exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Λοιπόν, σκέφτομαι για ταξίδι στο Dubai την περίοδο του DSF (24/1-24/2), γιατί πιστεύω μόνο τότε αξίζει μιας και απ`ότι ακούω την υπόλοιπη περίοδο οι τιμές είναι πάνω κάτω τα ίδια με εδώ.
Οσοι έχετε πάει υπάρχει κάποια συμβουλή;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συγχώρεσε την άγνοιά μου, μα τί είναι το DSF? :xmas_smile:
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Συγχωρεμένος, αλλά μην σε ξαναπιάσω αδιάβαστο :reading:
Dubai shopping festival.................
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ωχ!!! My bad!! :xmas_cheesygrin:

Εγώ δεν έχω πάει Ντουμπάι, οπότε θα περιμένουμε τους ταξιδεμένους εν Ασία περισσότερο από μένα να μας πουν.

Ωραίο avatar :xmas_smile:
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Τώρα τελευταία σκέφτομαι να αποκτήσω ένα μικρό meteo station, γι αυτό και το avatar, το οποίο είναι .gif but no movement...?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε; Κανονικά το βλέπω εγώ να κινείται :xmas_smile:

Κι'εγώ θέλω meteo station :xmas_cool:
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Ε; Κανονικά το βλέπω εγώ να κινείται :xmas_smile:

Κι'εγώ θέλω meteo station :xmas_cool:
Ετσι, έτσι, έχω κολλήσει κι εγώ...Μήπως με τον :xmas_cool: εννοείς οτι θέλεις δωράκι;
Πήρα το ws3600(για το γαμπρό μου) απο ebay(για να τεστάρω την αποστολή,μιας και ήταν μεγάλο κουτί), και τώρα σκέφτομαι για την πάρτη μου το wmr200, google them to see.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.398
Εγώ πάντως είδα διαφορές της τάξης του 15%-20% το Γενάρη του 2007...δεν αξίζει το κόπο για αυτό το σκοπό αν ρωτάς εμένα....
 

kergaz

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Λοιπόν, σκέφτομαι για ταξίδι στο Dubai την περίοδο του DSF (24/1-24/2), γιατί πιστεύω μόνο τότε αξίζει μιας και απ`ότι ακούω την υπόλοιπη περίοδο οι τιμές είναι πάνω κάτω τα ίδια με εδώ.
Οσοι έχετε πάει υπάρχει κάποια συμβουλή;
Φίλε εγώ πήγα για 4 μέρες μέσα στον Νοέμβριο. Όσο αφορά τις τιμές στα προϊόντα είναι κάπως χαμηλότερες από εδώ. Πάντως, αν θέλεις να αγοράζεις κάτι συγκεκριμένο καλύτερα να ξέρεις από πριν πόσο έχει εδώ ώστε να μπορείς να συγκρίνεις.

Έχει 3-4 μεγάλα εμπορικά κέντρα και επίσης έχω ακούσει ότι αξίζει να πας στην αγορά του χρυσού (μου είπαν ότι έχει άπειρη ποικιλία σε κοσμήματα, χρυσαφικά, κλπ). Δεν πρόλαβα να πάω σε περισσότερα από ένα εμπορικά, αλλα το Mall of the Emirates στο οποίο πήγα, ήταν τεράστιο και κατά τη γνώμη μου αξίζει να πας πρώτα σε αυτό. Μέσα εκεί είναι και το Ski Dubai, φαντάζομαι θα γνωρίζεις τι είναι. Δεν μπήκα μέσα, αλλά έχει τζαμαρίες οπότε μπορείς από έξω να δεις πώς είναι και να βγάλεις και φωτό.

Κάτι άλλο που έκανα είναι η οδήγηση με 4χ4 στην έρημο. Είναι το πιο συνηθισμένο πράγμα που κάνουν σαν δραστηριότητα οι τουρίστες εκεί, οπότε θα βρεις άπειρα γραφεία που προσφέρουν το συγκεκριμένο πακέτο (ρώτα στην reception του ξενοδοχείου). Κοστίζει περίπου 50ευρώ. Έρχονται μεσημέρι και σε παραλαμβάνουν με το τζιπ από το ξενοδοχείο, φορτώνουν και άλλο κόσμο μέσα, και πάνε καραβάνι σε αμμόλοφους, όπου και οδηγούν στο όριο. Τα 4χ4 τα δίνουν όλα. Έχει πλάκα, αρκεί να μην ζαλίζεσαι! Αν ζαλίζεσαι εύκολα, ίσως είναι λίγο ζόρικο. Σε κατεβάζουν κιόλας 2-3 φορές για να βγάλεις φωτό. Μετά, αφού δύσει ο ήλιος, σε πάνε σε ένα camp μέσα στην έρημο. Εκεί έχει διάφορες attraction (καμήλες, αργιλέ, χορό της κοιλιάς κλπ) καθώς και πλήρες δείπνο με ΒΒQ και μπουφέ με διάφορα.

Κάπου αλλού που αξίζει να πας είναι η περιοχή Deira (είναι πολύ κεντρική, κάτι σαν την δικιά μας Ομόνοια), όπου έχει πολλά μαγαζιά (στα οποία μπορείς να βρείς ίδια προϊόντα με αυτά που έχουν στα εμπορικά, αλλά να τα πάρεις σε χαμηλότερες τιμές αν τους κάνεις παζάρια, κάτι το οποίο στα εμπορικά δεν γίνεται με τίποτα). Επίσης, μιας και η περιοχή είναι παραλιακή, έχει κάτι κανάλια όπου υπάρχουν τα taxi boats, που σε πάνε βαρκάδα και βλέπεις την πόλη. Αξίζει να το κάνεις βράδυ αυτό, που όλα είναι φωτισμένα.

Τέλος, αξίζει να πας στην περιοχή medinat jumeirah (για να καταλάβεις, είναι πολύ κοντά με το Mall of the Emirates και με το Burj Al Arab). Είναι σαν ολόκληρη πόλη χτισμένη με το παραδοσιακό αραβικό στυλ. Έχει πολλά εστιατόρια, ξενοδοχεία, καταστήματα. Έχει πολλούς φοίνικες, κανάλια με νερό, γεφυρούλες κλπ. Εκεί αξίζει επίσης να κάνεις βαρκάδα που σου δίνει την ευκαιρία να βγάλεις πολλές φωτό και να δεις όλη την περιοχή.

Αυτά πρόλαβα να δω εγώ. Σίγουρα από ότι ξέρω αξίζει να πας και σε κάποιο bar-club από τα άπειρα που υπάρχουν (το πιο γνωστό νομίζω είναι το buddha bar).

Πρακτικές συμβουλές: Πάρε ελαφριά ρούχα-κοντομάνικα γιατί έχει πολύ ζέστη και τρελλή υγρασία. Τα ταξί είναι πεντακάθαρα, οι οδηγοί ευγενικοί και καταλαβαίνουν σχετικά καλά αγγλικά. Όλα έχουν ταξίμετρο και το ποσό που πληρώνεις είναι ακριβώς ίδιο για την ίδια διαδρομή (το ταξίμετρο δεν "γράφει" όταν είναι κολλημένο στην κίνηση). Επίσης είναι αρκετά φτηνά (π.χ. διαδρομή γύρω στα 20+ km, πληρώνεις 10ευρώ). Το φαγητό επίσης είναι αρκετά φτηνό. Τέλος, μην πάρεις πολλά πράγματα μαζί, σε περίπτωση που σε πιάσει καταναλωτική μανία (έχει άπειρα προϊόντα και μάρκες) και δεν έχεις που να τα βάλεις όταν γυρίζεις.

Ελπίζω να σε βοήθησα, αν χρειάζεσαι κάποια άλλη πληροφορία πες μου.
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...(είχα την εντύπωση οτι στο 4χ4 οδηγώ ΕΓΩ...)
υποθέτω καλύτερα μεμονομένα κι όχι group, σωστά;
 

kergaz

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...(είχα την εντύπωση οτι στο 4χ4 οδηγώ ΕΓΩ...)
υποθέτω καλύτερα μεμονομένα κι όχι group, σωστά;
Καλά θα ήταν να οδηγείς ο ίδιος, αλλά πιστεύω ότι θέλει ιδιαίτερες οδηγικές ικανότητες (θα το διαπιστώσεις αν πας). Επίσης πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πας μόνος για να έχεις μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων.
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Λοιπόν, έχω 3-4 μέρες και έχω "φάει" γύρω στις 4-5ώρες τη μέρα στο δύκτιο για πληροφορίες σχετικά με το ταξίδι.
Πιο πολύ σκέφτομαι για μεμονομένο, και η μόνη βολική εταιρία είναι η air china η οποία φτάνει 16:10 στο dubai απ`ευθείας! Ολες οι άλλες εταιρίες φθάνουν μετά τις 11:30μμ με στάση στο Μπαχρέιν και πάει χαμένη η πρώτη μέρα.
Αυτό που "φοβάμαι" είναι το air china.......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.841
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom