Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

litw

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
γεια σας παιδια! να ρωτήσω, εχει παει κανεις για erasmus στη στοκχόλμη, γιατι τόσες σελ με μηνυματα διαβασα, αλλα δεν είδα κάτι σχετικο!
 

Johnkoul

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβια
Εεεε, δεν είναι απαραίτητο αυτό! Αγγλικά πλέον μιλάνε "σχεδόν" παντού!

Εγώ πήγα εράσμους Τσεχία...και όχι στην Πράγα που σαφώς ξέρουν Αγγλικά αλλά και ελληνικά μην σου πω κάποιοι λόγω του τουρισμού ...αλλά Μπρνό (η 2η μεγαλύτερη πόλη της Τσεχίας)!
Εκεί δεν μιλούσαν καθόλου αγγλικά οι κάτοικοι :lol:

Τουλάχιστον με τους καθηγητές στο Πανεπιστήμιο και τις λοιπές υπηρεσίες δεν είχαμε πρόβλημα..μπορούσαμε να συννενοηθούμε!
Οπότε, εάν μπορείς να συννενοηθείς με το Πανεπιστήμιο σου (που στην ουσία αυτό σε νοιάζει)....επρεπε να επιλέξεις απλά μια χώρα που σου αρέσει!

Τώρα βέβαια είναι αργά..οπότε προσπάθησε έστω και τώρα να περάσεις καλά...το έχεις πάρει πολύ αρνητικά και τα μηδενίζεις όλα. Ο χρόνος περνάει όμως και θα μετανιώνεις για πράγματα που ίσως δεν έκανες...αναθεώρησε όσο προλαβαίνεις ;)
Αργυρω,σκεφτομαι να παω με έναν φίλο ερασμους στο μπρνο τον Ιανουάριο.θα μας δώσεις πληροφορίες??
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Αργυρω,σκεφτομαι να παω με έναν φίλο ερασμους στο μπρνο τον Ιανουάριο.θα μας δώσεις πληροφορίες??
Καλημέρα!!!
Τι σπουδάζεις? Εγώ σπούδαζα Πληροφορική και πήγα στο πανεπιστήμιο VUT του Μπρνο....θα πας στο γραφείο Διεθνών Σχέσεων της σχολής σου και θα ρωτήσεις με ποιό πανεπιστήμιο του Μπρνο συνεργάζονται (ελπίζω να συνεργάζονται με κάποιο,ε :roll: )...έχει να κάνει και με την ειδικότητα σου!!!
Ενημερώσου για αυτό και μετά μπορώ να σου πω ότι θες για το πανεπιστήμιο που πήγαινα εγώ, για εστίες.... μπυραρίες, Τσέχες :lol::lol:
 

Johnkoul

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβια
Καλημέρα!!!
Τι σπουδάζεις? Εγώ σπούδαζα Πληροφορική και πήγα στο πανεπιστήμιο VUT του Μπρνο....θα πας στο γραφείο Διεθνών Σχέσεων της σχολής σου και θα ρωτήσεις με ποιό πανεπιστήμιο του Μπρνο συνεργάζονται (ελπίζω να συνεργάζονται με κάποιο,ε :roll: )...έχει να κάνει και με την ειδικότητα σου!!!
Ενημερώσου για αυτό και μετά μπορώ να σου πω ότι θες για το πανεπιστήμιο που πήγαινα εγώ, για εστίες.... μπυραρίες, Τσέχες :lol::lol:
Καλημέρα :cool:
Σπούδαζω λογιστικη κ το πανεπίστημιο ειναι το Mendel.επειδη είμαι νέος στο φορουμ κ δεν μπορω να στείλω, στείλε μου στο inbox to email σ :)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.907
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλημέρα!!!
Τι σπουδάζεις? Εγώ σπούδαζα Πληροφορική και πήγα στο πανεπιστήμιο VUT του Μπρνο....θα πας στο γραφείο Διεθνών Σχέσεων της σχολής σου και θα ρωτήσεις με ποιό πανεπιστήμιο του Μπρνο συνεργάζονται (ελπίζω να συνεργάζονται με κάποιο,ε :roll: )...έχει να κάνει και με την ειδικότητα σου!!!
Ενημερώσου για αυτό και μετά μπορώ να σου πω ότι θες για το πανεπιστήμιο που πήγαινα εγώ, για εστίες.... μπυραρίες, Τσέχες :lol::lol:
Starobrno :) jetna pivo,prosim :clap::clap::clap::clap:
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Καλημέρα :cool:
Σπούδαζω λογιστικη κ το πανεπίστημιο ειναι το Mendel.επειδη είμαι νέος στο φορουμ κ δεν μπορω να στείλω, στείλε μου στο inbox to email σ :)
Είναι άλλο πανεπιστήμιο...εγώ έμενα στις εστίες του Μπρνο στην περιοχή Κολένι (Kolejni), κάτι άλλοι Έλληνες έμεναν σε άλλες εστίες και πήγαιναν και σε άλλο πανεπιστήμιο. Οπότε, θα δεις που θα σε στείλει η σχολή σου!

Πάντως το Μπρνο είναι μια όμορφη και ήσυχη πόλη! Με ωραία εστιατόρια, μπιραρίες, clubs και μαγαζιά για ψώνια! Έχει κάποια αξιοθέατα τριγύρω αλλά το κυριότερο είναι ότι πολύ εύκολα μπορείς να ταξιδέψεις σε Πράγα (εννοείται), Ουγγαρία (Βουδαπέστη), Αυστρία (Βιέννη), Σλοβακία (Μπρατισλάβα), Πολωνία (Κρακοβία όπου βρίσκεται και το ναζιστικό στρατόπεδο το Άουσβιτς)...Γερμανία κοκ Φτηνά αεροπορικά και για άλλες Ευρωπαικές πόλεις....όρεξη να'χεις για ταξίδια!!!

Η διασκέδαση και το φαγητό είναι φτηνό (αν και μπορείς να τρως και στις εστίες)...τα supermarkts και ο ρουχισμός είναι σε λογικά πλαίσια!

Tip!!!! Ντόπια μπίρα του Μπρνο: Starobrno, τα 500ml περίπου 20 κορώνες, κάτι λιγότερο από 1 ευρώ :p
 
Last edited by a moderator:

zwh

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας παιδια.Νεο μελος εδω.Διαβασα τα σχολια σας και με βοηθησαν πολυ,ηταν ολα τοσο ενδιαφεροντα.Εμενα το μικροβιο του Erasmus μου μπηκε ενα χρονο πριν και απο τοτε ψαχνω πληροφοριες.Τελικα θα παω Νορβηγια τον ερχομενο Φεβρουαριο.Μηπως εχει παει καποιος η θα παει για να δωσει τυχον πληροφοριες?Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γεια σας παιδια.Νεο μελος εδω.Διαβασα τα σχολια σας και με βοηθησαν πολυ,ηταν ολα τοσο ενδιαφεροντα.Εμενα το μικροβιο του Erasmus μου μπηκε ενα χρονο πριν και απο τοτε ψαχνω πληροφοριες.Τελικα θα παω Νορβηγια τον ερχομενο Φεβρουαριο.Μηπως εχει παει καποιος η θα παει για να δωσει τυχον πληροφοριες?Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Ξέρω μόνο ότι η Νορβηγία (εκτός από όμορφη) είναι και πανάκριβη. Ετοιμάσου να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.522
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom