Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Για τη ζωή στο Wroclaw γνωρίζει κανείς; Από φωτογραφίες που είδα φαίνεται όμορφη πόλη.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ωραία πόλλη, και σχετικά φθηνή σε φαγητό, άλλα ακριβή σε ενοίκια
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για τη ζωή στο Wroclaw γνωρίζει κανείς; Από φωτογραφίες που είδα φαίνεται όμορφη πόλη.
Πολύ όμορφη (από τις ομορφότερες στην Πολωνία) και ζωντανή πόλη, πολλοί φοιτητές, καλό και οικονομικό φαγητό, αρκετά αξιοθέατα!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
ωραία πόλλη, και σχετικά φθηνή σε φαγητό, άλλα ακριβή σε ενοίκια
Α στο καλό με πρόλαβες:bleh:

ΥΓ: Θανάση εγώ λέω να ζητήσουμε καμιά επιβράβευση από το πολωνικό κράτος για την τόση προώθηση (κανά δωρεάν ταξιδάκι προς τα εκεί κάθε χρόνο πχ δε θα με χάλαγε:D)
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Για τη ζωή στο Wroclaw γνωρίζει κανείς; Από φωτογραφίες που είδα φαίνεται όμορφη πόλη.
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άσχετο; Πώς προφέρεται το Wroclaw; :roll:
Υπάρχει ελληνική εκδοχή του ονόματος;
 

Earl

Banned
Μηνύματα
31
Likes
15
Βρότσλαβ. Μέχρι το Β΄ΠΠ ονομαζόταν Μπρέσλαου, καθώς οι Γερμανοί ήταν η κύρια εθνότητα της πόλης.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άσχετο; Πώς προφέρεται το Wroclaw; :roll:
Υπάρχει ελληνική εκδοχή του ονόματος;
Βρότσλαβ. Μέχρι το Β΄ΠΠ ονομαζόταν Μπρέσλαου, καθώς οι Γερμανοί ήταν η κύρια εθνότητα της πόλης.
Οι Έλληνες Βρότσλαβ το προφέρουν αν και στα πολωνικά το σωστό είναι Βρότσουαβ (στο περίπου) καθώς γράφεται με "ł" που δεν προφέρεται ως "λ" αλλά-περίπου-"ου". (καλά, όλα στο περίπου τα είπα αλλά είναι περίεργο το γράμμα αυτό, δεν εξηγιέται εύκολα:D)
 

georsale

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
agia napa cyprus
Ταξίδι-Όνειρο
to the moon
Καλησπερα σε ολους. Επειδη σκεφτομαι και γω για ερασμους ειμαι αναμεσα σε γαλλια(grenoble), λιθουανια(vilnius), φιλανδια(Kymenlaakso) πολωνια(lodz), πορτογαλια(porto) και ιταλια(bologna , bari). Πιο σοβαρα σκεφτομαι για γαλλια η λιθουανια. Εχει παει κανεις σε καποια απο αυτες? Που ειναι καλυτερα απο αποψη πολης-χρηματων-διασκεδασης? Οποιαδηποτε πληροφορια ειναι πολυτιμη. Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπερα σε ολους. Επειδη σκεφτομαι και γω για ερασμους ειμαι αναμεσα σε γαλλια(grenoble), λιθουανια(vilnius), φιλανδια(Kymenlaakso) πολωνια(lodz), πορτογαλια(porto) και ιταλια(bologna , bari). Πιο σοβαρα σκεφτομαι για γαλλια η λιθουανια. Εχει παει κανεις σε καποια απο αυτες? Που ειναι καλυτερα απο αποψη πολης-χρηματων-διασκεδασης? Οποιαδηποτε πληροφορια ειναι πολυτιμη. Ευχαριστω εκ των προτερων
Τα έχουμε πει, ας τα ξαναπούμε άλλη μία. Πιο οικονομικά και με διαφορά είναι Λιθουανία, Πολωνία και Πορτογαλία. Φινλανδία είναι πανάκριβη και η Γαλλία ακολουθεί. Vilnius είναι μια μικρή αλλά ζωντανή πόλη, ενδείκνυται για erasmus. Για Grenoble δεν ξέρω αλλά προσωπικά δε θα πήγαινα erasmus στη Γαλλία. Για κάτι οικονομικό (με άφθονη διασκέδαση) και διαφορετικό από ελληνικά δεδομένα πήγαινε Vilnius ή Lodz.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Για κάτι οικονομικό (με άφθονη διασκέδαση) και διαφορετικό από ελληνικά δεδομένα πήγαινε Vilnius ή Lodz.
Δεν εχω παει Vilnius και Lodz.Παντως το ιδιο ισχυει και για Πορτο. Οικονομικο, αφθονη διασκεδαση και διαφορετικο απο ελληνικα δεδομενα
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν εχω παει Vilnius και Lodz.Παντως το ιδιο ισχυει και για Πορτο. Οικονομικο, αφθονη διασκεδαση και διαφορετικο απο ελληνικα δεδομενα
Για μένα το Πόρτο (και η Πορτογαλία γενικά) δεν είναι κάτι το πολύ διαφορετικό από Ελλάδα. (Συμφωνώ στο οικονομικό και στη διασκέδαση πάντως).
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Τελευταίο βράδυ στην Ελλάδα και δε μπορώ να περιμένω!!!! :clap: :clap: :D :clap: :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom