Eστιατορια to die for!

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
για να επιβεβαιώσω αυτά που λέω να 2 τραττορίες που όποιος πάει θα με θυμηθεί...

η απόλυτη τραττορία: Trattoria "da Marcello". Via dei campani. (S. Lorenzo)
σερβίρισμα σε τραπεζομαντηλα χάρτινα, εξαιρετικό φαγητό και πολύ χαμηλές τιμές. σερβίρει ο Isidoro και μαγειρεύει η mamma...τυπική κουζίνα της Ρώμης: rigatoni alla carbonara, cacio pepe, gricia (μμμμ...) κλπ.
και πιο τουριστική αλλά σε πολύ βολική τοποθεσία
pasquino: Locali a Roma - ristoranti
da pasquino ,Piazza Pasquino, 1
Σε ευχαριστώ Samion πολύτιμη η βοήθειά σου είναι σίγουρο οτι θα τις τιμήσω τις τραττορίες αυτές Συγνώμη αν έγινα λίγο δυσάρεστη πριν αλλά όλοι έχουμε δικαίωμα σε αυτή τη ζωή !Χίλια ευχαριστώ
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δηλαδή φίλε traveler αν είσαι πάνω απο 25 χρονών και προσπαθεις να τα βγάλεις πέρα με το μισθό του καθηγητή !και δεν έχεις την τύχη να βρείς απο το μπαμπά ή τον πεθερό σου ούτε καν ένα σπίτι και πληρώνεις 600euro ενοίκιο και αν δεν έχεις που να αφήσεις τα παιδιά σου και πρέπει να τα πάρεις μαζί σου ανεβάζοντας έτσι βέβαια τα έξοδα του ταξιδιού σου δεν έχεις το δικαίωμα να χαρίσεις στον εαυτό σου ένα ταξίδι και θα σαι αξιολύπητος αν δεν μπορείς να τρως κάθε μέρα σε όλα αυτά τα ωραία εστιατόρια αλλά τη βγάλεις και με πίτσα και μακαρονάδες κάποιες μέρες;δεν είναι καλύτερα να μείνεις πέντε μέρες παραπάνω και ας τρως και πιο φτωχικά;Ενα ταξίδι(και μάλιστα στην Ιταλία) εστιαζει μόνο στο φαγητό;Συγνώμη παιδια αποχωρώ αν θεωρείτε οτι μιζεριάζω την κουβέντα σας
Aγαπητή Miranta πρώτα απόλα σου οφείλω μια συγνώμη... Ήμουν υπέρ του δέοντος καυστικός και άδικος... Σαφέστατα και έχεις δίκιο και φυσικά έχεις να το δικαίωμα να χαρίσεις τον εαυτό σου ένα ταξίδι...

Αυτό που ήθελα να πω και το έγραψα τόσο άκομψα, είναι ότι ένα ταξίδι, ειδικά μάλιστα στην Ιταλία είναι για μένα μισό αν δεν προσφέρεις την πολυτέλεια ενός καλού γεύματος στον εαυτό σου... και καλό θα ήταν να το μετέθετες λίγους μήνες μπας και μπορέσεις να εξοικονομίσεις μερικά χρήματα παραπάνω...
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Aγαπητή Miranta πρώτα απόλα σου οφείλω μια συγνώμη... Ήμουν υπέρ του δέοντος καυστικός και άδικος... Σαφέστατα και έχεις δίκιο και φυσικά έχεις να το δικαίωμα να χαρίσεις τον εαυτό σου ένα ταξίδι...

Αυτό που ήθελα να πω και το έγραψα τόσο άκομψα, είναι ότι ένα ταξίδι, ειδικά μάλιστα στην Ιταλία είναι για μένα μισό αν δεν προσφέρεις την πολυτέλεια ενός καλού γεύματος στον εαυτό σου... και καλό θα ήταν να το μετέθετες λίγους μήνες μπας και μπορέσεις να εξοικονομίσεις μερικά χρήματα παραπάνω...
Εντάξει νομίζω πως πλέον έχουμε όλα τα χαρακτηριστικά μιας παρεούλας και οι συγκρούσεις είναι απαραίτητες ετσι για περισσότερο σασπενς !Ξερεις επειδή είναι -όπως και άλλες φορές εχω πει το πρώτο μου ταξίδι εξωτερικό χωρίς grup -έχω μια ανασφάλεια με το τελικό κόστος του εχω βάλει στην άκρη 4000euro και φιλοδοξώ να τα καταφέρω να τη βγάλω αξιοπρεπώς γύρω στις 12 μέρες ...Δεν θα το αναβάλω αλλά ίσως το περιορίσω σε διάρκεια Σου ζητώ και γω συγνώμη ..πάλι αγαπημένοι λοιπόν
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
www.abbey-rome.com κι από κάπνα ούτε ίχνος (οι καπνίζοντες μόνο καλοκαίρι έξω) η μπύρα harp από τις καλύτερες που έχω πιεί
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Συμφωνω και εγω μαζι σου Μιραντα οτι με τιποτε δεν πρεπει να αναβαλεις το ταξιδι σου. Σημερα μπορεις, σημερα θα το κανεις. Ποιος ξερει τι θα συμβει αυριο;
Αυτο που νομιζω οτι εννοει ο Traveller, ειναι οτι και η γαστρονομια ειναι ενα σοβαρο στοιχειο πολιτισμου εστω και υλικου, το οποιο δεν πρεπει κανεις να το υποτιμα αλλα να του αφιερωνει το χρονο του και το χρημα του, προκειμενου να αποκτησει μια πιο ολοκληρωμενη και συνολικη αποψη για μια χωρα. Και αν εννοει κατι τετοιο με βρισκει απολυτως συμφωνη. Ομως ποσες φορες σε ενα ταξιδι μεσα προφταινουμε να καλυψουμε ολες τις εκφανσεις του πολιτισμου μιας χωρας; Και κυριως μιας χωρας οπως η Ιταλια! Εννοειται οτι αν σε παιρνει οικονομικα το κανεις, ισως οχι καθε μερα φυσικα, αλλα μια φορα ενδεικτικα Αν οχι, και τι εγινε; Το αφηνεις υποθηκη για το μελλον μαζι με οσα αλλα μουσεια και εκκλησιες, πινακοθηκες, ταφικα μνημεια και αρχαιολογικους χωρους κλπ δεν θα προφτασεις να δεις σε ενα ταξιδι. Για παραδειγμα, δε θα αρνιομουνα ποτε να παω ενα τριημερο στο Παρισι επειδη δε θα προφταινα να δω ολα τα μουσεια του σε αυτο το συντομο χρονικο διαστημα. Φυσικα και θα ηταν ελλειπης η επισκεψη μου, αλλα και τι εγινε: καλυτερα μιση απο καθολου. Εσυ θα αποφασισεις αν αξιζει 12 ημερες επισκεψη, με οικονομια στη διατροφη των τεσσαρων ατομων, η 11 ημερες και ενα- δυο καλα εστιατορια. Εξαρταται στη δικια σου κριση και μονο τι βαραινει περισσοτερο.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Συμφωνω και εγω μαζι σου Μιραντα οτι με τιποτε δεν πρεπει να αναβαλεις το ταξιδι σου. Σημερα μπορεις, σημερα θα το κανεις. Ποιος ξερει τι θα συμβει αυριο;
Αυτο που νομιζω οτι εννοει ο Traveller, ειναι οτι και η γαστρονομια ειναι ενα σοβαρο στοιχειο πολιτισμου εστω και υλικου, το οποιο δεν πρεπει κανεις να το υποτιμα αλλα να του αφιερωνει το χρονο του και το χρημα του, προκειμενου να αποκτησει μια πιο ολοκληρωμενη και συνολικη αποψη για μια χωρα. Και αν εννοει κατι τετοιο με βρισκει απολυτως συμφωνη. Ομως ποσες φορες σε ενα ταξιδι μεσα προφταινουμε να καλυψουμε ολες τις εκφανσεις του πολιτισμου μιας χωρας; Και κυριως μιας χωρας οπως η Ιταλια! Εννοειται οτι αν σε παιρνει οικονομικα το κανεις, ισως οχι καθε μερα φυσικα, αλλα μια φορα ενδεικτικα Αν οχι, και τι εγινε; Το αφηνεις υποθηκη για το μελλον μαζι με οσα αλλα μουσεια και εκκλησιες, πινακοθηκες, ταφικα μνημεια και αρχαιολογικους χωρους κλπ δεν θα προφτασεις να δεις σε ενα ταξιδι. Για παραδειγμα, δε θα αρνιομουνα ποτε να παω ενα τριημερο στο Παρισι επειδη δε θα προφταινα να δω ολα τα μουσεια του σε αυτο το συντομο χρονικο διαστημα. Φυσικα και θα ηταν ελλειπης η επισκεψη μου, αλλα και τι εγινε: καλυτερα μιση απο καθολου. Εσυ θα αποφασισεις αν αξιζει 12 ημερες επισκεψη, με οικονομια στη διατροφη των τεσσαρων ατομων, η 11 ημερες και ενα- δυο καλα εστιατορια. Εξαρταται στη δικια σου κριση και μονο τι βαραινει περισσοτερο.
Έτσι είναι Έρση μου !Συμφωνώ μαζί σου...ότι μπορείς να κάνεις σήμερα μην το αναβάλεις για αύριο...Ποτέ δεν ξέρεις !
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σύντροφε Samion τι υπέροχο tip είναι αυτό μας έδωσες!!!

Αυτό ήταν το ενδόμυχο όνειρό μου , να φάω πίτσα στην Pizza Re, αλλά ντρεπόμουν να το ομολογίσω!!

Ίσως είμαι αθεράπευτα ρομαντικός αλλά αν δεν φας μια alle vongole στην Ιταλία τι διάολο πας??

Και για να σοβαρευτούμε... όταν κάνεις ένα ταξίδι και είσαι πάνω από 25 ετών πρέπει να είσαι αποφασισμένος να ξοδέψεις... Αν δεν έχεις άνεση, που πολλές φορές συμβαίνει σε όλους μας, σταθμίζεις τα πράγματα και ίσως το αναβάλεις για λίγους μήνες... Αν είναι να πάω ταξίδι και να μείνω σε hostel, να τρώω πίτσα στην Pizza Re και σάντουιτς στο ηρωικό Trastevere άστα να πάνε...

Επαναλαμβάνω όλα αυτά ισχύουν όταν είσαι πάνω από 25-26... Αν είσαι κάτω τότε και σε hostel θα μείνεις και πίτσα θα φας και νηστικός θα μείνεις και interail θα πάρεις, γιατί αυτά απαιτεί η ηλικία και η γοητεία του πρωτοταξιδευτή...
Αν και ξεφύγαμε λίγο από το θέμα (και το γκρούπ)...

Είναι γεγονός ότι πρέπει να ξοδέψεις κάτι παραπάνω αν θες να περνάς με υψηλότερα standards. Αλλά τα υψηλά standards, δεν είναι πάντα το καλύτερο. Μένοντας σε ένα hostel ή σε ένα σπίτι, ζείς μια πολύ πιο κοινωνική εμπειρία, γνωρίζεις κόσμο, συζητάς πιο έυκολα με ένα ντόπιο, μαθαίνεις πράγματα. Είναι βέβαια πιο κουραστικά και λιγότερο άνετα. Και είναι μόνο μια ευκαιρία, που εξαρτάται από σένα και την κοινωνικότητά σου για το αν θα αξιοποιήσεις ή όχι. Αλλά όχι, κανένα concierge 5 αστέρων δε θα κάτσει να μιλήσει μαζί σου, να σου πεί πως ζούν εκεί οι άνθρωποι και ποιά είναι τα προβλήματά τους, και να σου δώσει local tips για την πόλη.
Από την άλλη πλευρά, τα υψηλά standards, ενίοτε σημαίνουν και "αποστειρωμένο" περιβάλλον, χωρίς τοπικό flair. Ίδιο δωμάτιο και στην Ελλάδα, ίδιο και στη Λ. Αμερική, ίδιο και στην Ιαπωνία. Δεν είναι όμως πάντα έτσι. Όπως υπάρχουν καλά και κακά hostels, υπάρχουν και καλά και κακά πεντάστερα.
Και όντως, όταν είσαι νέος, τα "comforts" έχουν μικρότερη σημασία. Και σε παγκάκι τη βγάζεις το βράδυ άμα λάχει, και ξύπνιος μένεις, και νηστικός. Όταν είσαι πιο μεγάλος, αρχίζεις και δυσανασχετείς αν δεν υπάρχει ασανσέρ να ανεβάσεις τη βαλίτσα (ή σάκο, backpack κλπ) στο δωμάτιο, αν πρέπει να κοιμηθείς στους 35 βαθμούς χωρίς air-condition, ή ακόμα ακόμα αν δεν υπάρχει ζαχαρίνη και γάλα χωρίς λιπαρά στο πρωινό και πρέπει να χαλάσεις τη δίαιτά σου. Όταν είσαι ακόμα πιο μεγάλος, στα παραπάνω δε δυσανασχετείς απλώς, φεύγεις από το ξενοδοχείο και πας αλλού.

Για να έρθουμε στο θέμα του thread, κι εδώ μιλάνε τα μπόλικα κιλά μου, τα υψηλότερα standards ενός εστιατορίου δε σημαίνουν και καλύτερο φαγητό. Καλό (=να γλύφεις και τα δάκτυλά σου) φαγητό μπορεί να βρείς και στο φτηνότερο και στο ακρίβότερο εστιατόριο. Αυτό που διαφοροποιείται είναι το περιβάλλον, η θέση του εστιατορίου, η άνεση και η εξυπηρέτηση, το συνοδευτικό κρασί/μπύρα/κοκα-κόλα/κλπ.

Προσωπικά, έχοντας περάσει κι εγώ τα 25 από καιρό τώρα, προτιμώ κι εγώ το "ακριβό" ταξίδi με τα υψηλότερα standards, αλλά δεν απορρίπτω και όλα τα άλλα, και τα κάνω κι αυτά με την ίδια ευχαρίστηση, όταν π.χ. η παρέα το προτιμά, ή όταν π.χ. ο προορισμός προσφέρεται καλύτερα για τέτοιο ταξίδι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε ευχαριστώ Samion πολύτιμη η βοήθειά σου είναι σίγουρο οτι θα τις τιμήσω τις τραττορίες αυτές Συγνώμη αν έγινα λίγο δυσάρεστη πριν αλλά όλοι έχουμε δικαίωμα σε αυτή τη ζωή !Χίλια ευχαριστώ
μην ξεχάσεις τα περίφημα ρωμαικά suppli' (δες οδηγό street food..);)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
παντως εαν ενδιαφερει η ταπεινη μου αποψη ως δημιουργό του topic
απλα σκεφτηκα, κρινοντας εξ ιδιων, το ομολογω,
οτι επειδη ενα απο τα πολυ δυνατα σημεία της γειτονος ειναι η γαστρονομια της
-μιλαμε αντικειμενικα για μια απο τις καλυτερες κουζινες του κοσμου-,
και επειδη για πολλους η γαστρονομια ως μερος του πολιτισμου μιας χωρας
αποτελει ενα από τους σημαντικότερους παραγοντες του ταξιδιου
θα ηταν ενδιαφερον και χρησιμο να μοιραζόμασταν τις εμπειριες μας
ώστε να αποτελεσουν οδηγο
-για να αποφυγουμε τη σκοπελο των τουριστικων χαμηλής ποιοτητας εστιατοριων
-για να απολαυσουμε τη μαγεια ενος ξεχωριστου γευματος
Οσο για τον τιτλο to die for, στο μυαλο μου ειχα αυτα που κατα τα δικα μου κριτηρια κανουν ενα εστιατοριο -ακόμη και ιταλικο- να ξεχωριζει αναμεσα στα αλλα : ποιοτητα+ατμοσφαιρικότητα+περιβαλλον+ιδιαιτερότητα γεύσεων

η τιμη νομιζω επεται ...
αλλωστε δεν ειμαστε καθε μερα στην ιταλια
γιατι να μη προσφερουμε στον εαυτο μας τη δυνατοτητα
μιας ιδιαίτερης γαστρονομικης απολαυσης που θα τη θυμόμαστε για πολλα χρόνια!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κι επίσης να συμπληρώσω (δεν ξέρω αν συμφωνείς) η τιμή είναι πάντα σχετική! Πόσες φορές δεν έχουμε ανακαλύψει σούπερ γεύσεις σε κάτι φθηνιάρικα μαγαζιά που ούτε θα το περίμενες;
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
συμβαινει αυτο
στην ιταλια ειδικα μπορει κανεις να ανακαλυψει
πολλα απλα εστιατορια με καταπληκτικη κουζινα
και επισης να επισκεφτει καποια υπερτιμημενα(επειδη τα προτεινει καποιος οδηγος ή καποιο περιοδικο πχ) που δεν αξιζουν τα λεφτα τους
το value for money ειναι πολυ σημαντικό και στο θεμα του φαγητου!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
και για να ξαναγυρισουμε στο θεμα μας
μερικες προτασεις για Φλωρεντια
1ον και καλυτερον La Giostra, http://www.ristorantelagiostra.com/: εαν θελετε να βρεθειτε στο μερος που εφαγαν οι U2, η Τζενιφερ Ανιστον με τον Μπραντ και πολλοι αλλοι επωνυμοι τους οποίους με χαρα και καμαρι θα σας δειξει μπαινοντας ο υπερηλικας ιδιοκτήτης ο οποίος σας υποδεχεται φορώντας σκουφι μαγειρικής!Ατμοσφαιρικο αλλά casual, φιλικό και αυθεντικό,με αρκετη ροκ διαθεση στο σέρβις(αμετρητα τα δαχτυλιδια και τα βραχιολια-φλάντζες των σερβιτόρων), με πολλές εξτρα παροχες όπως μια μεγαλη πιατελα με αντιπαστι με την οποία χορταινεις κανονικα, δεν χρειαζεται να παρεις πρωτο πιατο, και στο τελος ενα πράσινο χωνευτικό ποτο (κιwi, ίσως) τεραστιες μεριδες,πρωτοτυπες συνταγες (τολμηστε το ψαρι σε κοκκινο κρασι, απλα τελειο!), φαντασμαγορικα γλυκα!
Μειονέκτημα για μενα που δεν γνωριζω την ιταλικη,
το μενου ειναι τεραστιο και μονο στα ιταλικα
Φιλοτιμες οι προσπαθειες του ροκα σερβοτορου να εξηγησει στα αγγλικα αλλα αδυνατο να εξηγηθουν τοσο πιατα!Γενικως παντως μπορεις να παραγγειλεις ακομη και στην τυχη, ολα ειναι υπεροχα! Και οι τιμουλες ειναι καπως.. ανεβασμενες, αλλα αξιζει πιστεψτε με!
2ον La Posta: Στο κεντρο, κοντα στο ταχυδρομειο και το διασημο γουρουνακι! Νόστιμη κουζινα της τοσκάνης,αρκετο alio,και μενου στα ιταλικα!
3ον Golden view open bar : Ειναι αδυνατο να μην πεσετε επανω του ακριβως διπλα στην Ποντε Βεκκιο, απο την αριστερή οχθη του Αρνο. Νορμαλ κουζινα,διεθνη πιατα, πολυ καλές πιτσες(ειδικα τα τέσσερα τυρια) και καταπληκτικη θεα, ειδικα το καλοκαιρι στο μπαλκονι που κρέμεται πάνω από το ποταμι!Τιμες μέτριες-χαμηλες
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom