Eστιατορια to die for!

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
για να κάνω και "το δικηγόρο του διαβόλου"..
δεν νομίζω να έθεσε οικονομικό θέμα ο Traveller αλλά θέμα ποιότητας που λογικά τίθεται μια αμφιβολία όταν ακούς σελφ σερβις ότι πάρεις 10Ε. ο καθένας μας θα δυσπιστούσε χωρίς να είναι σίγουρος αν δεν πάει.
και ο Traveller miranta θα υποκλινόταν στο μεγαλείο του Marcello στη Ρώμη (15-20Ε το άτομο) ή στη εξαιρετική τέχνη του il padrino στη Messina (για πολύ γνώστες, η καλύτερη riposata της Ιταλίας, με 8-15Ε το άτομο...). το θέμα μας είναι η ποιότητα πάντα. και το περιβάλλον μετράει βέβαια και πληρώνεται αναλόγως..ας λέμε προτάσεις που εστιάζουν στην ποιότητα του φαγητού και κατά 2ο λόγο στο περιβάλλον. τα 2 που προανέφερα μοιάζουν καταγώγια αλλά προσφέρουν αξέχαστη γαστριμαργική εμπειρία. τα ακριβά αυτοκίνητα απέξω κάτι υπονοούν..
Λοιπόν απο τώρα το ονειρεύομαι το Marcello αγαπητέ Samion Εχεις να προτείνεις συγκεκριμμένα πιάτα εκεί;η riposata τι ακριβώς είναι;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
είπαμε traveller όλα τα θέλουμε προτάσεις ποιότητας οικονομικές γιατί να μην τις αναζητάμε Εντάξει τα καλά εστιατόρια είναι εμπειρία αλλά δεν μπορείς να την έχεις καθημερινά !

Όλα τα θέλουμε αλλά όχι σε αυτό το topic... εδώ μιλάμε για υπερπαραγωγές, για μοναδικά εστιατόρια και όχι για καθημερινά εστιατόρια... Μιλάμε για εστιατόρια που έχουν το κάτι παραπάνω...

Για να καταλάβαιτε τι εννοώ... στο Θανάση στο Μοναστηράκι τρως μια χαρά με 8 ευρώ, στον Οικονόμου στα Πετράλωνα σκας με 15 ευρώ και τρως υπέροχα αλλά πως να το κάνουμε αν κάποιος μου ζητούσε να του προτείνω ένα εστιατόριο με την καλύτερη κουζίνα στην Αθήνα στο Βαρούλκο θα τον έστελνα και όχι στο Θανάση...

Μην βιαστείτε να με κατηγορείσετε για σνομπισμό... στο Ξυνό Νερό υπάρχει ο Κοντοσώρος ένα εστιατόριο die for που είναι φτηνό και υπέροχο... όπως δεν έχω λόγους να πιστεύω ότι αυτά που προτείνει ο samion δεν είναι die for...

Για το εστιατόριο self service που προτείνει η φίλη μας έχω να πω ότι όντως είμαι εν αταξία γιατί δεν έχω πάει αλλά από την άλλη αγαπητή ότι πάρεις όλα 10 στη Piazza di Spania και εστιατόριο die for δεν μου πολυ κολλάει... που ξέρεις βέβαια θαύματα γίνονται αλλά...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Λοιπόν απο τώρα το ονειρεύομαι το Marcello αγαπητέ Samion Εχεις να προτείνεις συγκεκριμμένα πιάτα εκεί;η riposata τι ακριβώς είναι;

riposata κατα λεξη σημαινει ξεκουραστη
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όλα τα θέλουμε αλλά όχι σε αυτό το topic... εδώ μιλάμε για υπερπαραγωγές, για μοναδικά εστιατόρια και όχι για καθημερινά εστιατόρια... Μιλάμε για εστιατόρια που έχουν το κάτι παραπάνω...

Για να καταλάβαιτε τι εννοώ... στο Θανάση στο Μοναστηράκι τρως μια χαρά με 8 ευρώ, στον Οικονόμου στα Πετράλωνα σκας με 15 ευρώ και τρως υπέροχα αλλά πως να το κάνουμε αν κάποιος μου ζητούσε να του προτείνω ένα εστιατόριο με την καλύτερη κουζίνα στην Αθήνα στο Βαρούλκο θα τον έστελνα και όχι στο Θανάση...

Μην βιαστείτε να με κατηγορείσετε για σνομπισμό... στο Ξυνό Νερό υπάρχει ο Κοντοσώρος ένα εστιατόριο die for που είναι φτηνό και υπέροχο... όπως δεν έχω λόγους να πιστεύω ότι αυτά που προτείνει ο samion δεν είναι die for...

Για το εστιατόριο self service που προτείνει η φίλη μας έχω να πω ότι όντως είμαι εν αταξία γιατί δεν έχω πάει αλλά από την άλλη αγαπητή ότι πάρεις όλα 10 στη Piazza di Spania και εστιατόριο die for δεν μου πολυ κολλάει... που ξέρεις βέβαια θαύματα γίνονται αλλά...
οκ σε καταλαβαίνω. ίσως δεν κατάλαβα καλά τον τίτλο του τόπικ και πρόσθεσα προτάσεις που προσφέρουν το κάτι παραπάνω μόνο στο φαγητό. με βάση την ερμηνεία σου τα 2 τελευταία δεν είναι με τίποτε to die for. απλά προσφέρουν το κάτι παραπάνω. αν ήθελες να προτείνεις ένα εστιατόριο με all time classic ελληνική κουζίνα "της μαμάς" ποιο θα πρότεινες? κάτι τετοιο είναι τα 2 τελευταία που είπα. αν συμφωνούν κι οι άλλοι θα περιοριστώ σ' αυτά που εννοείς.
τώρα στο Marcello θα φας Miranta πιάτα της Ρώμης καλοφτιαγμένα, σπιτικά. ο ορισμός της trattoria του παλιού καιρού.
Ristoranti a ROMA. Ristorante TRATTORIA DA MARCELLO nel quartiere SAN LORENZO, BOLOGNA, NOMENTANO, menu e cucina ROMANA, provincia di ROMA, regione LAZIO
η περιοχή που βρίσκεται, San Lorenzo, βρίθει εστιατορίων τέτοιου τύπου μια και είναι φοιτητική περιοχή και τη συστήνω ιδιαίτερα για βράδυ αντί του τουριστικού και λίγο ξεπεσμένου Trastevere.
η riposata είναι ένα "φτωχό" πιάτο (cucina povera όπως την αποκαλούν οι ιταλοί) από φασόλια και πάστα, η ορίτζιναλ με ταλιατέλες κομμένες που προστίθονται στο τέλος του μαγειρέματος των φασολιών και μετά μαζί αφήνονται να κρυώσουν (να ξεκουραστούν εξ ού και riposata..), είναι κρύο πιάτο δηλαδή. δοκίμασέ το σπίτι :
Profumo di Sicilia: Pasta e Fagioli di Casa Mia
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
Πολυ ωραιες ολες οι προτασεις σας, την επομενη φορα που θα παω στην Ιταλια θα τις παρω εκτυπωμενες σε χαρτι και θα γυρναω τα εστιατορια!!
δυστηχως δεν εχω να προτεινω κατι (αλλωστε στην Ιταλια ολα τελεια μου φαινονται εμενα) αλλα εχω να ακολουθησω τα δικα σας ..
mary αυτο με την αγελαδα και τον σερβιτορο ειχε πολυ γελιο!!!
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
1ον και καλυτερον La Giostra
erminathess το συγκεκριμενο εστιατοριο το ειδα απο κοντα και ηταν πολυ ωραιο εμφανισιακα, ειχε κατι λαμπακια πανω στο ταβανι που δημιουργουσαν ιδιαιτερη ατμοσφαιρα, και εγω θα το προτεινα χωρις να ξερω τι παιζει με τα πιατα γιατι δεν μπηκαμε! εμαθα απο τον φιλο που μενει εκει οτι οντως ειναι τσιμπημενες οι τιμες!
την επομενη φορα που θα παω, δεν θα μου ξεφυγει!!
χα! εχω αφησει πραγματα και για την επομενη φορα!!

να προτεινω επισης για tiramisu' στην ΡΩΜΗ το εξης:
Tiramisu' di Pompi
Via Albalonga, 7b/9/11
00183 Roma
Piazza Re di Roma

buon appetito!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Το Giostra...,το επισκεφτηκα για δευτερη φορα το μεγαλο Σαββατο, δεν μπορουσα να αντισταθω. Το εστιατοριο εχει επεκταθει και σε ενα καινουργιο χωρο, ιδιο με το παλιο, 10 μέτρα πιο πανω.. Η φημη του καλα κρατει!Πολυς κόσμος!
Ειχαμε κανει κρατηση, παρολα αυτα περιμεναμε οπως και ολοι οι υπολοιποι γυρω στη μιση ωρα για να καθισουμε, συντροφια με ενα proseco, εμεις το διασκεδαζαμε, τρεις ελληνιδες ομως που ηταν μπροστα μας ηταν ετοιμες να τους δειρουν, αλλα εκει.. περιμεναν..
Αξιζε η αναμονη! Το φαγητο καταπληκτικο, ισως το καλυτερο φιλετο που εχω δοκιμασει και η σως βαλσαμικου ενα ονειρο.. Οι μεριδες ειναι εξαιρετικα μεγαλες, η πιατελα με τα αντιπαστι που μας προσεφεραν στην αρχη υπερπαραγωγη: μπρουσκετα με ντοματινι, κολοκυθακια ογκατεν,μπρουσκετα με πατε,ψητα λαχανικα, αλλαντικα,τυρια
Ειναι απο τα καλυτερα εστιατορια που εχω επισκεφτει στην Ιταλια
Θα επανελθω ομως και με φρεσκιες προτασεις γιατι το προσφατο ταξιδι μου ηταν μια πραγματικη γαστριμαγικη περιπλανηση
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
erminathess, μιλάμε για φλωρεντία έτσι? (ψάχνομαι τώρα και διάβασα τα σχετικά ποστ σου παλαιότερα.. :p)

για τι τιμές μιλάμε ανά άτομο? :)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
chrikky μου, ενταξει δεν ειναι και οτι φτηνοτερο αλλα δεν ειναι και απαγορευτικες οι τιμες!
Εμεις πχ πηραμε μονο 3 πιατα, ενα ριζοτο με γαριδες και κολοκυθακια (αυτο το φαγητο τραλαθηκα να το τρωω τις προηγουμενες ημερες σε ολες του τις παραλλαγες λογω νηστειας), ενα πιατο ζυμαρικων ραγου(σαν μπολονεζ) και ενα φιλετο, νερο και ενα ποτηρι (μισο μπουκαλι στην κυριολεξια μας εβαλε) κρασι και πληρωσαμε 65 Ευρω! Το φιλετο αν θυμαμαι καλα εκανε γυρω στα 25 ευρω, τοσο δεν κανει και σε ενα καλο εστιατοριο στην ελλαδα?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
πολύ νορμάλ είναι οι τιμές;) αν είναι να το θυμάσαι όπως λες χαλάλι διεύθηνση έχουμε? γιατί με κόβω σύντομα εκεί:D
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
:roll:αχ ερμινα τι μας γραφεις? κολαστηκα βραδιατικα η καημενη..
θελω να γυρισω στην Ιταλια τωρα!!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Παιδια, δεν χρειαζεται να σηκωσετε ολο το μαγαζι, ειναι μεγαλες οι μεριδες επαναλαμβανω..
Την προηγουμενη φορα με πρωτα, δευτερα, μπουκαλι κρασι και γλυκα ειχαμε δωσει τα 2 ατομα γυρω στα 150+
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.134
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom