Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Δεν υπάρχει δίλημμα ;) ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!!! :) Αφού σκέφτεσαι και mundus γιατί να μην πας πρώτα και εράσμους;!;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
κουρκουμπίνι,δε διαφωνώ,απλά με τρομάζει κάπως η ιδέα του να είμαι σε μια χώρα εκεί κάτω,κυρίως λόγω της εγκληματικότητας

ιριδρα,δε νομίζω να μπορώ να πάω και τα δύο,γιατί και το mundus,erasmus είναι
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Από όσο το έχω ψάξει mundus αφορά μεταπτυχιακές σπουδές. Στο erasmus μπορείς να επιλέξεις μαθήματα ή/και πτυχιακή σε κάποιο συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο πριν πάρεις το πτυχίο σου.
Δεν ξέρω μήπως εννοείς κάτι άλλο αλλά το πρόγραμμα mundus που ξέρω είναι μόνο για μεταπτυχιακό.
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Καλημέρα :) Πολύ καλό τότε αφού έχεις αυτήν την δυνατότητα.
Μπορείς να ρωτήσεις στο γραφείο διεθνών σχέσεων στο ΑΠΘ και αναλόγως βλέπεις. ;) Αν μπορείς και στα δυο τότε βουρ μην το σκεφτείς!!!:clap:
Πάντως και Ταϋλάνδη καλή επιλογή είναι. (δεν το ξέρω προσωπικά, από όσα έχω διαβάσει)
Όπου και να πας πάντως θα περάσεις τέλεια!!
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ταξίδι-Όνειρο
Κρήτη
Γεια σας!Θα σας απομακρύνω λίγο απ το θέμα γιατί έχω μια απορία....Εγώ λοιπόν έχω μια τρέλα με τη γερμανία από μικρή..οπότε αρχικά είχα δηλώσει γερμανία για πρακτική..Αλλά μετά το μετάνιωσα και το άλλαξα από πρώτη επιλογή διότι τα γερμανικά μου δε....(δυστυχώς 4 χρόνια στο σχολείο δε βοήθησαν,φροντιστήριο δεν έκανα ποτέ)...Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το κατά πόσο μπορείς να συνεννοηθείς με τα αγγλικά και αν αξίζει κατά τη γνώμη σας να το προσπαθήσω(τουλάχιστον) για του χρόνου.....ευχαριστώ​
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Γεια σας!Θα σας απομακρύνω λίγο απ το θέμα γιατί έχω μια απορία....Εγώ λοιπόν έχω μια τρέλα με τη γερμανία από μικρή..οπότε αρχικά είχα δηλώσει γερμανία για πρακτική..Αλλά μετά το μετάνιωσα και το άλλαξα από πρώτη επιλογή διότι τα γερμανικά μου δε....(δυστυχώς 4 χρόνια στο σχολείο δε βοήθησαν,φροντιστήριο δεν έκανα ποτέ)...Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το κατά πόσο μπορείς να συνεννοηθείς με τα αγγλικά και αν αξίζει κατά τη γνώμη σας να το προσπαθήσω(τουλάχιστον) για του χρόνου.....ευχαριστώ​
Αν εννοεις στην καθημερινοτητα η συννενοηση αναλογα και με την πολη βεβαια ειναι απο μετρια μεχρι καλη. Οσο πιο international ειναι η πολη (Βερολινο, Αμβουργο, Φρανκφουρτη κλπ), τοσο περισσοτερες οι πιθανοτητες να μιλανε αγγλικα. Τωρα ομως για πρακτικη ή δουλεια πιστευω θα ειναι απαραιτητα τα γερμανικα...
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
thalia_2012
Αν τα αγγλικά σου είναι καλά σε τέτοιο επίπεδο που θα απαιτεί η πρακτική σου, ανάλογα τον τομέα που θα είσαι και θες, δεν θα έχεις πρόβλημα. Δεν λέω, βοηθάνε τα γερμανικά σαφώς όμως ειδικά για πρακτική δεν θα έχεις θέμα. Αργότερα εάν σκοπεύεις να μείνεις όμως αλλάζει το θέμα.
Απλά να έχεις κατα νου πως το δικό τους μέτρο σύγκρισης με το ελληνικό διαφέρουν. Πχ. Διαπίστωσα πως όταν ρωτούσα κάποιον Γερμανό εάν μιλαέι αγγλικά, η απάντηση ήταν "όχι καλά" αλλά στην ουσία μιλούσε πολύ άνετα σε επαγγελματικό επίπεδο. Σε αντίθεση με την χώρα μας που όταν ρωτάς κάποιον "μιλάς αγγλικά;" (για παράδειγμα), δηλώνει "πολύ καλά" όμως τα αγγλικά του βρίσκονται σε πολύ χαμηλό επίπεδο για καθημερινές ανάγκες.
Προτείνω να ξαναγίνει η 1η σου επιλογή η Γερμανία!! ;)
 

Elizabeth01

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας, ετοιμάζω την αίτηση μου για erasmus και είμαι ανάμεσα στο
University of Hradec Kralove στην Τσεχία και στο
KATHO στο Βέλγιο.
Σκέφτομαι πιο πολύ για Τσεχία αλλά μιας και τα Αγγλικά είναι η μόνη ξένη γλώσσα που ξέρω σκέφτομαι και το Βέλγιο, καθώς τα μαθήματα γίνονται στα Αγγλικά.
Στην Τσεχία πρέπει να δώσουμε εξετάσεις στα μαθήματα στην γλώσσα τους ή θα κάνουμε εργασίες στα Αγγλικά? Απο εστίες στην Τσεχία τι γίνετε? Περιμένω την γνώμη σας!
 

chrisa_sal

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Παιδια καλησπερα,ενδιαφερομαι για ερασμους στη Bologna της ιταλιας! Εχει παει κανεις? Ξερει να μου πει λεπτομεριες???
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Στην Τσεχία πρέπει να δώσουμε εξετάσεις στα μαθήματα στην γλώσσα τους ή θα κάνουμε εργασίες στα Αγγλικά?
Η ερώτηση αυτή πώς περιμένεις να απαντηθεί αξιόπιστα από εδώ; Τη σχολή σου ρώτα ή ακόμα καλύτερα επικοινώνησε με την Τσεχία (φαντάζομαι ότι στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου θα λέει σε ποια γλώσσα γίνονται τα μαθήματα).
 

kotsato

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλη χρονια (αν και λιγο καθυστερημενα) ! :p
Ναι η Λιτινα ειναι υπευθυνη τωρα..
Κοιτα η αληθεια ειναι οτι και γω Ρεκκα Γερονικακη δεν πηγα καν γιατι δεν πιστευα οτι θα βρισκα ακρη..Λιτινα Δημοπουλος και Νικολαου παντως ηταν πολυ συνεννοησιμοι και μου υπεγραψαν πολυ ανετα..
Ναι μπορεις να το κανεις ετσι..Δηλωσε και στη χειροτερη το ακυρωνεις..
Οτι αλλο θελησεις πες μου! :)
Θα ετοιμαζεσαι να φυγεις τωρα(!!! ;) ) και σου ευχομαι να περασεις τελεια...πρωτα ομως θα ηθελα λιγη βοηθεια αν μπορεις..εν τελει αποφασισα και εγω να δηλωσω 1-2 σχολες στη Γερμανια(Αμβουργο ή Τυβιγγη)- φανταζομαι τις ιδιες ειχες και εσυ..και μιας και θα πας Αμβουργο μπορεις να μου πεις πανω κατω τι πρεπει να προσεξω π.χ. στη δηλωση μαθηματων ποια δηλωσες, απο ποιους πηρες υπογραφη κτλ..και μηπως εχεις κανενα αλλο τροπο επικοινωνιας σε περιπτωση που ειναι πολυ ειδικα αυτα που ρωταω για το συγκεκριμενο forum?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.366
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom