Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

christinag

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ειναι στα σκαρια!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊτή
Αν ερωτευτηκαμε λεει?? Πηγαμε και ηρθαμε, οχι απλα ερωτευτηκαμε! Αλλα δυστυχως αυτο ειναι κατι που αρχιζει και τελειωνει εκει! Ξερεις απο την αρχη οτι δεν θα το παρεις μαζι φευγοντας απο εκει και συμβιβαζεσαι για να μην σε διαλυσει εντελως τη στιγμη που κλεινεις για τελευταια φορα την πορτα του σπιτιου που εμενες για 6 μηνες... Προσωπικα, καθε φορα που σκεφτομαι τη στιγμη που εκλεινα την πορτα του διαμερισματος μου τη ζω σαν τωρα.. Οι φιλοι μου να με βοηθουν με τις βαλιτσες, εγω να κλαιω σαν παιδι και τη μαμα μου στο τηλεφωνο να μου υποσχεται το αγαπημενο μου φαι που μου ελειψε τοσο καιρο για να με κανει να νιωσω καλυτερα... Αλλα πουυυ.... ααχχχ!! και τωρα πλεον ζεις με τις αναμνησεις... Αλλα τι να κανεις! Όλοι πανω-κατω στην ιδια κατασταση ειμαστε! Ετσι δεν ειναι?

Οσο για την υποτροφια δεν ειναι απαραιτητο να περασεις μαθημα για να την παρεις! Με το που πας, εχεις το 80% των χρηματων στα χερια σου! Οταν γυρισεις πρεπει να τους δειξεις το χαρτι οτι περασες καποια μαθηματα, ή εστω ενα, αυτο να αναγνωριστει και υστερα παιρνεις και το υπολοιπο 20%.. Ξερω αρκετα παιδια που δεν περασανε τιποτα και πηραν κανονικα το 80%! Γυρνωντας ομως τους ειπαν οτι θα σκεφτουν αν οι λόγοι που δεν περασαν μαθηματα ηταν σοβαροι και αν κρινουν πως οχι θα ζητησουν τα λεφτα πισω!! Αλλα κανεναν δεν πηραν τηλεφωνο για να τα δωσει πισω!!
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Λοιπόν παιδιά, εκτός από το erasmus, για το οποίο λίγο πολύ ισχύουν τα προαναφερθέντα, υπάρχουν και οι υποτροφίες ξένων κυβερνήσεων προς έλληνες (το οποίο ίσως δεν θα πρεπε να αναφερθεί στο συγκεκριμένο topic.. αλλά μιας και το θίξατε...) μπορείτε να βρείτε πληροφορίες στο site του υπουργείου παιδείας -και πλέον δια βιου μάθησης (δεν μπορώ να βρω και το ανθρωπάκι που έχει πέσει κάτω απ'τα γέλια)- ..
http://www.ypepth.gr/docs/ypotrofies_ksenwn_kybernhsewn_se_ellhnes_yphkooys_091120.doc

Τα ενλόγω προγράμματα αφορούν προπτυχιακές & μεταπτυχιακές σπουδές αλλά και καλοκαιρινά σεμινάρια γλώσσας και πολιτισμού!
Για όσους ενιαφέρονται ΒΙΑΣΤΕΙΤΕ γιατί η προθεσμία υποβολής αιτήσεων για την επόμενη χρονιά λήγει σύντομα.. (ίσως και να έχει λήξει κάποια απ'αυτές τις μέρες (

amandab: Η κατάσταση με τον πορτογάλο ΚΑΙ αυτή με το άδειασμα της βαλίτσας αποτελούν ΚΑΙ δικά μου βιώματα!!! }
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
wow thanks για όλες τις πληροφορίες για το erasmus! μου κάνει εντύπωση που δεν έχω δει ούτε ένα αρνητικό σχόλιο για το erasmus! όλοι λένε ότι είναι η καλύτερη εμπειρία!
δυστυχώς, κανένας γνωστός μου δεν ενδιαφέρεται για το erasmus! :(
Αντιμετωπίσατε προβλήματα με τις αντιστοιχίες μαθημάτων & με τον υπεύθυνο καθηγητή στο τμήμα σας?

Evacuee πρώτη φορά βλέπω αυτές τις υποτροφίες. έχει πάει κάποιος ή έχει ακούσει πως είναι?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
wow thanks για όλες τις πληροφορίες για το erasmus! μου κάνει εντύπωση που δεν έχω δει ούτε ένα αρνητικό σχόλιο για το erasmus! όλοι λένε ότι είναι η καλύτερη εμπειρία!
δυστυχώς, κανένας γνωστός μου δεν ενδιαφέρεται για το erasmus! :(
Αντιμετωπίσατε προβλήματα με τις αντιστοιχίες μαθημάτων & με τον υπεύθυνο καθηγητή στο τμήμα σας?

Evacuee πρώτη φορά βλέπω αυτές τις υποτροφίες. έχει πάει κάποιος ή έχει ακούσει πως είναι?

Φυσικά υπάρχουν και αρνητικά στο erasmus: πρώτον κρατάει λίγο και δεύτερον δεν μπορείς να ξαναπάς!!!
Κατάλαβα καλά? Θες να πας αλλά δεν βρίσκεις άλλο γνωστό σου για να πάτε μαζί??? Αν είναι έτσι τότε...να πας ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ!! Μην το χάσεις! Ίσως σου φανεί λίγο δύσκολο στην αρχή, ίσως να προσαρμοστείς αμέσως (όπως εγώ), πάντως αξίζει 1000%!! Δεν είχα πρόβλημα με τις αντιστοιχίες, το έψαξα πολύ βέβαια για να βρω χώρα και πανεπιστήμιο που να ταιριάζουν τα μαθήματα αλλά στο τέλος μια χαρά, βοήθησε λίγο και ο καθηγητής! Και πέρασα 3 στα 4:xmas_lol:

Όσον αφορά τις υποτροφίες για σεμινάρια γλώσσας έχω ακουστά αλλά αν δεν κάνω λάθος θέλει πτυχίο..
 

holidolic

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ζανζιβάρη
Φυσικά υπάρχουν και αρνητικά στο erasmus: πρώτον κρατάει λίγο και δεύτερον δεν μπορείς να ξαναπάς!!!
Πόσο δίκιο έχεις...! Όσο για "δύσκολες" φάσεις, είχα και εγώ αλλά ήταν τόσο ωραίες...οδηγούσα στη Νορβηγία με δύο μέτρα χιόνι δεξιά και αριστερά και κόντεψαμε να μείνουμε στη μέση του πουθενά! Τελικά μετά από ώρες βρεθήκαμε με ελάχιστη βενζίνη, χωρίς λεφτά και ύπνο στο αμάξι! Εδώ κολλάει και το αν είναι ακριβή η Νορβηγία...ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ! Η εμπειρία πάντως είχε τόσο γέλιο!!!!

Erasmus, απλά άλλαξε η ζωή μου, δεν ξέρω αν το καταλαβαίνει κανείς αλλά άλλαξε ο τρόπος που βλέπω τα πράγματα!
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Φυσικά υπάρχουν και αρνητικά στο erasmus: πρώτον κρατάει λίγο και δεύτερον δεν μπορείς να ξαναπάς!!!
Κατάλαβα καλά? Θες να πας αλλά δεν βρίσκεις άλλο γνωστό σου για να πάτε μαζί??? Αν είναι έτσι τότε...να πας ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ!! Μην το χάσεις! Ίσως σου φανεί λίγο δύσκολο στην αρχή, ίσως να προσαρμοστείς αμέσως (όπως εγώ), πάντως αξίζει 1000%!! Δεν είχα πρόβλημα με τις αντιστοιχίες, το έψαξα πολύ βέβαια για να βρω χώρα και πανεπιστήμιο που να ταιριάζουν τα μαθήματα αλλά στο τέλος μια χαρά, βοήθησε λίγο και ο καθηγητής! Και πέρασα 3 στα 4:xmas_lol:

Όσον αφορά τις υποτροφίες για σεμινάρια γλώσσας έχω ακουστά αλλά αν δεν κάνω λάθος θέλει πτυχίο..
:xmas_mrgreen: αν είναι αυτά τα αρνητικά τότε μια χαρά!
κρατάει λίγο? έχω ακούσει ότι αν το προσπαθήσεις μπορεί να συνεχίσεις και άλλο ένα εξάμηνο,,,βέβαια εξαρτάται και από τον καθηγητή!
Μου είπε μια κοπέλα που είχε πάει Joensuu ότι είχε πολλά προβλήματα με την καθηγήτρια γιατί δεν την βοήθησε στις αντιστοιχίες των μαθημάτων και επειδή υπήρχαν κάποιες διαφωνίες δεν την άφησε για 2ο εξάμηνο..
τον Φεβρουάριο με είχε επιλέξει για το Joensuu (είχα ψάξει στο ίντερνετ και βρήκα και αυτό το forum στο google) αλλά τελικά δεν δέχτηκα επειδή δεν μου τα έλεγε ξεκάθαρα (η επικοινωνία έγινε μέσω τηλεφώνου επειδή ήταν εκτός Πανεπιστημίου!) για τα μαθήματα και απαιτούσε να δηλώσω κάποια μαθήματα..

Είναι πολύ εκνευριστικό να μην μπορείς να πας σε μια χώρα λόγω του υπεύθυνου καθηγητή!:xmas_rolleyes: για να δούμε σε 2-3 μήνες που θα αρχίσουν οι αιτήσεις πάλι...

Αυτό που έγραψα ότι δεν βρίσκω φίλους/γνωστούς που να θέλουν να πάνε erasmus το έκανα επειδή βλέπω άλλα παιδιά να πηγαίνουν με άτομα που ήδη ξέρουν. Δεν είναι δύσκολη η αρχή?
όσον αφορά τα μαθήματα, δίνουμε διαφορετικές εξετάσεις από τους ντόπιους φοιτητές?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
:xmas_mrgreen: αν είναι αυτά τα αρνητικά τότε μια χαρά!
κρατάει λίγο? έχω ακούσει ότι αν το προσπαθήσεις μπορεί να συνεχίσεις και άλλο ένα εξάμηνο,,,βέβαια εξαρτάται και από τον καθηγητή!
Μου είπε μια κοπέλα που είχε πάει Joensuu ότι είχε πολλά προβλήματα με την καθηγήτρια γιατί δεν την βοήθησε στις αντιστοιχίες των μαθημάτων και επειδή υπήρχαν κάποιες διαφωνίες δεν την άφησε για 2ο εξάμηνο..
τον Φεβρουάριο με είχε επιλέξει για το Joensuu (είχα ψάξει στο ίντερνετ και βρήκα και αυτό το forum στο google) αλλά τελικά δεν δέχτηκα επειδή δεν μου τα έλεγε ξεκάθαρα (η επικοινωνία έγινε μέσω τηλεφώνου επειδή ήταν εκτός Πανεπιστημίου!) για τα μαθήματα και απαιτούσε να δηλώσω κάποια μαθήματα..

Είναι πολύ εκνευριστικό να μην μπορείς να πας σε μια χώρα λόγω του υπεύθυνου καθηγητή!:xmas_rolleyes: για να δούμε σε 2-3 μήνες που θα αρχίσουν οι αιτήσεις πάλι...

Αυτό που έγραψα ότι δεν βρίσκω φίλους/γνωστούς που να θέλουν να πάνε erasmus το έκανα επειδή βλέπω άλλα παιδιά να πηγαίνουν με άτομα που ήδη ξέρουν. Δεν είναι δύσκολη η αρχή?
όσον αφορά τα μαθήματα, δίνουμε διαφορετικές εξετάσεις από τους ντόπιους φοιτητές?

Ναι ίσως μπορείς να το συνεχίσεις ακόμα ένα εξάμηνο, εξαρτάται από τα δύο πανεπιστήμια και από το αν έχεις μαθήματα ν αντιστοιχίσεις..Τώρα το θέμα του υπεύθυνου καθηγητή είναι άλλο..μπορεί να τύχεις σε κανά περίεργο αλλά πρέπει να συνεργαστείτε και να επιμείνεις κι εσύ για να βρείτε λύσεις!
Κάποιοι πάνε με γνωστή τους παρέα ή βρίσκουν εκεί άλλους Έλληνες κι άλλοι πάνε τελείως μόνοι τους (όπως εγώ) και δε βρίσκουν κανένα συμπατριώτη στην άλλη χώρα (πάλι όπως εγώ!)..
Δεν είχα δυσκολία προσαρμογής! Ίσως το γεγονός ότι είχα αρκετή επικοινωνία από πριν και με τους υπεύθυνους εκεί αλλά και με άλλους συν-ερασμίτες μου είχε ως αποτέλεσμα να πάω και να νιώθω γνωστή με όλους από την αρχή! Επίσης αρκετό ψάξιμο για τη χώρα, την πόλη, την εστία ή οτιδήποτε άλλο σε βοηθούν να μπεις στο κλίμα από πριν πας ακόμα:xmas_wink:
Τέλος όσον αφορά τα μαθήματα, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, είχαμε ξεχωριστές εξετάσεις μόνο για ερασμίτες! Νομίζω ότι παντού έτσι είναι, εκεί τουλάχιστον όπου τα μαθήματα γίνονται στ αγγλικά και όχι στη γλώσσα της χώρας!
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Τώρα το θέμα του υπεύθυνου καθηγητή είναι άλλο..μπορεί να τύχεις σε κανά περίεργο αλλά πρέπει να συνεργαστείτε και να επιμείνεις κι εσύ για να βρείτε λύσεις!

Δεν είχα δυσκολία προσαρμογής! Ίσως το γεγονός ότι είχα αρκετή επικοινωνία από πριν και με τους υπεύθυνους εκεί αλλά και με άλλους συν-ερασμίτες μου είχε ως αποτέλεσμα να πάω και να νιώθω γνωστή με όλους από την αρχή! Επίσης αρκετό ψάξιμο για τη χώρα, την πόλη, την εστία ή οτιδήποτε άλλο σε βοηθούν να μπεις στο κλίμα από πριν πας ακόμα:xmas_wink:

Τέλος όσον αφορά τα μαθήματα, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, είχαμε ξεχωριστές εξετάσεις μόνο για ερασμίτες! Νομίζω ότι παντού έτσι είναι, εκεί τουλάχιστον όπου τα μαθήματα γίνονται στ αγγλικά και όχι στη γλώσσα της χώρας!
1. όπως είπες είναι ένα θέμα ο υπεύθυνος καθηγητής.. δεν μπορεί να σου λέει να δηλώσεις τα δικά του/της μαθήματα, ενώ εσύ δεν μπορείς ή δεν θέλεις (όταν μάλιστα ανήκεις σε διαφορετικό τομέα/κατεύθυνση)

2. συν-ερασμίτες από ελλάδα? λίγους φοιτητές ανα τμήμα δεν παίρνουν κάθε εξάμηνο?

3. ωραία, thanks.

Αλήθεια πόσο είναι το επίδομα και πόσα δίνατε περίπου για την εστία?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
1. όπως είπες είναι ένα θέμα ο υπεύθυνος καθηγητής.. δεν μπορεί να σου λέει να δηλώσεις τα δικά του/της μαθήματα, ενώ εσύ δεν μπορείς ή δεν θέλεις (όταν μάλιστα ανήκεις σε διαφορετικό τομέα/κατεύθυνση)

2. συν-ερασμίτες από ελλάδα? λίγους φοιτητές ανα τμήμα δεν παίρνουν κάθε εξάμηνο?

3. ωραία, thanks.

Αλήθεια πόσο είναι το επίδομα και πόσα δίνατε περίπου για την εστία?
1) Αν είναι τέτοιος ο καθηγητής..καλά ξεμπερδέματα:xmas_wink:
2) Συν-ερασμίτες από όποια χώρα μπορείς να φανταστείς εκτός της Ελλάδας:xmas_lol: Όπως είπα έφυγα μόνη μου από δω και ήμουν και η μόνη Ελληνίδα εκεί!! Στο δικο μου τμήμα παίρνουν από 1 έως 4 νομίζω άτομα(πάντα εξαρτάται και από τη χώρα και πανεπιστήμιο που πας)

Το επίδομα για εμένα (Πολωνία) ήταν 350 ευρώ αν θυμάμαι καλά..Στην εστία έδινα το πιο φτηνό ποσό που έχω ακούσει ποτέ να πληρώνει ερασμίτης: 70 ευρώ μηνιαίως:xmas_cheesygrin: Τα υπόλοιπα πήγαιναν σε φαί-διασκέδαση-μεταφορές και έμειναν και ρέστα για ένα σωρό ταξίδια!!!!

Για Σκανδιναβία που ενδιαφέρεσαι είναι παραπάνω το επίδομα πάντως..
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
candyman οι απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτεις ποικίλουν. Στην Πράγα π.χ. δίνεις περίπου 150 ευρώ μηνιαία στην εστία, ενώ στο Άμστερνταμ περίπου 550.. Επιπλέον το ποσό της υποτροφίας είναι διαφορετικό για κάθε χώρα και σε κάθε Πανεπιστήμιο. Εμείς φυσικά και μπορούμε να απαντήσουμε σε γενικές ερωτήσεις, αλλά μιας και ενδιαφέρεσαι θα ήταν καλό να συκγεκριμενοποιήσεις τους ενδιαφέροντες για'σένα προορισμούς.. Να ξέρεις επίσης οτι τις αντιπροσωπευτικότερες απαντήσεις θα τις πάρεις από άτομα του Πανεπιστημίου σου και του τμήματός σου που έχουν πάει στο αντίστοιχο πανεπιστήμιο του ενδιαφέροντός σου!
Κι εγώ πήγα μόνη και δεν γνώρισα κανέναν Έλληνα ..και μου άρεσε πολύ αυτό!
Όσο για τις άλλες υποτροφίες, η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω κάποιον που να'χει πάει -στο θερινό σεμινάριο γλώσσας και πολιτισμού- . Πτυχίο χρειάζεται για τις μεταπτυχιακές υποτροφίες και ίσως να είναι συν στο 'γλώσσας και πολιτισμού-.
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
:xmas_mrgreen:
Αυτό που έγραψα ότι δεν βρίσκω φίλους/γνωστούς που να θέλουν να πάνε erasmus το έκανα επειδή βλέπω άλλα παιδιά να πηγαίνουν με άτομα που ήδη ξέρουν. Δεν είναι δύσκολη η αρχή?
όσον αφορά τα μαθήματα, δίνουμε διαφορετικές εξετάσεις από τους ντόπιους φοιτητές?
Μην ανυσηχεις καθολου που δεν βρισκεις γνωστο...Εγω πηγα μόνη εντελώς στην Λιθουανία και εκείνο το εξάμηνο δεν υπηρχε και άλλος Έλληνας. Την μοναδική φορά που αγχώθηκα ήταν όταν έφτασα στο αεροδρόμιο του Βίλνιους που κανείς δεν ήξερε αγγλικά και έπρεπε να βρω πως θα παω στο σταθνμο των λεοφωρείων να πάω στην πόλη που θα έμενα. Μόλις πέρασαν αυτές οι πρώτες 6 ώρες αγωνόας,πέρασα τους πιο απίστευτους μήνες της ζωής μου!:xmas_wink:
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
candyman οι απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτεις ποικίλουν. Στην Πράγα π.χ. δίνεις περίπου 150 ευρώ μηνιαία στην εστία, ενώ στο Άμστερνταμ περίπου 550.. Επιπλέον το ποσό της υποτροφίας είναι διαφορετικό για κάθε χώρα και σε κάθε Πανεπιστήμιο. Εμείς φυσικά και μπορούμε να απαντήσουμε σε γενικές ερωτήσεις, αλλά μιας και ενδιαφέρεσαι θα ήταν καλό να συκγεκριμενοποιήσεις τους ενδιαφέροντες για'σένα προορισμούς.. Να ξέρεις επίσης οτι τις αντιπροσωπευτικότερες απαντήσεις θα τις πάρεις από άτομα του Πανεπιστημίου σου και του τμήματός σου που έχουν πάει στο αντίστοιχο πανεπιστήμιο του ενδιαφέροντός σου!
Κι εγώ πήγα μόνη και δεν γνώρισα κανέναν Έλληνα ..και μου άρεσε πολύ αυτό!
.


550 για το Άμστερνταμ? δλδ δεν σου μένει τπτ..:xmas_mrgreen:

Το ξέρω ότι το ποσό για κάθε χώρα είναι διαφορετικό απλώς ρώτησα εσείς που πήγατε πόσα περίπου πήρατε και αν τα καταφέρνατε οικονομικά..
έχω ρωτήσει στο Πανεπιστήμιο αλλά δεν ξέρει κανείς ακριβώς. άσε που κανείς δεν έχει πάει erasmus :xmas_cheesygrin:

να γνωρίσω έλληνες στο εξωτερικό δεν θέλω:xmas_twisted: απλώς, η αρχή όπως είπα είναι δύσκολη και η άφιξη στην χώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.582
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom