Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Η δικια μας καθηγήτρια, εκείνη που επέλεξε ποιοι θα πάνε εράσμους, δεν ήξερε τίποτα!!!!!Δεν μας βοηθησε καθόλου, απλά μας έπέλεξε, μας έδωσε τις αιτήσεις και γεια σας! Ουτε να μας βοηθήσει στις αντιστοιχίες μαθημάτων, τίποτα!:xmas_evil:

Ευτυχώς, στο τμήμα διεθνών και ευρωπαικών σπουδών του καποδιστριακού μας τα εξήγησαν όλα, πολύ καλύτερα από την υπεύθυνη καθηγήτρια του τμήματός μου.

Επίσης, να πω για τη Φινλανδία/joensuu ότι το Καποδιστριακό δίνει 501 ευρώ το μήνα(πας για 4 μήνες), η εστία είναι από 200-300 ευρώ πάνω κάτω και από φέτος δίνουν το 100% των χρημάτων πριν φύγουν οι φοιτητές.:xmas_lol:
Τουλάχιστον η δικιά σας δεν απαιτούσε να δηλώσετε μαθήματα που διδάσκει αυτή (είτε σας αρέσουν είτε όχι!).:xmas_razz:

έχω πάει στο τμήμα διεθνών & ευρωπαικών σπουδών και όντως είναι πολύ εξυπηρετικοί!

500 ευρώ και τα δίνουν από την αρχή? Μια χαρά! :xmas_cool: αλλά δεν είναι 5 μήνες?
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Τουλάχιστον η δικιά σας δεν απαιτούσε να δηλώσετε μαθήματα που διδάσκει αυτή (είτε σας αρέσουν είτε όχι!).:xmas_razz:

έχω πάει στο τμήμα διεθνών & ευρωπαικών σπουδών και όντως είναι πολύ εξυπηρετικοί!

500 ευρώ και τα δίνουν από την αρχή? Μια χαρά! :xmas_cool: αλλά δεν είναι 5 μήνες?
Είναι 501 ευρώ το μήνα, επί 4 μήνες, δηλαδή πριν φύγεις παίρνεις 2004 ευρώ. Μια χαρά!:xmas_cool:

Σε ποιά σχολή είσαι?
Αυτή σας ζήτησε να πάρετε μαθήματα εκεί που ειναι αντίστοιχα με τα δικά της? :xmas_eek:
btw, οταν πας εκεί μπορείς να αλλάξεις την δήλωση των μαθημάτων που έχεις κάνει.:xmas_wink:
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Είναι 501 ευρώ το μήνα, επί 4 μήνες, δηλαδή πριν φύγεις παίρνεις 2004 ευρώ. Μια χαρά!:xmas_cool:

Σε ποιά σχολή είσαι?
Αυτή σας ζήτησε να πάρετε μαθήματα εκεί που ειναι αντίστοιχα με τα δικά της? :xmas_eek:
btw, οταν πας εκεί μπορείς να αλλάξεις την δήλωση των μαθημάτων που έχεις κάνει.:xmas_wink:
ΟΚ, αν όμως κάποιος συνεχίσει και άλλο ένα εξάμηνο θα πάρει επίδομα?


Αλήθεια, την εξεταστική Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου την χάνετε εσείς που πάτε τώρα erasmus?
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
ΟΚ, αν όμως κάποιος συνεχίσει και άλλο ένα εξάμηνο θα πάρει επίδομα?


Αλήθεια, την εξεταστική Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου την χάνετε εσείς που πάτε τώρα erasmus?

Δεν το έχω ξανακούσει ότι κάποιος μπορεί να μείνει και αλλο ένα εξάμηνο, οπότε δεν ξέρω για το επίδομα.

Την εξεταστική του χειμερινού εξαμήνου την χάνουμε (αν και έχουμε μιλήσει με καθηγητές και μας άφησαν να δώσουμε τις εργασίες μας νωρίτερα), αλλά μπορούμε να δώσουμε μαθήματα του εαρινού εξαμήνου στην εξεταστική του Ιουνίου (που θα είμαστε Ελλάδα).:xmas_biggrin:
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Την εξεταστική του χειμερινού εξαμήνου την χάνουμε (αν και έχουμε μιλήσει με καθηγητές και μας άφησαν να δώσουμε τις εργασίες μας νωρίτερα), αλλά μπορούμε να δώσουμε μαθήματα του εαρινού εξαμήνου στην εξεταστική του Ιουνίου (που θα είμαστε Ελλάδα).:xmas_biggrin:
θα την προλάβετε την εξεταστική του Ιουνίου? Άρα, δεν θα δώσετε εκει τα μαθήματα που θα παρακολουθήσετε στο ξένο πανεπιστήμιο?

έχω ακούσει για μαθήματα της ξένης γλώσσας που γίνονται λίγες μέρες πριν αρχίσουν τα μαθήματα.. ισχύει?
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
θα την προλάβετε την εξεταστική του Ιουνίου? Άρα, δεν θα δώσετε εκει τα μαθήματα που θα παρακολουθήσετε στο ξένο πανεπιστήμιο?

έχω ακούσει για μαθήματα της ξένης γλώσσας που γίνονται λίγες μέρες πριν αρχίσουν τα μαθήματα.. ισχύει?
To εξάμηνο στην Φινλανδία(που στην πραγματικοτητα ειναι 4μηνο) τελείωνει 15 Μαιου(μαζί με την εξεταστική του), που σημαινει ότι θα προλάβουμε την εξεταστική του Ιουνίου στην Ελλάδα.

Για τα μαθήματα ξένης γλώσσας ισχύει, και παίρνεις εξτρα λεφτά αν το παρακολουθήσεις. Δεν ξέρω ομως αν είναι μόνο μερικές μέρες ή μερικες βδομάδες νωρίτερα... Επίσης, στην Φινλανδία, σου ζητάνε να πας μια εβδομάδα νωρίτερα για να παρακολουθήσεις το orientation programme, όπου σου λένε τα πάντα για το εξάμηνο που θα είσαι εκεί(ξενάγηση στο πανεπιστήμιο, μιλάς με καθηγητές κ.α.)
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
To εξάμηνο στην Φινλανδία(που στην πραγματικοτητα ειναι 4μηνο) τελείωνει 15 Μαιου(μαζί με την εξεταστική του), που σημαινει ότι θα προλάβουμε την εξεταστική του Ιουνίου στην Ελλάδα.

Για τα μαθήματα ξένης γλώσσας ισχύει, και παίρνεις εξτρα λεφτά αν το παρακολουθήσεις. Δεν ξέρω ομως αν είναι μόνο μερικές μέρες ή μερικες βδομάδες νωρίτερα... Επίσης, στην Φινλανδία, σου ζητάνε να πας μια εβδομάδα νωρίτερα για να παρακολουθήσεις το orientation programme, όπου σου λένε τα πάντα για το εξάμηνο που θα είσαι εκεί(ξενάγηση στο πανεπιστήμιο, μιλάς με καθηγητές κ.α.)


μαζί με την εξεταστική τελειώνουν 15 Μαίου? :xmas_eek: και εμείς τελειώνουμε ιούλιο!!!!

δηλαδή στο χειμερινό εξάμηνο που λέει 15 δεκεμβρίου είναι μαζί με την εξεταστική? :xmas_confused: κρίμα είναι να φεύγεις από την Φινλανδία για παράδειγμα για να κάνεις Χριστούγεννα στην..Ελλάδα!

Εσύ δεν έχεις κάνει αίτηση για να παρακολουθήσεις αυτά τα μαθήματα?

Το orientation programme ακούγεται ενδιαφέρον!
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
μαζί με την εξεταστική τελειώνουν 15 Μαίου? :xmas_eek: και εμείς τελειώνουμε ιούλιο!!!!

δηλαδή στο χειμερινό εξάμηνο που λέει 15 δεκεμβρίου είναι μαζί με την εξεταστική? :xmas_confused: κρίμα είναι να φεύγεις από την Φινλανδία για παράδειγμα για να κάνεις Χριστούγεννα στην..Ελλάδα!

Εσύ δεν έχεις κάνει αίτηση για να παρακολουθήσεις αυτά τα μαθήματα?

Το orientation programme ακούγεται ενδιαφέρον!
Δεν έκανα αίτηση γιατί δεν μπορούσα να φύγω απο την Ελλαδα νωρίτερα. Είχα διαλέξει πολλά μαθήματα που είχαν υποχρεωτική παρακολούθηση για να δώσω μονο εργασία (και όχι εξετάσεις) για να μην χάσω το εξάμηνο εδώ.

Το orientation εκτός από ωραίο φαίνεται και πολύ χρησιμο μιας και κάνουν κάποια μαθήματα φινλανδικών (http://www.joensuu.fi/international/english/shared/orientationspring.pdf ).
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Thanks για το link. :xmas_cool:

Υπάρχει περίπτωση να γίνετε κάτι παρόμοιο με την εξεταστική του Σεπτεμβρίου?
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Thanks για το link. :xmas_cool:

Υπάρχει περίπτωση να γίνετε κάτι παρόμοιο με την εξεταστική του Σεπτεμβρίου?

Ναι, Σεπτέμβρη μπορώ να δώσω σίγουρα του χειμερινού εξαμήνου. Για το εαρινό δεν ρώτησα, αφού θα τα δώσω τον Ιούνιο.
Πάντως δήλωση μπορώ να κάνω κανονικά και για τα δύο εξάμηνα(την κάνουμε μέσω ίντερνετ). :xmas_mrgreen:
 

vagelis764

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδια,Κοτκα
ερωτηση σε αυτους που πηγαν φιλανδια,αυτη η residence permit card που χρειαζεται να βγαλεις,για ποιο λογο την θελουν,αφου στη ευρωπαικη ενωση ειμαστε?παντως ολοι φιλανδια επιλεγουν για ερασμους

αντε αλλες 8 μερες για Kotka!
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
ερωτηση σε αυτους που πηγαν φιλανδια,αυτη η residence permit card που χρειαζεται να βγαλεις,για ποιο λογο την θελουν,αφου στη ευρωπαικη ενωση ειμαστε?παντως ολοι φιλανδια επιλεγουν για ερασμους

αντε αλλες 8 μερες για Kotka!
Και εγώ Φινλανδία παω και πρώτη φορά ακούω για αυτή την κάρτα.:xmas_confused:
Ουτε από το πανεπιστημίο μας είπαν τίποτα!
Το μόνο που ξέρω είναι η studend card που είναι σαν το ελληνικό πάσο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom