Dubai θα με συγχωρέσεις?

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
thx αρχηγέ!!!
δηλαδή ο topic starter δεν πήγε Ντουμπάι!:haha:
Να έχουμε το νου μας προσεχώς για ταξιδιωτικές ιστορίες-μαϊμούδες:haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.537
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κάπου άκουσα πως η επόμενη ιστορία του θα είναι "Ποτέ πια αεροπλάνο, πλοία και ξερό ψωμία, Samion θα με συγχωρήσεις;" στην οποία θα απαρνείται και τις αεροσυνοδούς για τους καβοδέτες...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Διότι όπως έγραψε και ο Γιώργος παραπάνω πρόκειται ασφαλώς περί πλάκας. :)
...και όπως θα έλεγε γνωστός αυστηρός κριτής (με εξαιρετική αίσθηση πνεύματος και χιούμορ, κατ' εμένα, όμως και ας με συγχωρήσουν όσοι έχουν αντίρρηση, ίσως είναι η ηλικία μας που ταιριάζει):
"...ρε σεις καταλαβαίνετε τι λέτε? δηλαδή δουλεύετε το κόσμο? δεν έχετε δουλειά να κάνετε?"

Πάντως σας ευχαριστώ όλους ...είστε πολύ χαριτωμένοι!!!
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Οι άνθρωποι εδώ και χρόνια έχουν καταλάβει οτι το πετρέλαιο θα τελειώσει κάποτε και το έχουν γυρίσει στον τουρισμό...
Εγώ πάντως, θα ξαναπάω όταν ολοκληρωθεί το Burj Dubai(το έχω καημό να ανέβω στο ψηλότερο κτήριο του κόσμου...), και για ψώνια φυσικά.
Kαλά συντριβάνιa περιστροφικά;;; (choose HD)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οι άνθρωποι εδώ και χρόνια έχουν καταλάβει οτι το πετρέλαιο θα τελειώσει κάποτε και το έχουν γυρίσει στον τουρισμό...
Όταν θα τελειώσει το πετρέλαιο, οι άνθρωποι θα γυρίσουν απλά στη λίθινη εποχή. Έχουν κάνει "επενδύσεις" που δεν μπορούν να συντηρηθούν καν από μόνες τους, χωρίς κανένα business plan, πόσο μάλλον να τους αποφέρουν νέα κέρδη. Όλες οι ξένες παρουσίες στη χώρα έχουν "προσωρινή" μορφή και θα φύγουν από κει όταν τελειώσουν τα πετροδόλλαρα. Αν προσθέσεις και το ότι δεν έχουν επενδύσει (τουλάχιστον όχι σοβαρά) στο εκπαιδευτικό τους σύστημα και στην ανάπτυξη του ανθρώπινου παράγοντα, τα πράγματα γι αυτούς είναι ακόμα σοβαρότερα.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Όταν θα τελειώσει το πετρέλαιο, οι άνθρωποι θα γυρίσουν απλά στη λίθινη εποχή. Έχουν κάνει "επενδύσεις" που δεν μπορούν να συντηρηθούν καν από μόνες τους, χωρίς κανένα business plan, πόσο μάλλον να τους αποφέρουν νέα κέρδη. Όλες οι ξένες παρουσίες στη χώρα έχουν "προσωρινή" μορφή και θα φύγουν από κει όταν τελειώσουν τα πετροδόλλαρα. Αν προσθέσεις και το ότι δεν έχουν επενδύσει (τουλάχιστον όχι σοβαρά) στο εκπαιδευτικό τους σύστημα και στην ανάπτυξη του ανθρώπινου παράγοντα, τα πράγματα γι αυτούς είναι ακόμα σοβαρότερα.
Από την άλλη βέβαια, έτσι είναι οι δουλειές...ρίχνεις ένα κεφάλαιο και αποβλέπεις στο γύρισμα του, + τον τόκο! Στο Γουέστ στήνονταν ολόκληρες πόλεις .."ρουφούσαν" τους τοπικούς πόρους και...χαίρεται. Από αιώνες "συνήθης" ανθρώπινη συμπεριφορά. Πλιατσικολόγημα! Μπορεί όμως και να είναι διαφορετικά. Πολλά "προσωρινά" πρότζεκτς, στην ανθρώπινη πορεία, κατάφεραν να αναπαραχθούν, να αποκτήσουν ρίζες και να παράγουν ...άκουσον άκουσον,...πολιτισμό!! (βλ. ΗΠΑ).
Να μπορούσα να στέκομαι σε μια άκρη και να βλέπω τη μαγική διαδρομή, αυτού του τέρατος, του ανθρώπου!!!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
χαχαχχαχαχα απορω που ο αγαπητος τραβελλερ δεν εχει απαντησει σε κανενα ακομα.........
παντως εγω εριξα πολυ γελιο διαβαζοντας την "ιστορια" του απο το ντουμπαι.......
μπραβο βρε!ηταν καλυτερο και απο τα ανεκδοτα με τους ποντιους!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
χαχαχχαχαχα απορω που ο αγαπητος τραβελλερ δεν εχει απαντησει σε κανενα ακομα.........
παντως εγω εριξα πολυ γελιο διαβαζοντας την "ιστορια" του απο το ντουμπαι.......
μπραβο βρε!ηταν καλυτερο και απο τα ανεκδοτα με τους ποντιους!
καλέ τι ανέκδοτο:roll:!εδώ βγάλαμε είδηση!από απάντηση του στα περι ταξιδίων ...για υπερεκτιμημένες πόλεις ,παραδέχτηκε ότι το βρίσκει πλέον hot προορισμό:shock:,
Εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά(πάντως ξανθιά δεν είμαι....)λίγο κρασί λέει κλπ μου θύμισες βρε traveller το τραγούδι της Μαρινέλλας λίγο κρασί λίγο θάλασσα και ταγόρι μου(ε σεσένα πάει το κορίτσι μου):haha::haha:
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Καταλαβαίνω ότι εντυπωσιάστηκες από τη χλιδή, τα ξενοδοχεία και τις τιμές φίλε Traveller, αλλά το κλίμα και ο καιρός που λες ότι ήταν τόσο καλά μου κάνει εντύπωση. Εγώ τέσσερις ημέρες που πήγα είχε τη χειρότερη υγρασία που έχω ζήσει ποτέ μου (θόλωναν τα γυαλιά μου αμέσως μόλις έβγαινα από ένα κτίριο και κόλλαγε η μπλούζα μου πάνω μου λες και με είχαν βάλει σε θάλαμο συμπίεσης) και είχε μια μόνιμη ομίχλη πάνω από την΄πόλη που ακόμα και τον ουρανοξύστη που φτιάξανε πάνω από 800 μέτρα ύψος δε τον έβλεπες από απόσταση 700 μέτρων παρά μόνο σαν μια τρεμάμενη σκιά στην ομίχλη.

Πιστεύω ότι αν ο καιρός ήταν λίιιιγο καλύτερος θα το είχα απολαύσει κι εγώ πολύ παραπάνω το Dubai. Αλλά έτσι όπως το έζησα γύρισα στην Ελλάδα και απόλαυσα "δροσιά" και "καθαρό αέρα" :haha:

EDIT: Τώρα διάβασα τα τελευταία μηνύματα και είδα ότι πρόκειται μάλλον περί πλάκας. Σε κάθε περίπτωση, ισχύσαν στην περίπτωσή μου αυτά που ανέφερα :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom