω συχνά το ταξίμετρο (ότι δουλεύει, για να μη μου πει "χάλασε" στα μισά της διαδρομής). Φροντίζω να με βλέπει ότι το κοιτάω. Έχω εμφανώς ανοικτό GPS στα χέρια μου και ελέγχω τη διαδρομή (γενική πορεία). Επιβιβάζομαι πάντα από πιάτσα. Και άλλα....

Αυτά στις πόλεις που δεν ξέρω. Σε πόλεις που ξέρω (π.χ. Αθήνα - μετακινούμαι καθημερινά με ταξί), κάνω άλλα...
Σωστά όλα αυτά αλλα το μεγάλο προβλημα είναι να ξέρεις την ταρίφα κάθε διαδρομής. Στη Μόσχα π.χ τα έκανα όλα όπως είπες (εκτός του GPS) αλλά ο τυπος είχε ξεκινήσει το ρολόι με την ταρίφα 6! (πρόσεξα ότι είχε από 1-6) Τι να του πω? και σε ποια γλώσσα? φρόντισα να κατέβω λίγο παρακάτω αφού πρώτα με ξελαφρωσε από 450 ρούβλια (για 500 μέτρα δρόμο). Αυτο δεν έχω μπορέσει να καταλάβω πως ελέγχεται σε χώρες που δεν συννενοούμαστε.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ε, να κάποια: Κοιτάω συχνά το ταξίμετρο (ότι δουλεύει, για να μη μου πει "χάλασε" στα μισά της διαδρομής). Φροντίζω να με βλέπει ότι το κοιτάω. Έχω εμφανώς ανοικτό GPS στα χέρια μου και ελέγχω τη διαδρομή (γενική πορεία). Επιβιβάζομαι πάντα από πιάτσα. Και άλλα....

Αυτά στις πόλεις που δεν ξέρω. Σε πόλεις που ξέρω (π.χ. Αθήνα - μετακινούμαι καθημερινά με ταξί), κάνω άλλα...
Εκτός απο τα παραπάνω, φροντίστε να έχετε πάντοτε ψιλά γιατί κατά ένα θαυμαστό τρόπο σπάνια υπάρχουν ρέστα.
 
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΣΕΒΙΛΛΗ-ΜΑΔΡΙΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ριο
Τιποτα πληροφοριες σχετικα με το συναλλαγμα στην Πολη εχει κανεις να μου πει;Πρεπει να κανω απο Ελλαδα;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
johny dimitrioy said:
Τιποτα πληροφοριες σχετικα με το συναλλαγμα στην Πολη εχει κανεις να μου πει;Πρεπει να κανω απο Ελλαδα;
ΟΧΙ
Τα ATM δίνουν το καλύτερο rates
Εχει και στο αεροδρόμιο για τα πρώτα έξοδα
 
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΣΕΒΙΛΛΗ-ΜΑΔΡΙΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ριο
Οδικως θα παω οποτε θα ηταν καλο στα συνορα να κανω συναλλαγμα;Βασικα δεν ξερω την ισοτιμια καν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.114
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom