Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

isis

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Το υπόλοιπο 95% που μένει
γεια σας παιδια!εμενα με δεχτηκαν στην πραγα,εαρινο εξαμηνο..αρα του χρονου τετοια εποχη θα ειμαι εκει!!βεβαια πρωτη μ επιλογη ηταν η γανδη αλλα δυστυχως ηταν μονο μια θεση κ αυτη δεν εμελλε να ειναι δικη μ!!!
νομιζω οπως κ να ναι οτι η επιλογη της πραγας σαν δευτερη προτιμηση ηταν σωστη γιατι η τσεχια ειναι μια χωρα που σιγουρα γνωριζουμε λιγοτερο απο τις δυτικες,ειναι μια καλη ευκαιρια να ελθω σε επαφη με μια κουλτουρα λιγοτερο γνωστη..κ βεβαια αυτα προστιθενται στα αλλα πλεονεκτηματα που αναφερανε καποιοι φιλοι μας παραπανω!αρα λοιπον ευχομαι να περασουμε τελεια οσοι φευγουμε 2011-2012!!
 

justperfect

Member
Μηνύματα
34
Likes
0
για ποιο πανεπηστμήιο στην Κρακοβία κατάθεσες, έχουμε και καμιά 20αρία εδώ πάνω :p
Σκέφτομαι κι εγώ για Πολωνία και θέλω βοήθεια αν μπορείς!Έχουμε 2 πανεπιστήμια εκεί:1)Kazimierz Wielki University και Uniwersytet im. Adama Mickiewicza!Δεν ξέρω ούτε κατά που πέφτουν!Έχεις ιδέα αν είναι καλά σαν πανεπιστήμια;
Που βρίσκονται,πως είναι οι πόλεις,αξίζει η πολωνία;
Και τελος,πόσα λεφτά δίνονται μηνιαίως;
 
Last edited by a moderator:

justperfect

Member
Μηνύματα
34
Likes
0
Ναι, νομίζω δικαιούσαι να πας από το 2ο έτος και μετά...δεν τα ξέρω ακριβώς γιατί εγώ πήγα στο τελευταίο 6μηνο οπότε δεν είχα κάποιο πρόβλημα!
Α! Τώρα που το θυμήθηκα..πρέπει να δηλώσεις από ένα ορισμένο αριθμό μαθημάτων και πάνω...διότι εγώ είχα 3 τελευταία μαθήματα και μου είπαν από το γραφείο Διεθνών Σχέσεων ότι πρέπει να δηλώσω κι άλλα...έτσι δήλωσα 6 στο σύνολο! Εννοείται τα πέρασα και τα 6 ( μην αγχώνεσαι για αυτό το καμμάτι του εράσμους :lol: )....και τα 3 που περίσευαν τα άφησα σαν προαιρετικά στο πτυχίο! Το παν είναι να μπορείς να συνεννοηθείς με το γραφείο Διεθνών Σχέσεων της σχολής σου...αυτοί σε κατευθύνουν! Είτε θετικά είτε όχι...εμείς πχ θέλαμε να πάμε Ισπανία, στην Κόρδοβα αλλά από το γραφείο μας έιπαν ότι οι Έλληνες φοιτητές εκεί δεν έχουν καλή αντιμετώπιση από του καθηγητές ( είχε δημιουργηθεί θέμα με κάτι αντιγραφές σε εξετάσεις κτλ )....και μας πρότειναν την Τσεχία ( που περνάς και σχετικά εύκολα τα μαθήματα )....:p
Εσύ πού σκέφτεσαι να δηλώσεις?
Κι εγώ το σκέφτομαι για 4ετος!Τώρα τελειώνω το 2ο!Θα πρέπει να έχω περάσει συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων;Ποιό εξάμηνο θα ήταν καλυτερα να δηλώσω και με την πτυχιακή τίγίνεται;Απλά το πάω πιο πίσω;:p
 

isis

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Το υπόλοιπο 95% που μένει
Σκέφτομαι κι εγώ για Πολωνία και θέλω βοήθεια αν μπορείς!Έχουμε 2 πανεπιστήμια εκεί:1)Kazimierz Wielki University και Uniwersytet im. Adama Mickiewicza!Δεν ξέρω ούτε κατά που πέφτουν!Έχεις ιδέα αν είναι καλά σαν πανεπιστήμια;
Που βρίσκονται,πως είναι οι πόλεις,αξίζει η πολωνία;
Και τελος,πόσα λεφτά δίνονται μηνιαίως;
Γεια σ!λοιπον να σ πω κ γω τι ξερω...οι γνωστοι μ που εχουν παει πολωνια λενε τα καλυτερα για ολους τους τομεις!διαλεγοντας μια τετοια χωρα θα γνωρισεις κατι εντελως καινουργιο κ αυτο ειναι συναρπαστικο!
Για την ωραια πολωνια δινουν 390 € το μηνα κ εμενα μ εχουν πει οτι τους εφταναν(αυτοι ηταν κρακοβια).
Το πρωτο πανεπιστημιο που αναφερεις ειναι στην bydgoszcz,μια πολη στα βορεια με 250000 κατοικους,δεν ξερω περισσοτερα...
αλλα το δευτερο πανεπιστημιο που αναφερεις ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα κ σημαντικοτερα στην πολωνια :clap: κ βρισκεται στην πολυ ωραια κ ιστορικη poznan :clap: βορειοδυτικα της χωρας(μισο εκ. κατοικοι)!η δευτερη αυτη επιλογη ειναι πολυ καλη κ γω σιγουρα εκει θα πηγαινα!
 
Last edited by a moderator:

justperfect

Member
Μηνύματα
34
Likes
0
Γεια σ!λοιπον να σ πω κ γω τι ξερω...οι γνωστοι μ που εχουν παει πολωνια λενε τα καλυτερα για ολους τους τομεις!διαλεγοντας μια τετοια χωρα θα γνωρισεις κατι εντελως καινουργιο κ αυτο ειναι συναρπαστικο!
Για την ωραια πολωνια δινουν 390 ? το μηνα κ εμενα μ εχουν πει οτι τους εφταναν(αυτοι ηταν κρακοβια).
Το πρωτο πανεπιστημιο που αναφερεις ειναι στην bydgoszcz,μια πολη στα βορεια με 250000 κατοικους,δεν ξερω περισσοτερα...
αλλα το δευτερο πανεπιστημιο που αναφερεις ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα κ σημαντικοτερα στην πολωνια :clap: κ βρισκεται στην πολυ ωραια κ ιστορικη poznan :clap: βορειοδυτικα της χωρας(μισο εκ. κατοικοι)!η δευτερη αυτη επιλογη ειναι πολυ καλη κ γω σιγουρα εκει θα πηγαινα!
Πολύ καλά μου φαίνονται αυτά που μου λες και σε ευχαριστώ πολύ!Λογικά poznan θα προτιμήσω!Ξέρεις πως είναι η ζωή εκεί;Το κλίμα,οι άνθρωποι;Τα λεφτά για ποιά πράγματα φτάνουν; Θα χρειαστώ περισσότερα χρήματα για τον μήνα;Σορρυ με τις ερωτησεις μου αν σε έπρηξα,αλλά ο ενθουσιασμός βλέπεις...χαχαχαχ!:D
 

isis

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Το υπόλοιπο 95% που μένει
Πολύ καλά μου φαίνονται αυτά που μου λες και σε ευχαριστώ πολύ!Λογικά poznan θα προτιμήσω!Ξέρεις πως είναι η ζωή εκεί;Το κλίμα,οι άνθρωποι;Τα λεφτά για ποιά πράγματα φτάνουν; Θα χρειαστώ περισσότερα χρήματα για τον μήνα;Σορρυ με τις ερωτησεις μου αν σε έπρηξα,αλλά ο ενθουσιασμός βλέπεις...χαχαχαχ!:D[/quote

εννοειται οτι δεν με πρηζουν οι ερωτησεις σου!!ο,τι θες ρωτα κ αν μπορω μακαρι να σε βοηθησω!
κοιτα μιλαμε για πολωνια αρα μιλαμε για φοβερο κρυο αν πας χειμερινο (κ οταν λεμε κρυο εννοουμε ΚΡΥΟ)κ ηπιο-ωραιο καιρο αν πας εαρινο!για την ζωη στην κρακοβια μου ειχαν πει οτι περνουσαν πολυ καλα,βγαινανε καθε μερα κ υπηρχαν πολλες δραστηριοτητες να συμμετεχεις..αρα φανταζομαι καπως ετσι θα ειναι κ στο poznan αφου ειναι μια σημαντικη πολη!
τα χρηματα εφταναν για διαμονη στην εστια κ γα την καθημερινοτητα,τις εξοδους κ τετοια..βεβαια ο καθενας διαχειριζεται με διαφορετικο τροπο τα χρηματα οποτε ειναι κ υποκειμενικο αν φτανουν ή οχι...φανταζομαι ομως οτι παραπανω χρηματα χρειαζονται για να ταξιδεψεις δεξια-αριστερα,ισως 100€ παραπανω το μηνα...παντως κατι πρεπει να εχεις στην ακρη κ οταν πας εκει βλεπεις πως πανε τα οικονομικα;)!
 

justperfect

Member
Μηνύματα
34
Likes
0
εννοειται οτι δεν με πρηζουν οι ερωτησεις σου!!ο,τι θες ρωτα κ αν μπορω μακαρι να σε βοηθησω!
κοιτα μιλαμε για πολωνια αρα μιλαμε για φοβερο κρυο αν πας χειμερινο (κ οταν λεμε κρυο εννοουμε ΚΡΥΟ)κ ηπιο-ωραιο καιρο αν πας εαρινο!για την ζωη στην κρακοβια μου ειχαν πει οτι περνουσαν πολυ καλα,βγαινανε καθε μερα κ υπηρχαν πολλες δραστηριοτητες να συμμετεχεις..αρα φανταζομαι καπως ετσι θα ειναι κ στο poznan αφου ειναι μια σημαντικη πολη!
τα χρηματα εφταναν για διαμονη στην εστια κ γα την καθημερινοτητα,τις εξοδους κ τετοια..βεβαια ο καθενας διαχειριζεται με διαφορετικο τροπο τα χρηματα οποτε ειναι κ υποκειμενικο αν φτανουν ή οχι...φανταζομαι ομως οτι παραπανω χρηματα χρειαζονται για να ταξιδεψεις δεξια-αριστερα,ισως 100? παραπανω το μηνα...παντως κατι πρεπει να εχεις στην ακρη κ οταν πας εκει βλεπεις πως πανε τα οικονομικα;)![/quote]

Mε την γλώσσα οι φίλοι σου δεν είχαν πρόβλημα;Μιλάω μόνο αγγλικά και το φοβάμαι λίγο αυτό!Θα μπορώ να συνεννοηθώ;Στο πανεπιστήμιο σε τί γλώσσα διδάσκονται τα μαθήματα και αν χρειαστεί να μάθω την γλώσσα σε ένα χρονο προλάβαίνω;Φανταζομαι οτι αύτα που σε ρωτάω είναι κάπως,αλλά άμα θυμασαι από τους φίλους σου ή έχεις ιδέα γενικά,ακόμη καλύτερα!:p
 

isis

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Το υπόλοιπο 95% που μένει
στις χωρες με τις λιγοτερο ομιλουμενες γλωσσες οπως η πολωνια υπαρχει ενας καλος αριθμος μαθηματων που διδασκεται στα αγγλικα κ αρα δεν εχεις προβλημα!σαφως σε ενα χρονο δεν μπορεις να μαθεις πολωνικα σε ακαδημαικο επιπεδο οπως καλουμαστε να μιλαμε στα πανεπιστημια...υπαρχει ομως κ ενα προγραμμα της ΕΕ οπου αν θελεις πας 1 μηνα περιπου πιο πριν στην χωρα υποδοχης κ παρακολουθεις μαθηματα γλωσσας δωρεαν κ μαλιστα παιρνεις κ ενα μικρο ποσο απο την ΕΕ,δες κ το link EUROPA - Redirection
παντως σχεδον ολα τα πανεπιστημια εξω προσφερουν επιπλεον δωρεαν μαθηματα γλωσσας στους ξενους φοιτητες κατα την διαρκεια της παραμονης τους εκει...για να μαθουν να συννενοουνται με τους ντοπιους!!εγω ας πουμε που θα παω πραγα θα μαθω λιγα τσεχικα απο δω μονη μ απο το ιντερνετ κ μετα εκει θα κανω μαθηματα στο πανεπιστημιο!:)
 

isis

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Το υπόλοιπο 95% που μένει
σε ευχαριστω!εγω θα παω εαρινο εξαμηνο!
 

justperfect

Member
Μηνύματα
34
Likes
0
Για ισπανια-μαδριτη και βελγιο-πραγα για erasmus τι παιζει ξερει κανεις;Δλδ πως είναι η ζωή εκεί,οι άνθρωποι,το κλίμα,τα πανεπιστήμια....:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.322
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom