Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
EXS σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!:p
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Menia21 απο σαφαρι στην Αφρικη το γυρισαμε σε Ντουμπαι-Μαυρικιο τελικα ε?
Σε πειραζω , θα ειναι φοβεροs συνδυασμοs!
Καλο ταξιδι και στουs δυο σαs (menia και exs ) και οταν επιστρεψετε περιμενουμε τιs ιστοριεs σαs.Βλεπετε τοτε θα εχω γυρισει κι εγω και θα πρεπει να με στηριξετε ψυχολογικα μεχρι το επομενο..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.419
Εγώ για Ντουμπάι ψηφίζω ταξί....είναι πολύ φθηνά και δεν έχουν τη ταρίφα που συναντάμε εδώ, πληρώνεις τη διαδρομή με μία ελάχιστη σημαία.....έτσι κι αλλιώς, οι μετακινήσεις θα είναι περιορισμένες, δε θα ξέρεις πού να παρκάρεις, τις διαδρομές κτλ....συνιστώ ταξί και Μαυρίκιο νοικιάζεις κάτι για να έχεις πλήρη ελευθερία
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Menia21 απο σαφαρι στην Αφρικη το γυρισαμε σε Ντουμπαι-Μαυρικιο τελικα ε?
Σε πειραζω , θα ειναι φοβεροs συνδυασμοs!
Καλο ταξιδι και στουs δυο σαs (menia και exs ) και οταν επιστρεψετε περιμενουμε τιs ιστοριεs σαs.Βλεπετε τοτε θα εχω γυρισει κι εγω και θα πρεπει να με στηριξετε ψυχολογικα μεχρι το επομενο..
Αστα go2dbeach, ο σύζυξ δεν πειθόταν με τίποτα για Τανζανία!;) Μετά του πρότεινα Κίνα, Ιορδανία, Κο Σαμούι, δεν θυμάμαι κι εγώ τι άλλο και στο τέλος καταλήξαμε Ντουμπάι - Μαυρίκιο! Πετάω στις 26/3!!!:clap:και σου υπόσχομαι ότι θα βγάλω τέτοιες φώτο που θα συμπεριλάβεις τον Μαυρίκιο στους μελλοντικούς προορισμούς σου!!!:bleh::haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Menia , εγω γυρναω στιs 25/3 και εσυ φευγειs την επομενη!
Θα περιμενω με αγωνια φωτο και ενα travel story απο Μαυρικιο!
 

niki24

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ντουμπαι
παιδια εψαξα σε ολες τις σελιδες αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο, οποτε... ερωτηση για την ενδυμασια στο ντουμπαι... εχω διαβασει σε ξενες σελιδες οτι οι αντρες δεν πρεπει να φορανε κοντα παντελονια και οι γυναικες οχι κοντα παντελονια, οχι κολλητα παντελονια, οχι ανοιχτα μπλουζακια και σε ορισμενους χωρους δεν επιτρεπεται να φαινονται οι ωμοι και ισως χρειαστει να καλυπτουν και τα μαλλια τους... σκοπευω να παω τελη φεβρουαριου και εχω αρχισει λιγο να προβληματιζομαι.. υπαρχει κανεις που εχει παει και μπορει να με διαφωτισει στο θεμα? επισης το καπνισμα σε ανοιχτους χωρους (φανταζομαι οτι υπαρχουν καφε που μπορεις να καθισεις εξω...) επιτρεπεται?
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
παιδια εψαξα σε ολες τις σελιδες αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο, οποτε... ερωτηση για την ενδυμασια στο ντουμπαι... εχω διαβασει σε ξενες σελιδες οτι οι αντρες δεν πρεπει να φορανε κοντα παντελονια και οι γυναικες οχι κοντα παντελονια, οχι κολλητα παντελονια, οχι ανοιχτα μπλουζακια και σε ορισμενους χωρους δεν επιτρεπεται να φαινονται οι ωμοι και ισως χρειαστει να καλυπτουν και τα μαλλια τους... σκοπευω να παω τελη φεβρουαριου και εχω αρχισει λιγο να προβληματιζομαι.. υπαρχει κανεις που εχει παει και μπορει να με διαφωτισει στο θεμα? επισης το καπνισμα σε ανοιχτους χωρους (φανταζομαι οτι υπαρχουν καφε που μπορεις να καθισεις εξω...) επιτρεπεται?
CLOTHING
Lightweight summer clothing is ideal with a wrap, sweater or jacket for cooler winter nights and air-conditioned premises. Although the dress code in the UAE is generally casual, guests in the larger hotels do tend to dress more formally in the evening. Since you are visiting a Muslim country, bikinis, swimsuits, shorts and revealing tops should be confined to beach resorts.
Women are usually advised not to wear short skirts and to keep their shoulders covered. Note that in Sharjah women are prohibited from wearing swimsuits on public beaches.



απο το site dubai.com

μπες και δες οτι αλλο θελεις. τα εχει αναλυτικα.
Αλλα μην αγχωνεσαι και πολυ, οπου υπαρχει τουρισμος τα πραγματα χαλαρωνουν, αλλα μην το βγαλουμε και απο τα ματια!

Οσο για τον καφε, μην φανταστεις οτι θα περπατας στους δρομους και θα συναντας καφετεριες. Αυτα θα τα βρεις μονο στα malls. Δεν εχει και κατι αλλο το Ντουμπαι, βλεπεις χλιδα, κυκλοφορεις μονο με ταξι και απο mall σε mall. Μην παραλειψεις το γνωστο Budha Bar. Και μπαρ οποιoυ ειδους θα βρεις σε μεγαλα ξενοδοχεια. Δεν υπαρχει ζωη εξω απο τα ξενοδοχεια και τα malls.
Ωραιο ειναι και το σαφαρι στην ερημο, αν μπορεσετε να κανετε.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Παιδια δεν αποφασιζετε να μιλησετε και λιγα ελληνικα για να καταλαβαινομαστε? Οι ακαταλαβιστικες συντομογραφιες ειναι αυτες που θα φερουν πισω το χαμενο χρονο μας? Μην αρχισω και εγω εκφρασεις τυπου clk gti cfr vtr crv abc dce και οποιος καταλαβε καταλαβε.
Επι του θεματος, η air china ειναι μια χαρα. Ταξιδεψα με πολυ χειροτερες και απο οτι βλεπετε ειμαι ακομα εδω. Η μονη μου ενσταση ειναι στο θεμα του φαγητου αλλα πτηση ειναι θα τελειωσει.
 

niki24

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ντουμπαι
σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου ioan gkan! το προβλημα μου ειναι οτι στην ελλαδα η μοδα στα jeans ειναι να ειναι στενα οποτε μαλλον θα παρω μαζι μου μεγαλα φουλαρια να καλυπτομαι αν χρειαστει. στο κατω κατω θα ειμαι με τον αντρα μου οποτε δεν θα εχω προβλημα φανταζομαι... τελος παντων εχω μπερδευτει, πως θα ντυνομαι στις αγορες, πως στα μπαρ και πως σε πιο χλιδατα μερη! ουφ,ελπιζω βεβαια να επιτρεπεται το καπνισμα στα καφε των ξενοδοχειων και των πολυκαταστηματων γιατι καπου διαβασα οτι απο 2009 θα ισχυσει και στο ντουμπαι ο γνωστος νομος!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου ioan gkan! το προβλημα μου ειναι οτι στην ελλαδα η μοδα στα jeans ειναι να ειναι στενα οποτε μαλλον θα παρω μαζι μου μεγαλα φουλαρια να καλυπτομαι αν χρειαστει. στο κατω κατω θα ειμαι με τον αντρα μου οποτε δεν θα εχω προβλημα φανταζομαι... τελος παντων εχω μπερδευτει, πως θα ντυνομαι στις αγορες, πως στα μπαρ και πως σε πιο χλιδατα μερη! ουφ,ελπιζω βεβαια να επιτρεπεται το καπνισμα στα καφε των ξενοδοχειων και των πολυκαταστηματων γιατι καπου διαβασα οτι απο 2009 θα ισχυσει και στο ντουμπαι ο γνωστος νομος!
Καλε δεν χρειαζονται φουλαρια πανω απο τα τζιν και τετοια, χαλαρα! Εγω και σορτσακι εβαλα και φουστανακι! Ειπαμε οπου υπαρχουν τουριστες, τα πραγματα χαλαρωνουν! Απλα το νου σου γιατι στα malls, στα bars και και τα ξενοδοχεια εχει αρκετη ψυχρα λογω κλιματιστικων!
Και οπως ντυνεσαι εδω , ντυσου κι εκει. Ειπαμε χλυδα στα κτιρια, οι ανθρωποι ιδιοι ειναι.

Α, και το καπνισμα σαφως και δεν επιτρεπεται πουθενα, πλην ελαχιστων μπαρ. Sorry!

Αν εχεις αλλους προβληματισμους, ενημερωσε με.
 

pepes1gr

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Υγεία να έχουμε και λεφτά
Γειά σας.
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο site σας και είμαι γεμάτος απορίες. Φυσικά δεν έχω σκοπό να σας πρήξω αλλά θα ήθελα αν γνωρίζετε κάποιο "καλό" γραφείο με λογικές τιμές και καλές παροχές για να σχεδιάσω και εγώ το πρώτο μου ταξίδι στο Dubai.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom