Eστιατορια to die for!

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μειονέκτημα για μενα που δεν γνωριζω την ιταλικη,
δεν μπορείς να μεταφράσεις 1 φορά το μενού? σε βοηθάμε κι εμείς εδώ αν χρειαστεί..οι λέξεις είναι στάνταρντ, τουλάχιστον να μάθεις τα βασικά συστατικά. μήπως να κάνουμε ένα μικρό λεξιλόγιο των συστατικών στα ιταλικά?..
παρεπιμπτόντως, το μενού του πρώτου φαίνεται ενδιαφέρον.μμμ...
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Να το μεταφρασω μια φορα , τι εννοεις? Με τι προσοντα?
Παιδια αν ειναι να σας φωναζω καθε φορα που θελω να παραγγειλω στην ιταλια
ζητω που καηκατε.. :lol:
ευχαριστω παντως, η προθεση μετραει
για να ειμαι ειλικρινης ενω δεν εχω παει σε φροντιστηριο,
κατι η εμπειρια των πολλων ταξιδιων στην ιταλια, κατι η αγαπη μου για την κουζινα της
κατι η μανια μου να δοκιμαζω νεες γευσεις, εχω εξοικιωθει αρκετα, τις βασικες λεξεις τις γνωριζω, αλλα δεν εχω πληρη γνωση του αντικειμενου και αυτο δεν μ αφηνει να κινηθω ελευθερα..
Αλλα τα συνδυαζω, άλλα τα μαντευω άλλα τα απομνημονευω, άλλα τα παραγγελνω με το ματι, αλλα απλώς με το ενστικτο, άλλα δειχνοντας εμπιστοσυνη στους ειδικους
Τελος παντων, τα βολευω τις περισσοτερες φορες...
Παντως και αυτοι οι ιταλοι, ειδικα στην τοσκανη, γιατι μας το κανουν αυτο, ειναι βασανιστικο!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
τώρα θυμήθηκα κάτι κορυφαίο.. είμαστε σε εστιατόριο στη Ρώμη, θέλω να παραγγείλω κρέας και ενώ ξέρω σε γενικές γραμμές Ιταλικά (λέμε τώρα..) δεν καταλάβαινα τι κρέας ήταν ένα συγκεκριμένο πιάτο που μου χτύπησε στο μάτι.. και το χα άγχος γιατί δεν τρώω αιγοπροβατοκάτσικα... οπότε ρωτάω τον ιδιοκτήτη που μας έπαιρνε παραγγελία "τι κρέας είναι αυτό?" και μου κάνει "μουυυυυυυυ", όπως κάνει η αγελάδα δηλαδή...!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να το μεταφρασω μια φορα , τι εννοεις? Με τι προσοντα?
quote]
εννοούσα κάτι απλό. να πάρεις το μενού των εστιατορίων που έγραψες και με ένα on line λεξικό (π.χ. English to French, Italian, German & Spanish Dictionary - WordReference.com ) να μεταφράσεις 15, 20, 30 λέξεις, όσες έχεις διαθεση για να ξέρεις τουλάχιστον τα συστατικά των πιάτων που έχουν. και αν είναι κρέας ή ψάρι....παίρνω ένα στην τύχη:
Piccione cotto in forno con lardo e alloro...βρες τι είναι piccione, lardo, alloro και κατάλαβες τι είναι το πιάτο..άσκηση για το σπίτι...

P.S. λύση: περιστέρι, λίπος, δάφνη (ψημένο στο φούρνο)...μμμ ακούγεται πολύ ενδιαφέρον;);)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Θα συμφωνήσω μαζί σας ότι στη Φλωρεντία τα περισσότερα εστιατόρια είναι άκρως τουριστικά γι'αυτό σας αναφέρω ένα εστιατόριο -trattoria με πολύ καλό ιταλικό φαγητό στο κέντρο .Εκτός από καλό φαγητό διαθέτει και πολύ ζεστή διακόσμιση.Βέβαιa παρότι κεντρικό βρίσκεται σε μια γωνιά που για να την ξετρυπώσει κανείς πρεπει να έχει χάρτη ή gps.

Le antiche carrozze
Piazza di santa Trinita,ang.Borgo Santi Apostoli
Firenze
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Νότια στην Bagnara, ( provincia Reggio di Calabria),υπάρχει ένα εκπληκτικό ristorante που ονομάζεται Taverna Kerkyra!!!
Οι ιδιοκτήτες είναι Ιταλοί ελληνικής καταγωγής,με κουζίνα που αποτελείται απο τυπικά πιάτα της περιοχής συνδιασμένα με ελληνικές γεύσεις...
Πολύ ωραία ορεκτικά,γλυκά ημέρας και κρασί...
Corso Emanuele 217-Bagnara Calabra(RC)
TEL/FAX.0966372260
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
εγω θα ψηφισω το la ramba στη ρωμη διπλα ακριβως απο τη piazza di spania μπορειται να παραγγειλεται ή να γεμισεται τα πιατα σας με 10 ευρω το ατομο απο το self- servis

στη βενετια ψηφιζω ενα self servise με γαλλικο ονομα σε μεταφραση ''η γατα που γελα'' κοντα στο εργοστασιο με το φυσιτο γυαλι ξερεται εκει που πανε ολα τα γκρουπ
φοβερη ποικιλια σε τρεις αιθουσες με διαφορετικο ντεκορ δυο ατομα με 36 ευρω φαγαμε σαν κτηνη μαζι και τα γλυκα

και τελος η best πιτσα στο τιβολι απο το δρομο την αγορασαμε με σπανακι και ρικοτα...κολαση.....επρεπε να μας ζυγισουνε πριν και μετα το ταξιδι και οποιος ειχε χασει βαρος .....δωρο το αλλο ενα ταξιδι με προορισμο κατα βουληση:haha::haha::haha::haha:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Trattoria Papei, Piazza del Mercato 6 στη Σιέννα

Βρίσκεται πίσω από το Campo.
Πηγαίνουν κυρίως ντόπιοι και έχει πολλά ψητά
Σπεσιαλιτέ τους βέβαια η μπιστέκα φιορεντίνα αλλά και και η ταλιάτα την οποία και δοκιμάσαμε. Είναι ψητό χοιρινό κρέας κομμένο σαν παϊδάκια και από πάνω έχει ψιλοκομμένη ρόκα.
Μας είπαν ότι οι ντόπιοι βάζουν από πάνω και ωμό λάδι.
Επισης, έχουν και πολύ καλό χύμα ντόπιο κρασί.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Υποθέτω οτι εδώ γράφουμε για εστιατόρια tο die for... όσο καλή διάθεση και να έχω θέλετε να πιστέψω ότι self service με 10ευρώ ότι πάρεις, είναι εστιατόριo υπερπαραγωγή που με τίποτε δεν πρέπει να χάσω? Μήπως να σοβαρευτούμε λίγο?
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
sory traveller αλλα η τιμη δεν καθοριζει τη ποιοτητα,τα εστιατορια της αθηνας που το ατομο κοστιζει απο 40 ευρω και πανω και η ποσοτητα του φαγητου σου θυμιζει ........μεταλαβωση και η ποιοτητα του αμφιβολη..(να σου θυμισω στο εστιατοριο που θα ετρωγε ο πουτιν της ρωσιας σε τυχαιο ελεγχο το κρεας ηταν ακαταληλο και σαπιο) δεν σημαινει οτι αντιστοιχει στη τιμη,
στο la ramba και ο μπουφες με 10 ευρω ειχε πολυ καλο φαγητο γευσεις ιταλιας. κατι πιτες πεντανοστιμες, σαλατες τελειες, αν παω στη ρωμη σιγουρα θα ξαναπαω εκει......δεν σημαινει οτι το πανακριβο ειναι και .....die for.......για μενα αξιζε και το συστηνω...τη στιγμη που δεν το ξερεις.......δεν μπορεις να συστηνεις σοβαροτητα και να βγαζεις συμπερασματα επειδη εχει λογικες τιμες :roll::roll::roll:
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
sory traveller αλλα η τιμη δεν καθοριζει τη ποιοτητα,τα εστιατορια της αθηνας που το ατομο κοστιζει απο 40 ευρω και πανω και η ποσοτητα του φαγητου σου θυμιζει ........μεταλαβωση και η ποιοτητα του αμφιβολη..(να σου θυμισω στο εστιατοριο που θα ετρωγε ο πουτιν της ρωσιας σε τυχαιο ελεγχο το κρεας ηταν ακαταληλο και σαπιο) δεν σημαινει οτι αντιστοιχει στη τιμη,
στο la ramba και ο μπουφες με 10 ευρω ειχε πολυ καλο φαγητο γευσεις ιταλιας. κατι πιτες πεντανοστιμες, σαλατες τελειες, αν παω στη ρωμη σιγουρα θα ξαναπαω εκει......δεν σημαινει οτι το πανακριβο ειναι και .....die for.......για μενα αξιζε και το συστηνω...τη στιγμη που δεν το ξερεις.......δεν μπορεις να συστηνεις σοβαροτητα και να βγαζεις συμπερασματα επειδη εχει λογικες τιμες :roll::roll::roll:
rethimno ευχαριστώ πολύ για την προτασή σου
είπαμε traveller όλα τα θέλουμε προτάσεις ποιότητας οικονομικές γιατί να μην τις αναζητάμε Εντάξει τα καλά εστιατόρια είναι εμπειρία αλλά δεν μπορείς να την έχεις καθημερινά !
Εντάξει θα πάμε και στου brunelli το εστιατόρια στη Σιένα αλλά να χουμε και εναλλακτικές αμα πεινάμε πολύ και είμαστε και οικογένεια μεγάλη !;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
rethimno ευχαριστώ πολύ για την προτασή σου
είπαμε traveller όλα τα θέλουμε προτάσεις ποιότητας οικονομικές γιατί να μην τις αναζητάμε Εντάξει τα καλά εστιατόρια είναι εμπειρία αλλά δεν μπορείς να την έχεις καθημερινά !
Εντάξει θα πάμε και στου brunelli το εστιατόρια στη Σιένα αλλά να χουμε και εναλλακτικές αμα πεινάμε πολύ και είμαστε και οικογένεια μεγάλη !;)
για να κάνω και "το δικηγόρο του διαβόλου"..
δεν νομίζω να έθεσε οικονομικό θέμα ο Traveller αλλά θέμα ποιότητας που λογικά τίθεται μια αμφιβολία όταν ακούς σελφ σερβις ότι πάρεις 10Ε. ο καθένας μας θα δυσπιστούσε χωρίς να είναι σίγουρος αν δεν πάει.
και ο Traveller miranta θα υποκλινόταν στο μεγαλείο του Marcello στη Ρώμη (15-20Ε το άτομο) ή στη εξαιρετική τέχνη του il padrino στη Messina (για πολύ γνώστες, η καλύτερη riposata της Ιταλίας, με 8-15Ε το άτομο...). το θέμα μας είναι η ποιότητα πάντα. και το περιβάλλον μετράει βέβαια και πληρώνεται αναλόγως..ας λέμε προτάσεις που εστιάζουν στην ποιότητα του φαγητού και κατά 2ο λόγο στο περιβάλλον. τα 2 που προανέφερα μοιάζουν καταγώγια αλλά προσφέρουν αξέχαστη γαστριμαργική εμπειρία. τα ακριβά αυτοκίνητα απέξω κάτι υπονοούν..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.139
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom