Eστιατορια to die for!

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κατάλαβα φίλε μου θα πεινάσουμε στη Ρώμη!Έτσι είναι και στη Φλωρεντία και τοσκάνη;Και εγώ το Πάσχα θα είμαι στα περίχωρα της Φλωρεντίας !Άμα δεις δυο τρελούς΄Έλληνες να κυνηγάνε δυο ζωηρά παιδιά φώναξε Μιράντα εκεί θα είμαι !
Εύχομαι να περάσουμε καλά !
μάλλον κάτι δεν αντιλαμβάνομαι καλά...στην ταβέρνα μιας γειτονιάς (και δεν είναι σικ) που φάγαμε την τρίτη πληρώσαμε 20 Ε το άτομο. 20-30 Ε το άτομο στο κέντρο της Ρώμης είναι πολλά? έχετε παιδιά το καταλαβαίνω αλλά δεν πίνουν κρασί φαντάζομαι. οι πίτσες στο Pizza Re διπλα στη via Veneto αρχίζουν από 6Ε...πιο κάτω? τότε πας Trastevere (υπέροχη περιοχή αν και πολύ τουριστική):
index (από 2,5 Ε)
πιο κάτω μάλλον δεν θα βρεις πουθενά...
Υ.Γ. στη Φλωρεντία είναι πολύ χειρότερα γιατί είναι το ίδιο τουριστική και έχει 300.000 πληθυσμό αντί 3.500.000...εκεί χρειάζεται να βγείτε εκτός πόλης σε μη τουριστικά μέρη
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
μάλλον κάτι δεν αντιλαμβάνομαι καλά...στην ταβέρνα μιας γειτονιάς (και δεν είναι σικ) που φάγαμε την τρίτη πληρώσαμε 20 Ε το άτομο. 20-30 Ε το άτομο στο κέντρο της Ρώμης είναι πολλά? έχετε παιδιά το καταλαβαίνω αλλά δεν πίνουν κρασί φαντάζομαι. οι πίτσες στο Pizza Re διπλα στη via Veneto αρχίζουν από 6Ε...πιο κάτω? τότε πας Trastevere (υπέροχη περιοχή αν και πολύ τουριστική):
index (από 2,5 Ε)
πιο κάτω μάλλον δεν θα βρεις πουθενά...
Υ.Γ. στη Φλωρεντία είναι πολύ χειρότερα γιατί είναι το ίδιο τουριστική και έχει 300.000 πληθυσμό αντί 3.500.000...εκεί χρειάζεται να βγείτε εκτός πόλης σε μη τουριστικά μέρη
ok!φίλε Samion κατάλαβα ευτυχώς τα παιδιά μου τρελαίνονται για πίτσα και μακαρόνια μόνο αυτά τρώνε και όταν πάμε εξω στην Ελλάδα!Πράγματι και εδώ πάντα πάμε πάνω απο 40E στις εξόδους μας στα ζαγοροχώρια έχεις δίκιο !Μόνο που έχω σκοπό να μείνω γύρω στις 13 μέρες Ιταλία οπότε λογικό είναι να αναζητώ και κάποιες οικονομικές προτάσεις...Στη Φλωρεντία δεν έχω σκοπό να βρεθώ πάνω απο 2 μέρες Κυρίως θα περιηγηθώ στα χωριά της Τοσκάνης!Πάντως ευτυχώς έχω κλείσει διαμέρισμα στην Τοσκάνη με κουζίνα Οπότε στα δύσκολα ε! θα μαγειρέψουμε και καμμιά μέρα!
Ευχαριστώ
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
η πρόταση που έχω κάνει είναι πολύ καλή για τα χρήματα ποτ θα ξοδέψετε μιλάμε για 10-20€
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
η πρόταση που έχω κάνει είναι πολύ καλή για τα χρήματα ποτ θα ξοδέψετε μιλάμε για 10-20?

προτείνεις Irish pub απ' ότι βλέπω, μα καλά, είναι δυνατόν?? να είσαι στη χώρα με την καλύτερη κουζίνα του κόσμου και να πας να φας σε pub? είναι ιεροσυλία!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Samion;47525. οι πίτσες στο Pizza Re διπλα στη via Veneto αρχίζουν από 6Ε...πιο κάτω? τότε πας Trastevere (υπέροχη περιοχή αν και πολύ τουριστική): πιο κάτω μάλλον δεν θα βρεις πουθενά... Υ.Γ. στη Φλωρεντία είναι πολύ χειρότερα γιατί είναι το ίδιο τουριστική και έχει 300.000 πληθυσμό αντί 3.500.000...εκεί χρειάζεται να βγείτε εκτός πόλης σε μη τουριστικά μέρη[/quote said:
Σύντροφε Samion τι υπέροχο tip είναι αυτό μας έδωσες!!!

Αυτό ήταν το ενδόμυχο όνειρό μου , να φάω πίτσα στην Pizza Re, αλλά ντρεπόμουν να το ομολογίσω!!

Ίσως είμαι αθεράπευτα ρομαντικός αλλά αν δεν φας μια alle vongole στην Ιταλία τι διάολο πας??

Και για να σοβαρευτούμε... όταν κάνεις ένα ταξίδι και είσαι πάνω από 25 ετών πρέπει να είσαι αποφασισμένος να ξοδέψεις... Αν δεν έχεις άνεση, που πολλές φορές συμβαίνει σε όλους μας, σταθμίζεις τα πράγματα και ίσως το αναβάλεις για λίγους μήνες... Αν είναι να πάω ταξίδι και να μείνω σε hostel, να τρώω πίτσα στην Pizza Re και σάντουιτς στο ηρωικό Trastevere άστα να πάνε...

Επαναλαμβάνω όλα αυτά ισχύουν όταν είσαι πάνω από 25-26... Αν είσαι κάτω τότε και σε hostel θα μείνεις και πίτσα θα φας και νηστικός θα μείνεις και interail θα πάρεις, γιατί αυτά απαιτεί η ηλικία και η γοητεία του πρωτοταξιδευτή...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
προτείνεις Irish pub απ' ότι βλέπω, μα καλά, είναι δυνατόν?? να είσαι στη χώρα με την καλύτερη κουζίνα του κόσμου και να πας να φας σε pub? είναι ιεροσυλία!
irish pub με ιρλανδέζικες μπύρες και ιταλική κουζίνα και μη φανταστείς κανά κατώγι... σου μιλάω εκ πείρας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σύντροφε Samion τι υπέροχο tip είναι αυτό μας έδωσες!!!

Αυτό ήταν το ενδόμυχο όνειρό μου , να φάω πίτσα στην Pizza Re, αλλά ντρεπόμουν να το ομολογίσω!!

Ίσως είμαι αθεράπευτα ρομαντικός αλλά αν δεν φας μια alle vongole στην Ιταλία τι διάολο πας??

Και για να σοβαρευτούμε... όταν κάνεις ένα ταξίδι και είσαι πάνω από 25 ετών πρέπει να είσαι αποφασισμένος να ξοδέψεις... Αν δεν έχεις άνεση, που πολλές φορές συμβαίνει σε όλους μας, σταθμίζεις τα πράγματα και ίσως το αναβάλεις για λίγους μήνες... Αν είναι να πάω ταξίδι και να μείνω σε hostel, να τρώω πίτσα στην Pizza Re και σάντουιτς στο ηρωικό Trastevere άστα να πάνε...

Επαναλαμβάνω όλα αυτά ισχύουν όταν είσαι πάνω από 25-26... Αν είσαι κάτω τότε και σε hostel θα μείνεις και πίτσα θα φας και νηστικός θα μείνεις και interail θα πάρεις, γιατί αυτά απαιτεί η ηλικία και η γοητεία του πρωτοταξιδευτή...
η pizza είναι μέρος της ιταλικής γαστρονομίας και οι πιτσερίες είναι τα φθηνότερα μέρη για φαγητό. για να φας μια καλή πίτσα ή και καλό φαγητό δεν πρέπει να είναι απαραίτητα ακριβό το εστιατόριο. εδώ δεν ψάχνουμε μέρη low budget γιατί τα βρίσκει πολύ εύκολα μόνος του ο καθένας (tip : εξαιρετική θέα στο Mc Donalds Piazza Repubblica...:haha::haha:) αλλά εστιατόρια το die for..ανεξαρτήτως τιμής γιατί υπάρχουν και τρατορίες με εξαιρετικό σπιτικό φαγητό σε χαμηλές τιμές που δεν βρίσκονται στο νετ αλλά στόμα με στόμα. ο καθένας έχει το budget του και κανονίζει. πάντως είναι κρίμα στην Ιταλία να μην γευτείς ορισμένα πιάτα όντως...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
irish pub με ιρλανδέζικες μπύρες και ιταλική κουζίνα και μη φανταστείς κανά κατώγι... σου μιλάω εκ πείρας.
οι Ιταλοί έχουν ένα πάθος με τα Irish pub και την Ιρλανδία γενικότερα. έχω δει κι εγώ irish pub με ιταλικότατο φαγητό. αμφιβάλω αν υπάρχει πόλη στην Ιταλία με >300.000 πληθυσμό χωρίς Irish pub...οπότε ας μετρηθεί το τιπ σου...
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Σύντροφε Samion τι υπέροχο tip είναι αυτό μας έδωσες!!!

Αυτό ήταν το ενδόμυχο όνειρό μου , να φάω πίτσα στην Pizza Re, αλλά ντρεπόμουν να το ομολογίσω!!

Ίσως είμαι αθεράπευτα ρομαντικός αλλά αν δεν φας μια alle vongole στην Ιταλία τι διάολο πας??

Και για να σοβαρευτούμε... όταν κάνεις ένα ταξίδι και είσαι πάνω από 25 ετών πρέπει να είσαι αποφασισμένος να ξοδέψεις... Αν δεν έχεις άνεση, που πολλές φορές συμβαίνει σε όλους μας, σταθμίζεις τα πράγματα και ίσως το αναβάλεις για λίγους μήνες... Αν είναι να πάω ταξίδι και να μείνω σε hostel, να τρώω πίτσα στην Pizza Re και σάντουιτς στο ηρωικό Trastevere άστα να πάνε...

Επαναλαμβάνω όλα αυτά ισχύουν όταν είσαι πάνω από 25-26... Αν είσαι κάτω τότε και σε hostel θα μείνεις και πίτσα θα φας και νηστικός θα μείνεις και interail θα πάρεις, γιατί αυτά απαιτεί η ηλικία και η γοητεία του πρωτοταξιδευτή...
Δηλαδή φίλε traveler αν είσαι πάνω απο 25 χρονών και προσπαθεις να τα βγάλεις πέρα με το μισθό του καθηγητή !και δεν έχεις την τύχη να βρείς απο το μπαμπά ή τον πεθερό σου ούτε καν ένα σπίτι και πληρώνεις 600euro ενοίκιο και αν δεν έχεις που να αφήσεις τα παιδιά σου και πρέπει να τα πάρεις μαζί σου ανεβάζοντας έτσι βέβαια τα έξοδα του ταξιδιού σου δεν έχεις το δικαίωμα να χαρίσεις στον εαυτό σου ένα ταξίδι και θα σαι αξιολύπητος αν δεν μπορείς να τρως κάθε μέρα σε όλα αυτά τα ωραία εστιατόρια αλλά τη βγάλεις και με πίτσα και μακαρονάδες κάποιες μέρες;δεν είναι καλύτερα να μείνεις πέντε μέρες παραπάνω και ας τρως και πιο φτωχικά;Ενα ταξίδι(και μάλιστα στην Ιταλία) εστιαζει μόνο στο φαγητό;Συγνώμη παιδια αποχωρώ αν θεωρείτε οτι μιζεριάζω την κουβέντα σας
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
υπάρχουν και τρατορίες με εξαιρετικό σπιτικό φαγητό σε χαμηλές τιμές που δεν βρίσκονται στο νετ αλλά στόμα με στόμα.
για να επιβεβαιώσω αυτά που λέω να 2 τραττορίες που όποιος πάει θα με θυμηθεί...

η απόλυτη τραττορία: Trattoria "da Marcello". Via dei campani. (S. Lorenzo)
σερβίρισμα σε τραπεζομαντηλα χάρτινα, εξαιρετικό φαγητό και πολύ χαμηλές τιμές. σερβίρει ο Isidoro και μαγειρεύει η mamma...τυπική κουζίνα της Ρώμης: rigatoni alla carbonara, cacio pepe, gricia (μμμμ...) κλπ.
και πιο τουριστική αλλά σε πολύ βολική τοποθεσία
pasquino: Locali a Roma - ristoranti
da pasquino ,Piazza Pasquino, 1
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δηλαδή φίλε traveler αν είσαι πάνω απο 25 χρονών και προσπαθεις να τα βγάλεις πέρα με το μισθό του καθηγητή !και δεν έχεις την τύχη να βρείς απο το μπαμπά ή τον πεθερό σου ούτε καν ένα σπίτι και πληρώνεις 600euro ενοίκιο και αν δεν έχεις που να αφήσεις τα παιδιά σου και πρέπει να τα πάρεις μαζί σου ανεβάζοντας έτσι βέβαια τα έξοδα του ταξιδιού σου δεν έχεις το δικαίωμα να χαρίσεις στον εαυτό σου ένα ταξίδι και θα σαι αξιολύπητος αν δεν μπορείς να τρως κάθε μέρα σε όλα αυτά τα ωραία εστιατόρια αλλά τη βγάλεις και με πίτσα και μακαρονάδες κάποιες μέρες;δεν είναι καλύτερα να μείνεις πέντε μέρες παραπάνω και ας τρως και πιο φτωχικά;Ενα ταξίδι(και μάλιστα στην Ιταλία) εστιαζει μόνο στο φαγητό;Συγνώμη παιδια αποχωρώ αν θεωρείτε οτι μιζεριάζω την κουβέντα σας
απαντάω και εγώ επειδή χρησιμοποίησες πληθυντικό...να μην αποχωρήσεις φυσικά. ο καθένας έχει το μπάτζετ του και κανονίζει. ακολουθήστε τα τιπ που ειδες με χαμηλές τιμές και θα ευχαριστηθείτε και το φαγητό στην Ιταλία. Μία πίτσα στο Pizza Re είναι κλάσης ανώτερη από το 95% των αθηναικών πιτσαριών (δοκιμάστε οπωσδήποτε τα φρέσκα ναπολιτάνικα γλυκά- Baba κλπ..). δοκιμάστε και τις τρατορίες στη Ρώμη σαν τον Armando στο Pantheon, το Marcello στο San Lorenzo και σε διαβεβαιώ ότι θα είναι μια αξίοσημείωτη γαστρονομική εμπειρία των 10-15 Ε το άτομο..
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δηλαδή φίλε traveler αν είσαι πάνω απο 25 χρονών και προσπαθεις να τα βγάλεις πέρα με το μισθό του καθηγητή !και δεν έχεις την τύχη να βρείς απο το μπαμπά ή τον πεθερό σου ούτε καν ένα σπίτι και πληρώνεις 600euro ενοίκιο και αν δεν έχεις που να αφήσεις τα παιδιά σου και πρέπει να τα πάρεις μαζί σου ανεβάζοντας έτσι βέβαια τα έξοδα του ταξιδιού σου δεν έχεις το δικαίωμα να χαρίσεις στον εαυτό σου ένα ταξίδι και θα σαι αξιολύπητος αν δεν μπορείς να τρως κάθε μέρα σε όλα αυτά τα ωραία εστιατόρια αλλά τη βγάλεις και με πίτσα και μακαρονάδες κάποιες μέρες;δεν είναι καλύτερα να μείνεις πέντε μέρες παραπάνω και ας τρως και πιο φτωχικά;Ενα ταξίδι(και μάλιστα στην Ιταλία) εστιαζει μόνο στο φαγητό;Συγνώμη παιδια αποχωρώ αν θεωρείτε οτι μιζεριάζω την κουβέντα σας
Όχι φυσικά κορίτσι μου! Ο καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του στο ταξίδι του και να πάρει αυτό που θέλει από ένα ταξίδι του και την ζωή του! Κι εγώ ανήκω σε αυτούς που μου είναι πολλές φορές παγερά αδιάφορο το θέμα φαγητό (κι όχι για λόγους τιμής συνήθως) και προτιμώ την εμπειρία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom