Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
έχεις Λιθουανία,Λετονία φθηνά
www.simpleexpress.eu

όπως και πτήσεις με Ryanair/Wizzair από το νέο αεροδρόμιο της Βαρσοβίας Modlin (όταν με το καλό το επισκευάσουν)
Όσο ήμουν erasmus προς ανατολή πήγα μόνο Ουκρανία (Λβιβ-αξίζει). Σε μετέπειτα επίσκεψη συνδύασα και μια Λιθουανία. Γενικά υπάρχει πολύ καλή σύνδεση με βαλτικές χώρες και μετάνιωσα που δεν πήγα σε όλες τότε (βέβαια πήγα σε όλα τ' άλλα τριγύρω της Πολωνίας). Για Σουηδία οι πτήσεις με Wizzair τουλάχιστον πριν κάποια χρόνια ήταν πάμφθηνες (είχα πάει με 50 ευρώ both ways και πάλι τα είχα κλείσει ακριβά). Τα τρένα βολεύουν αρκετά και όπως είπε και ο Θανάσης δες τι επιλογές έχεις από low cost πτήσεις (είναι πολλές).

Στην εστία που έμενα έδινα 65 ευρώ το μήνα (!!) σε τρίκλινο πολύ άνετο δωμάτιο. Το φαγητό κόστιζε 2 ευρώ (πλήρες γεύμα) στην εστία ή στο πανεπιστήμιο. Η μισόλιτρη μπύρα στα μπαρ 1,5 ευρώ αν θυμάμαι καλά:D
Εμένα μου περίσσευαν λεφτά από την υποτροφία γι' αυτό και το έριχνα στα ταξίδια:D
πωωω με έχετε φτιάξει!! :D

Εγώ δικαιούμαι 342 ευρώ το μήνα από την υποτροφία (βέβαια θα έχω το 80% του συνόλου διαθέσιμο, τα υπόλοιπα όταν γυρίσω) και η ακριβότερη εστία έχει γύρω στα 100 ευρώ (στη Riviera). Δεν ξέρω ακόμη σε ποια θα είμαι και πόσα θα δίνω αλλά όπως τα λέτε θα τη βγάζω πολύ άνετα και με τα ταξιδάκια μου!! :cool: Γιατί να είναι μόνο 4 μήνες; :roll:
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Οι υποτροφίες για το Εράσμους από πού προέρχονται;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.556
Οι υποτροφίες για το Εράσμους από πού προέρχονται;
Πρόγραμμα Erasmus


Όπου αναφέρει μεταξύ των άλλων ανα χώρα μηνιαία υποτροφία Πανεπιστήμια που συνεργάζεται το συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο (εδώ Θεσσαλίας) και γενικά ότι αφορά Erasmus..
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
πωωω με έχετε φτιάξει!! :D

Εγώ δικαιούμαι 342 ευρώ το μήνα από την υποτροφία (βέβαια θα έχω το 80% του συνόλου διαθέσιμο, τα υπόλοιπα όταν γυρίσω) και η ακριβότερη εστία έχει γύρω στα 100 ευρώ (στη Riviera). Δεν ξέρω ακόμη σε ποια θα είμαι και πόσα θα δίνω αλλά όπως τα λέτε θα τη βγάζω πολύ άνετα και με τα ταξιδάκια μου!! :cool: Γιατί να είναι μόνο 4 μήνες; :roll:

Και που'σαι ακόμα..όταν πας εκεί θ'ανακαλύψεις ένα σωρό πράγματα ακόμα, εμείς λίγες ιδέες δίνουμε μόνο;)
Από οικονομική άποψη θα είσαι άρχοντας πάντως!

Η μισόλιτρη μπύρα στα μπαρ 1,5 ευρώ αν θυμάμαι καλά:D
Θανάση η μισόλιτρη έχει κάπου 1,5 ευρώ ή το ένα λίτρο;; Δε θυμάμαι! Για δώσε καμιά σημερινή τιμή:D

ΥΓ: Και χρόνια σου πολλά!!!:clap:
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Κανείς που να εχει εμπειρία από άλλες χώρες; Ποσά είναι τα έξοδα εκεί; Ευχαριστώ.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Θανάση η μισόλιτρη έχει κάπου 1,5 ευρώ ή το ένα λίτρο;; Δε θυμάμαι! Για δώσε καμιά σημερινή τιμή:D

ΥΓ: Και χρόνια σου πολλά!!!:clap:
dziekuje ;)

στην Βαρσοβία βρίσκεις και με 4 ζλότυ μπύρα (1 ευρώ) σε μερικά ωραία μαγαζάκια στο κέντρο (U Gesslera, Pijalnia Wodki i Piwa) ;)
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
dziekuje ;)

στην Βαρσοβία βρίσκεις και με 4 ζλότυ μπύρα (1 ευρώ) σε μερικά ωραία μαγαζάκια στο κέντρο (U Gesslera, Pijalnia Wodki i Piwa) ;)
Θανάση μου φαίνεται σε κανένα μήνα θα έχουμε πολλά να πούμε! :D

Χρόνια πολλά!! Να μας χαίρονται! (εγώ έχω γενέθλια σήμερα)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
άντε χρόνια σου πολλά

απλά εγώ μένω ποιο νότια, στην Κρακοβία ;)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.620
Likes
9.957
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Και που'σαι ακόμα..όταν πας εκεί θ'ανακαλύψεις ένα σωρό πράγματα ακόμα, εμείς λίγες ιδέες δίνουμε μόνο;)
Από οικονομική άποψη θα είσαι άρχοντας πάντως!



Θανάση η μισόλιτρη έχει κάπου 1,5 ευρώ ή το ένα λίτρο;; Δε θυμάμαι! Για δώσε καμιά σημερινή τιμή:D

ΥΓ: Και χρόνια σου πολλά!!!:clap:
Γυρισες σπιτι και μπορεσες και μπηκες και travelstories ?? Ε εισαι θεα δεν εχω κατι αλλο να πω ..

htrul18 μην αγχωνεσαι,θα πας εκει θα βρεις αλλους 1000 ερασμιτες και θα κανονισετε και ταξιδια και τα παντα ;)
 

italos13

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Καλησπέρα!
Ψάχνωντας στο ίντερνετ πληροφορίες για erasmus έπεσα πάνω στο travelstories.gr και ομολογώ οτι βρήκα πολλές και χρήσιμες πληροφορίες! Έτσι και αλλιώς είχα ψηλά στις επιλογές μου την Πολωνία για το όλο πακέτο (φτηνές εστίες-κόστος ζωής, πολλά μέρη να επισκεφτείς εκεί γύρω και φυσικά... αεροδρόμιο που έχει πτήσεις της Ryan Air! :D ) και μετά από όσα διάβασα αποφάσισα να την βάλω πρώτη επιλογή! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιοι από εσάς έχετε άποψη για τα παρακάτω πανεπιστήμια Κρακοβίας και Βαρσοβιας:
Jagelonian University, Pedagogical University Of Cracow, University of Warsaw , Lazarski School Of Commerce and Law
και κάτι ακόμα... δυσκολεύομαι πολύ να βρώ αντιστοιχίες μαθημάτων ανάμεσα στη σχολή μου (δημόσια διοίκηση Παντείου) και στα ανάλογα τμήματα των ξένων πανεπιστημίων! Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Jagelonian University πολλή καλό άλλα λίγο ζόρικο
Pedagogical University Of Cracow από τα καλύτερα της Πολωνίας, και αρκετό χαβαλέ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.323
Μηνύματα
887.919
Μέλη
38.985
Νεότερο μέλος
lindamoustaki

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom