Eστιατορια to die for!

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
Επειδη εχει βαλτωσει απο "φτηνιαρικες" προτασεις το τοπικ
και ειναι κριμα, άλλωστε θεωρω ως topic starter οτι εχω μεριδιο ευθυνης
Σε μια προσπαθεια λοιπον να διατηρησω ενα συγκεκριμενο επιπεδο

Για Βενετια προτεινω το (αγαπημενο μου εστιατοριο στη βενετια) Romantic Venice Restaurant - La Caravella Venice - a Restaurant in Venice
Το χειμωνα βρισκεσαι στο εσωτερικο ενός καλογιαλισμενου καραβιου.. το καλοκαιρι απολαμβανεις το δειπνο σου στη δροσια του καταπρασινου κηπου.. τα φαγητα ονειρεμενα.. το φιλετο μαγειρευεται επιτοπου για τα ματια σου μονο.. κρατηση απαραιτητη
επειδη το θεμα της τιμης ειναι φλεγον, ξεκαθαριζω τιμες τσιμπημενες, οπως σχεδον παντου στη βενετια..
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Τη Ρώμη την εξαντλήσαμε δλδ;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.459
Likes
28.735
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
πραγματικα κριμα να πεφτει χαμηλα ενα τετοιο θεμα..βεβαια η πρωτη πρωτη προταση στο θεμα αυτο (ονοματα δε λεμε, συνειδησεις δε θιγουμε..) ηταν πιτσα στο δρομο!!
Νομίζω τη συγκεκριμένη τη δοκίμασες κι εσύ (χωρίς να σε παρασύρει κανένας) και είχες κι εσύ να πεις τα καλύτερα...
ΟΚ, το καλό φαγητό συνήθως έρχεται και σε καλή "συσκευασία". Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω τιμήσει καλά εστιατόρια (με >€100 το άτομο). Έχω καλή σχετικά άποψη για το θέμα, υποθέτω πάνω από το μέσο ταξιδιώτη. Αλλά υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις (π.χ. αυτό, ένα michelin-starred εστιατόριο στο hong-kong, το shake-shack και μερικά ακόμη) που το εξαιρετικό φαγητό έρχεται σε "παρακατιανή" συσκευασία....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νομίζω τη συγκεκριμένη τη δοκίμασες κι εσύ (χωρίς να σε παρασύρει κανένας) και είχες κι εσύ να πεις τα καλύτερα...
Αλλά υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις ....
σιγουρα ηταν καλή πίτσα, αλλά όχι "εστιατόριο to die for" όπως λέει ο τιτλος του θέματος. Εστιατόριο..θέλει και εξηγηση ο όρος? όχι πιτσα στο χερι, ούτε χαμπουργκερ στο πάρκο..
δηλ. δε σωζεται με τίποτε η παρασπονδία που είχες διαπραξει..:D
είχες το ελαφρυντικό μόνο του 1ου ποστ..και των υπολοίπων προτάσεων που έκανες βεβαιως..
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Αφαιρέθηκαν offtopic, προσωπικές επιθέσεις και οι εμπνευστές των δεύτερων.
Αν θεωρείτε πως ένα μήνυμα δεν έχει θέση σε κάποιο thread, report.
Αν θεωρείτε πως ένα μήνυμα είναι προσβλητικό πάλι report.
Οι αναφορές ελέγχονται όλες, αν τυχόν δεν υπάρξει επέμβαση σε κάποια αναφορά που έχετε κάνει, προσπαθήστε να ζήσετε με αυτό ή στείλτε pm για διευκρινήσεις.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.844
Likes
14.005
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ελεος με τις ουρες... αηδιασα.
Εσύ τι αηδιάζεις ρε πριν το δεις και το δοκιμάσεις ένα πιάτο ;
Οταν λέμε ουρά δεν εννοούμε το τριχωτό εκείνο κομμάτι του ζώου που έχεις στο μυαλό σου :bleh:
Ουρά ταυρου είχε το Barθεlonica εδώ στη Θεσσαλονίκη, να ζήσουμε να το θυμόμαστε.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
fenia42 said:
Εσύ τι αηδιάζεις ρε πριν το δεις και το δοκιμάσεις ένα πιάτο ;
Οταν λέμε ουρά δεν εννοούμε το τριχωτό εκείνο κομμάτι του ζώου που έχεις στο μυαλό σου :bleh:
Ουρά ταυρου είχε το Barθεlonica εδώ στη Θεσσαλονίκη, να ζήσουμε να το θυμόμαστε.
Πες τα κοπελάρα!!!!ειναι μιαμ και μερικοί δεν το πιστεύουν!!!....
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
To die for pranzo(γευμα) θα κανετε σίγουρα μετα από την πρωινη σας βολτα στη Φλωρεντια στην αξιολατρευτη osteria de' benci, λιγα τετραγωνα πιο περα απο το uffizi.
Απλη και ζεστη διακοσμηση, πολυ φιλικη ατμοσφαιρα και εμφαση στις καθαρες γευσεις.. Οι λατρεις της bistecca fiorentina θα βρουν τον παραδεισο τους, η tagliata ξεπερνα καθε προσδοκια ενω οι πιο εκλεπτυσμενοι ουρανισκοι θα εχουν την ευκαιρια να δοκιμασουν υπεροχο risotto με φραουλες..
Το εστιατοριο ειναι αρκετα δημοφιλες, συνηθως γεματο και μπορει να χρειαστει να περιμενετε
Osteria De' Benci
 

pepi kir

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
Δεν ξέρω αν σας έλειψα, αλλά γύρισα χθες και εγώ από την Ρώμη.:(
Φανταστική πόλη, περάσαμε τέλεια.:bleh::bleh::bleh:
Θα επανέλθω με ότι μου έκανε εντύπωση, απλώς θέλω σχετικά με το παρόν θέμα το οποίο βέβαια μελέτησα καλά πριν ξεκινήσω, να πω σε οποιον ενδιαφέρεται ότι έχω συγκεντρώσει σε δύο σελίδες τις καλύτερες (για μένα) διευθύνσεις για φαγητό στο ιστορικό κέντρο. Απλά τα έχω όλα μαζεμένα και έτσι δεν χρειάζεται να ψάχνετε από την αρχή.
Οποιος φίλος θέλει, ας μου στείλει προσωπικό μύνημα, ευχαριστως να τις σκανάρω και να του τις στείλω.
Ευχαριστώ όλους τους συμφορουμίτες που με βοήθησαν για την σύνταξη της.
Και σε εμένα Danev αν μπορείς ούτε εγώ μπορώ να στείλω μήνυμα δυστυχώς και χάθηκα σε όλες τις προτάσεις
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Χτες βράδυ ο ξακουστός Ρότζερ Φεντερερ απολάμβανε το ζυμαρικό του στην ταβέρνα Τριλουζα και να δείχνει... ξετρελαμενος
Screenshot_20190514_070829.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.686
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom