Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Καλά ρε, επίτηδες το κάνετε με τα greeklish? Βαριέστε να πατήσετε shift + alt;
 

christina.toz

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Βασικά εγώ είμαι Οργάνωση και Διοίκηση αλλά πάω μέσω τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών στο Jagiellonian University. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πολλά, μόνο όσα έχω διαβάσει εδώ και σε διάφορα site που κάνουν αξιολογήσεις φοιτητές που έχουν πάει ήδη. Έχω ζητήσει όμως να επικοινωνήσω με τα άτομα που πήγαν φέτος έτσι ώστε να μάθω πιο συγκεκριμένα πράγματα. Εσύ απο ποιο τμήμα είσαι;;
 

mythos21gr

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
'Ελα ρε συ..αυτό το πανεπιστήμιο μου είπαν οτι έχει εκπληκτικό τμήμα ψυχολογιας (ψυχολογία σπουδάζω) αλλά εμένα με στέλνουν τελικά στο παιδαγωγικό..ελπίζω βέβαια να μπορώ να πάρω μαθήματα και απο αυτό (μου είπαν οτι ισως μπορώ-ελπίζω να μην είναι ράδιο αρβύλα). Μέχρι τώρα από όσα έχεις ακούσει είσαι ενθουσιασμένη ή ..."συγκρατημένα αισιόδοξη";;
 

christina.toz

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Αυτό για τα μαθήματα ισχύει. Επικοινώνησα με μια κοπέλα που είναι ήδη εκεί και μου είπε ότι μπορούμε να πάρουμε οποιοδήποτε μάθημα θέλουμε ακόμη κι αν είναι άσχετο με το αντικείμενο σπουδών.

Για να είμαι ειλικρινής στην αρχή δεν είχα ενθουσιαστεί και πάρα πολύ (γιατί δεν ήξερα και πολλά...). Αλλά όσο το ψάχνω και μιλάω με γνωστούς ψήνομαι όλο και περισσότερο. Το κακό ήταν ότι δεν είχα ιδέα για την Κρακοβία. Όταν πρωτοάκουσα για αυτήν δεν ήξερα καν που είναι. Μπορώ να πω οτι την έβαλα και λίγο στην τύχη στη δήλωση που έκανα. Παρόλα αυτά αυτή την στιγμή νιώθω ότι έκανα την καλύτερη επιλογή! Νομίζω οτι τώρα απλά ανυπομονώ να πάω!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
'Ελα ρε συ..αυτό το πανεπιστήμιο μου είπαν οτι έχει εκπληκτικό τμήμα ψυχολογιας (ψυχολογία σπουδάζω) αλλά εμένα με στέλνουν τελικά στο παιδαγωγικό..ελπίζω βέβαια να μπορώ να πάρω μαθήματα και απο αυτό (μου είπαν οτι ισως μπορώ-ελπίζω να μην είναι ράδιο αρβύλα). Μέχρι τώρα από όσα έχεις ακούσει είσαι ενθουσιασμένη ή ..."συγκρατημένα αισιόδοξη";;
μια χαρά είναι το παιδαγωγικό, ξεκίνησα εκεί δεύτερο πτυχείο και μια χαρά είναι

Το κακό ήταν ότι δεν είχα ιδέα για την Κρακοβία. Όταν πρωτοάκουσα για αυτήν δεν ήξερα καν που είναι. Μπορώ να πω οτι την έβαλα και λίγο στην τύχη στη δήλωση που έκανα. Παρόλα αυτά αυτή την στιγμή νιώθω ότι έκανα την καλύτερη επιλογή! Νομίζω οτι τώρα απλά ανυπομονώ να πάω!
με τέτοια πλύση εγκεφάλου που σας κάνουν στην Ελλάδα με την Πράγα, Βιέννη και Βουδαπέστη, δεν απορώ
 

mythos21gr

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Για να δούμε λοιπόν τι θα δούμε..Όπως αφήνει να εννοηθεί εδώ ο φίλος, μάλλον μιλάμε για μια πόλη που συγκρίνεται άνετα με πράγα,βουδαπέστη και τα σχετικά..πάντως το καλό για μένα είναι οτι έχω γνωρίσει εδώ στο ρέθυμνο πολωνούς φοιτητές με εράσμους και μου έχουν δώσει αρκετές πληροφορίες ήδη.. Και επίσης θα με βοηθήσουν και εκεί όταν πάω. Και εσύ στις εστίες θα μείνεις;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
τελευταίο έτος για μένα στις εστίες, ε 3 χρόνια εκεί, βαρέθηκα τις καγκουροκαταστάσεις ;Ρ
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Καλησπέρα παιδιά.

Διάβασα τα τελευταία ποστ και επειδή πραγματικά με καίει το θέμα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις προθεσμίες και τα απαίτητα χαρτιά. Το θέμα είναι πως από το Γραφείο Διεθνών Σχέσεων κινούνται λίγο αργάάά και γενικά βαριούνται να σε εξυπηρετήσουν. Μέχρι στιγμής ότι διαδικασία έχω κινήσει το έκανα μόνη μου. Στο ζητούμενη λοιπόν. Μέχρι τις 15 του Μαη έχω προθεσμία να στείλω αίτηση στο Γερμανικό Πανεπιστήμιο που θέλω.
Από το γραφείο μου έδωσα μια φόρμα-αίτηση που πρέπει να συμπληρώσω ώστε να την στείλουν αυτοί στο Πανεπιστήμιο. Τους ρώτησα και μου είπαν αφού πρώτα με δεχτούν τότε θα συνεχίσουμε με όλα τα απαραίτητα χαρτιά.
Όμως από το Γερμανικό πανεπιστήμιο που ζήτησα τις αιτήσεις που χρειάζομαι, στην κύρια αίτηση για εράσμους αναφέρει καθαρά πως πρέπει να σταλθεί μέχρι τις 15 του Μαη μαζί με όσα ζητάει. (λογικά ταχυδρομικός).

Εσείς που δηλώσατε, πείτε μου λίγο, στείλατε όλα τα απαραίτητα έγγραφα εξ' αρχής ή μετά την αποδοχής σας;;;; Ρωτάω εσάς γιατί στο γραφείο τους βρίσκω μια φορά την βδομάδα και στα μαιλ δεν απαντάνε.:mad:
Αν κάποιος γνωρίζει, είτε έχει πάει Γερμανία είτε όχι ας μου πει. Οι μέρες παιρνάνε και δεν ξέρω τι να κάνω! Ελπίζω μόνο να μην χάσω εξαιτίας της βαρεμάρας τους την προθεσμία υποβολής για την αίτηση!:(

Συγνώμη για το μάκρος του κειμένου.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
εχει παει καποιος για erasmus στην κοπεγχαγη?
 

devez

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Ιταλία

Προσωπικά, έχω ακούσει ότι για να πάει κανείς στην Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία και Ισπανία, στο γαλλόφωνο τμήμα του Βελγίου και στην Ελβετία, θα πρέπει να γνωρίζει έστω και στοιχειωδώς την γλώσσα του πανεπιστημίου. Οπότε δύσκολα κάποιος χωρίς γνώσεις γερμανικών να γίνεις αποδεκτός σε γερμανόφωνο πανεπιστήμιο για Erasmus.
Ιταλία? Ιταλία
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.239
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom