Eστιατορια to die for!

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
Παιδια επειδη το φαγητο στην Ιταλία ειναι απλα αξεπεραστο,
νομιζω θα ηταν χρησιμο να προτεινουμε τα καλυτερα εστιατορια που εχουμε επισκεφτει
στις διαφορες πολεις και περιοχες της γειτονος χωρας.
Αν θυμοσαστε και τι ακριβως δοκιμάσατε και σας εμεινε αξεχαστο, ενημερωστε μας!
Καθε πληροφορια ευπροσδεκτη!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.459
Likes
28.735
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Παιδια επειδη το φαγητο στην Ιταλία ειναι απλα αξεπεραστο,
νομιζω θα ηταν χρησιμο να προτεινουμε τα καλυτερα εστιατορια που εχουμε επισκεφτει
στις διαφορες πολεις και περιοχες της γειτονος χωρας.
Αν θυμοσαστε και τι ακριβως δοκιμάσατε και σας εμεινε αξεχαστο, ενημερωστε μας!
Καθε πληροφορια ευπροσδεκτη!
Βενετία: Πίτσα στο δρόμο, στο Campo di San Rocco, ακριβώς πίσω από το ιερό της Basilica Santa Maria Gloriosa dei Frari. Πήγα για 1 κομμάτι, και ήταν τόσο καταπληκτική που έφαγα 3, στούμπωσα, και δε μπορούσα μετά να πάρω τα πόδια μου.

Πίζα: Ristorante La Pergoletta: Όμορφος χώρος, όμορφο φαγητό & κρασί, άσχημη τιμή.

Ρώμη: Ristorante Polese, στην piazza Sforza Cesarini. Εκπληκτική αυθεντική καρμπονάρα (με αυγό), ανάμεσα σε άλλα καλά, και παρότι πήγαμε Αύγουστο ήμασταν οι μόνοι τουρίστες. Το ανακαλύψαμε τυχαία, ενώ πηγαίναμε να βρούμε ένα άλλο εστιατόριο εκεί δίπλα που πρότεινε το Lonely planet - ευτυχώς εκείνο ήταν κλειστό κι εμείς πολύ κουρασμένοι για να ψάχνουμε άλλο. Σπάνια πάω στο ίδιο εστιατόριο δεύτερη φορά σε ξένη πόλη, αλλά εδώ έκανα εξαίρεση.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
Λοιπον αρχιζοντας από τη Ρωμη, εχοντας επισκεφθει την αιωνια πολη 4 φορες θα τολμησω να πω οτι εχω αποκτησει γαστρονομικες αδυναμιες
1)Αγαπημενη κλασσικη επιλογη το ciampini (στην κορυφη των spanish steps, 100 μετρα αριστερα προς borghese). Λειτουργει από Απριλ-Οκτ, υπεροχο αιθριο σε διαφορα επιπεδα,θεα μεχρι τον αγιο Πετρο (σε αποζημιωνει πληρως απο την αναβαση), δοκιμαστε tonareli (ειδος χοντρου μακαρονιου σερβιρεται με κοκκινη σαλτσα) για να διαπιστωσετε τη γοητεια της απλοτητας η απλα πηγαινετε απογευματακι νωρις για καφε η παγωτο για τη θεα.
2)Στα στενα γυρω απο τα ισπανικα σκαλια, στη via viccolo de babuino, ανακαλυψτε το Edy,μικρο αλλα κουκλιστικο, εκπληκτικες μακαροναδες θαλασσινων, παρα πολυ καλο vino de la casa και ενα απο τα καλυτερα home made tiramisu.
3) Στο λοφο τζανικολο για δειπνο στο Antico Arco, μινιμαλ διακομηση,ελαχιστοι τουριστες, μοντερνα αλλα νοστιμη ιταλικη κουζινα και καταπληκτικα πρωτοτυπα γλυκα (δικαια το κατατασσουν στα δεκα καλυτερα εστιατορια της Ρωμης)
4) Πισω απο το πανθεον, στην πλατεια Santa Maria Maddalena το εστιατοριο Clemente alla Maddalena παροτι λιγο ακριβο, διαθετει ωραιο κηπο με θεα την εκκλησια,αψογο σερβις και τα πιο νοστιμα και εκλεπτυσμενα παιδακια που εχω δοκιμασει (σε αντιθεση με τα γλυκα του τα οποια δεν θα συνιστουσα, τα θεωρω υπερτιμημενα)
Επεται συνεχεια ..

 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΙΑ
Μπράβο παιδιά με βοηθάτε αρκετά μιας και θα ταξιδέψω για πρώτη φορά το Πάσχα σε Ρώμη Φλωρεντία Τοσκάνη Συνεχίστε περιμένω και με την επιστροφή μου θα σας αναφέρω και τις δικές μου ανακαλύψεις ..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.763
Likes
1.084
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
ρώμη κοντά στη πιάτσα ναβόνα: Abbey theatre irish pub όχι και τόσο ιταλικό :) εξαιρετικής ποιότητας πρόχειρο φαγητό σε πολύ καλές τιμές όσο για τις μπύρες? αυτοκρατορικές .. α μη ξεχάσω την διεύθηνση: via del governo vecchio 51-53 σας μιλάω εκ πείρας
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ρώμη:
μερικές προτάσεις γρήγορα ...
επειδή πρέπει να δοκιμάζουμε την τοπική κουζίνα:
Benvenuti da "Checchino dal 1887" (40Ε+ στο Testaccio, γειτονιά διασκέδασης με πολλές προτάσεις)
Trattoria romana, Armando Al Pantheon dal 1961 (νορμάλ τιμές στο κέντρο σε υπέροχο περιβάλλοντα χώρο, μικρή τρατορία που ξεφεύγει από τις τουριστικές προτάσεις της περιοχής)

και για κέντρο 2 προτάσεις με μη ρωμαική κουζίνα αλλά αξίζουν πολλά..
PizzaR (πιτσερία με πολύ καλές τιμές, δίπλα στη via Veneto, ωραίο περιβάλλον και pizza, γλυκά από την πρωτεύουσα της πίτσας..)
home (από τα καλύτερα εστιατόρια με σικελική κουζίνα, ωραίος χώρος, λογικότατες τιμές - άριστο value/money..)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Ρώμη:
Benvenuti da "Checchino dal 1887" (40Ε+ στο Testaccio, γειτονιά διασκέδασης με πολλές προτάσεις)
΄

Κάτι τέτοια μου κάνεις και σε αγαπάω... όντως υπέροχο...

Αν ο δρόμος σας βγάλει στο ονειρικό Gubbio στα βάθη της Umbria το μέρος που θα ξεχάσετε τα προβλήματα σας ακούει στο όνομα La Fornace di Mastro Giorgio...
Ristorante La Fornace di Mastro Giorgio di Gubbio - Recensioni

Αν δεν φάτε εκεί, εκτός του ότι δεν θα σας ξαναμιλήσω ποτέ, θα έχετε χάσει μια κορυφαία γαστριμαργική εμπειρία...
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΙΑ
Ρώμη:
μερικές προτάσεις γρήγορα ...
επειδή πρέπει να δοκιμάζουμε την τοπική κουζίνα:
Benvenuti da "Checchino dal 1887" (40Ε+ στο Testaccio, γειτονιά διασκέδασης με πολλές προτάσεις)
Μήπως φίλοι μου (40e...4 άτομα *4=160)είναι λιγουλάκι ακριβά ;
Ποιό οικονομικές προτάσεις υπάρχουν;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ρώμη:
μερικές προτάσεις γρήγορα ...
επειδή πρέπει να δοκιμάζουμε την τοπική κουζίνα:
Benvenuti da "Checchino dal 1887" (40Ε+ στο Testaccio, γειτονιά διασκέδασης με πολλές προτάσεις)
Μήπως φίλοι μου (40e...4 άτομα *4=160)είναι λιγουλάκι ακριβά ;
Ποιό οικονομικές προτάσεις υπάρχουν;
τα 20-30ε νομίζω είναι οικονομική πρόταση που είναι το κάτω όπως και τα υπόλοιπα...πάντα μιλάμε για Ρώμη...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
΄

Κάτι τέτοια μου κάνεις και σε αγαπάω... όντως υπέροχο...

Αν ο δρόμος σας βγάλει στο ονειρικό Gubbio στα βάθη της Umbria το μέρος που θα ξεχάσετε τα προβλήματα σας ακούει στο όνομα La Fornace di Mastro Giorgio...
Ristorante La Fornace di Mastro Giorgio di Gubbio - Recensioni

Αν δεν φάτε εκεί, εκτός του ότι δεν θα σας ξαναμιλήσω ποτέ, θα έχετε χάσει μια κορυφαία γαστριμαργική εμπειρία...
μμμ...Gubbio..τα λημέρια του Don Matteo. Πασχα που θα το περάσω Φλωρεντία, όπως δείχνουν τα πράγματα, αν ανεβώ οδικώς θα το επισκεφτώ..
μπορεί να μην ξέρεις από πλοία αλλά από κουζίνα (και σιδερενιους σωληνες..) είσαι οκ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.528
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν ειμαι τοσο γνωστης της Ιταλιας οσο εσεις- φιλοδοξω να γινω ομως. Παραθετω μια διευθυνση εστιατοριου στη Ρωμη το οποιο ειχε πολυ καλες τιμες και πολυ καλη ποιοτητα στην Piazza Sant Egidio στο ακρως τουριστικο Trastevere. Προκειται για μια προσπαθεια που κανει η θρησκευτικη κοινοτητα του Sant Egidio να βοηθησει ανθρωπους με μια καποια μορφης νοητικη υστερηση να ενσωματωθουν στην κοινωνια. Μπορει να σας φερει το φαγητο σας καποιος με συνδρομο Νταουν αλλα να ειστε σιγουροι οτι θα ειναι πεντανοστιμο, σε καλες τιμες και αν ο καιρος ειναι καλος τοτε εχει και τραπεζακια εξω σε μια πολυ ομορφη πλατεια. Παραθετω τα στοιχεια απο ενα αγνωστο σε μενα site στο internet:


Trattoria degli Amici
6 Piazza Sant'Egidio
Trastevere
Rome
Italy 00153
Tel: 39 06 580 6033

This small, unpretentious trattoria has won the hearts of many Romans, and not just because it serves better food than most places in tourist-clogged Trastevere. The restaurant also offers jobs to mentally handicapped youth, who work both as waiters and in the kitchen. The menu features simple, consistently good dishes such as sea bass carpaccio, Tunisian-style couscous, chickpea soup, and fresh cassata and cannoli from Sicily.
Open Mondays through Saturdays 7:30 to 11 pm, September through July.

και για τους γνωστες της Ιταλικης:

Comunit
Αντιστοιχα στοιχεια δινει και το wikitravel
Trastevere travel guide - Wikitravel


Να προσθεσω ενα ακομη, ακριβοτερο απο το προηγουμενο το οποιο επισης ειναι μια μαγεια αν ειναι καλος ο καιρος. Βρισκεται σε μια μπαροκ πλατεια, την Piazza Sant Ignazio, και δεν ειναι μονο το τι τρως αλλα και απο τι περιβαλλεσαι. http://www.dasabatino.it/
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΙΑ
τα 20-30ε νομίζω είναι οικονομική πρόταση που είναι το κάτω όπως και τα υπόλοιπα...πάντα μιλάμε για Ρώμη...
Κατάλαβα φίλε μου θα πεινάσουμε στη Ρώμη!Έτσι είναι και στη Φλωρεντία και τοσκάνη;Και εγώ το Πάσχα θα είμαι στα περίχωρα της Φλωρεντίας !Άμα δεις δυο τρελούς΄Έλληνες να κυνηγάνε δυο ζωηρά παιδιά φώναξε Μιράντα εκεί θα είμαι !
Εύχομαι να περάσουμε καλά !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.688
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom