Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Ναι (σε άλλο πανεπιστήμιο)! Θα σου πω απλά ότι δεν ξέρω κάποιον που να έχει πάει Πολωνία (για erasmus ή διακοπές) και να μην έχει-τουλάχιστον-συμπαθήσει τη χώρα (προσωπικά εγώ τη λατρεύω). Θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές για erasmus καθώς έχει πολλά πράγματα να δεις/κάνεις, είναι φτηνά ώστε ν'αντέχει η τσέπη, είναι κεντρικά ώστε να πας και τριγύρω αν θες, είναι ασφαλής χώρα. Οι άνθρωποι είναι πολύ συμπαθείς αν και δεν πολυμιλάνε αγγλικά. Φαγητό και ποτό σούπερ! Εαρινό εξάμηνο πας οπότε θα δεις και χειμώνα και καλοκαίρι, τι άλλο θες!;)
Μπορεί η Βαρσοβία να μην είναι η ωραιότερη πόλη της Πολωνίας (αν και έχει πανέμορφα μέρη-βλέπε παλιά πόλη, πάρκα) αλλά για εμένα θα είναι πάντα η αγαπημένη μου!

Καλά να περάσεις!!
Προς ανατολικά πήγες κανένα ταξιδάκι; Ακόμη δεν πήγα κι έχω λιώσει τους χάρτες κάνοντας σχέδια για ταξίδια! :D
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Τα μηνιαία έξοδα στην Πολωνία για ένα φοιτητή ποσά είναι περίπου;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Προς ανατολικά πήγες κανένα ταξιδάκι; Ακόμη δεν πήγα κι έχω λιώσει τους χάρτες κάνοντας σχέδια για ταξίδια! :D
έχεις Λιθουανία,Λετονία φθηνά
www.simpleexpress.eu

όπως και πτήσεις με Ryanair/Wizzair από το νέο αεροδρόμιο της Βαρσοβίας Modlin (όταν με το καλό το επισκευάσουν)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
σε εστία, άλλα και σε διαμέρισμα αν ξέρεις να ψάχνεις. Αλλιώς στα 150 με 200 ευρώ βρίσκεις δικό σου δωμάτιο στο κέντρο της Κρακοβίας μερικές φορές και διαμέρισμα. Υπολόγισε μετά κάνα 100 με 150 ευρώ για δικά σου έξοδα
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
το μήνα δίνω κοντά στα 80 με 100 ευρώ για την διαμονή (ρεύμα, νερό, υγραέριο, νετ) και με τα 150 άνετα μπορώ να ζήσω με εξόδους (απλές όχι κρεπάλες κάθε μέρα), φαγητό μαγειρεύω μόνος ή τρώω σε εστιατόρια που έχουν lunch menu ή προσφορά, και μου μένουν και για ταξίδια πάντα ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.194
Likes
41.646
Έτσι μου'ρχεται να νοικιάσω εξοχικό στην Κρακοβία για το καλοκαίρι που 'χω 2 μήνες άδεια, οι τιμές που αναφέρεις είναι απίστευτες :)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Προς ανατολικά πήγες κανένα ταξιδάκι; Ακόμη δεν πήγα κι έχω λιώσει τους χάρτες κάνοντας σχέδια για ταξίδια! :D
Όσο ήμουν erasmus προς ανατολή πήγα μόνο Ουκρανία (Λβιβ-αξίζει). Σε μετέπειτα επίσκεψη συνδύασα και μια Λιθουανία. Γενικά υπάρχει πολύ καλή σύνδεση με βαλτικές χώρες και μετάνιωσα που δεν πήγα σε όλες τότε (βέβαια πήγα σε όλα τ' άλλα τριγύρω της Πολωνίας). Για Σουηδία οι πτήσεις με Wizzair τουλάχιστον πριν κάποια χρόνια ήταν πάμφθηνες (είχα πάει με 50 ευρώ both ways και πάλι τα είχα κλείσει ακριβά). Τα τρένα βολεύουν αρκετά και όπως είπε και ο Θανάσης δες τι επιλογές έχεις από low cost πτήσεις (είναι πολλές).

Στην εστία που έμενα έδινα 65 ευρώ το μήνα (!!) σε τρίκλινο πολύ άνετο δωμάτιο. Το φαγητό κόστιζε 2 ευρώ (πλήρες γεύμα) στην εστία ή στο πανεπιστήμιο. Η μισόλιτρη μπύρα στα μπαρ 1,5 ευρώ αν θυμάμαι καλά:D
Εμένα μου περίσσευαν λεφτά από την υποτροφία γι' αυτό και το έριχνα στα ταξίδια:D
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Σουίδια και Νορβηγία μπορείς να πας και με 0,5 ευρώ ;)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έτσι μου'ρχεται να νοικιάσω εξοχικό στην Κρακοβία για το καλοκαίρι που 'χω 2 μήνες άδεια, οι τιμές που αναφέρεις είναι απίστευτες :)

Τέλεια ιδέα!!! :clap: Μόνο να, υπολόγισε ένα δωμάτιο εξτρα και για μένα!!!! :bleh::D

edit: ασ' το βολευομαι και σε καναπε.....!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.904
Μέλη
38.983
Νεότερο μέλος
mulder

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom