Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
1) Αν είναι τέτοιος ο καθηγητής..καλά ξεμπερδέματα:xmas_wink:
2) Συν-ερασμίτες από όποια χώρα μπορείς να φανταστείς εκτός της Ελλάδας:xmas_lol: Όπως είπα έφυγα μόνη μου από δω και ήμουν και η μόνη Ελληνίδα εκεί!! Στο δικο μου τμήμα παίρνουν από 1 έως 4 νομίζω άτομα(πάντα εξαρτάται και από τη χώρα και πανεπιστήμιο που πας)

Το επίδομα για εμένα (Πολωνία) ήταν 350 ευρώ αν θυμάμαι καλά..Στην εστία έδινα το πιο φτηνό ποσό που έχω ακούσει ποτέ να πληρώνει ερασμίτης: 70 ευρώ μηνιαίως:xmas_cheesygrin: Τα υπόλοιπα πήγαιναν σε φαί-διασκέδαση-μεταφορές και έμειναν και ρέστα για ένα σωρό ταξίδια!!!!

Για Σκανδιναβία που ενδιαφέρεσαι είναι παραπάνω το επίδομα πάντως..
1. ευχαριστώ :xmas_razz: δυστυχώς δεν θα κάνω αίτηση σε αυτήν που σημαίνει bye joensuu :xmas_sad: θα δούμε όμως..

2. τους συν-ερασμίτες σου πως τους ήξερες αφού δεν ήταν έλληνες από την σχολή σου?


70 ευρώ για την εστία? :xmas_eek: wow! πάμφθηνα! ήταν καλή όμως? με πόσα άτομα έμενες μαζί?


(sorry για τις πολλές ερωτήσεις!!)

έχεις δίκιο..έχω ακούσει ότι είναι παραπάνω για την Σκανδιναβία επειδή είναι πιο ακριβά εκεί..

κάτι άλλο... όλοι λένε ότι κάνουν ταξίδια, πάρτι, κτλπ με τα μαθήματα όμως τι γίνεται?:xmas_mrgreen:
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Μην ανυσηχεις καθολου που δεν βρισκεις γνωστο...Εγω πηγα μόνη εντελώς στην Λιθουανία και εκείνο το εξάμηνο δεν υπηρχε και άλλος Έλληνας. Την μοναδική φορά που αγχώθηκα ήταν όταν έφτασα στο αεροδρόμιο του Βίλνιους που κανείς δεν ήξερε αγγλικά και έπρεπε να βρω πως θα παω στο σταθνμο των λεοφωρείων να πάω στην πόλη που θα έμενα. Μόλις πέρασαν αυτές οι πρώτες 6 ώρες αγωνόας,πέρασα τους πιο απίστευτους μήνες της ζωής μου!:xmas_wink:
:xmas_eek: δεν σε περίμενε κανείς από το Πανεπιστήμιο?

Λιθουανία? όμορφη χώρα πρέπει να είναι!
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Να ρωτήσω και εγώ κάτι (ετοιμαστείτε για βομβαρδισμό ερωτήσεων)... είμαι πρωτοετής και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ισχύει.
Δηλαδή για παράδειγμα πρέπει να περάσω όλα τα μαθήματα του πρώτου έτους για να μπορέσω να κάνω αίτηση ή και να μου λείπουν μερικά δεν υπάρχει πρόβλημα;
Επίσης μπορώ να πάω του χρόνου Erasmus ή είναι πολύ νωρίς;
Τέλος σκέφτομαι για Ρώμη και Σιένα (αν βέβαια συνεργάζεται το τμήμα μου) αξίζει να πάω σε έναν τόσο "εύκολο" προορισμό ή να κοιτάξω για κάτι πιο "περίεργο";
Διαβάζω το πόσο ωραίες εμπειρίες είχατε και ζηλεύω τρομερά... Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
1. ευχαριστώ :xmas_razz: δυστυχώς δεν θα κάνω αίτηση σε αυτήν που σημαίνει bye joensuu :xmas_sad: θα δούμε όμως..

2. τους συν-ερασμίτες σου πως τους ήξερες αφού δεν ήταν έλληνες από την σχολή σου?


70 ευρώ για την εστία? :xmas_eek: wow! πάμφθηνα! ήταν καλή όμως? με πόσα άτομα έμενες μαζί?


(sorry για τις πολλές ερωτήσεις!!)

έχεις δίκιο..έχω ακούσει ότι είναι παραπάνω για την Σκανδιναβία επειδή είναι πιο ακριβά εκεί..

κάτι άλλο... όλοι λένε ότι κάνουν ταξίδια, πάρτι, κτλπ με τα μαθήματα όμως τι γίνεται?:xmas_mrgreen:
2) Οι υπεύθυνοι εκεί είχαν δημιουργήσει πριν την έναρξη του erasmus ένα yahoo group με όλους τους συμμετέχοντες και έτσι είχαμε αρχίσει επικοινωνία μεταξύ μας αρκετά νωρίς!! Για παράδειγμα έτσι γνωρίστηκα με μια Ισπανίδα και αποφασίσαμε να μείνουμε μαζί στο δωμάτιο πριν καν συναντηθούμε από κοντά! Και μετά που συναντηθήκαμε απλά γίναμε κολλητές:xmas_biggrin:
Η εστία ήταν super,πολύ καλύτερη από πολλές ελληνικές! Καθαρά και ευρύχωρα δωμάτια και απλά είχαμε κοινό μπάνιο και κουζίνα (για 5 μήνες το ανέχομαι,είναι οκ!) Ήμουν σε τρίκλινο αλλά πολύ νωρίς η Γερμανίδα συγκάτοικος την έκανε οπότε μείναμε 2 στο δωμάτιο και ήταν ακόμα καλύτερα!!

Μαθήματα..μια χαρά συνδυάζονται μέσα σε όλα τ άλλα:xmas_cheesygrin:
Για να λέμε του στραβού το δίκιο όλοι τα είχαμε σε δευτερεύουσα μοίρα(μμμ..ίσως μόνο οι Γερμανοί το είχαν πάρει σοβαρά!!) Είχα μαθήματα μόνο 2 φορές τη βδομάδα και διάβασμα έπεσε μόνο μια φορά για κάτι εργασίες και στο τέλος 2-3 μέρες για την εξεταστική:xmas_lol: Και πήρα βαθμούς μεγαλύτερους απ ότι θα έπαιρνα σ αυτά τα μαθήματα στην Ελλάδα!
Αλλά είναι πολύ σχετικό το θέμα..υπάρχουν και παιδιά που ξέρω που πήγαν αλλού και είχαν δύσκολα μαθήματα/καθηγητές και πολύ διάβασμα..είναι να μη σου τύχει!!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Να ρωτήσω και εγώ κάτι (ετοιμαστείτε για βομβαρδισμό ερωτήσεων)... είμαι πρωτοετής και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ισχύει.
Δηλαδή για παράδειγμα πρέπει να περάσω όλα τα μαθήματα του πρώτου έτους για να μπορέσω να κάνω αίτηση ή και να μου λείπουν μερικά δεν υπάρχει πρόβλημα;
Επίσης μπορώ να πάω του χρόνου Erasmus ή είναι πολύ νωρίς;
Τέλος σκέφτομαι για Ρώμη και Σιένα (αν βέβαια συνεργάζεται το τμήμα μου) αξίζει να πάω σε έναν τόσο "εύκολο" προορισμό ή να κοιτάξω για κάτι πιο "περίεργο";
Διαβάζω το πόσο ωραίες εμπειρίες είχατε και ζηλεύω τρομερά... Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κατ αρχήν καλά κάνεις και το ψάχνεις από τώρα!! Για το πότε μπορείς να πας καλύτερα να ρωτήσεις στη σχολή σου γιατί μπορεί να ισχύουν διαφορετικά πράγματα! Για μένα πχ ξέρω ότι μπορείς να πας από 2ο και μετά και δε χρειάζεται να έχεις περάσει όλα τα μαθήματα του πρώτου, αλλά έναν επαρκή αριθμό ανάλογα το έτος που βρίσκεσαι τώρα.

Άσε την εύκολη Ρώμη καλέ, εκεί πας όποτε θες:xmas_cheesygrin:
Γνώμη μου και κάτι που εφάρμοσα και η ίδια και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή είναι να πας κάπου "περίεργα" όπως λες εσύ και "κουλά" όπως λέω εγώ!! Κάπου που δε θα πήγαινες εύκολα για ταξίδι ξεκινώντας από δω..Ψάξε διαφορετικές χώρες, μην το φοβάσαι! Το κλίμα erasmus είναι παντού το ίδιο:xmas_wink: Ένα tip είναι να πας σε χώρα με χαμηλό κόστος ζωής έτσι ώστε να μένουν χρήματα για διασκέδαση και εκδρομές!!

Και μη ζηλεύεις, μπορείς να το ζήσεις κι εσύ!! Ψάξτο:xmas_wink:
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
2) Οι υπεύθυνοι εκεί είχαν δημιουργήσει πριν την έναρξη του erasmus ένα yahoo group με όλους τους συμμετέχοντες και έτσι είχαμε αρχίσει επικοινωνία μεταξύ μας αρκετά νωρίς!! Για παράδειγμα έτσι γνωρίστηκα με μια Ισπανίδα και αποφασίσαμε να μείνουμε μαζί στο δωμάτιο πριν καν συναντηθούμε από κοντά! Και μετά που συναντηθήκαμε απλά γίναμε κολλητές:xmas_biggrin:
Η εστία ήταν super,πολύ καλύτερη από πολλές ελληνικές! Καθαρά και ευρύχωρα δωμάτια και απλά είχαμε κοινό μπάνιο και κουζίνα (για 5 μήνες το ανέχομαι,είναι οκ!) Ήμουν σε τρίκλινο αλλά πολύ νωρίς η Γερμανίδα συγκάτοικος την έκανε οπότε μείναμε 2 στο δωμάτιο και ήταν ακόμα καλύτερα!!

Μαθήματα..μια χαρά συνδυάζονται μέσα σε όλα τ άλλα:xmas_cheesygrin:
Για να λέμε του στραβού το δίκιο όλοι τα είχαμε σε δευτερεύουσα μοίρα(μμμ..ίσως μόνο οι Γερμανοί το είχαν πάρει σοβαρά!!) Είχα μαθήματα μόνο 2 φορές τη βδομάδα και διάβασμα έπεσε μόνο μια φορά για κάτι εργασίες και στο τέλος 2-3 μέρες για την εξεταστική:xmas_lol: Και πήρα βαθμούς μεγαλύτερους απ ότι θα έπαιρνα σ αυτά τα μαθήματα στην Ελλάδα!
Αλλά είναι πολύ σχετικό το θέμα..υπάρχουν και παιδιά που ξέρω που πήγαν αλλού και είχαν δύσκολα μαθήματα/καθηγητές και πολύ διάβασμα..είναι να μη σου τύχει!!!
yahoo group? τέλεια ιδέα!

μόνο 2 φορές την εβδομάδα μαθήματα? γίνεται αυτό? :xmas_confused: ή είναι μόνο για τους erasmίτες?

οκ όπως είπες εξαρτάται την σχολή και το αντικείμενο..
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Να ρωτήσω και εγώ κάτι (ετοιμαστείτε για βομβαρδισμό ερωτήσεων)... είμαι πρωτοετής και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ισχύει.
Δηλαδή για παράδειγμα πρέπει να περάσω όλα τα μαθήματα του πρώτου έτους για να μπορέσω να κάνω αίτηση ή και να μου λείπουν μερικά δεν υπάρχει πρόβλημα;
Επίσης μπορώ να πάω του χρόνου Erasmus ή είναι πολύ νωρίς;
Τέλος σκέφτομαι για Ρώμη και Σιένα (αν βέβαια συνεργάζεται το τμήμα μου) αξίζει να πάω σε έναν τόσο "εύκολο" προορισμό ή να κοιτάξω για κάτι πιο "περίεργο";
Διαβάζω το πόσο ωραίες εμπειρίες είχατε και ζηλεύω τρομερά... Ευχαριστώ προκαταβολικά.
ΟΛΕΣ τις απαντήσεις θα τις βρεις εδώ (lol σαν διαφήμιση μελλοντολόγου ακούγεται..)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΩΚΡΑΤΗΣ/ΕΡΑΣΜΟΣ

υπάρχει και ένας πίνακας με όλες τις σχολές και τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια (για το ακαδ. έτος 2009-10 άρα μπορεί να αλλάξουν του χρόνου!).

Εγώ το erasmus να φανταστείς το σκεφτόμουν από το λύκειο :xmas_mrgreen: αλλά άρχισα να ψάχνω πληροφορίες στο τέλος του 1ου έτους..

Και εγώ ζηλεύω :xmas_razz: ειδικά όταν βλέπω φοτογραφίες και videos στο youtube! Εκτός από το να ζήσω την εμπειρία του erasmus (που γνωρίζεις άτομα από όλο τον κόσμο, ανοίγεις τους ορίζοντες σου, κάνεις ταξίδια, εξασκείς τα αγγλικά και ίσως μαθαίνεις και νέες γλώσσες, κάνεις τρελά πάρτι κτλπ) θέλω να δω πως λειτουργούν τα ξένα πανεπιστήμια... έχω απελπιστεί με τα δικά μας! βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι θέλω να παρακολουθώ συνέχεια τα μαθήματα και να κάνω εργασιες :xmas_redface:
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
.
Γνώμη μου και κάτι που εφάρμοσα και η ίδια και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή είναι να πας κάπου "περίεργα" όπως λες εσύ και "κουλά" όπως λέω εγώ!! Κάπου που δε θα πήγαινες εύκολα για ταξίδι ξεκινώντας από δω..Ψάξε διαφορετικές χώρες, μην το φοβάσαι! Το κλίμα erasmus είναι παντού το ίδιο:xmas_wink: Ένα tip είναι να πας σε χώρα με χαμηλό κόστος ζωής έτσι ώστε να μένουν χρήματα για διασκέδαση και εκδρομές!!

Σωστή η σκέψη σου και νομίζω το είχε πει και άλλο μέλος αυτό, αλλά το θέμα είναι να υπάρχουν "καλές" χώρες στην λίστα των συνεργαζόμενων πανεπιστημίων για να μπορείς να τις διαλέξεις! και φυσικά οι υπεύθυνοι καθηγητές να είναι συνεργάσιμοι όπως είπαμε πριν λίγη ώρα...:xmas_evil:

εγώ γι'αυτό άλλωστε είχα διαλέξει το joensuu/φινλανδία! ένα εντελώς διαφορετικό περιβάλλον από την χώρα μας και φυσικά διαφορετική νοοτροπία! βέβαια, αν για παράδειγμα είσαι ιταλική φιλολογία ιταλία θας πας (το ίδιο ισχύει για την γερμανική, ισπανική κτλπ)
γενικά είναι πολύ υποκειμενικό. εγώ ήθελα πολύ ολλανδία (όπως και joensuu) άσχετα με το γεγονός ότι κάποτε στην ζωή μου θα πάω στο άμστερνταμ.. απλώς είχα κόλλημα! καλό είναι να το ψάξουμε καλά στο ίντερνετ (για το πανεπιστήμιο, την ζωή στην πόλη που θέλουμε να πάμε κτλπ) πριν πάρουμε την τελική απόφαση.
αλήθεια γίνεται να ακυρώσουμε την αίτηση μας αν για κάποιον λόγο δεν καταφέρουμε να πάμε (ή αλλάξουμε λόγο)?

Τα χρήματα είναι όντως ένα θέμα! Οι βόρειες χώρες συνήθως είναι πιο ακριβές και κάποιες έχουν ξένο νόμισμα που μπερδεύει λίγο τα πράγματα!


[lol για την λογοδιάρροια!)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
μόνο 2 φορές την εβδομάδα μαθήματα? γίνεται αυτό? :xmas_confused: ή είναι μόνο για τους erasmίτες?

οκ όπως είπες εξαρτάται την σχολή και το αντικείμενο..
Εξαρτάται από το πόσα μαθήματα έχεις και πώς θα τύχει να μπουν στο πρόγραμμα! Εγώ είχα μόνο 4 και έτυχε να είναι μέσα σε 2 μέρες:xmas_cheesygrin:

αλήθεια γίνεται να ακυρώσουμε την αίτηση μας αν για κάποιον λόγο δεν καταφέρουμε να πάμε (ή αλλάξουμε λόγο)?
Ε, γίνεται, αλλά καλό είναι να μη γίνει (εκτός φυσικά αν είναι σοβαρός ο λόγος) γιατί όπως μου είχαν πει και ισχύει, έχουν πέσει πολλές συννενοήσεις, χρόνος κλπ μεταξύ των δυο πλευρών προκειμένου να πας και είναι κρίμα να πάνε χαμένα επειδή εσύ απλά άλλαξες γνώμη..Οπότε να είσαι σίγουρος για το βήμα που πας να κάνεις:xmas_wink:
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Thanks για τις απαντήσεις!
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Μου είπε μια κοπέλα που είχε πάει Joensuu ότι είχε πολλά προβλήματα με την καθηγήτρια γιατί δεν την βοήθησε στις αντιστοιχίες των μαθημάτων και επειδή υπήρχαν κάποιες διαφωνίες δεν την άφησε για 2ο εξάμηνο..
τον Φεβρουάριο με είχε επιλέξει για το Joensuu (είχα ψάξει στο ίντερνετ και βρήκα και αυτό το forum στο google) αλλά τελικά δεν δέχτηκα επειδή δεν μου τα έλεγε ξεκάθαρα (η επικοινωνία έγινε μέσω τηλεφώνου επειδή ήταν εκτός Πανεπιστημίου!) για τα μαθήματα και απαιτούσε να δηλώσω κάποια μαθήματα..

Είναι πολύ εκνευριστικό να μην μπορείς να πας σε μια χώρα λόγω του υπεύθυνου καθηγητή!:xmas_rolleyes: για να δούμε σε 2-3 μήνες που θα αρχίσουν οι αιτήσεις πάλι...
Η δικια μας καθηγήτρια, εκείνη που επέλεξε ποιοι θα πάνε εράσμους, δεν ήξερε τίποτα!!!!!Δεν μας βοηθησε καθόλου, απλά μας έπέλεξε, μας έδωσε τις αιτήσεις και γεια σας! Ουτε να μας βοηθήσει στις αντιστοιχίες μαθημάτων, τίποτα!:xmas_evil:

Ευτυχώς, στο τμήμα διεθνών και ευρωπαικών σπουδών του καποδιστριακού μας τα εξήγησαν όλα, πολύ καλύτερα από την υπεύθυνη καθηγήτρια του τμήματός μου.

Επίσης, να πω για τη Φινλανδία/joensuu ότι το Καποδιστριακό δίνει 501 ευρώ το μήνα(πας για 4 μήνες), η εστία είναι από 200-300 ευρώ πάνω κάτω και από φέτος δίνουν το 100% των χρημάτων πριν φύγουν οι φοιτητές.:xmas_lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom